Marcin
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 25 mar 2016, 21:24

Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Witajcie,
Chciałem polecić wpis na temat prawidłowej rozgrzewki tenisowej wraz z filmem instruktażowym przygotowany na blog Babolata - www.Babolat.pl/blog. Rozpoczęliśmy nim cykl artykułów na temat najnowszych trendów w tenisie z praktycznymi poradnikami wideo.

Metody rozgrzewki tenisowej przeszły w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Ci, którzy przed wyjściem na kort truchtają wokół boiska, a następnie statycznie rozciągają kolejne mięśnie - najczęściej nie wiedzą, że tylko tracą czas. Rozgrzewka tenisowa musi przygotować nas do gry w tenisa, a nie innych sportów. Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka? To pokazuje w nagraniu wideo oraz opisuje w artykule Barbara Maciocha - trener PZT, ITF i PTR Professional.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: http://Babolat.pl/blog.php?post=prawidl ... ideo&id=33
Pozdrawiam,
Marcin Maciocha
---
Sprzęt Tenisowy Ireneusz Maciocha
oficjalny dystrybutor Babolat i Tretorn w Polsce
http://www.Babolat.pl
https://Babolat-tenis.pl
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Uwielbiam określenia nowe trendy. :D
Obrazek Speed Graphene MP
2_D
Orator
Orator
Posty: 583
Rejestracja: 27 sty 2016, 16:08
Lokalizacja: K.G.

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

[OT] Kolego Ty lepiej powiedz co z tym Nadalem. ;)

A wracając do tematu: świetne to!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Do autora wątku - zacznij może od tego, że będziesz kort nazywał kortem, a nie boiskiem, bo to lekka ... wiocha, szczególnie na tenisowym forum ...

A tak z praktycznego punktu widzenia - wiesz, jak przeciętny amator z kilkoma dekadami w Peselu wyskoczy z biura, a potem z samochodu i wykona uczciwie taką rozgrzewkę przez powiedzmy nawet 5 minut ... to będzie się nadawał już tylko ... pod prysznic ...
Życie kolego, życie. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
2_D
Orator
Orator
Posty: 583
Rejestracja: 27 sty 2016, 16:08
Lokalizacja: K.G.

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

No bez przesady Panie Vivid. :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

No nie bez przesady, taka jest proza życia wielu ludzi wpadających na kort 2-3 razy w tygodniu (a i to już dla wielu dużo).
Poza tym powiedz ludziom, którzy przychodzą na kort, że zamiast już natychmiast grać to mają "tracić", bo tak to zakwalifikują, 5-10 minut z zapłaconego kortu na jakieś pierdoły ...

To co jest pokazane na tym nagraniu oczywiście jest całkiem dobre. Natomiast zwyczajnie nie wytrzymuje konfrontacji z kortowymi realiami tenisa amatorskiego. Tu jest i brak wiedzy i brak chęci, tak chęci do pozyskania wiedzy jaki i jej wdrażania.
Dlatego wielu ludzi w miarę szybko dochodzi do pewnego poziomu gry, a potem przez kolejne 10-20-30 lat zero postępu.

W przypadku rozgrzewki dobrze jest jak ktoś wejdzie na kort, skręci się w lewo i prawo ze 2-3 razy, zrobi ze 2-3 przysiady i poodbija na kara serwisowe metodą ty do mnie - ja do ciebie, a potem znów kilka minut podobnie na pełnej długości kortu.
Natomiast ja często widuję jak się przebije ze 2-3 piłki i już granie na punkty ...
Ewentualnie jak ktoś "wymusi" dłuższą rozgrzewkę to zamiast poprzebijać spokojnie i płynnie przez środek od razu pan sfoszony wali prawo-lewo ile firma dała ... Czyli sensu to już nie ma.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Bo w naszych realiach często brakuje odpowiedniego zaplecza, gdzie na spokojnie przed opłaconą grą można by się rozgrzać.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Jakuboto pisze:Bo w naszych realiach często brakuje odpowiedniego zaplecza, gdzie na spokojnie przed opłaconą grą można by się rozgrzać.
Tak, zdecydowanie masz z tym rację. A przy korcie nie można, sam bym takiego objechał jak by mi zaczął fikać nogami koło kortu jak gram.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Dodam tylko, że do treningu wyczynowego, taka rozgrzewka również się nie nadaje, bo jest zbyt dynamiczna. Organizmu nie przygotowujemy do wysiłku w sposób "szokowy", ale powoli i równomiernie. Mam wrażenie, że filmik to wyłącznie promocja "jedynej słusznej" marki :)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Może po prostu źle szukałem, ale wydaje mi się, że w temacie tenisowej rozgrzewki przedmeczowej panuje wielka posucha. Sam przez 4 lata nie rozgrzewałem się wcale, zwyczajnie dlatego, że nie wiedziałem jak. W necie brakowało gotowych rozwiązań dedykowanych tenisowi, a mi nie chciało się wgłębiać. I choć teraz mam już swoją krótką rozgrzewkę, to daję wielki plus dla autorki za zmierzenie się z tematem. :::gd:::

Z tego co obserwuję do rozgrzewki bez piłki przykłada się mniej niż 5% tenisistów amatorów. 95% nie robi nic lub chwilę truchta wymachując rękami. Czasami ktoś się porozciąga... z 10 sekund. :D To czego mi brakuje w tym artykule, to rozgrzewka właśnie dla tej ogromnej rzeszy graczy. Krótka rozgrzewka typu lajt :wink: , taka na której widok profesor Jaime dostałby białej gorączki, :D opatrzona komentarzem, że po jej wykonaniu nie będziesz w 100% gotowy do meczowego wysiłku i raczej nie ochroni cię ona przed większością kontuzji, ale... lepsza taka niż żadna. A dopiero potem informacja, że gdybyś jednak chciał rozgrzać się tak jak powinno się to robić, to... "Na podstawie doświadczeń Jaimiego Fernandeza opiszę, jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka...". :wink:

Tym niemniej dla mnie osobiście artykuł przydatny. Najprawdopodobniej wplotę niektóre elementy do mojej rozgrzewki, a poza tym zastanawiam się czy to nie byłyby dobre domowe ćwiczenia na szare zimowe popołudnia. :wink:

P.S. "Ćwiczenia ze skakanką (brak skakanki nie jest wymówką)" - świetne! :D :::gd:::
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Oczywiście to co mamy tu pokazane jest dla amatora i nawet zawodnika za dynamiczne. Ale można podejść do tego wybiórczo, wyeliminować pewne elementy, pewne mocno "zwolnić" i zmniejszyć intensywność i wpleść potem to w swoją rozgrzewkę.
Ale jak napisałem na wstępie wątku, znikoma ilość osób to robi i jest tym zainteresowana ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

A jak ktoś ma pecha, to i tak po rozgrzewce nabawi się urazu, nie ma siły na to :/.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Basic pisze:A jak ktoś ma pecha, to i tak po rozgrzewce nabawi się urazu, nie ma siły na to :/.
Po rozgrzewce uraz? No nie każdy kopie w torbę i wybija sobie w ten sposób palce :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Basic pisze:A jak ktoś ma pecha, to i tak po rozgrzewce nabawi się urazu, nie ma siły na to :/.
Na to akurat wpływu nie masz. Niemniej dobra rozgrzewka zmniejsza ryzyko urazu znacząco.
Wiesz, też kiedyś widziałem jak stał TIR, za nim osobówka, nadjechał drugi TIR, kierowca się zagapił i wbił osobówkę pod tego pierwszego TIR-a robiąc z niej kabriolet na poziomie maski i drzwi. Jak jechałem i to widziałem (po zdarzeniu) to byłem na 100% przekonany, że kierowca i pasażerowie nie żyją. Potem w telewizji zobaczyłem kierowcę osobówki z kilkoma drobnymi zadrapaniami.
Facet nie miał zapiętych pasów i widząc w lusterku najeżdżającego na niego TIR-a zdążył położyć się siedzenie pasażera (jechał sam).
Gdyby miał zapięte pasy to by nie zdążył się wypiąć i położyć na bok na fotel pasażera.
Ale czy to znaczy, że niezapięte pasy ratują życie? ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Marcin
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 25 mar 2016, 21:24

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Witam,
Wiele wątków:

Rafbat -> rozgrzewka została przygotowana na podstawie wiedzy z wykładów Jaimiego Fernandeza i Mieczysława Bogusławskiego na konferencjach trenerów tenisa w Warszawie, Łodzi, Pruszkowie. Obaj Panowie to trenerzy pracujący na co dzień z wyczynowymi graczami więc zarzut zbytniej dynamiczności rozgrzewki jest chyba nietrafiony. Zalecenie rozgrzewki dynamicznej przed meczem jest też w sugestiach dla trenerów przygotowanych przez ATP. Naprawdę staramy się przekazywać wiedzę na najwyższym światowym poziomie, choć nie dziwi mnie, że dla wielu może ona być szokująca - dla mnie równie, co rozwijam dalej.

Basic -> Odnośnie trendów - wspomniany Bogusławski - mówił, że tak jak nie uczy się obsługi komputerów z książek z przed 10 lat, tak i nie powinno się robić przygotowania fizycznego opierając się na starych książkach. W tej materii tak mocno nauka idzie do przodu, że dobry trener musi być na bieżąco z najnowszymi badaniami.

Vivid -> ja sam jestem uczony rozgrzewki szkołą radziecką, w której biegało się wokół boiska (tak, tak, nawet nie kortu - akurat w moim ośrodku było obok boisko), a potem rozciągało się statycznie. Potem z kolei rozgrzewałem się zgodnie z zaleceniami z konferencji organizacji Professional Tennis Registry, tylko to były zalecenia sprzed 20 lat i zawierały głównie rozciąganie statyczne. Od kilku miesięcy zacząłem w swojej rozgrzewce używać elementów, które można zaobserwować na filmiku i naprawdę nie połamałem się przed grą, miałem potem jeszcze siłę odbijać piłki i nie traciłem zbyt wiele czasu z wynajętego kortu, bo taką rozgrzewkę da się zrobić w 5 minut. Więc... zachęcam :)

RoTTen -> dziękuję za fachowy komentarz. Domowe ćwiczenia może jeszcze przygotujemy - także na podstawie ćwiczeń pokazywanych przez Krzysztofa Guzowskiego. Okazuje się, że jest kilka bardzo prostych ćwiczeń, które wykonywane przez kilka minut dziennie potrafią rozwinąć mięśnie odpowiedzialne za np. balans w trakcie gry oraz chroniące przed niektórymi kontuzjami. Ale to w dalszych częściach cyklu. W kolejnym planujemy rozgrzewkę z rakietami i piłkami, będą też elementy treningu, które można wykonywać we dwoje (żeby nie tylko łoić na punkty, ale starać się także podnosić nasze umiejętności). Zapraszam na www.Babolat.pl/blog

Padł jeszcze zarzut promocji jedynej słusznej marki - oczywiście, że robimy to żeby promować Babolata :) Ale ponieważ kilka osób w naszej firmie naprawdę żyje tenisem, 4. pracowników było lub jest trenerami tenisa, 3 osoby czynnie startują w turniejach ITF Seniors, AiS i GPW, organizujemy turnieje, konferencje trenerskie, wprowadzamy na polski rynek tenisowe nowinki technologiczne, mamy 2 stringerów, którzy naciągneli kilka tysięcy rakiet zawodnikom ATP i WTA, mamy stringera reprezentacji Polski w Pucharze Daviesa - uważam, że tego typu promocja, gdzie sprzedajemy nie tylko sprzęt Babolata, ale też część naszej fachowej wiedzy nie jest chyba najgorsza. Ale może się mylę i powinniśmy w tym czasie, w którym pisaliśmy artykuł, kręciliśmy i montowaliśmy film przygotować kilka bannerów ;)

Było jeszcze pytanie o Rafę. Oficjalna odpowiedź Babolata - bo napisałem do Francji - brzmi: "Rafael Nadal zawsze w okresie poza sezonem testował rakiety innych producentów, więc to nie jest nic nadzwyczajnego. Nie będzie żadnego oświadczenia w tej sprawie". Nieoficjalnie dodam, że negocjacje w sprawie nowego kontraktu z Babolatem jeszcze trwają, więc każda inteligentniejsza osoba może się domyślić, czemu "nagle" w internecie pojawia się taki filmik ;) Osobiście nie sądzę, że Rafa zmieni packę.
Pozdrawiam,
Marcin Maciocha
---
Sprzęt Tenisowy Ireneusz Maciocha
oficjalny dystrybutor Babolat i Tretorn w Polsce
http://www.Babolat.pl
https://Babolat-tenis.pl
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Marcin pisze:Vivid -> ja sam jestem uczony rozgrzewki szkołą radziecką, w której biegało się wokół boiska (tak, tak, nawet nie kortu - akurat w moim ośrodku było obok boisko), a potem rozciągało się statycznie. Potem z kolei rozgrzewałem się zgodnie z zaleceniami z konferencji organizacji Professional Tennis Registry, tylko to były zalecenia sprzed 20 lat i zawierały głównie rozciąganie statyczne. Od kilku miesięcy zacząłem w swojej rozgrzewce używać elementów, które można zaobserwować na filmiku i naprawdę nie połamałem się przed grą, miałem potem jeszcze siłę odbijać piłki i nie traciłem zbyt wiele czasu z wynajętego kortu, bo taką rozgrzewkę da się zrobić w 5 minut. Więc... zachęcam :)
Kolego, to nie moje! Więcej uwagi jak coś cytujesz!
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Marcin pisze: Rafbat -> rozgrzewka została przygotowana na podstawie wiedzy z wykładów Jaimiego Fernandeza i Mieczysława Bogusławskiego na konferencjach trenerów tenisa w Warszawie, Łodzi, Pruszkowie. Obaj Panowie to trenerzy pracujący na co dzień z wyczynowymi graczami więc zarzut zbytniej dynamiczności rozgrzewki jest chyba nietrafiony. Zalecenie rozgrzewki dynamicznej przed meczem jest też w sugestiach dla trenerów przygotowanych przez ATP. Naprawdę staramy się przekazywać wiedzę na najwyższym światowym poziomie, choć nie dziwi mnie, że dla wielu może ona być szokująca - dla mnie równie, co rozwijam dalej.
Jak najbardziej trafiony i również mogę się powołać na nazwiska, nie zagraniczne, a krajowe - trenerów z różnych dyscyplin, w tym również trenerów kadr, itp.
Rozgrzewka jest zdecydowanie zbyt dynamiczna, jak na zwykłą rozgrzewkę dla zwykłego śmiertelnika. W tym miejscu należy zastanowić się, co znaczy rozgrzewka stricte przedmeczowa i dla mnie jest to ta ostatnia faza, kilka minut przed grą. Te ćwiczenia, które zaprezentowane były na filmie to tylko możliwość nabawienia się urazu już na "rozgrzewce". Ja wykorzystałbym je (oczywiście nie wszystkie, bo niektóre po drobnej poprawce są całkiem ok) do pobudzania się między gemami, podwyższania tętna - co często jest pomijane; aczkolwiek tutaj znowu fakt, że w amatorskim tenisie to raczej nie jest najważniejsze.
Zapominasz, że to, co widzisz jako rozgrzewkę zawodniczą - przed kamerami to już ostatnia faza rozgrzewki. To, co dzieje się wcześniej, zazwyczaj nie jest pokazywane, a to właśnie w szatniach, czy gdziekolwiek indziej, zawodnicy wstępnie przygotowują się do wysiłku i zaręczam Ci, że nie ma tam praktycznie żadnej dynamiki. Jest za to spokój, powolne przystosowywanie mięśni i... jeszcze raz spokój.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

rafbat pisze:..... Jest za to spokój, powolne przystosowywanie mięśni i... jeszcze raz spokój.
:::gd::: . Dodam od siebie, że "mój" rehabilitant to samo mówi, a facet zajmuje się kadrowiczmi różnych dyscyplin. Powiedział kiedyś, że początki kontuzji są właśnie na rozgrzewce zbyt intensywnej. Potem w meczu to już tylko dokańczamy sprawę. Mi (+45) to kazał na początek minimum 5 minut truchciku, a dopiero potem jakieś intensywniejsze element i to też spokojnie.
Yonex fan
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

Obejrzałem filmik, nie wydaje mi się by po takiej rozgrzewce ktoś nabawił się kontuzji. Same ćwiczenia znane są od lat ... skipping, skakanka, elementy ćwiczeń na drabince koordynacyjnej, lekkie rozciąganie, dla mnie ok, sam ( + 50 ) :wink: podobnie się rozgrzewam bo przy podwyższonym tętnie lepiej wchodzę w mecz. :)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Prawidłowa rozgrzewka tenisowa

W końcu jest demokracja ;), komu się chce to może. :) Byle nie obok kortu jak ktoś gra bo to faktycznie przeszkadza.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”