Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Serwis - prędkości, pomiary, technika

Basic pisze:A serwis, już prędzej, pewnie da radę... tylko pytanie na ile wystarczy Ci tego serwisu po 190 zanim trafisz do ortopedy albo rehabilitanta bez odpowiedniego treningu. :)
Poza tym nie potrzeba aż 190, takie coś bez kierunku dobrego trochę lepszy amator odbije. Wystarczy 140-150 ale dobry kierunek + rotacja i większość amatorów będzie miała spory problem.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Forehand - osoba początkująca

Dlatego pracuje teraz na kickiem. :)
Pytałem z ciekawości, bo w sumie fajnie by było czasem sypnąć petardę. :)
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

Sebex pisze:Dlatego pracuje teraz na kickiem. :)
Pytałem z ciekawości, bo w sumie fajnie by było czasem sypnąć petardę. :)
Warto też mieć wypracowany jeden stabilny wyrzut, ale potrafić z niego zagrać różne serwisy. To utrudni przeciwnikowi odbiór. A jeśli zmieniasz wyrzut czy sekwencję, to przeciwnik po jakimś czasie może się połapać co i jak grać.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Forehand - osoba początkująca

To wiadomo. :)
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Forehand - osoba początkująca

Oczywiście, że da się wypracować zabójczy forehand. Nie nadalowski ale bardzo groźny. Poszukaj w okolicy lig tenisowych i zapytaj kto ma najlepszy forehand, a może będziesz mógł zobaczyć. To wymaga pewnych predyspozycji fizycznych i bardzo dużo pracy, do tego właściwie ukierunkowanej. U mnie w najwyższej lidze są takie osoby. Piłka po ich zagraniach jest ciężka i to wyraźnie czuć. Ciężka w sensie, że ma tak mocną rotację. Nie wiem jak to dokładniej określić. Nie możesz tylko nadstawić rakiety aby to odebrać bo piłka poleci gdzieś na bok. Na szczęście większość ma słabsze backhandy. :)
Co do serwisu o którym piszesz to uważam, że jest trudniej. Zawodowcy zaczynają mieć dobre serwisy nierzadko dopiero jak już grają po kilka lat w tourze. Cały czas poprawiają. Nie chodzi mi tutaj o płaskie bomby dwumetrowców tylko o wszechstronność, regularność, dobrą kontrolę kierunków i sensowną prędkość czy rotację. Do tego strzelanie piłka po piłce po 180-190 km/h bez bardzo dobrego przygotowania fizycznego musi się odbić na zdrowiu. I to szybko.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - osoba początkująca

Amator? Taki czysty, samouk? Granie regularnie po 180km/h - 190km/h?
No się zdrowo uśmiałem, dzięki. ;)

Co nie znaczy, że się taki "rodzynek" nie może trafić, ale to tylko będzie "rodzynek". :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Forehand - osoba początkująca

Chodzi mi o amatora grającego z trenerem 1/2 razy w tygodniu ale jednak bez przeszłości zawodniczej. Np ja.
Widziałeś mnie na TF-ie. Jak gram. :)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - osoba początkująca

Zrób prawo jazdy, wystarczy Ci jakiś względnie niezbyt stary kompakt i 180/190 km/h powinieneś dać radę :P
Ale nie namawiam, to trochę niebezpieczne, nawet na autostradzie ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
matek20
Weteran
Weteran
Posty: 1712
Rejestracja: 8 paź 2011, 20:01

Re: Forehand - osoba początkująca

A tak zostając przy temacie serwisu. :P Ile taki amator może uciągnąć tego serwisu? Chodzi mi o regularną max. szybkość?
160km/h?
I ile taki przeciętny amator przeciętnie serwuje ? Stowę to na pewno. :D
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Forehand - osoba początkująca

100 kmh to żaden wyczyn. Na serwisie oczywiście. Nawet dla amatora. Na TF-ie wrocławskim najszybszy serwis to było coś trochę ponad 150 kmh. Przy czym maszynka, która to mierzyła zapewne w Sevres pod Paryżem by stać nie mogła. Czy przekłamanie było na plus czy na minus to pojęcia nie mam. Chcę wierzyć, że zaniżała ;).
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Forehand - osoba początkująca

Na Warszawskim TF miałem ok 140 km/h lekko nietrafiony. Ale serwowalem tylko kilka razy po dniu grania. Myślę, że średnia prędkość serwisu wśród dobrych amatorów to 130/140 km/h.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

Vivid pisze:Amator? Taki czysty, samouk? Granie regularnie po 180km/h - 190km/h?
Przecież był tu taki jakiś czas temu, który niby walił regularnie po 180km/h. Chyba jakiś filmik nawet z tego wydarzenia wrzucił i PitS to zweryfikował swoimi wzorami. :)
Marcoone pisze:100 kmh to żaden wyczyn. Na serwisie oczywiście.
Taaa. Pamiętam jeden z konkursów na prędkość serwisu na TF'ie. Niektórzy mięli słaba minę jak maszyna pokazywała, że w porównaniu do nich do Radwańska wymiata serwisem. :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

htb pisze:
Vivid pisze:Amator? Taki czysty, samouk? Granie regularnie po 180km/h - 190km/h?
Przecież był tu taki jakiś czas temu, który niby walił regularnie po 180km/h. Chyba jakiś filmik nawet z tego wydarzenia wrzucił i PitS to zweryfikował swoimi wzorami. :)
A to nie PitS się sam obliczał wzorami na 180 km/h? ;)
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

A to też, ale innych też weryfikował wzorami, które tylko on ogarniał. :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand - osoba początkująca

htb pisze:A to też, ale innych też weryfikował wzorami, które tylko on ogarniał. :)
Wydaje mi się że można coś takiego przeprowadzić. I to całkiem precyzyjnie! Ja bym wziął do tego kamerę nagrywającą w slowmotion i laserowy dalmierz, zapisałbym serwis, a później wymierzył drogę od momentu uderzenia do kontaktu z podłożem po drugiej stronie siatki. Na kamerze miałbym czas. Robi się z tego tylko przeliczenie jednostek.

Kamerę w postaci aparatu foto O_O posiadam, (do 1000 klatek/ sek), kwestia pożyczenia dalmierza i .... jesteśmy w domu. ;)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Forehand - osoba początkująca

htb pisze:A to też, ale innych też weryfikował wzorami, które tylko on ogarniał :)
Nie sądziłem, że "pitagoras" jest taki trudny. :D
keicam pisze:Wydaje mi się że można coś takiego przeprowadzić. I to całkiem precyzyjnie! Ja bym wziął do tego kamerę nagrywającą w slowmotion i laserowy dalmierz, zapisałbym serwis, a później wymierzył drogę od momentu uderzenia do kontaktu z podłożem po drugiej stronie siatki. Na kamerze miałbym czas. Robi się z tego tylko przeliczenie jednostek.

Kamerę w postaci aparatu foto O_O posiadam, (do 1000 klatek/ sek), kwestia pożyczenia dalmierza i .... jesteśmy w domu. ;)
Nie trzeba dalmierza, wystarczą dwie kamery, jedna jedna za zawodnikiem, druga "na słupku", a tyle chyba ma każdy. Mamy 3 ważne punkty- miejsce uderzenia, wysokość nad siatką i punkt trafienia w karo. Teraz za pomocą wersji testowej jakiegoś CADa wprowadzasz kort w 3D i 3 punkty, robisz krzywą przez nie i masz bardzo dokładnie wyznaczone, nie wiem ile to roboty, ale chwila, tym bardziej, że potem wprowadza się już tylko te punkty. Choć moim zdaniem to przerost formy nad treścią, bo jak już ktoś serwuje na prędkość to serwuje płasko wtedy można przyjąć, że piłka leci prawie po prostej. Może jutro będę na korcie, jak nie zapomnę aparatu to nagram od boku.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand - osoba początkująca

wyczesany pisze: Nie trzeba dalmierza, wystarczą dwie kamery, jedna jedna za zawodnikiem, druga "na słupku", a tyle chyba ma każdy. Mamy 3 ważne punkty- miejsce uderzenia, wysokość nad siatką i punkt trafienia w karo. Teraz za pomocą wersji testowej jakiegoś CADa wprowadzasz kort w 3D i 3 punkty, robisz krzywą przez nie i masz bardzo dokładnie wyznaczone, nie wiem ile to roboty, ale chwila, tym bardziej, że potem wprowadza się już tylko te punkty. Choć moim zdaniem to przerost formy nad treścią, bo jak już ktoś serwuje na prędkość to serwuje płasko wtedy można przyjąć, że piłka leci prawie po prostej. Może jutro będę na korcie, jak nie zapomnę aparatu to nagram od boku.
CAD-a? O_O Wyczes jestem zakorzeniony w 21 wieku o wiele mniej niż Ty :( .
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

wyczesany pisze:Nie sądziłem, że "pitagoras" jest taki trudny. :D
Taaa jeśli przyjmiemy założenie że piłka poleci idealnie prosto. PitS nie szedł na łatwiznę. :)
Dochodzi też dodatkowo opcja w którym momencie chcemy zmierzyć prędkość, czy w momencie uderzenia jak piłka przelatuje nad siatką, a może w momencie zderzenia z kortem. :) Zmiennych kilka jest, ale oczywiście da się policzyć. A żeby pójść na łatwiznę to kupujemy apkę na ajfona, która to wszystko ogarnia i już.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Forehand - osoba początkująca

htb pisze:
wyczesany pisze:Nie sądziłem, że "pitagoras" jest taki trudny. :D
Taaa jeśli przyjmiemy założenie że piłka poleci idealnie prosto. PitS nie szedł na łatwiznę :)
Dochodzi też dodatkowo opcja w którym momencie chcemy zmierzyć prędkość, czy w momencie uderzenia jak piłka przelatuje nad siatką, a może w momencie zderzenia z kortem :) Zmiennych kilka jest, ale oczywiście da się policzyć.
Nie chce mi się szukać i przeglądać tamtego wątku, ale dysponując dwiema kamerkami (60fps powinno wystarczyć) i wersją testową CADa można zrobić to wszystko, co prawda, przy mierzeniu odcinków potrzebny jest jest "punkt" odniesienia, ale da się to zrobić. :) W przypadku mierzenia średniej prędkości na całym odcinku lepiej korzystać z odczytów mikrofonu niż klatek wideo.
htb pisze:A żeby pójść na łatwiznę to kupujemy apkę na ajfona, która to wszystko ogarnia i już.
Ciekawy jestem dokładności tej metody.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

wyczesany pisze:Ciekawy jestem dokładności tej metody.
Też jestem ciekaw :) Ale chyba pojawiły się nawet jakieś darmowe, więc może przetestuję przy najbliższej okazji :)
Obrazek
_____

Wróć do „Technika, taktyka, trening”