mariuszm
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 7 lis 2013, 01:10

Praca nóg w tenisie

Witam.
Gram amatorsko-rekreacyjnie parę naście miesięcy (1-2 godz. tygodniowo).
Mam kłopot przy uderzeniach z forhandu i beckhandu z wejściem na piłkę lewą nogą do przodu i powtarzalnym uderzeniu piłki tak by ciężar ciała był na nodze lewej (wykrocznej).
Jakimi ćwiczeniami mogę wyeliminować ten zły nawyk, bo prawie wszystkie piłki uderzam lekko odchylony do tyłu i ciężar ciała mam na prawej nodze.
Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Praca nóg w tenisie

Staraj się grać na palcach, lub kup buty z obcasami. ;)
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca nóg w tenisie

Ustaw się tak jak do uderzenia i poproś kogoś żeby wtedy lekko Cię popchnął do tyłu. Prawie upadniesz a organizm następnym razem pomyśli może...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Praca nóg w tenisie

Najlepiej nagraj jakiś filmik, gdzie będziemy mogli zobaczyć przynajmniej kilka takich uderzeń.

Ja czytając Twój opis, uznałem że masz problem spóźniania się do uderzenia.
Prawdopodobnie spóźniasz rozpoczęcie sekwencji, piłka wpada na Ciebie, a Ty ratujesz się wtedy odchyleniem do tyłu.

Czy tak jest faktycznie ? Nie mogę mieć pewności i tylko gdybam.

Jeżeli odchylenie jest nawykiem, który ciało zaprogramowało to gorzej ale oczywiście do odwrócenia.

Co do poprawy samej pracy nóg to jest masa fajnych ćwiczeń koordynacyjnych np. na drabince rozłożonej na podłodze.
Można się nawet pobawić na dywanie jeżeli się dysponuje takim z odpowiednim wzorem ;)
Jest tego trochę na necie.
Po drugie dobra praca nóg jest możliwa tylko wtedy gdy nogi są dobrze przygotowane - siłowo i dynamicznie.
(np. wyskoki z przysiadu, sprinty, koperty itp.)
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Praca nóg w tenisie

Wszystko co Nolan napisał powyżej jest prawdą.

Od siebie dodam, że jeśli chcesz nie tylko wyeliminować męczący Cię błąd, ale jednocześnie pójść do przodu z jakością poruszania się po korcie, to po prostu poruszaj się cały czas na palcach. Im mniej opierać będziesz całą stopę na podłożu, tym lepiej dla dynamiki Twoich ruchów i dla wkładania całego ciała w poszczególne uderzenia. No i grając na palcach, dużo trudniej odchylać się do tyłu podczas uderzeń.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Praca nóg w tenisie

Nolan pisze:Najlepiej nagraj jakiś filmik, gdzie będziemy mogli zobaczyć przynajmniej kilka takich uderzeń.

Ja czytając Twój opis, uznałem że masz problem spóźniania się do uderzenia.
Prawdopodobnie spóźniasz rozpoczęcie sekwencji, piłka wpada na Ciebie, a Ty ratujesz się wtedy odchyleniem do tyłu.

Czy tak jest faktycznie ? Nie mogę mieć pewności i tylko gdybam.

Jeżeli odchylenie jest nawykiem, który ciało zaprogramowało to gorzej ale oczywiście do odwrócenia.

Co do poprawy samej pracy nóg to jest masa fajnych ćwiczeń koordynacyjnych np. na drabince rozłożonej na podłodze.
Można się nawet pobawić na dywanie jeżeli się dysponuje takim z odpowiednim wzorem ;)
Jest tego trochę na necie.
Po drugie dobra praca nóg jest możliwa tylko wtedy gdy nogi są dobrze przygotowane - siłowo i dynamicznie.
(np. wyskoki z przysiadu, sprinty, koperty itp.)
A czy macie moźe gdzieś rozpisany taki trening dynamiczny pod tenisa? Bo chciałbym ten element mocno poprawić ale też nie chce tego robic bez ładu i składu. Oczywiście jak nic nie znajdę to będę próbował sam kombinować, bo to lepsze niź nic. Znalazłem kilka w necie ale się pytam o jakieś sprawdzone. :)
rubipatrol
Bywalec
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 lut 2015, 08:52

Re: Praca nóg w tenisie

Nic odkrywczego ale łatwo podane w postaci krótkich filmików. Można coś tam wybrać i pobawić się na początek.

https://www.facebook.com/Tennis-Footwor ... 378767981/
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Praca nóg w tenisie

Super stronka! Dzięki. Powiedzmy, że wybiorę 5/7 ćwiczeń to jak często je robić, źeby nie nastąpiło "zmęczenie materiału"? 3 razy w tygodniu? I ile ich robić? Kilka serii czy do upadłego w danym dniu? :)
rubipatrol
Bywalec
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 lut 2015, 08:52

Re: Praca nóg w tenisie

Sebex pisze:Super stronka! Dzięki. Powiedzmy, że wybiorę 5/7 ćwiczeń to jak często je robić, źeby nie nastąpiło "zmęczenie materiału"? 3 razy w tygodniu? I ile ich robić? Kilka serii czy do upadłego w danym dniu? :)
Nie ma prostej odpowiedzi. Nie znam twojego cyklu. Nie wiem na ile możesz sobie pozwolić, ćwiczenia dwa razy w tygodniu po maksymalnie 45-60 minut lub 3-4 razy w tygodniu po 20-30 minut to moim zdaniem maks dla amatora, żeby nie stracić zaangażowania. Mieszaj ćwiczenia tak żeby nie robić w automacie i żeby Ci się nie znudziło. Przemyśl jak wygląda wymiana tenisowa i zobacz, że trudniejsze dobrze jest mieszać z prostszymi. Myślę, że po tygodniu albo dwóch już sam wyciągniesz wnioski i będziesz wiedział jak wpleść to w plan treningowy. Pamiętaj też o najbardziej zaniedbywanej części w amatorskich treningach: rozciągaj się chłopaku ;) boooo to:
zwiększa napływ krwi do mięśni, zwiększa zakres ruchu mięśni, zwiększa ruchomość stawów, rozluźnia mięśnie, pomaga w szybszej regeneracji mięśni po treningu, zmniejsza ryzyko kontuzji.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Praca nóg w tenisie

Jeżeli chodzi o link rubipatrola to jest tam sporo dobrych treningów koordynacyjnych.

Zgadzam się też i to bardzo co do roli rozciągania - szczególnie po każdym treningu siłowym, dynamicznym czy po każdej grze w tenisa.

Dla zwiększenia siły dynamicznej nóg proponowałbym skakankę, wskakiwanie obunóż na skrzynię niską oraz wysoką, naprzemienne skoki na skrzynie lub wyskoki z wykroku.

W sprawie intensywności oraz ilości treningów to trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny i należy rozsądnie zwiększać sobie obciążenia treningowe.
Skróty to narażanie się na kontuzję.

Intensywny trening nad siłą dynamiczną powinien być realizowany w przerwie pomiędzy sezonami startowymi. (w trakcie sezonu można też tak trenować ale na mniejszej intensywności i objętości żeby organizm miał czas się regenerować)
Ja bym na początku zaczął od systemu dzień treningu i dwa dni odpoczynku.
Skupiłbym się na ćwiczeniach koordynacyjnych + skakanka + wskakiwanie na niską skrzynię + rozciąganie.
Jak po 2-3 tygodniach trening wyda się słaby to dodasz następne rodzaje skoków.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Praca nóg w tenisie

Super! Dzięki za odpowiedzi. Myślałem, że moźe jest jakiś schemat jak np. przy ćwiczeniach na siłowni. 5-12 powtórzeń- masa, 738299273 powtórzeń- rzeźba. :p
Z drugiej strony słyszałem kiedyś, że te ćwiczenia pod tenis (na tych mi zależy) które maja zbudować wytrzymałość i dynamikę nóg zrobić np. 3 razy w tygodniu do "upadłego".
Jaki jest mój poziom jeśli chodzi o nogi? Początkujący, słaby, krzyczący "popraw pracę nóg". Czyli kicha. Ale chce to zmienić, bo tracę na tym dużo, bardzo dużo.

Czyli wnioskując po waszych wypowiedziach dobrze będzie zrobić sobie 3 zestawy ćwiczeń na drabinkach, liniach kortu itd. i robić każdy z nich raz w tygodniu (jak będzie możliowosć to czwarty raz coś jeszcze) po 20/30 minut na bardzo wysokiej intesnywności. Do tego najlepiej się rozciągać jak najwięcej (ojjjj z tym też problemy) i skakać na skakance. Dobrze myślę? :)
A do tego ( w zimę prawdopodobnie jeden trening w tygodniu i jeden sparing) na treningu skupiać się na aspektach technicznych itd. Bo po co płacić trenerowi, żeby stał i patrzył jak biega, skoro sam mogę? :D
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Praca nóg w tenisie

Warto się też zastanowić czy dobrym pomysłem nie będzie trening ogólnorozwojowy zamiast takiego katowania nóg. Nie jestem zwolennikiem męczenia jednej partii ciała i pomijania innych. Pamiętam kolegę kiedy jeszcze poważniej grałem w koszykówkę który robił ciężkie treningi na poprawę wyskoku. Efekty były fajne ale po jakimś czasie siadło mu kolano i tyle się nagrał. Pomyśl o mięśniach pleców, brzuchu. To są mięśnie które stabilizują ciało i dzięki nim masz przy uderzeniach odpowiednią pozycję. Jeśli oglądasz mecze Novaka z angielskim komentarzem to tam często mówią, że on ma świetny balans i nie traci równowagi w grze. Za to odpowiadają te mięśnie o których napisałem wyżej. Nie musisz robić sześciopaka ale warto wzmocnić mięśnie tułowia (obustronnie).
Ja jakiś czas temu zacząłem trenować kalistenikę (w tym brzuch, plecy) i powiem ci, że po 2-3 miesiącach zauważyłem sporą poprawę na korcie. Moje wyniki ostro się poprawiły chociaż w zimę prawie nie grałem. Jestem przekonany, że wzmocnienie tułowia ma w tym spory udział. Samo dobiegnięcie do piłki to za mało, musisz mieć odpowiednią postawę ciała żeby dobrze odgrywać. Na pewno masz w tej materii sporo do poprawy jak każdy z nas amatorów.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Praca nóg w tenisie

kolt pisze:Jeśli oglądasz mecze Novaka z angielskim komentarzem to tam często mówią, że on ma świetny balans i nie traci równowagi w grze.
Ja mam wrażenie, że Novak to jedyny który tak ostentacyjnie pokazuje, że traci równowagę, ale to głównie gdy przegrywa. :D
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Praca nóg w tenisie

Pisaliśmy tutaj o treningu wzmacniającym siłę dynamiczną nóg, która jest bardzo ważna w tenisie. (zgodnie z założonym tematem)

O treningu ogólnorozwojowym nawet nie wspominam ponieważ na to każdy powinien znaleźć trochę czasu w swoim życiu bez względu na to czy jest sportowcem czy też nie. Pompki, przysiady, trochę aerobów i rozciąganie to taka absolutna podstawa dla każdego chcącego zachować formę fizyczną.

Jeżeli chodzi o korpus czyli mięśnie brzucha i pleców to polecam trening "core". Rewelacyjnie działa na siłę korpusu. Oczywiście należy spokojnie zwiększać obciążenia w ślad za postępami.

Sam aktualnie zakończyłem etap roztrenowania i powoli wracam do treningu : "core" + pompki, przysiady, skoki, rozciąganie.

PS. W tenisie amatorskim dobrym przygotowaniem fizycznym można zdobyć na prawdę sporą przewagę nad innymi zawodnikami.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Praca nóg w tenisie

Jak to mówią - z pustego i Salomon nie naleje. Czyli słabe nogi nigdy nie będą dynamiczne mimo wyszukanych treningów na poprawę tego parametru. Generalnie podstawą jest surowa siła mięśni - przede wszystkim nóg, pośladków i korpusu. Budując siłę należy zadbać o odpowiedni zakres ruchów (rozciąganie) i o balans strukturalny (w skrócie: żeby mięśnie antagonistyczne miały anatomicznie poprawną proporcję siły - chroni to przed większością kontuzji). Na tym etapie spadek dynamiki i być może koordynacji jest nieunikniony, dlatego grając w ligach warto się tym zająć między sezonami.

Następnie uzyskaną siłę należy "oszlifować" - czyli zbudować dynamikę. Po pierwsze nauka mięśni wykonywania maksymalnej pracy (zaangażowania maksymalnej ilości włókien) w jak najkrótszym czasie, a po drugi koordynacja wszystkich mięśni w złożonych ruchach. Tutaj jest miejsce na typowe ćwiczenia dynamiczne - wszelkie wyskoki, wskakiwanie na skrzynię, skakanka, "double unders" czyli podwójne obroty skakanki podczas jednego wyskoku.

Równolegle praca nad wytrzymałością tlenową (np. bieganie, rower, basen) i beztlenową (interwały, crossfit, tabata). Bo nawet najfajniejsza dynamika nic nie da, jeśli jest się w stanie z niej korzystać przez pierwsze 10 minut gry. A im bardziej dynamiczne ruchy, tym więcej paliwa pożerają.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Praca nóg w tenisie

koza pisze:Jak to mówią - z pustego i Salomon nie naleje. Czyli słabe nogi nigdy nie będą dynamiczne mimo wyszukanych treningów na poprawę tego parametru. Generalnie podstawą jest surowa siła mięśni - przede wszystkim nóg, pośladków i korpusu. Budując siłę należy zadbać o odpowiedni zakres ruchów (rozciąganie) i o balans strukturalny (w skrócie: żeby mięśnie antagonistyczne miały anatomicznie poprawną proporcję siły - chroni to przed większością kontuzji). Na tym etapie spadek dynamiki i być może koordynacji jest nieunikniony, dlatego grając w ligach warto się tym zająć między sezonami.

Następnie uzyskaną siłę należy "oszlifować" - czyli zbudować dynamikę. Po pierwsze nauka mięśni wykonywania maksymalnej pracy (zaangażowania maksymalnej ilości włókien) w jak najkrótszym czasie, a po drugi koordynacja wszystkich mięśni w złożonych ruchach. Tutaj jest miejsce na typowe ćwiczenia dynamiczne - wszelkie wyskoki, wskakiwanie na skrzynię, skakanka, "double unders" czyli podwójne obroty skakanki podczas jednego wyskoku.

Równolegle praca nad wytrzymałością tlenową (np. bieganie, rower, basen) i beztlenową (interwały, crossfit, tabata). Bo nawet najfajniejsza dynamika nic nie da, jeśli jest się w stanie z niej korzystać przez pierwsze 10 minut gry. A im bardziej dynamiczne ruchy, tym więcej paliwa pożerają.
Nie chciałbyś napisać książki? Chętnie Ci w tym pomogę (choćby od strony graficzno-zecerskiej). Mam masę pomysłów na takie wydawnictwo, a Ty potrzebną wiedzę. :-)
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Praca nóg w tenisie

Bez przesady, to co tutaj piszę to wierzchołek góry lodowej do znalezienia w internecie. ;-P
AdSaka
Nowy
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 14 maja 2015, 11:01

Re: Praca nóg w tenisie

mariuszm pisze: 22 paź 2015, 00:20 Witam.
Gram amatorsko-rekreacyjnie parę naście miesięcy (1-2 godz. tygodniowo).
Mam kłopot przy uderzeniach z forhandu i beckhandu z wejściem na piłkę lewą nogą do przodu i powtarzalnym uderzeniu piłki tak by ciężar ciała był na nodze lewej (wykrocznej).
Jakimi ćwiczeniami mogę wyeliminować ten zły nawyk, bo prawie wszystkie piłki uderzam lekko odchylony do tyłu i ciężar ciała mam na prawej nodze.
Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Tak jak pisali Nolan i Koza, warto to jednak usystematyzować. Kilka sugestii, które mogą Ci pomóc wyeliminować zły nawyk związany z umieszczaniem ciężaru ciała na nieodpowiedniej nodze:

Ćwiczenia równowagi: Możesz skupić się na rozwijaniu swojej równowagi poprzez różnego rodzaju ćwiczenia. Na przykład możesz próbować utrzymać równowagę na jednej nodze przez kilka sekund, stopniowo zwiększając czas. Możesz także spróbować ćwiczeń równowagi na specjalnych poduszkach równowagi co dodatkowo utrudni jej utrzymanie.

Ćwiczenia nóg: Wzmocnienie mięśni nóg, zwłaszcza mięśni nóg wykrocznych, może pomóc w stabilizacji ciała podczas uderzeń z forhandu i backhandu. Możesz skupić się na ćwiczeniach takich jak przysiady, wykroki, czy wspięcia na palce, aby wzmocnić mięśnie nóg.

Techniczne ćwiczenia z piłką: Możesz również wykonywać techniczne ćwiczenia z piłką, skupiając się na utrzymaniu ciężaru ciała na odpowiedniej nodze. Możesz np. wykonywać powtarzalne uderzenia z forhandu i backhandu, skupiając się na prawidłowym rozmieszczeniu ciała i przeniesieniu ciężaru na odpowiednią nogę podczas uderzenia.

Praktyka przed lustrem: Możesz spróbować ćwiczyć przed lustrem, aby obserwować swoją technikę uderzeń. Skup się na utrzymaniu równowagi i prawidłowym umieszczeniu ciężaru ciała na odpowiedniej nodze podczas uderzeń. Możesz również nagrywać swoje uderzenia, aby zobaczyć, jakie są ewentualne błędy i pracować nad ich poprawą.

Cierpliwość i regularność są kluczowe w doskonaleniu techniki tenisowej. Poświęć czas na ćwiczenia i pracę nad swoją techniką, a z czasem powinieneś zauważyć poprawę. Powodzenia!

Wróć do „Technika, taktyka, trening”