Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Taktyka gry

A czy ja coś innego napisałem??? O_O :]
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Taktyka gry

hokej pisze:A czy ja coś innego napisałem??? O_O :]
Nie ważne co napisałeś, ważne co przeczytali ... :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Taktyka gry

hokej pisze:z czysto fizycznych zależności (kierunek nadlatującej piłki oraz biomechanika ruchu przy 1HBH) wynika, że mając czas na ustawienie (nogi) takie zagranie jest zabójcze w sensie dynamiki. Oczywiście zakładamy grę 2 praworęcznych.
Możesz mi wyjaśnić te fizyczne zależności i różnice w biomechanice? Słyszałem o tym parę razy, ale nigdy nie zgłębiałem tematu. Ja za Chiny nie umiem uderzyć z bh mocniej niż z fh, a żeby jeszcze w kort trafić... rotfl
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Taktyka gry

Chodzi o kierunek nadlatującej piłki do takiego uderzenia (zakładamy, że mówimy o praworęcznych) - leci z Twojej lewej strony i z tej samej strony wyprowadzasz uderzenie. W związku z tym oprócz pełnej sekwencji z odgiętym naturalnie nadgarstkiem dłużej możesz prowadzić uderzenie "do przodu" bez żadnych "wygibasów" żeby nadać piłce kierunek.

Przez analogię - jeśli dostajesz kros z BH od przeciwnika i zdążysz ustawić sie do uderzenia forehandowego to zawsze będzie ono dynamiczniejsze po linii, niż odwrotny kros. To czy trafi to zupełnie inna historia (wyższa siatka). :]

W obu przypadkach oczywiście kluczowe są nogi. W moim przypadku, gdybym miał możliwość pomiaru siły uderzenia z martwej piłki, myślę że BH byłby szybszy. Co nie znaczy, że skuteczniejszy. :)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Taktyka gry

Dla mnie różnice fizyczne i biomechaniczne to różnice wynikające z techniki uderzenia i nie zależą od okoliczności. Tzn. zależą o tyle, że gra się inaczej głęboką piłkę stojąc 2m za końcową, a inaczej zagra się piłkę głęboką stojąc na linii pola serwisowego. Więc technika jest inna. To o czym piszesz to nie biomechanika bo ta mówi o układzie ruchu (współpraca mięśni, możliwości ruchu w stawach itd.) i odpowiada na moje ulubione pytanie "ale dlaczego tak?" :D . Na jednym z przedmiotów spotkałem się z pojęciem łańcucha kinematycznego, myślę, że poruszając kwestie biomechaniki w uderzeniach trzeba by też odnieść się do tego łańcuszka ;) .

Ja zakładam piłkę neutralną i w takiej sytuacji z forhendu znacznie łatwiej "przydzwonić" niż z bekhendu przynajmniej mi. Bo w sytuacji gdy mogę się ustawić i mam piłkę na rakiecie to moim najmocniejszym zagraniem chyba jest... wolej. rotfl
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Taktyka gry

Ale nie rozważamy piłki neutralnej tylko zmianę kierunku w forehandowej wymianie krosowej. Więc zarówno kinetyka (kierunek piłki do i z rakiety plus dynamika) jak i biomechanika (ruchu) instynktownie rzecz pojmując (czyli niejako organoleptycznie) są dla mnie bardziej naturalne dla uderzenia backhandowego. :D W tej konkretnej sytuacji.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Taktyka gry

U amatorów problem z dynamiką przy FH i BH mniej więcej polega na tym, że przy BH mimo zwartej pozycji, co przy niedomaganiach technicznych pomaga, jednak nie uzyskują oni optymalnego punktu trafienia. Z reguły jest on spóźniony.
Natomiast przy FH problem polega właśnie na utrzymaniu spójności całej sylwetki. Tułów niejako "rozjeżdża" się z ramieniem i ręką co w konsekwencji powoduje granie głównie z ręki a nie z całego ciała. Wtedy praca nóg raczej odpowiada tylko za przeniesienie piłki nad siatką i utrzymanie jej w korcie, ale już nie "dorzuca" się znacząco, a powinna, do samej dynamiki zagrania.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Taktyka gry

hokej pisze:Ale nie rozważamy piłki neutralnej tylko zmianę kierunku w forehandowej wymianie krosowej. Więc zarówno kinetyka (kierunek piłki do i z rakiety plus dynamika) jak i biomechanika (ruchu) instynktownie rzecz pojmując (czyli niejako organoleptycznie) są dla mnie bardziej naturalne dla uderzenia backhandowego. :D W tej konkretnej sytuacji.
W moim odczuciu duuużo zależy od tego które zagranie mamy lepiej opracowane, dla mnie najłatwiej jest odegrać mocno na w tym kierunku z którego piłka przyszła, wtedy umiem sensownie przyspieszyć. Natomiast pojmowanie biomechaniki instynktownie mija się moim zdaniem z celem. To trochę tak jakbyś chciał zgadywać wynik skomplikowanego działania matematycznego*.

*I z całą pewnością nie jest to takie zadanie, które przeciętna osoba po studiach związanych z matematyką powinna rozwiązać w głowie. Jak na przykład to: :D
SPOILER:
Prezes fanklubu Staśka :D

Wróć do „Technika, taktyka, trening”