Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Siła uderzenia backhandowego

Mam pytanie dotyczące siły uderzenia backhandem zależnie od tego, czy jest to uderzenie jednoręczne czy oburęczne.
Otóż kiedyś miałem backhand jednoręczny (wyłącznie płaskie uderzenia, zero topspinu), ale przeszedłem na oburęczny ze względu na łatwiejszą dla mnie możliwość nadania rotacji.
Niestety widzę, że te uderzenia oburęcznym backhandem są zwykle znacznie wolniejsze od jednoręcznych (płaskich).
Czy to jest normalne i w jaki sposób próbować nieco zwiększyć siłę uderzeń oburęcznym backhandem?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siła uderzenia backhandowego

Popracuj nad techniką.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Siła uderzenia backhandowego

Robinson pisze: Czy to jest normalne i w jaki sposób próbować nieco zwiększyć siłę uderzeń oburęcznym backhandem?
Zmienić na jednorącz. :D
To tylko oznacza że miałeś ładną technikę jednoręczną. Oburęczna jest dość siłowa, widocznie tego nie potrafisz. U mnie podobnie, BH potrafi być dwa razy mocniejszy od oburęcznego ale potrafi być mocniejszy również od FH, problem jedynie z kontrolą.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Siła uderzenia backhandowego

Siła uderzenia w BH nie zależy od tego czy gramy jedno czy oburącz. Są to w dużej mierze indywidualne predyspozycje.
Jednak BH jednoręczny daje ogromne możliwości nadawania rotacji a dzięki temu także kontroli. Trzeba niestety nad tym pracować, pracować i jeszcze raz pracować.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Siła uderzenia backhandowego

W sumie to sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie, tylko o tym jeszcze nie wiesz. ;)

1. Zmieniłeś bekhend, a więc nowy nie jest jeszcze tak opanowany jak stary. Zakładam, że nie jesteś idiotą i nie walisz na pałę, a starasz się utrzymać piłkę w korcie. Ponieważ nie masz pewnie jeszcze aż takiej pewności i swobody jak przy "starym" bekhendzie to podświadomie zmniejszasz dynamikę ruchu by uzyskać większą kontrolę.
2. Energia jaką wkładasz w uderzenie dzielona jest zawsze na rotację i dynamikę (szybkość) piłki. Skoro, jak sam piszesz, grałeś praktycznie płasko 1HBH, tak Ci się tylko wydaje :P, to prawie 100% szło w dynamikę. Jak zmieniłeś na 2HBH by wejść w grę rotacjami to automatycznie zabrałeś energię dynamice zagrania na rzecz rotacji. Coś za coś ...
3. A tak poza wszystkim to panuje osąd, poparty nawet jakimiś badaniami czy "badaniami" naukowymi, że 1HBH można zagrać dynamiczniej niż 2HBH. To że masz do dyspozycji obie ręce nie znaczy wcale, że możesz przekazać piłce więcej energii. Jedna ręka zdecydowanie mniej ogranicza zakres ruchu niż dwie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Siła uderzenia backhandowego

Robinson pisze:Mam pytanie dotyczące siły uderzenia backhandem zależnie od tego, czy jest to uderzenie jednoręczne czy oburęczne.
Otóż kiedyś miałem backhand jednoręczny (wyłącznie płaskie uderzenia, zero topspinu), ale przeszedłem na oburęczny ze względu na łatwiejszą dla mnie możliwość nadania rotacji.
Niestety widzę, że te uderzenia oburęcznym backhandem są zwykle znacznie wolniejsze od jednoręcznych (płaskich).
Czy to jest normalne i w jaki sposób próbować nieco zwiększyć siłę uderzeń oburęcznym backhandem?
Myślę, że to normalne. Domyślam się, że motorykę masz pod jednoręczny, ale chciałeś dodać rotacji, więc przeszedłeś na dwuręczny, Jeśli to świeża zmiana, to nie będziesz jeszcze miał silnego uderzenia. Może się wyrobisz, a może nie. Nie mam pojęcia. Ja dwuręcznego nie próbuję, bo to w moim wykonaniu jest żenujące uderzenie. Totalnie mi nie leży, totalnie go nie potrafię i nie ma żadnych znaków, by sie to zmieniło. Tak więc sądzę, że nie mam w ogóle motoryki do tego uderzenia.

A siłę backhandu na pewno zwiększysz trenując z piłką lekarską (do podglądnięcia na youtube) i ew. ze sztangą (martwy ciąg). Ale ze sztangą to bardzo uważaj, bo bardzo łatwo rozwalić sobie plecy, tj. kręgosłup. Poczytaj dokładnie na czym polega martwy ciąg zanim się za to weźmiesz. W ogóle lepiej byś poprzedził to ok dwutygodniowymi ćwiczeniami z piłką lekarską. A jak Cie stać (energetycznie i czasowo) to zasuwaj na siłownię i rób trening obwodowy, ale z lekkimi obciążeniami. Genralnie wszystko, co wzmacnia plecy pomoże Ci grać lepiej backhand.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Siła uderzenia backhandowego

Mi siłę uderzenia BH poprawił taki ruch który nazwałem "Strzał Nishikoriego". Już opisuję o co chodzi :).
Na filmiku poniżej zobaczysz to w wykonaniu samego mistrza. Otóż odprowadzając rakietę do tyłu podczas przygotowania do uderzenia BH, widać u niego wyrazie w ostatniej fazie pętli ruch główki w dół a następnie taki właśnie jak ja to nazwałem "strzał" w górę/przód.
Siła rośnie zdecydowanie ale na początku dość trudno to opanować :). Spróbuj. A jeżeli bardziej doświadczeni forumowicze stwierdzą, że głupio doradzam to zignoruj :D.

Na filmiku super widać to na BH zaczynającym się od 1:08.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rqei7x_lVDE[/youtube]
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Siła uderzenia backhandowego

ekba pisze:Na filmiku poniżej zobaczysz to w wykonaniu samego mistrza. Otóż odprowadzając rakietę do tyłu podczas przygotowania do uderzenia BH, widać u niego wyrazie w ostatniej fazie pętli ruch główki w dół a następnie taki właśnie jak ja to nazwałem "strzał" w górę/przód.
Zejście z główką rakiety pod piłkę przed uderzeniem to powinien być raczej standardowy ruch w sekwencji niż coś ekstra.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Siła uderzenia backhandowego

Dokładnie tak jak napisał ppeter, tu nie ma niczego nadzwyczajnego, Japończyk prezentuje poprawną klasyczną technikę.
Tu nie ma magii :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Siła uderzenia backhandowego

Magii może nie ma ale większość amatorów nie zwraca w ogóle na to uwagi i robią pętle mając główkę równolegle do podłoża :).
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Siła uderzenia backhandowego

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siła uderzenia backhandowego

Robinson pisze:Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. :)
Jest jeszcze jedna rzecz, której może nie bierzesz pod uwagę.
Ja sam przeszedłem swojego czasu z 1HBH na 2HBH i nie żałuję, ale były momenty zwątpienia.

Przede wszystkim jak grałeś jedną ręką (pewnie prawą), to teraz grasz obiema, ale głównie lewa generuje siłę, a prawa tylko jej pomaga!
Technika uderzenia jest kompletnie inna i niestety nie jest to tylko dołożenie ręki do tego samego ruchu.

Stąd pewnie twoje problemy.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”