salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Witam wszystkich forumowiczów.

Od pewnego czasu staram się dokładnie analizować każdy moment w zagraniu forehandowym od ustawienia i pracy nóg kończąc na ostatniej fazie tego zagrania. Przeglądałem forum, strony www i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie dlaczego trenerzy tak usilną uwagę kładą na zamknięciu uderzenia przy jednym z barków (odpowiednio lewy bark dla praworęcznych i analogicznie dla leworęcznych). Sam jestem adeptem tenisa, bez trenera a korzystającym jedynie z kopalni filmów YouTube. Sam jestem leworęczny jednakże mój forehand zamyka się ku górze, coś a la Nadal. Dlatego interesuje mnie istota zamykania forehandu. Dlaczego, po co itp.?

Pozdrawiam.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

salvador pisze:Witam wszystkich forumowiczów.

Od pewnego czasu staram się dokładnie analizować każdy moment w zagraniu forehandowym od ustawienia i pracy nóg kończąc na ostatniej fazie tego zagrania. Przeglądałem forum, strony www i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie dlaczego trenerzy tak usilną uwagę kładą na zamknięciu uderzenia przy jednym z barków (odpowiednio lewy bark dla praworęcznych i analogicznie dla leworęcznych). Sam jestem adeptem tenisa, bez trenera a korzystającym jedynie z kopalni filmów YouTube. Sam jestem leworęczny jednakże mój forehand zamyka się ku górze, coś a la Nadal. Dlatego interesuje mnie istota zamykania forehandu. Dlaczego, po co itp.?

Pozdrawiam.
Dla mnie to po prostu konsekwencja długiego, pełnego zamachu.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Dla mnie też, lecz patrząc na innych użytkowników kortu, ci bardziej zaawansowani kończą za plecami ruch, ci mniej jakby siłowo zatrzymują rękę po odbiciu piłki. Nie jest to kontuzjogenne? Bo wyczerpujące - zapewne.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

salvador pisze:Dla mnie też,lecz patrząc na innych użytkowników kortu,ci bardziej zaawansowani kończą za plecami ruch,ci mniej jakby siłowo zatrzymują rękę po odbiciu piłki. Nie jest to kontuzjogenne? bo wyczerpujące-zapewne.
Nie patrz :wink:!

Na kortach z reguły widać tyle sposobów na fh ilu jest graczy (amatorów) rotfl! Musisz samemu znaleźć swój sposób.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Patrzę bo chcę chociaż dojść do zalążka perfekcji choć głównym mym aspektem jest zniwelowanie błędów pod kontem kontuzjogennym. Jakiś czas temu zamieściłem film odnośnie mego serwisu, co robię źle itp. (po tym zagraniu szczególnie dawał mi się we znaki bark) były oceny, rady itp. Dostosowałem się i jest poprawa, niby głupie "ułożenie"rakiety na plecach a wyeliminowało ból w barku przy serwisie. To samo chcę wiedzieć odnośnie forehandu, bo tu też czasem pojawia się konflikt barkowy, zwłaszcza w końcowej fazie ruchu.

Jeszcze dodam że 8 lat treningów piłki siatkowej i setki przepłyniętych kilometrów, bez bólu barków, do czasu kiedy zabujałem się w tenisie.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

salvador pisze:... Jakiś czas temu zamieściłem film odnośnie mego serwisu, co robię źle itp. (po tym zagraniu szczególnie dawał mi się we znaki bark) były oceny, rady itp. Dostosowałem się i jest poprawa, niby głupie "ułożenie"rakiety na plecach a wyeliminowało ból w barku przy serwisie. To samo chcę wiedzieć odnośnie forehandu, bo tu też czasem pojawia się konflikt barkowy, zwłaszcza w końcowej fazie ruchu.
No to już wiesz co masz robić. :D Czekamy na film! :::photo:::
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

salvador pisze:Jakiś czas temu zamieściłem film odnośnie mego serwisu,co robię źle itp. (po tym zagraniu szczególnie dawał mi się we znaki bark)były oceny,rady itp.
Możesz podać tu ten link?
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Robinson pisze:
salvador pisze:Jakiś czas temu zamieściłem film odnośnie mego serwisu, co robię źle itp. (po tym zagraniu szczególnie dawał mi się we znaki bark) były oceny, rady itp.
Możesz podać tu ten link?
Proszę, oto film...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BJUyk-bSTE0[/youtube]
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Pytanie jest tak podstawowe, że nie wiem jak na nie odpowiedzieć. Domknięcie uderzenia to takie coś, co jest na końcu, ale zdradza wszystko, co było wcześniej (albo czego nie było). Sama myśl o tym, aby domknąć uderzenie powoduje zupełnie inny poziom koncentracji oraz zaanimowanie całego ciała w poprawny sposób. Domknięcie to ten ostatni moment całej sekwencji, w którym skupia cię cała energia włożona w uderzenie i tam jest przekazywana piłce. Jak się dobrze domyka uderzenia to są po prostu "soczyste", mocne, kontrolowane, a do tego bezpieczne, bo cała energia kinetyczna jest przekazywana rakiecie, która "sama" dalej gra, przez co sam moment kontaktu to już częściowe lub całkowite rozluźnienie ramienia oraz barku, a czasem i całego ciała (jak np. przy uderzeniu z wyskokiem). Domknięcie uderzenia to właśnie to, co tygryski lubią najbardziej. Im lepsze domknięcie, tym szybsza akcja nadgarstka i całego ramienia. W sumie w tym skupia się cała technika tenisowa.
Piotr Szyba.
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

I o to mi chodziło. Wielkie dzięki Piotrze. A czy pytanie było podstawowe? Jeśli tak to albo źle szukałem albo polski internet kuleje pod względem informacji dot. techniki tenisowej.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

No i w tym właśnie tkwi problem podstawowych pytań - są tak bardzo fundamentalne, że nikt ich nie zdaje, a więc nikt na nie nie odpowiada (pomijam już pojęcia pierwotne, które nie mają definicji). No prawie nikt. Takie pytania zadają dzieci. A potem rodzice dyskutują w sypialni wieczorem jak tu dziecku odpowiedzieć np. na pytanie "a co by było jakby na całym świecie zabrakło powietrza"? Oczywiście są to właśnie najważniejsze ze wszystkich pytań. Większa część historii filozofii skupiała się wokół poszukiwań odpowiedzi na coraz bardziej podstawowe pytania, czyli cały jej "postęp" polegał jakby na "cofaniu się".
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

salvador pisze:Dlatego interesuje mnie istota zamykania forehandu. Dlaczego, po co itp.?

Pozdrawiam.
Po to aby uzyskać większy kąt opasania piłki, co ułatwia nadawanie rotacji. to również jest pochodna wyboru toru prowadzenia rakiety.
A że diabeł siedzi w szczegółach to może się wydawać że Federer tego nie robi. Robi, ale jego zamykanie jest bardzo skrócone w czasie i może tak się w oczy nie rzuca.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Jeśli dobrze rozumiem problem... W istocie zamykania forehandu chodzi również o to, by sobie łapy nie rozwalić.

Uprzedzam: nie jestem fizykiem, ale... Jak rozpędzasz rękę z rakietą to masz jakąś tam energię. Jedna część tej energii zostanie przekazana piłce, ale druga zostanie - gdzieś to musi "ulecieć".

Gdybyś chciał grać na zasadzie: rozpędzona do maksimum prędkości rakieta, uderzenie piłki i natychmiastowe zatrzymanie rakiety w miejscu - bez uwolnienia pozostałej energii w eter - wszedłbyś na bardzo szybką drogę do kontuzji.

Dlatego często prowadzenie rakiety, te zamknięcie forehandu właśnie - kończy się za barkiem, wręcz na plecach, patrz np. Djokovic.
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

hitman pisze:Sama myśl o tym, aby domknąć uderzenie powoduje zupełnie inny poziom koncentracji oraz zaanimowanie całego ciała w poprawny sposób. (...) Domknięcie uderzenia to właśnie to, co tygryski lubią najbardziej. Im lepsze domknięcie, tym szybsza akcja nadgarstka i całego ramienia. W sumie w tym skupia się cała technika tenisowa.
Jedno z lepiej sformowanych odpowiedzi. Zawiera wszystko to do czego mozolnie dochodziłem w ciągu 3lat treningu nad uderzeniem, a jednak jest ono przydatne właśnie dopiero w tej fazie zaawansowania tenisowego, w której już ten ruch mamy wyuczony.
Mimo, że jest to podstawą to osiągamy ją na samym końcu.
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Bo to tak jest, że uczymy się od końca. :)
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

I uczymy się już do końca naszej przygody z tenisem :).
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

hitman pisze:Bo to tak jest, że uczymy się od końca. :)
Ja tam się trzymam wersji, że już umiem wszystko. Inaczej by był koniec leserki na korcie. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
tennisisland
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 14 wrz 2014, 15:22

Re: Zamknięcie forehandu - dlaczego?

Zamknięcie forehandu to nic innego niż wyhamowanie rakiety. Każdy trener wie, że to co robimy z rakietą po kontakcie z piłką, nie ma wpływu na lot lub rotację piłki. Musimy jednak pamiętać, że skupienie na wykończeniu powoduje modyfikacje techniki uderzenia (inaczej prowadzimy rakietę gdy kończymy do biodra, a inaczej gdy nad barkiem), dlatego wielu zawodników uważa, że wykończenie to ważny element techniczny. Tak jak wiesz, im więcej zawodników, tym więcej wykończeń. Tenisista, który gra bardziej płasko i prostuje rękę przy uderzeniu łatwiej jest w stanie wykończyć ponad barkiem, natomiast inny zawodnik grający z większą rotacją będzie prowadził rękę w poprzek tułowia, co wymusza niższe wykończenie). Ja bym się nie skupiał na wykończeniu, a bardziej na tym co robisz przed kontaktem z piłką i jaki jest twój cel i styl gry.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”