Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Pozycja po uderzeniu

Co sądzicie o tym filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=GLIa-dFTtKQ

Raczej we wszystkich polskich poradnikach czytałem, żeby przy uderzeniu "wchodzić w piłkę", co się wiąże z przeniesieniem ciężaru ciała w przód.

Tutaj na Filmiku Instruktor chyba proponuje coś innego... chyba bo angielski mam słaby i nie do końca rozumiem :D, ale uważa, że biodra kończąc uderzenie powinniśmy wysuwać do przodu.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Pozycja po uderzeniu

Uderzenie z wejściem w piłkę już od co najmniej kilku lat jest jedynie opcją. Do tego wiara, że wszystko da się tak zagrać jest zwykłym pobożnym życzeniem. 15 lat temu jeszcze był czas na wejście w piłkę, dziś trzeba sobie dopiero przygotować akcję, aby móc to zrobić. Poza tym przy dzisiejszej ilości mocy jaką dają nowoczesne rakiety wejście w piłkę bywa w wielu przypadkach niepożądane ze względu na dyże ryzyko przestrzelenia, lub zbyt dużego wejścia w kort i otrzymania piłi pod nogi lub w róg. Owszem, jest to cały czas podstawowy element techniki każdego tenisisty, ale ustawianie techniki w ten sposób, że zawsze masz wchodzić w piłkę, jest już kalectwem i patologią. Dziś niejednokrotnie trzeba zagrywać mijającego winnera biegnąc do tyłu. Jak jakiś trener mówi, że to złe zagranie, bo nie było wejścia w piłkę, to należy takiego trenera wymienić na nowszy model, bo ten już jest wyraźnie po okresie gwarancyjnym i ma standardy z poprzedniej generacji tenisa.

Co do ruchu biodra: nie bardzo wiem jak można trafić sensownie w piłkę bez pracy bioder wykonanej zarówno w przód, wokół osi kręgosłupa i w górę.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Pozycja po uderzeniu

Można zagrać nie wysuwając biodra do przodu po uderzeniu :) i według trenera z filmiku o ile dobrze rozumiem oczywiście jest to błędem.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pozycja po uderzeniu

To chyba Amerykanin, a to wyjaśnia wszystko ... rotfl
Z niego taki trener jak z koziej d... wuwuzela ... :::jezor:::
Jak sie takiego słucha to się zimą w japonkach po śniego dyma ...

Żeby się zbytnio nie rozpisywać i nie wdawać w szczegóły, kolesiowi coś tam dzwoni, ale wyraźnie nie wie, w którym kościele. On generalnie robi na mnie wrażenie kogoś kto coś podsłuchał (prawidłowego wyłożenia tematu), ale nie do końca i sobie resztę dośpiewał, albo gościa co coś przeczytał i nie bardzo zrozumiał. Wystarczy popatrzeć na jego prezentacje ruchowe. ;)
Ostatnio zmieniony 17 mar 2014, 13:30 przez Vivid, łącznie zmieniany 1 raz.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pozycja po uderzeniu

Ekba, nie ucz się tego. :]

Popatrz na Radka!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ayVXz45Dves[/youtube]
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Pozycja po uderzeniu

Keicam, fajny filmik lecz chyba najlepiej podpatrywać jednak zawodników w warunkach meczowych ponieważ na materiałach z treningu nigdy nie wiemy nad czym konkretnie dany zawodnik pracuje i możemy wyciągnąć błędne wnioski
przynajmniej tak mi się wydaje na logikę. :D
Vivid pisze:To chyba Amerykanin, a to wyjaśnia wszystko ... rotfl
Z niego taki trener jak z koziej d... wuwuzela ... :::jezor:::
Jak się takiego słucha to się zimą w japonkach po śniegu dyma ...

Żeby się zbytnio nie rozpisywać i nie wdawać w szczegóły, kolesiowi coś tam dzwoni, ale wyraźnie nie wie, w którym kościele. On generalnie robi na mnie wrażenie kogoś kto coś podsłuchał (prawidłowego wyłożenia tematu), ale nie do końca i sobie resztę dośpiewał, albo gościa co coś przeczytał i nie bardzo zrozumiał. Wystarczy popatrzeć na jego prezentacje ruchowe. ;)
Vivid Jestem świeży więc nie będę się mądrzył ale patrząc wczoraj na uderzenia z forehandu Nowaka, oczywiście nie te uderzenia z ekstremalnych sytuacji... to właśnie przyjmował on pozycje taką jak przedstawił trener z podesłanego filmiku.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pozycja po uderzeniu

Vivid pisze:To chyba Amerykanin, a to wyjaśnia wszystko ... rotfl
Z niego taki trener jak z koziej d... wuwuzela ... :::jezor:::
Jak sie takiego słucha to się zimą w japonkach po śniego dyma ...

Żeby się zbytnio nie rozpisywać i nie wdawać w szczegóły, kolesiowi coś tam dzwoni, ale wyraźnie nie wie, w którym kościele. On generalnie robi na mnie wrażenie kogoś kto coś podsłuchał (prawidłowego wyłożenia tematu), ale nie do końca i sobie resztę dośpiewał, albo gościa co coś przeczytał i nie bardzo zrozumiał. Wystarczy popatrzeć na jego prezentacje ruchowe. ;)
Vivid, bzdury pleciesz. Facet nazywa się Jeff Salzenstein i zapewniam Cię, że wie o czym mówi. Kiedyś był naprawdę niezłym zawodnikiem, a teraz uczy grać tak, jak grają współcześnie zawodowcy. Zanim zaczniesz krytykować, obejrzyj coś więcej niż jeden filmik (swoją drogą nie jest to najmądrzejszy z jego treningów, co oczywiście przyznaję :) ). Większość amatorów chciałaby umieć grać tak jak Jeff albo jego podopieczni.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pozycja po uderzeniu

ekba pisze:Keicam, fajny filmik lecz chyba najlepiej podpatrywać jednak zawodników w warunkach meczowych ponieważ na materiałach z treningu nigdy nie wiemy nad czym konkretnie dany zawodnik pracuje i możemy wyciągnąć błędne wnioski
przynajmniej tak mi się wydaje na logikę. :D
Ale ten człowiek też nie gra meczu, a go podpatrujesz :wink: !
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Pozycja po uderzeniu

ekba pisze:Vivid Jestem świeży więc nie będę się mądrzył ale patrząc wczoraj na uderzenia z forehandu Nowaka, oczywiście nie te uderzenia z ekstremalnych sytuacji... to właśnie przyjmował on pozycje taką jak przedstawił trener z podesłanego filmiku.
Bo go uderzenia Federera wyginały do tyłu to biodra miał z przodu. :wink:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
shinlu
Bywalec
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 1 kwie 2010, 13:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pozycja po uderzeniu

Jeff Salzenstein zdecydowanie zna się na rzeczy i ma ogromną więdzę na temat tenisa. Ma za sobą karierę zawodniczą, osiągał sukcesy w rozgrywkach uniwersyteckich. Jest pasjonatem tenisa i przekazuje rady, które mają odzwierciedlenie w dzisiejszym tenisie, pokazuje m.in., jak grają najlepsi. Ja już od kilku lat oglądam na okrągło Jego wszystkie filmiki i uznaję Jeffa za swojego "Coacha" (jak ktoś nie ma trenera w realu, to ma na odległość... przez Youtube. :) ) Ma największy wpływ na rozwój mojego tenisa, Jeff i jeszcze dwie inne osoby tenisowe, ale nie o tym mowa. :)

Pisanie o tym, że Jeff przekazuje jakieś informacje wyssane z palca, czy coś w tym stylu, jest moim zdaniem wielkim nieporozumieniem, aczkolwiek każdy ma swoje zdanie.

Filmik z Radkiem Stepankiem jest moim zdaniem nietrafiony dlatego, że Czech uderza piłki ze środka kortu, a Jeff pokazuje na swoim filmiku, jak grać forehand z otwartej pozycji przy piłkach granych szeroko do linii bocznej. :)

Zdecydowanie polecam filmiki Jeffa Salzenstein. :)
Head Youtek Extreme MP x2
NTRP 1.5-2.0
"Tenis to nie tylko gonitwa za wynikiem, ale i piękna przygoda"
J. S. mój "coach"
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Pozycja po uderzeniu

Ja p. Jeffa wcześniej nie znałem, ale jak widzę jego podejście to widać, że zna się na rzeczy.
Trening z linku jak najbardziej fachowy.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Pozycja po uderzeniu

Nie oglądam za dużo youtuba, ale jeszcze nie trafiłem na filmik, w którym ktokolwiek by wspominał coś o "włożeniu" bioder do przodu (ja to tak nazywa, Jeff jakoś inaczej to ujął) i to jest olbrzymi plus dla niego. Od razu widać, że wie o czym mówi. Może nie ma tej płynności całych sekwencji ruchowych co topowi gracze, ale z pewnością wie gdzie pies jest pogrzebany. W tych wszystkich kwestiach technicznych zawsze problematyczne jest dobranie odpowieniego jezyka, porównań i obrazów dla ukazania tego, co chce się przekazać. Bardziej zatem kwestionowałbym jego zdolności literackie niż trenerskie. :) A na ile trzeba mieć te pierwsze, by być dobrym trenerem, to już zupełnie inna para kaloszy.


Co do Stepanka: to jest rozgrzewka. Wielu graczy zaczyna rozgrzewkę od pozycji frontalnej, bo ustawiają sobie punkt kontaktu daleko przed sobą. Potem w miarę jak się już rozgrzeją to dokładają pełny zamach i skręt. Jak się ogląda filmiki z rozgrzewki to trzeba mieć świadomość z którego momentu rozgrzewki pochodzi dany fragment, bo żaden z profesjonalistów nie wywala pełnej techniki w pierwszej piłce. Oni doskonale wiedzą jak prowadzać ciało w odpowiedni stan roztrenowania i dobrej dyspozycji treningowej.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pozycja po uderzeniu

Mi Stepanek imponuje swoistą oszczędnością ruchów. Jego ustawianie się do piłki jest prawie zawsze adekwatne do sytuacji na korcie. Nigdy nie jest przerysowane. Nie ma tu teatru, gladiatorstwa, czy gimnastyki artystycznej. To bardzo oszczędza energię! Podobnie z uderzeniami. Wczesne otworzenie rakiety do fh i bh włożenie odpowiedniej siły, brak przesadnej "zamaszystości" powoduje że Radek jest bardzo szybko gotowy do następnego uderzenia i nie musi "kombinować" jak demonstrator z filmu ekba. Jestem przekonany że na poziomie amatorskim (tym bardziej) jest to optymalne zachowanie się na korcie.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pozycja po uderzeniu

Pierwszy raz sie spotkałem z tym człowiekiem (Jeff jakiś tam). Po tym jednym obrazie to zdanie miałem jakie wskazałem. Ale to może jak chyba Hitman podniósł kwestia braku umiejętności przekazu? Może w innych prezentacjach wychodzi to tak jak trzeba?
Bywają świetni fachowcy w swoich dziedzinach, ale są przy tym podłej jakości nauczycielami właśnie dlatego, że mają kłopot z przekazem.

Co do podglądania najlepszych to już nie raz się wypowiadałem. To nie jest zły pomysł, ale wymaga rozsądku. Niestety w wielu przypadkach kończy się to próbą małpowania i podejściem "Federer/Djokovic/Nadal (itd.) tak gra, gram i ja". Trzeba sobie jasno uzmysłowić, że ich klonami nie jesteśmy, więc takie podejście "na ksero" da raczej mizerny rezultat. Każdy jest idywidualny i ma swoje jakieś nawyki ruchowe. Trzeba wychwycić i wprowadzić pewne schematy i powiązania ruchowe, a nie starać się osiągać kalkę topowego gracza.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pozycja po uderzeniu

Jako laik mogę zaprezentować swoje podejście. Ilu graczy w Tourze tyle drobnych modyfikacji postawy, uderzenia etc. Żaden z nas, amatorów nie ma czasu ani możliwości wprowadzić na stałe do swojego tenisa "sztucznych" zachowań. Moim zdaniem jedyna droga to początki z trenerem, aby uniknąć kontuzjogennych przyruchów, a potem podążanie za naturalnym ruchem ciała. Drobne modyfikacje - tak, ale nadzieja, że na podstawie filmu da się wpoić określony styl amatorowi jest naiwna. To wymaga tysięcy powtórzeń, aby stało się naturalnym.

To samo dotyczy np. nart.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Pozycja po uderzeniu

Oglądałem już kilka jego "lekcji" i wydaje mi się że z każdej można coś fajnego wyciągnąć.. Zresztą tak jak Jeff mówi "Wypróbuj to co pokazałem i napisz w komentarzu co o tym sądzisz". Gość nie uważa że to co mówi jest jedyną słuszną prawdą tylko podaje pewne zagrania pod dyskusje.

Ale tu nikt nie mówi o kopiowaniu stylu i dokładnym kserowaniu najlepszych graczy. Tylko o podpatrywaniu pewnych zachowań, ustawień ciała, prowadzenia rakiety itd. Po to aby później móc spróbować wykorzystać coś takiego u siebie i być może okaże się że dany element się przyjmie i poprawi jakość naszej gry.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pozycja po uderzeniu

Przydatność prezentowanego filmiku zależy od Twojego zaawansowania. Mnie strasznie w nim drażni groteskowe przerysowanie wypinania tyłka w krytykowanej technice ustawiania się. Zwróć uwagę na wydatek energetyczny (napięcie grup mięśni), w pozycji pierwszej i drugiej. Do tej drugiej musisz mieć odp przygotowanie i kondycję.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Pozycja po uderzeniu

Pio pisze:Ja p. Jeffa wcześniej nie znałem, ale jak widzę jego podejście to widać, że zna się na rzeczy.
Trening z linku jak najbardziej fachowy.
Mnie interesuje inna kwestia. Skąd wiadomo, że dany ruch jest poprawny, na czym opiera się tego typu wiedzę? Rozumiem, że na szkoleniach trenerskich jest coś wyjaśniane, ale mi chodzi o weryfikację i aktualizację teorii, w końcu sprzęt się zmieniał, nawierzchnie w jakimś stopniu też, możesz powiedzieć coś na ten temat?
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
shinlu
Bywalec
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 1 kwie 2010, 13:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pozycja po uderzeniu

Vivid pisze:Co do podglądania najlepszych to już nie raz się wypowiadałem. To nie jest zły pomysł, ale wymaga rozsądku. Niestety w wielu przypadkach kończy się to próbą małpowania i podejściem "Federer/Djokovic/Nadal (itd.) tak gra, gram i ja". Trzeba sobie jasno uzmysłowić, że ich klonami nie jesteśmy, więc takie podejście "na ksero" da raczej mizerny rezultat. Każdy jest idywidualny i ma swoje jakieś nawyki ruchowe. Trzeba wychwycić i wprowadzić pewne schematy i powiązania ruchowe, a nie starać się osiągać kalkę topowego gracza.
Oczywiście, że nie chodzi o tzw. małpowanie, czy jak użytkownik Vivid napisał, kalkę danego gracza. Jesteśmy amatorami i nie mamy takiej techniki, pracy nóg, przygotowania fizycznego, tylu godzin spędzonych na kortach i nie mamy wokół siebie takich fachowców, jak mają topowi gracze. Też raczej nie jestem za tym, aby starać się kopiować danego gracza w 100%, przez używanie takiej samej rakiety, granie w takim samym stylu, próba kopiowania całej sekwencji danego uderzenia itp. Jesteśmy innymi osobami, ale jeżeli komuś z Nas amatorów, to odpowiada i dzięki takiej właśnie metodzie dojdzie do poziomu, jaki Go satysfakcjonuje, to dlaczego nie... :) Dobrze wiemy, żeby wyrobić sobie poprawną sekwencję danego uderzenia trzeba tysięcy powtórzeń, aby nasze mięśnie, go zapamiętały, chodzi oczywiście o tzw. pamięć mięśniową.

Jeff przekazuje nam różne metody wykonywania wszystkich uderzeń, obowiązujące w dzisiejszym tenisie, związane ze sposobem pracy nóg, prowadzenia główki rakiety, przygotowaniem do uderzenia, zakończenia uderzenia i wiele więcej cennych rad odnośnie techniki, taktyki i właściwego poruszania sie po korcie itd. :)

Ja przyjąłem, taki właśnie model rozwoju swojego tenisa i staram się wcielać w życie Jego rady. Czasami sam oglądam jakiś filmik wiele razy i się zastanawiam, czy to jest dla mnie odpowiednie, ale liczy sie zaufanie, a ja ufam mojemu "coachowi"... tak na odległość. :D
W 100% wierzę, że mogę się również rozwinąć w taki sposób, jeżeli w końcu będę mógł regularnie grać i zdrowie mi dopisze, bo co jakiś czas mam problemy, ale nie wynikają one akurat z tenisa.

Oczywiście wiem, że najlepiej jest rozwijać się z trenerem u boku, który od razu koryguje Twoje błędy i wie, jak należy uczyć gry w tenisa. Teraz najważniejsza kwestia, musi to być dobry i doświadczony trener. :)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2014, 14:13 przez shinlu, łącznie zmieniany 1 raz.
Head Youtek Extreme MP x2
NTRP 1.5-2.0
"Tenis to nie tylko gonitwa za wynikiem, ale i piękna przygoda"
J. S. mój "coach"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pozycja po uderzeniu

Wiecie co, w tym "wypróbuj i skomentuj" niestety jest pułapka ...
Jak wypróbować? Przed lustrem na sucho? Na korcie? A kto tam oceni poprawność? Kamera, nagranie, klika zagrań, podgląd, korekta, kilka zagrań itd.? Tia, pobożne życzenia.
To tak jak kiedyś słyszałem "wykład" jak to się można grać w tenisa nauczyć bez trenera ale jednocześnie z trenerem. ;)
Czyli chodzić na treningi innych i podpatrywać, słuchać co trener mówi, ale samemu trenera nie wynajmować bo za drogo. Czyli jak się popatrzy i napatrzy na innych i na pracę trenera to się też człowiek nauczy. Nieźle się ubawiłem. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”