J-WT17
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 6 lis 2011, 11:46
Lokalizacja: Warszawa

Poruszanie się - jak wyrobić nawyki

Witam.

Zapoznałem się z poradnikiem Vivida: viewtopic.php?f=17&t=5816

W związku z pracą nóg i analizą własnej gry, zastanawiam się, jak wyrobić prawidłowe nawyki w poruszaniu się, tzn., naskoki, drobne kroczki, poruszanie się na palcach, itp. Czy jest to kwestia mentalna, fizyczna, czy połączenie obu? A może "wyrobi się samo" poprzez regularną grę na korcie i zdobywanie doświadczenia?

Jeżeli jest to kwestia fizyczności, to jakie ćwiczenia na poruszanie się stosować?

Ten aspekt gry w moim wykonaniu jest tragiczny - wrastam w kort, jakbym zapuszczał korzenie, zwłaszcza przy returnie. Staram się wykonywać ten naskok do returnu, ale czasem zwyczajnie o tym zapominam. W wymianach jest to samo - mam co prawda dobre przyspieszenie i jestem szybki na krótkim dystansie, ale przecież nie o szybkość tylko chodzi. Przy krótszej piłce zrobię kilka kroków do przodu.. i staję, czekając, aż piłka do mnie sama podleci; oczywiście nieraz zdarza się, że zatrzyma się na nierównym korcie i tu już katastrofa, tzn. próba zagrania samą ręką, kończąca się oczywiście nieefektywnym zagraniem.

Zaznaczę, że regularnie gram od mniej więcej roku, z pewnością są inne elementy, które muszę poprawić, ale o tym problemie wiem, bo sam to dobrze widzę.
Obrazek
Pure Drive
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Poruszanie się - jak wyrobić nawyki

Przede wszystkim musisz zacząć trening wzmacniający nogi. Po pierwsze: skakanka 10-15 min ok 3 razy w tygodniu. Po drugie: przysiady z wyskokiem. Na początek 4*15, potem 6-7 *15, po ok 1-2 miesiącach powinieneś dojść do 10*15. Oczywiście ok 3 razy w tygodniu. Po uczciwym i regularnym treningu te 10*15 robi się w max 10-15 minut. Uczucie tej siły eksplozywno-wyskokowej jest bezcenne. Jak poczujesz energię w nogach, wówczas zobaczysz, że do każdej piłki zdążasz się ustawić, że nie spóźniasz uderzenia, że możesz sobie schodzić naprawdę nisko pod piłkę i że gra stała się naprawdę łatwiejsza. Wówczas cała technika Ci się poprawi, bo ta jest możliwa do wyprawcowania tylko po dobrym przygotowaniu fizycznym.
Piotr Szyba.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”