Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Nauka serwisu

Trening czyni mistrza więc praca, praca i jeszcze raz praca. Na początek najlepiej pod okiem trenera.

Później trzeba koniecznie dołożyć sparingi i jeżeli jest to możliwe to turnieje lub udział w lidze tenisowej.
Będziesz miał możliwość zagrania z różnymi przeciwnikami i do tego lepszymi od siebie.
Dodatkowo trzeba się ograć pod presją punktów i wyniku.

Trening i mecz to dwa różne tenisy. :wink:

Szkoda, że nie mam znowu 8-10 lat wiedziałbym doskonale jak poprowadzić swój rozwój tenisowy. rotfl
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
kamilo
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 2014, 13:33

Re: Nauka serwisu

Kerm pisze:A na dodatek w tym moim "mieście" nie mam gdzie pożyczyć rakiety na test, a trenerzy i szkoły tenisa nie odpisują na maile i wiadomości kiedy pytam o lekcje. rotfl Jak żyć?! :wink:
Rakiety możesz testować za kaucją w sklepie Pacific'a na Skrajnej - mogę ich mocno polecić, dają duże rabaty (nie kupisz taniej nawet za granicą), tylko piłeczki mają słabe.
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Nauka serwisu

kamilo pisze:
Kerm pisze:A na dodatek w tym moim "mieście" nie mam gdzie pożyczyć rakiety na test, a trenerzy i szkoły tenisa nie odpisują na maile i wiadomości kiedy pytam o lekcje. rotfl Jak żyć?! :wink:
Rakiety możesz testować za kaucją w sklepie Pacific'a na Skrajnej - mogę ich mocno polecić, dają duże rabaty (nie kupisz taniej nawet za granicą), tylko piłeczki mają słabe.
Cenna informacja. Szkoda, że tylko Pacific. Ale będę wiedział. :::gd:::
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Nauka serwisu

Lekki offtop się zrobił. Przydałoby się wydzielić niektóre posty.

Ja mam takie doświadczenie z karate, że po 5 latach przestałemsię skupiać na tym co robię, a pojawił się automatyzm. Pojawił się instynkty, przestałem główkować, wszystko zaczęło chodzić naturalnie. Teraz mija właśnie 5 rok mojej gry w tenisa i zauważam podobny efekt, choć nie w takim samym stopniu. Chodzi o pewną naturalność, kiedy technika wchodzi w krew i przestaje być jakby "na siłę" i "przeciw" ciału. Nie wiem jak to nazwać, ale też gdzieś kiedyś słyszałem taką liczbę jak 5 lat, ale nie pamiętam czy to dotyczyło gry na pianinie czy sportu. Mam to gdzieś w odmętach pamięci. I moje doświadczenia zdają się to potwierdzać.
Piotr Szyba.
tennisisland
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 14 wrz 2014, 15:22

Re: Nauka serwisu

Każda osoba jest inna, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć kiedy będziesz dobrze serwował. Należałoby też sprecyzować co oznacza dla ciebie "dobry serwis"? Dla jednego będzie to zagranie piłki w pole serwisowe forehandowym chwytem, a dla drugiego zagranie kick'a wyrzucającego przeciwnika za linię deblową. Jedno jest pewne - ćwicz pod okiem sprawdzonego trenera, bo powtarzanie złych nawyków jest o wiele gorsze niż całkowity brak ćwiczeń. Ustal sobie za cel co chcesz osiągnąć i albo weź profesjonalne lekcje, albo korzystaj z materiałów online (przy samodoskonaleniu, używaj kamery by stale monitorować detale).
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Nauka serwisu

Piotr Szyba.
ZiZi
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 112
Rejestracja: 5 paź 2014, 23:09

Re: Nauka serwisu

tennisisland pisze:Jedno jest pewne - ćwicz pod okiem sprawdzonego trenera, bo powtarzanie złych nawyków jest o wiele gorsze niż całkowity brak ćwiczeń.
Herezje. Ćwiczyć warto zawsze. To że coś nie jest podręcznikowe, nie oznacza że jest złe. Zauważ, że mało który zawodowiec uderza podręcznikowo a co niektórzy wg. Ciebie powinni w ogóle nie trenować. Podstawa to nauczyć się skutecznych uderzeń.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

ZiZi pisze:Herezje. Ćwiczyć warto zawsze. To że coś nie jest podręcznikowe, nie oznacza że jest złe. Zauważ, że mało który zawodowiec uderza podręcznikowo a co niektórzy wg. Ciebie powinni w ogóle nie trenować. Podstawa to nauczyć się skutecznych uderzeń.
Błędne myślenie ...
Można mieć różne maniery ruchowe, tzw. przyruchy, ale ważne by zachować akceptowalną ergonomię. Co z tego, że super wchodzi jak za rok to będzie się np. nawet wchodzić, a raczej wjeżdżać, na blok operacyjny w asyście chirurgów-ortopedów? ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Nauka serwisu

Podepnę się pod temat.
Zauważyłem, że w tym sezonie mam problem z... prawidłowym wyrzucaniem piłki. Jestem praworęczny a więc gdy lewą ręką ją podrzucam to idzie albo za bardzo na lewo, lekko za plecy albo w prawidłowym kierunku lecz za nisko.
No taki niby banał a od miesiąca nie mogę sobie z tym poradzić. A bez serwisu jak... bez ręki. ;-P
W zeszłym sezonie spadłem z garażu i miałem lekką kontuzję lewego łokcia i na jej karb zrzucam ten feler ale teraz już niby z ręką jest wsio okej (żadnych powikłań) a jakoś nie mogę zrobić prawidłowego wyrzutu.
Macie jakieś rady? Zalecacie trening podrzucania piłki (jakkolwiek to brzmi) do skutku czy też trening całego serwisu aż wszystko wróci do normy? A może spróbować tej zabawy z reklamówką, który wrzucił @hitman?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

Bardzo możliwe, że sekwencję ruchu masz tę samą jak przed urazem, pewnie tak jest. Niemniej uraz mógł wywołać niewielki, dla Ciebie nie odczuwalny normalnie, niedowład czy usztywnienie jakiegoś mięśnia, ścięgna, przyczepu. I stąd problem, bo jak rozumiem dramatu totalnego nie ma. W tej sytuacji trzeba poćwiczyć wyrzut i go ustabilizować.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Nauka serwisu

Dzięki, tak więc od dziś zamieniam luźne gierki na trening serwisu. Jeszcze tak myślę, czy ma tu jakiś wpływ fakt że przytyło mi się kilka kilo od zeszłego roku i może muszę nad balansem albo zwykłą koordynacją popracować. :::bob:::
Choć z drugiej strony nie zauważyłem aby inne elementy uległy pogorszeniu.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

maksu pisze:Dzięki, tak więc od dziś zamieniam luźne gierki na trening serwisu. Jeszcze tak myślę, czy ma tu jakiś wpływ fakt że przytyło mi się kilka kilo od zeszłego roku i może muszę nad balansem albo zwykłą koordynacją popracować. :::bob:::
Raczej nie. Gdybyś raptownie złapał z 10kg-15kg to ewentualnie tak, choć też w minimalnym zakresie.
Generalnie minimalna zmiana dynamiki np. wyjścia ramienia z piłką w górę, czy ruch palca o 0,5cm krótszy to tam na górze (piłka w punkcie trafienia) już i 10-15cm, a to robi różnicę ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Nauka serwisu

Wyrzucam losowo, ale jakieś okruchy powtarzalności mam wtedy, gdy stosuję sekwencję - ułożenie piłki w dłoni takie samo (to łatwe), wyrzut z tą samą siłą (to łatwe), początek ruchu - dłoń z piłką oparta o udo nogi wykrocznej, puszczenie piłki na wysokości oczu. Ostatnie dwa elementy dają powtarzalność (są punkty odniesienia).

Cyrk się zaczyna, jak chcę zróżnicować wyrzut (płaski przed siebie, kick nad głowę). rotfl
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

hokej pisze:Cyrk się zaczyna, jak chcę zróżnicować wyrzut (płaski przed siebie, kick nad głowę). rotfl
Widocznie jesteś Samprasem, jeden wyrzut i pełna wariacja uderzeń. :)
Wiem, nigdy o tym tak nie myślałeś, ale trzeba kreatywnym być jak idzie jak idzie. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Nauka serwisu

maksu pisze:Podepnę się pod temat.
Zauważyłem, że w tym sezonie mam problem z... prawidłowym wyrzucaniem piłki.
Jest już temat o podrzucaniu piłki:

http://www.tenis.net.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=7084
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

wwojtek pisze:Jest już temat o podrzucaniu piłki:
http://www.tenis.net.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=7084
To ten o pracy nad wyrzutem? rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Nauka serwisu

Chyba nie zrozumiałem, Vidziu? :::scratchy:::
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nauka serwisu

wwojtek pisze:Chyba nie zrozumiałem, Vidziu? :::scratchy:::
Bo nie ma co. ;) Nawet nie kliknąłem linku :P, taka wrzutka bo kiedyś darliśmy łacha z pracy nad wyrzutem. :)
Taki urok TenisNET, nie zawsze wszystko jest wprost i na serio, a u mnie nader często. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”