AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Kilka pytań technicznych

Witam!
Mam kilka pytań odnośnie techniki. Niby proste ale wolałbym się upewnić.

1. Jak należy trzymać rakietę przy returnie? Ja np. trzymam lewą ręką chwytem forehandowym, a prawą backhandowym (jestem leworęczny). Ne mam problemów z returnem z backhand, ciężej mi jest z tego odprowadzić do forehandu. A poza tym jak trzyma np. Novak Djoković?
2. Jak należy trzymać rakietę w trakcie wymiany? Przed sobą chwytem forehandowym, kontynentalny??? Chodzi o moment po uderzeniu piłki kiedy robisz split-step i oczekujesz na powracającą piłkę. I jak to robi Federer, Nadal czy Djoković?
3. Takie nieco inne. Po co jest zgrubienie na końcu rączki rakiety? Ja gram rotacyjnie, chcę trzymać małego palca na samym końcu rakiety, a to mi tylko przeszkadza i poszerza uchwyt.
Z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kilka pytań technicznych

1. Rękę forhendową trzymasz jak do FH, a wspomagającą jak do BH. Potem luzujesz tylko tę niewłaściwą i ustawiasz.
2. Tak aby było ci wygodnie biegać więc .... jedną ręką ;). Zawsze będzie czas, aby złapać właściwy chwyt.
3. Po to aby rakieta nie wyleciała Ci z ręki przy mocnych zagraniach.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Kilka pytań technicznych

Aha, ok. Dzięki. Tylko jedna sprawa jeszcze dotycząca pkt. 3. Powinno się trzymać tak żeby mały palec był na tym zgrubieniu czy tuż nad nim? Ja trzymam małego palca na tym zgrubieniu, przez co rączka wydaje mi się większa. Do tego odkąd przerzuciłem sie z Wilsona na Heada myślę czy by nie zmienić wielkości uchwytu z #3 na #2 ponieważ mam raczej semi-westersnowy chwyt, a w headzie akurat niewygodnie się tak trzyma (lepiej albo full western albo eastern bo ta boczna płaszczyzna jest wyraźnie dłuższa). Dodam że długość mojego środkowego palca wynosi 7,5 cm, kciuka 5,5cm, a całej dłoni 18,5cm.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kilka pytań technicznych

Powinno się trzymać tak jak Ci wygodnie...

Niektórzy zawodnicy aby rakieta nie fruwała specjalnie powiększali kapsel wręcz do niebotycznych rozmiarów jak np. Tomas Muster.
Obrazek


Inni wolą asymetryczne ukształtowanie kapsla (z jednej strony większy profil) tzw. klamkę (ang. door knob) np. Robi Soderling...
Obrazek

Za bardzo dryfujesz w kierunku co robią zawodnicy. To co jest dla nich dobre (a czasem nie jest dobre, a mimo to się tego trzymają) nie musi być dobre dla Ciebie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Kilka pytań technicznych

Też się zawsze zastanawiałem co do chwytania rakiety, ale jeszcze teraz spojrzałem mój najmniejszy palec jest tuż przed tym wybrzuszeniem (ale nie nachodzi na nie). Kiedy trzymałem właśnie w sposób, że najmniejszy palec był na wybrzuszeniu to często piłka przeważała mi rakietę i była ona nie stabilna, kiedy trzymam w sposób jak wyżej opisałem czucie piły jest dużo lepsze (większa moc), rakieta jest sztywniejsza i piłki nie przeważają mi rakiety nawet jak nie trafie w sam środek. Jedynie końcowa część dłoni (od zewnętrznej) nachodzi na wybrzuszenie i myślę, że tak powinno być. A co o tym myślą doświadczeni?
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Kilka pytań technicznych

:o Szkoda że ja nie mogę sobie dobrać idealnego kształtu pod siebie. :D
Mi w sumie najwygodniej jest trzymać nad tym zgrubieniem, ale to mi zabiera możliwości rotacyjne. Jakoś lepiej mi pracuje nadgarstek i całe przedramię kiedy trzymam rakietę za sam koniuszek.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Kilka pytań technicznych

Mnie zawsze uczono (i tego się trzymam) żeby trzymać rakietę na samym końcu, ale myślę że jeżeli komuś przeszkadza to wybrzuszenie, to też nie ma problemu. Ostatnio zwróciłem uwagę na uchwyt Tsongi:
Obrazek

A tutaj dla porównania Fed:
Obrazek
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Kilka pytań technicznych

No racja, najlepsi jak patrzę to do większości uderzeń trzymają za sam koniec. Tylko czasem przy slajsach czy wolejach troszkę wyżej.
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Kilka pytań technicznych

No tak za koniec, przecież nie na środku. Ale praktycznie cała dłoń musi się mieścić na ramie, prawie.
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kilka pytań technicznych

napalm pisze:Mnie zawsze uczono (i tego się trzymam) żeby trzymać rakietę na samym końcu, ale myślę że jeżeli komuś przeszkadza to wybrzuszenie, to też nie ma problemu. Ostatnio zwróciłem uwagę na uchwyt Tsongi:
Obrazek

A tutaj dla porównania Fed:
Obrazek

Tsonga Tsongą, wielu zawodników trzyma rakietę jeszcze bliżej widełek, co mi się wydaje strasznie nienaturalne bo od zawsze trzymałem jak Fed.

Całe te chwyty, jak trzymać i dlaczego, wszystko się sprowadza do tego jak jesteśmy przyzwyczajeni, ja trzymam rakietę uchwytem Semi-Western do FH a może nawet trochę bardziej przekręconą, a staram się grać bardzo płasko, więc czemu nie przejść do uchwytu bardziej w stronę Eastern? Po prostu nie potrafię, jak już raz się przyzwyczaiłem to zostało, zmiany zawsze rozregulują Ci grę na jakiś czas i niekoniecznie muszą później wyjść na dobre.
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Kilka pytań technicznych

quest123 pisze:No tak za koniec, przecież nie na środku. Ale praktycznie cała dłoń musi się mieścić na ramie, prawie.
E tam, znam jednego bardzo dobrego (zwłaszcza kiedyś) amatora, który trzymał w połowie rączki, a jednak wygrywał nawet z co słabszymi byłymi zawodnikami, o amatorach nie mówiąc.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Kilka pytań technicznych

No masz rację, rozregulowują grę.
Ale ja mam taki problem że ta rączka Heada jest tak zrobiona że moim chwytem nie da się trzymać :D mogę albo ciut wypłaszczyć, albo przesunąć na heavy western. Albo kupić rakietę z mniejszą rączka ale wtedy będę miał za cienką na chwyt kontynentalny i backhandowy.
Kurcze, wolę rączki Wilsona.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kilka pytań technicznych

Kształt rączki i wielkość kapsla to 2 kwestie na które wiele osób zwraca na samym początku uwagę wybierając ramę. Nie każdy jest się w stanie przestawić.

Oczywiście u zawodników jest to ważniejsze niż u amatorów ale dość powiedzieć, że zawodnicy, poza przypadkami gdzie każda rama ma rączkę z odlewaną matrycy, przechodząc z jednego kontraktu na drugi często w swoich ramach mają profil rączki jak w starej rakiecie np. Daniela Hantuchova ma rączkę o kształcie Yonexa w swoich Prince'ach.

Murray w swoich Headach ma rączkę bardziej kwadratową/owalną niż prostokątną jak to w Headach.

W kwestii kapsla Wawrinka ma w swoich Yonexach (znanych z niewielkiego wyprofilowania kapsli) założoną taśmę aby wybrzuszenie było większe.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Kilka pytań technicznych

No ja Murraya popieram, też wolę kwadratowe rączki. :D

Wróć do „Technika, taktyka, trening”