Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

basic pisze:
Traw3k pisze:Sam próbowałem robić pompki na trzech krzesłach. Dałem radę zrobić trzy :wink: .
Kurna krzeseł Mu się zachciało :) A nie lepiej po prostu na podłodze :) ?
Nie, w moim przypadku nie. Muszę rozbudować lewą stronę ciała, głównie mięśnie tułowia, okolice barku, lewą stronę pleców - mam znaczą dysproporcję w porównaniu do prawej strony. Stąd muszę robić głębokie pompki i inne symetryczne, niełatwe ćwiczenia ;).
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwiększenie siły

Traw3k pisze:Nie, w moim przypadku nie. Muszę rozbudować lewą stronę ciała, głównie mięśnie tułowia, okolice barku, lewą stronę pleców - mam znaczą dysproporcję w porównaniu do prawej strony. Stąd muszę robić głębokie pompki i inne symetryczne, niełatwe ćwiczenia ;).
To zacznij robić na jednej ręce jak Ci się tak nudzi :). Pamiętaj krzesło służy do siedzenia, ech ta dzisiejsza młodzież :wink:.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Traw3k pisze:
basic pisze:
Traw3k pisze:Sam próbowałem robić pompki na trzech krzesłach. Dałem radę zrobić trzy :wink: .
Kurna krzeseł Mu się zachciało :) A nie lepiej po prostu na podłodze :) ?
Nie, w moim przypadku nie. Muszę rozbudować lewą stronę ciała, głównie mięśnie tułowia, okolice barku, lewą stronę pleców - mam znaczą dysproporcję w porównaniu do prawej strony. Stąd muszę robić głębokie pompki i inne symetryczne, niełatwe ćwiczenia ;).
Z mięśniami jest jak z opalaniem, zawsze szybciej opalisz się tam gdzie słońce dotąd nie zaglądało. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwiększenie siły

quest123 pisze:No ale teraz zaczynam o tym myśleć bo skoro mówicie, że nie ma to większego sensu .... :/
Pompki działają też na mięśnie brzucha, a to się przydaje również ;) .
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Zwiększenie siły

Basic pisze:No chyba, że po tym jak się dowiedziałeś z powyższych postów, że robienie pompek nie pomoże Ci w zwiększeniu siły uderzeń, straciłeś motywację do pompek do co innego. :)
To jakie ćwiczenia stosować, żeby jednak zwiększyć siłę uderzenia?
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Zwiększenie siły

Robinson pisze:
Basic pisze:No chyba, że po tym jak się dowiedziałeś z powyższych postów, że robienie pompek nie pomoże Ci w zwiększeniu siły uderzeń, straciłeś motywację do pompek do co innego. :)
To jakie ćwiczenia stosować, żeby jednak zwiększyć siłę uderzenia?
Przede wszystkim ćwicz technikę. Ona jest najważniejsza dla zwiększenia "siły" uderzenia. Jeśli pytasz o ćwiczenia konkretnych partii mięśniowych, to najważniejsze dla dynamiki uderzenia są....mięśnie brzucha i pleców odcinka lędźwiowego. Dzięki temu będziesz wykonywał głębszy skręt bioder, a to z tego idzie dynamika uderzenia. W dalszej kolejności nogi i grzbiet. Widzisz już do czego zmierzam? Mięśnie ręki nie są kluczowe, a już na pewno nie pompowanie bica. "W ręce" ja głównie pracuję nad rozciąganiem mięśni oraz zwiększaniem ruchliwości nadgarstka i stawu barkowego. Ściskanie piłeczki albo sprężyny plus taśmy oporowe. Zresztą poszukaj filmów na YT choćby z aktualnych przedsezonowych przygotowań zawodników. Widać tam to, jak na dłoni.

Aha, najlepsze znane mi ćwiczenie, to symulowanie zamachu (oczywiście oburącz także na forhandzie czy serwisie) ciężką piłką lekarską. Djokovic pokazywał ostatnio takie ćwiczenie z dynamicznymi rzutami o ścianę, ja przez lata zaczynałem tak rozgrzewkę przed każdym treningiem, że graliśmy meczyk na kara serwisowe rzucając do siebie piłką lekarską (może się raz odbić od kortu), wyprowadzając oczywiście pełny zamach ze skrętem bioder zarówno ze strony forhendowej, jak i bekhendowej.

Okrutnie męczące, ale dzięki temu teraz forhendem zmiatam Was wszystkich z kortu. A co! :D .
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Robinson pisze:
Basic pisze:No chyba, że po tym jak się dowiedziałeś z powyższych postów, że robienie pompek nie pomoże Ci w zwiększeniu siły uderzeń, straciłeś motywację do pompek do co innego. :)
To jakie ćwiczenia stosować, żeby jednak zwiększyć siłę uderzenia?
Wklejam również i tutaj:
http://www.empik.com/anatomia-w-tenisie ... ,ksiazka-p

(nie mam udziałów w tym wydawnictwie) :-)

Moim zdaniem należy odróżnić czas sezonu gry od fazy przygotowań. W fazie przygotowań warto poświęcić trochę pracy właśnie w domowe ćwiczenia, nie zaszkodzą technice, a pozwolą uniknąć kontuzji itp. Potem i tak trzeba odrobić w polu zajęcia techniczne, więc w niczym to nie przeszkadza.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

Kluczowa jest siła dynamiczna, którą generuje się od dołu, zwłaszcza poprzez leg drive (dynamiczny ruch biodra w przód z wyprostem), czyli mięśnie dwugłowe uda, pośladkowe (potężna funkcjonalna partia!), prostowniki grzbietu. Jak ktoś boi się "zamulenia" większymi ciężarami, to bardzo dobre są wyskoki z pełnego przysiadu, rwania/zarzuty (chociaż tutaj namawiam do zwiększania ciężaru przy zachowaniu techniki - są to ćwiczenia o ogromnej dynamice, więc zamulenie nie grozi), wszelkie wersje burpees, wyrzuty nóg w tył i na boki, dynamiczne thrusters. Jak się te ćwiczenia połączy w obwody to dodatkowo bardzo dobrze wpływają na wydolność beztlenową.

Do tego wspomniany w innym temacie trening core - przy mocnym i stabilnym core mięśnie powierzchniowe działają ze 100% efektywnością. Przy słabym core mięśnie powierzchniowe przejmują funkcję stabilizujące i znacznie spada ich wydajność. Na koniec ćwiczenia korekcyjne dobrane indywidualne do wad postawy. Bo praktycznie każdy w dzisiejszych czasach ma mniejsze lub większe wady postawy. Jest to nieuniknione przez "genialny" wynalazek jakim jest krzesło, które zdetronizowało anatomicznie poprawną pozycję spoczynkową w pełnym przysiadzie. Ponadto odpowiednie rozciąganie - ale nie rozciąganie po kolei wszystkiego jak popadnie, tylko podobnie jak ćwiczenia korekcyjne - program dobrany indywidualnie. Bardzo dobrym ćwiczeniem-testem na rozciągnięcie i postawę jest przysiad ze sztangą trzymaną nad głową (jak ktoś ma alergię na słowo sztanga, to z kijem od miotły). Oczywiście poprawny technicznie - ręce zablokowane w łokciach i barkach, środek ciężkości w linii środek stopy-sztanga, pełna głębokość (dwugłowe przylegające do łydek), zachowane krzywizny kręgosłupa, całe stopy oparte na podłożu. Podczas tego ćwiczenia wychodzi na wierzch bardzo dużo ułomności aparatu ruchu.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Zwiększenie siły

koza pisze:Kluczowa jest siła dynamiczna, którą generuje się od dołu, zwłaszcza poprzez leg drive (dynamiczny ruch biodra w przód z wyprostem), czyli mięśnie dwugłowe uda, pośladkowe (potężna funkcjonalna partia!), prostowniki grzbietu. Jak ktoś boi się "zamulenia" większymi ciężarami, to bardzo dobre są wyskoki z pełnego przysiadu, rwania/zarzuty (chociaż tutaj namawiam do zwiększania ciężaru przy zachowaniu techniki - są to ćwiczenia o ogromnej dynamice, więc zamulenie nie grozi), wszelkie wersje burpees, wyrzuty nóg w tył i na boki, dynamiczne thrusters. Jak się te ćwiczenia połączy w obwody to dodatkowo bardzo dobrze wpływają na wydolność beztlenową.

Do tego wspomniany w innym temacie trening core - przy mocnym i stabilnym core mięśnie powierzchniowe działają ze 100% efektywnością. Przy słabym core mięśnie powierzchniowe przejmują funkcję stabilizujące i znacznie spada ich wydajność. Na koniec ćwiczenia korekcyjne dobrane indywidualne do wad postawy. Bo praktycznie każdy w dzisiejszych czasach ma mniejsze lub większe wady postawy. Jest to nieuniknione przez "genialny" wynalazek jakim jest krzesło, które zdetronizowało anatomicznie poprawną pozycję spoczynkową w pełnym przysiadzie. Ponadto odpowiednie rozciąganie - ale nie rozciąganie po kolei wszystkiego jak popadnie, tylko podobnie jak ćwiczenia korekcyjne - program dobrany indywidualnie.
Bardzo dobre typy ćwiczeń. Sam zacząłem robić ćwiczenia stabilizacyjne korpus i daje to świetne efekty.
Do tego burpees i wyskoki z pełnego przysiadu w ramach treningu tabaty.
Siła dynamiczna rośnie i do tego kondycja się poprawia.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zwiększenie siły

Robinson pisze:
Basic pisze:No chyba, że po tym jak się dowiedziałeś z powyższych postów, że robienie pompek nie pomoże Ci w zwiększeniu siły uderzeń, straciłeś motywację do pompek do co innego. :)
To jakie ćwiczenia stosować, żeby jednak zwiększyć siłę uderzenia?
U prawie wszystkich amatorów wystarczy poprawić technikę i płynność sekwencji ruchowej.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
ZiZi
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 112
Rejestracja: 5 paź 2014, 23:09

Re: Zwiększenie siły

Jacek iREM pisze:Wklejam również i tutaj:
http://www.empik.com/anatomia-w-tenisie ... ,ksiazka-p
Jak ktoś chce to jest promocja:
http://muza.com.pl/sport/44-anatomia-w- ... 81735.html
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Zwiększenie siły

Vivid pisze:
Robinson pisze:
Basic pisze:No chyba, że po tym jak się dowiedziałeś z powyższych postów, że robienie pompek nie pomoże Ci w zwiększeniu siły uderzeń, straciłeś motywację do pompek do co innego. :)
To jakie ćwiczenia stosować, żeby jednak zwiększyć siłę uderzenia?
U prawie wszystkich amatorów wystarczy poprawić technikę i płynność sekwencji ruchowej.
I tu mogę być przykładem. Nie to, żebym był demonem płynności czy wirtuozem techniki, ale po ostatnim sezonie z trenerem i przemodelowaniu mojego koślawego FH na mniej koślawy siła uderzenia wzrosła znacząco i zauważalnie. A nic nie przypakowałem.
Pewnie fajnie jest mieć silną rękę. Widziałem jak gra taki ABS. Potrafił trzepnąć mocno ale to szło z barku i ręki - nogi = Pinokio.
Fakt w sytuacjach gdy musiał sięgać, gdy ktoś go wygonił poza kort i zagrać samą ręką to leciało. Co z tego? Był tak napakowany że do tych kątów rzadko kiedy dobiegał.
Szybkie nogi, dobre ustawienie i timing, przyzwoita kontrola gwarantem sukcesu. Jeszcze głowa... ale tu jest ograniczone pole manewru. ;-)

Poza tym jeszcze jedna rzecz - większe mięśnie=większe zapotrzebowanie na tlen.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwiększenie siły

pst pisze:Jeszcze głowa... ale tu jest ograniczone pole manewru. ;-)
Tu trzeba gadać z basic'iekiem. On to świetnie ogarnia. rotfl
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zwiększenie siły

pst pisze:Poza tym jeszcze jedna rzecz - większe mięśnie=większe zapotrzebowanie na tlen.
Nie o to chodzi. Większe mięśnie to większa masa i większy opór aerodynamiczny. A ręka musi być przede wszystkim szybka i zwinna.
Stosunek masy rakiety i piłki do masy dynamicznej ręki jest taki, że jej czysta siła nie ma prawie wcale znaczenia.
Dlatego mała dziewczynka, dobrze wyszkolona, zapakuje tak, że większość samouków amatorów nie ma co stawać w szranki na regularną szybkość piłki.
Poza tym zwróć uwagę na budowę tenisistów. Są niezłe plecy, nie klata, do tego nogi i przedramiona. Ale już ramiona jak u wymoczków, szczególnie jak odniesiesz to proporcjami do ud, łydek, przedramienia. Biceps i triceps nie pomaga, ale za duży przeszkadza. Nie liczę Nadala bo on to ma "swój" tenis. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Zwiększenie siły

Vivid pisze:
pst pisze:Poza tym jeszcze jedna rzecz - większe mięśnie=większe zapotrzebowanie na tlen.
Nie o to chodzi. Większe mięśnie to większa masa i większy opór aerodynamiczny.
Chodzi o to i o to. (:]
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Zwiększenie siły

wyczesany pisze:
Vivid pisze:
pst pisze:Poza tym jeszcze jedna rzecz - większe mięśnie=większe zapotrzebowanie na tlen.
Nie o to chodzi. Większe mięśnie to większa masa i większy opór aerodynamiczny.
Chodzi o to i o to. (:]
Ja to kumam - podawałem przykład pakowania, to mi się lampka na wydolności zapaliła.
Zresztą to co Vivid mówi to widać gołym okiem jak zawodnicy ściągają koszulki. Też używam tego tłumacząc żonie że ważniejsza jest zwinność a nie klata i bary ;-).
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

Trzeba tylko pamiętać, że dysproporcje nigdy nie są zdrowe. Sylwetka o jakiej piszecie - mocne, rozwinięte plecy + brak klatki to wcześniej czy później murowana kontuzja. Sytuacja analogiczna do wielu bywalców siłowni: 20 ciężkich serii na klatkę + 5 lekkich na plecy = garb i szereg problemów strukturalnych. Mięśnie antagonistyczne względem siebie (klatka-plecy, biceps-triceps, dwugłowy-czworogłowy uda itd.) powinny być względem siebie proporcjonalne, żeby równoważyć siły działające na stawy. W przypadku zawodników dysproporcje pomagające w konkretnej dyscyplinie to kolejny kompromis pod tytułem "sport zawodowy to nie zdrowie". Amator powinien moim zdaniem dążyć do sylwetki anatomicznie poprawnej i proporcjonalnej - zdrowej. Zwłaszcza, że zawodnicy mimo pozornych dysproporcji wzmacniają mięśnie antagonistyczne i mają je dobrze rozwinięte, chociaż nie tak imponujące jak mięśnie główne w danym sporcie.
ZiZi
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 112
Rejestracja: 5 paź 2014, 23:09

Re: Zwiększenie siły

Witajcie,
zakupiłem książkę "Anatomia w tenisie" i mogę polecić. Jak ktoś przykłada się do swojego tenisa, to będzie to jego perełka, gdyż naprawdę fajnie opisali mięśnie biorące udział w uderzeniach i jak te mięśnie ćwiczyć. Zachęcam.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zwiększenie siły

ZiZi pisze:Witajcie,
zakupiłem książkę "Anatomia w tenisie" i mogę polecić. Jak ktoś przykłada się do swojego tenisa, to będzie to jego perełka, gdyż naprawdę fajnie opisali mięśnie biorące udział w uderzeniach i jak te mięśnie ćwiczyć. Zachęcam.
Nie to że mam coś do książek czy jestem upierdliwy ;), ale tak to potem jest, że nakupi sobie książek kupę i na korcie też jest ... kupa. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Ćwiczenia plyometryczne + rozciąganie.
Piotr Szyba.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”