Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zwiększenie siły

PitS pisze:Ja nie neguję tego co piszecie, tylko my jesteśmy amatorami, którzy wyrywają czas dla tenisa. I teraz poswięcając ten wykrojony czas na siłkę dostajemy mniej niż poświęcając go na trening techniczno sytuacyjny przy którym co oczywiste chyba, siła też wzrośnie do potrzebnego poziomu.

Napisałem tylko że gdybym miał poświecić dobrowolnie tyle czasu ile poświęciłem "siłce" z musu, to marnowałbym swój tenis nie idąc zamiast tego w szkolenie techniczne.
PitS z grubsza daje do zrozumienia - jak jesteś amatorem to myśl jak amator i optymalizuj swój tenis pod kątem amatorskim. A zawodowcom zostaw podejście wyczynowe.
To trochę tak jak przyjść na pierwszy trening z osobą 50-letnią, która nigdy sportu nie uprawiała i zacząć ją uczyć normalnego tenisa.
Uprzejmie informuję - nie da się, a przynajmniej nie powinno się tego robić. Takie osoby uczy się inaczej i demonstruje im się trochę inną technikę gry. W innym przypadku długo nie wytrzymają normalnego treningu.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

Panowie, mocno uogólniacie.

Po pierwsze, zgoda że dla większości amatorów godzina na korcie da więcej dla tenisa, niż godzina na siłowni.

Po drugie, zgoda że dla części z nich trening stricte techniczny da więcej niż siłownia.

Po trzecie, istnieje duża grupa amatorów, którzy mają względną technikę, ale potężne braki kondycyjne i motoryczne. Tu siłownia wygrywa.

Po czwarte, u wielu amatorów grających jakiś czas, kombinowanie z techniką rozmontuje cały tenis i położy regularność. Siłownia nie.

Kolejna grupa amatorów ma rozwój techniczny zablokowany przez słabą koordynację. Za to zawsze mogą być szybsi i zwinniejsi - siłownia.

Wiele osób ma koślawą technikę i upośledzoną motorykę przez różne przykurcze i wady postawy. Lekarstwo? Trening korekcyjny na siłowni.

Mnóstwo osób prezentujących piękną technikę z trenerem, w grze na punkty wraca do swojej „patelni” i starych nawyków. A jak ktoś dzięki siłowni stanie się szybszy, to będzie szybszy na stałe.

Dalej - trening siłowy chroni stawy. Trudno rozwijać swój tenis z ponadrywanymi ścięgnami.

Sporo ludzi chce być wszechstronnymi sportowcami, atletami. Umieć zagrać w tenisa, przebiec półmaraton, zrobić dobry czas na setkę, podciągnąć się kilka razy na drążku. Przy okazji prezentować sportową sylwetkę. Również tu godzinka siłowni da duży profit.

Oczywiście cały czas myślę o mądrym i kompletnym treningu ułożonym pod konkretny organizm i konkretny cel, a nie o bezmyślnym pakowaniu bicka.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

No i tyle w temacie.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Zwiększenie siły

koza pisze:
SPOILER:
Zdefiniuj: 'siłownia'.
Piszę za siebie, ale jestem ciekaw jak inni rozumieją to słowo. Dla mnie siłownia kojarzy się z rożnymi ćwiczeniami z obciążeniem ciężarkami/ciężarami. Jak sama nazwa wskazuje ćwiczenia siłowe.
Kondycję i motorykę można wyćwiczyć 'na łące' w tzw ogólno-rozwojówce, jeśli się wie jaki plan wykonać.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

Może w ten sposób, ja w ramach "siłowni" zajmuję się tym:
- rozgrzewka aktywacyjna (wyskoki, skoki z miejsca, piłka lekarska),
- ćwiczenia wielostawowe z ciężarami - ciągi, przysiady, wyciskania + asysty,
- ćwiczenia z własnym ciałem - drążek, poręcze,
- ćwiczenia stabilizacyjne - planki, swiss ball,
- ćwiczenia dynamiczne ze sztangą - rwanie, podrzut + asysty
- ćwiczenia dynamiczne z własnym ciałem - burpees, wskoki na skrzynię, wyskoki z przysiadu, wyskoki wysokie, skakanka + przeróżne wariacje,
- ćwiczenia korekcyjne na pozycję miednicy, łopatek,
- ćwiczenia rozciągające przykurczone grupy,
- ćwiczenia poprawiające koordynację - stanie na 1 nodze ze sztangą nad głową itp,
- treningi obwodowe w stylu crossfit.

Jeśli chodzi o aktualny cel (siła statyczna, dynamiczna, kondycja, redukcja tłuszczu, osławiona masa) to manipuluję proporcjami powyższych składników w mikrocyklu treningowym. Np. w okresie I skupiam się bardziej na ciężarach i korekcji postawy, a w II aktywuję zbudowaną siłę do zadań funkcjonalnych - czyli pojawia się więcej dynamiki, plyometrii, crossfitu.

Dlaczego wypisuję podpunkty, zamiast dać jednozdaniową definicję siłowni? Bo na siłowni można robić WSZYSTKO - od dźwigania kilkuset kg, po skakanie na skakance i jazdę na rowerku - trzeba tylko wiedzieć po co się to robi i jak to robić z sensem.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Zwiększenie siły

koza pisze:
SPOILER:
:::gd::: :::gd:::
Obawiam się że pokutuje jeszcze obraz siłowni typu: atlas, drabinka, ławeczka ze sztangą i plakaty z pakerami. :tired:
Stąd pisząc siłownia możesz spotykać się z opiniami typu 'siłownia to samo zło'.
Jeśli tak to robisz to podchodzisz dosyć profesjonalnie do sprawy. Na to trzeba chcieć znaleźć czas.
Załatwiam te sprawy trochę inaczej i pewnie powiesz że nie w pełni ;-). Basen 1-2x w tygodniu i do tego swoje ćwiczenia (swoje czyli zadane przez trenera i rehaba).
Ale lepiej tak niż strong chili i browar.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Moja siłka przypomina zawody strongman. rotfl
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

pst pisze:Załatwiam te sprawy trochę inaczej i pewnie powiesz że nie w pełni ;-). Basen 1-2x w tygodniu i do tego swoje ćwiczenia (swoje czyli zadane przez trenera i rehaba).
Ale lepiej tak niż strong chili i browar.
Jak jest rehab, to jest już dobrze. :) Moim zdaniem rehab jest najważniejszy i bez niego nie ma co się brać za jakiekolwiek inne ćwiczenia. W ramach rehabu praca nad mobilnością. Dążenie do sylwetki poprawnej anatomicznie i pełnej ruchomości we wszystkich stawach każdemu wyjdzie na dobre.

Jak te podstawy są, to można kombinować dalej, np. dołożyć ćwiczenia stabilizacyjne, które zaprocentują w każdym sporcie i życiu codziennym. Dalej nauka podstawowych ćwiczeń siłowych - tak, żeby weszły w nawyk. Podnoszenie długopisu z ziemi stosując poprawną technikę martwego ciągu, wyciąganie rzeczy z dolnych szafek w pozycji poprawnego przysiadu atg może wyglądać dziwnie (a nie powinno, bo to podstawowe ruchy anatomiczne), ale zaprocentuje na starość, gdy kręgosłup będzie wciąż jak nowy.

Na tej bazie można już kierunkować swój trening w zależności od swojego celu - siła, dynamika, skoczność, sylwetka - co kto lubi.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Koza, jak możesz to wrzuć jakiś zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych i stabilizacyjnych (szczególnie na plecy, bo mnie napierdzielają rano, że spać nie mogę). Z góry dzięki.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

hitman pisze:Koza, jak możesz to wrzuć jakiś zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych i stabilizacyjnych (szczególnie na plecy, bo mnie napierdzielają rano, że spać nie mogę). Z góry dzięki.
Skoro bolą plecy, to na 90% jest problem z pozycją miednicy lub łopatek (zwykle jedno wiąże się z drugim), przez co zaburzona jest poprawna krzywizna kręgosłupa. Żeby sprawdzić jaki masz problem najlepiej udaj się do fizjo. Jak nie, to jest na youtube sporo testów diagnostycznych na różne problemy strukturalne, do tego oceń zdjęcie sylwetki (stań luzem, a nie trzymaj na siłę prawidłowej postawy) porównując je z wzorcem. Dużo daje nagranie i ocena wykonania kilku rodzajów przysiadu. Wtedy można zdiagnozować problem i ułożyć plan, który go naprawi.

Jak Ci się nie chce w to tak mocno zagłębiać, to możesz robić plank klasyczny, plank bokiem, plank tyłem i bird dog. Przede wszystkim nagraj się i oceń, czy np. tyłek nie jest za wysoko, albo nie ma garba. Z tym jest podobnie jak z techniką tenisową - człowiek myśli, że wspaniale gra, a na nagraniu okazuje się, że jednak nie. Ćwiczenia wykonywanie niepoprawnie albo nie działają w ogóle, albo szkodzą. Zacznij od 3 serii każdego ćwiczenia trzymając napięcie przez 15 sekund, ćwicz co drugi dzień. Kolejność ćwiczeń ułóż od najcięższego dla siebie, kończąc na najlżejszym. Co 3 treningi dodawaj po 5 sekund do każdej serii. Gdy wyczerpiesz progresję (nie dasz rady dołożyć kolejnych 5 sekund). Możesz przejść na trudniejsze wersje ćwiczeń dodając niestabilne podłoże - piłkę albo linki trx.

Ćwiczeń z ciężarami nie polecę, bo tutaj już koniecznie trzeba zdiagnozować problem, żeby nie zrobić sobie krzywdy.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

koza pisze:
Skoro bolą plecy, to na 90% jest problem z pozycją miednicy lub łopatek (zwykle jedno wiąże się z drugim), przez co zaburzona jest poprawna krzywizna kręgosłupa. Żeby sprawdzić jaki masz problem najlepiej udaj się do fizjo. Jak nie, to jest na youtube sporo testów diagnostycznych na różne problemy strukturalne, do tego oceń zdjęcie sylwetki (stań luzem, a nie trzymaj na siłę prawidłowej postawy) porównując je z wzorcem. Dużo daje nagranie i ocena wykonania kilku rodzajów przysiadu. Wtedy można zdiagnozować problem i ułożyć plan, który go naprawi.
Filmów nie oglądałem ale mój profesor ze Lwowa pokazał mi prosty test. Kazał mi się położyć na plecach na stole w ten sposób aby ze stołu mogła raz swobodnie zwisać raz jedna a raz druga noga, podczas gdy przeciwna była w czasie próby podciągnięta tak żeby opierać się stopą na stole.
Jakież było moje zdziwienie że gdy prawa noga jest w stanie zwisać swobodnie tak że prawie dotyka podłogi (pośladek jest oparty o krawędź stołu) to przy zmianie, lewa noga wisi nad podłogą 20cm i jej opadanie generuje ból rozciąganych mięśni uda aż po miednicę.
A bolało dopiero jak to rozciągał. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Mam skoliozę. Zacznę od tego, co napisałeś i dodam po malutku to: https://www.youtube.com/watch?v=p1GERX3lf3Y
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie siły

hitman pisze:Mam skoliozę. Zacznę od tego, co napisałeś i dodam po malutku to: https://www.youtube.com/watch?v=p1GERX3lf3Y
Jak skolioza jest stabilna i nie ma tendencji do pogłębiania się, to zwykle można ćwiczyć normalnie. Sam mam lekką skoliozę z dzieciństwa, a wszelkie bóle przeszły od kiedy dźwigam ciężary. Kluczowe jest zachowanie poprawnych krzywizn kręgosłupa podczas ćwiczeń.

Co do ćwiczeń z filmiku byłbym ostrożny. Niektóre z nich wymagają bardzo silnego przeprostu kręgosłupa. Wszystkie ćwiczenia wymagające zginania kręgosłupa lędźwiowego w jedną lub drugą stronę (hiperekstensja jak na filmiku, albo fleksja - brzuszki itp.) są ćwiczeniami ryzykownymi. Dużo zdrowsze są ćwiczenia uczące trzymania stabilnych pleców, np. różne wersje planka, a z ciężarowych - ciągi.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Zwiększenie siły

Rozciągałem dolną część pleców poprzez skręty w prawo i lewo w siadzie z kolanami ugiętymi pod kąt 90 stopni. Na początku ledwo się mogłem skręcić o 90 stopni, a potem już prawie o 180 stopni - tak, że mogłem spojrzeć do tyłu. Aż sam się zdziwiłem jak mi się zakres ruchu zwiększył. To pokazuje jakie mam przykurcze i skąd się brała ta cała spinka meczowa.
Piotr Szyba.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”