BP_Rocket
Początkujący
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2010, 21:29

Jednoręczny backhand

Witam wszystkich w Nowym Roku!

Chciałbym się przestawić z oburęcznego na jednoręczny, ale nie wiem czy mi to wyjdzie na dobre czy tylko " rozreguluje" i będę miał słaby backhand? Czy ktoś z Was też tak miał?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Jednoręczny backhand

Nikt Ci nie odpowie na to pytanie. Zależy to od wielu czynników, np: jak długo grasz, czy jesteś zawodnikiem, na jakim poziomie grasz, czy trenujesz pod okiem trenera itp.
Jeżeli chcesz, to spróbuj się przestawić, a po mniej więcej roku będziesz mógł ocenić rezultaty.
BP_Rocket
Początkujący
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2010, 21:29

Re: Jednoręczny backhand

No gram od blisko 8 lat z trenerem.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jednoręczny backhand

W takim razie masz dobry start do zmiany- ma kto Cię ustawić.
Prezes fanklubu Staśka :D
BP_Rocket
Początkujący
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2010, 21:29

Re: Jednoręczny backhand

Mam 16 lat w tym roku i gram JESZCZE w grupie. Jest to mała grupa ale mi to już nie odpowiada po prostu czuje, że stoje w miejscu z rozwojem i potrzebna jest zmiana trenera, gdyż ten uważa, że gra w grupie mi powinna wystarczyć.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand

Wystarczyć do czego?
Piotr Szyba.
BP_Rocket
Początkujący
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2010, 21:29

Re: Jednoręczny backhand

Do porządnej gry i polepszenia jej.
Awatar użytkownika
Mechanik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 16 lip 2008, 14:15
Lokalizacja: São Paulo/Łódź

Re: Jednoręczny backhand

A właściwie po co chcesz zmienić backhand na jednoręczny?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand

BP_Rocket pisze:Do porządnej gry i polepszenia jej.
Zależy do czego aspirujesz.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Jednoręczny backhand

BP_Rocket pisze:No gram od blisko 8 lat z trenerem.
W takim razie, uważam że decyzja powinna być podjęta wspólnie z trenerem. On wie najwięcej o Twojej grze. Zmiana w tenisie zawodniczym niekoniecznie musi wyjść na dobre. Amator to w sumie niczym nie ryzykuje.
Awatar użytkownika
bombonus
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: 6 mar 2011, 11:03

Re: Jednoręczny backhand

Nie polecam :::bd::. Kiedyś tak zrobiłem, pograłem 1 ręcznym może z 6 miesięcy, po czym stwierdziłem, że jest dużo gorszy od dwuręcznego. Skutkiem tego od roku próbuję się od nowa nauczyć dobrze grać 2 ręczny, a dalej jest na maxa rozregulowany. :/
NTRP 3.5 i rośnie ;)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jednoręczny backhand

Wg mnie lepiej nie zmieniać, raz że długo grasz dwuręczny i nie ma sensu zmieniać czegoś co działa, a dwa backhand jednoręczny jest trudniejszy i bardziej zawodny (moim zdaniem oczywiście), szczególnie przy odbiorze serwisu.

Zastanów się czy warto się decydować na tak radykalną zmianę.
Awatar użytkownika
zNei
Orator
Orator
Posty: 547
Rejestracja: 26 gru 2010, 00:09
Lokalizacja: Barlinek
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand

Ja od początku "zabawy" z tenisem grałem oburącz. Od około 3 lat gram jedną ręką. Powiem Ci, bazując na swoim przykładzie, że bardzo ciężko było mi się przestawić. Jakby nie było po 13 latach gry 2HBH proces ten okazał się długotrwały, by wypracować regularne uderzenia i móc grać kontrolowane winnery. Z perspektywy czasu uważam, że zmiana okazała się dla mnie korzystna. Są jednak dwa elementy, które znacznie lepiej wykonywałem oburącz. Mianowicie, topspinowy lob i ciasny cross gdzie zawsze były moją silną stroną teraz nie są już tak efektywne :).
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand

Ja do topspinowego loba do tej pory dokładam drugą rękę. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jednoręczny backhand

Ja zmieniłem z 2HBH na 1HBH po 4 latach treningów - nie było trudno, ale wtedy miałem 11 lat ;].
Teraz drugi raz bym się na to nie porwał. 1HBH jest o wiele trudniejszy i mniej uniwersalny niż 2HBH. Zwłaszcza dzisiaj, w czasach naprawdę dobrych rakiet ze sporą dawką mocy gdzie granie 2HBH jest przyjemnością. A właśnie mocy z BH mi w 1991 roku brakowało. Dziś jedyne co jest w 1HBH lepsze to brak konieczności perfekcyjnego ustawiania się nogami - zawsze błędy ustawienia można poprawić pracą ręki lub zagrać slajsa.
Dlatego ja bym się nie przesiadał, szkoda lat treningów które pójdą do kosza a zanim opanujesz 1HBH minie sporo czasu. Lepiej ten czas poświecić na szlifowanie tego co już masz.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jednoręczny backhand

Dla mnie to nie jest dobry pomysł. Nie znam Cię, nie widziałem jak grasz, nie muszę.
Takie przesiadki bez większych problemów w znakomitej większości przypadków robi się po roku nauki. Metodyka stanowi, że uczymy grać 2HBH. Sam też grałem około roku 2HBH. Był dla mnie kompletnie nienaturalny, nie czułem tej gry. Stwierdziłem, że zmieniam, trener miał opory, ja jako pyskaty gówniarz szybko mu wyjaśniłem, że zmieniam bekhend albo szkoleniowca ... Od razu zmienił nastawienie ... rotfl
Po około roku mamy już opanowany pewien dobry schemat ruchowy. Wtedy można zmieniać na docelowy.
Po 8 latach gry? Cóż, można, może się to też całkiem dobrze udać. Ale w mojej ocenie jest tu duże zagrożenie. Jest spora szansa, że ten 1HBH będzie u Ciebie mniej naturalny a i powrót do starego 2HBH będzie ciężki. To spore ryzyko. Pamiętaj że to nie jest przesiadka klik-klik i już.
Tu potrzeba czasu by mieć miarodajną ocenę efektu. A jak już się poświęci ten czas to jednocześnie jest go wystarczająco długo by zdegradować stare zagranie jakim się operowało.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
BP_Rocket
Początkujący
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2010, 21:29

Re: Jednoręczny backhand

Macie rację, lepiej szlifować to co już umiem, nie ma co kombinować. Wezmę się za serwis bo mimo tylu lat nie jest moim najsilniejszym punktem.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Jednoręczny backhand

Podepnę się pod temat - mam problem z timing`iem przy jednoręcznym backhandzie - gram go od początku przygody z tenisem (jakieś w sumie 1,5 roku z 8 letnią przerwą), 2HBH był dla mnie kompletnie nienaturalny, ale od powrotu na korty jesienią zeszłego roku nie jestem w stanie uzyskać powtarzalności momentu uderzenia. Pomijam różne prędkości i kąty nagrywanych piłek, nie ma timing`u i już.
Może macie propozycje ćwiczeń dodatkowych?
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jednoręczny backhand

hokej pisze:Może macie propozycje ćwiczeń dodatkowych?
Trzeba zobaczyć jak wykonujesz to zagranie by widzieć z czego to wynika.
Ale to jest offtop, także nie tutaj.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jednoręczny backhand

Pozwolę sobie dopowiedzieć, z tego co czytam wynika, że dwuręczny BH jest naprawdę skuteczny i nie ma podstawy, by jednoręczny nad nim górował a co za tym idzie zmieniać go po latach przyzwyczajenia. Jednak dwuręczny BH to szybsza praca nóg, timing, który z czasem im człowiek starszy się ogranicza, czy nie jest tak, że gdy kondycja słabsza, forma mniejsza 1HBH jest wygodniejszy, skuteczniejszy?
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG

Wróć do „Technika, taktyka, trening”