Moc z rakiety

Wymiana poglądów o taktyce gry, omawianie techniki poszczególnych uderzeń i metod treningowych.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior

Moc z rakiety

Post autor: htb » 13 gru 2021, 10:12

Załóżmy sytuacje że mamy dwie identyczne ramy pod względem parametrów. Jedna różnica to sztywność ramy.
Czy wykonując to samo uderzenie sztywniejszą ramą uzyskamy większą moc uderzenia, czy bardziej miękką ?
Obrazek
_____

Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran

Re: Moc z rakiety

Post autor: rafbat » 13 gru 2021, 10:36

Tak, sztywniejsze ramy generują większą moc + posiadają większy sweetspot, który pozwala na łatwiejsze korzystanie z tej mocy.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior

Post autor: htb » 13 gru 2021, 12:41

Tak mi się też wydawało, ale z drugiej strony zastanawiam się czy np. ta bardziej miękka nie zadziała jak katapulta.
Z tym seewspotem, to chyba nie zawsze tak jest że sztywniejsza ma większy, ale może się mylę
Obrazek
_____

Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior

Post autor: Artlight » 13 gru 2021, 13:56

Nie mylisz się :)

A jak ktoś nie wierzy, to zapraszam do sztywnego Wilsona PS85, czy cholernie wręcz sztywnego PS 6.1 Classic od tego samego producenta i polecam poszukiwanie tam dużych sweetspotów.

Mile widziane będą przy tym latarka, lupa, GPS i co tam jeszcze może pomóc w tak karkołomnych poszukiwaniach :D.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem

Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran

Post autor: rafbat » 13 gru 2021, 15:22

htb pisze:
13 gru 2021, 12:41
Tak mi się też wydawało, ale z drugiej strony zastanawiam się czy np. ta bardziej miękka nie zadziała jak katapulta.
Z tym seewspotem, to chyba nie zawsze tak jest że sztywniejsza ma większy, ale może się mylę
Oczywiście, że nie zawsze, bo jest jeszcze dużo innych zmiennych - m.in. grubość i kształt samej ramy. Niemniej, w parze ze zmniejszoną sztywnością najczęściej idzie mały sweetspot.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran

Post autor: RatRace » 13 gru 2021, 15:35

rafbat pisze:
13 gru 2021, 15:22
htb pisze:
13 gru 2021, 12:41
Oczywiście, że nie zawsze, bo jest jeszcze dużo innych zmiennych - m.in. grubość i kształt samej ramy. Niemniej, w parze ze zmniejszoną sztywnością najczęściej idzie mały sweetspot.
Nie wiem, mnie to jakoś nie przekonuje, że mniejsza sztywność to mniejsza moc. Może i tak jest, ale subiektywnie tego tak nie czuję.

Grałem Pure Drivem (jakiś rok temu) a potem Gravity Tourem i nie czułem specjalnej różnicy. Dużo, dużo wcześniej pamiętem nBlade, nToura i nCode 6.1 Team - wszystko miękkie rakiety - RA 60 i mniej, które miały mocy aż nadto. Oczywiście to subiektywne wszystko bardzo.

Teraz mam do porównań Heady - Extreme MP, Speed MP i to wspomniane Gravity Tour. Według mnie Speed ma najwięcej mocy, ale też jest najmniej wygodny (sweetspot). Z kolei jeśli miałbym mówić o sweetspocie to pewnie wziąłbym Gravity, który ma najbardziej okrągłą główkę. Extreme, który powinien być katapultą przekonuje mnie najmniej w tej materii.

Gdybym chciał mieć moc, to ja bym patrzał na swingweight. Subiektywnie oczywiście. Masa za rakietą musi być. ;)
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen

Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Kontakt:

Post autor: El Diablo » 13 gru 2021, 18:26

Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny

Post autor: Vivid » 14 gru 2021, 05:58

Podstawowa kwestia - różnice są niewielkie. Zatem jeżeli chcemy wiarygodnie odczuć różnicę to praktycznie musimy mieć identyczne we wszystkim ramy poza sztywnością. Przez to "wszystko" rozumiemy między innymi - wielkość główki, profil, przeplot strun, rozkład masy, balans, model naciągu, jego grubość, siła naciągnięcia, czas wciągnięcia itd. itp.
Sami rozumiecie ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior

Post autor: htb » 14 gru 2021, 11:31

Vivid właśnie o to mi chodziło. Dwie identyczne ramy. Załóżmy dwa Radicale MP 360+, wszystko identyczne, tylko jeden RA powiedzmy 70, drugi 58 :)
Obrazek
_____

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika, taktyka, trening”