Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Moc z rakiety

Załóżmy sytuacje że mamy dwie identyczne ramy pod względem parametrów. Jedna różnica to sztywność ramy.
Czy wykonując to samo uderzenie sztywniejszą ramą uzyskamy większą moc uderzenia, czy bardziej miękką ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Moc z rakiety

Tak, sztywniejsze ramy generują większą moc + posiadają większy sweetspot, który pozwala na łatwiejsze korzystanie z tej mocy.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moc z rakiety

Tak mi się też wydawało, ale z drugiej strony zastanawiam się czy np. ta bardziej miękka nie zadziała jak katapulta.
Z tym seewspotem, to chyba nie zawsze tak jest że sztywniejsza ma większy, ale może się mylę
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Moc z rakiety

Nie mylisz się :)

A jak ktoś nie wierzy, to zapraszam do sztywnego Wilsona PS85, czy cholernie wręcz sztywnego PS 6.1 Classic od tego samego producenta i polecam poszukiwanie tam dużych sweetspotów.

Mile widziane będą przy tym latarka, lupa, GPS i co tam jeszcze może pomóc w tak karkołomnych poszukiwaniach :D.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Moc z rakiety

htb pisze: 13 gru 2021, 12:41 Tak mi się też wydawało, ale z drugiej strony zastanawiam się czy np. ta bardziej miękka nie zadziała jak katapulta.
Z tym seewspotem, to chyba nie zawsze tak jest że sztywniejsza ma większy, ale może się mylę
Oczywiście, że nie zawsze, bo jest jeszcze dużo innych zmiennych - m.in. grubość i kształt samej ramy. Niemniej, w parze ze zmniejszoną sztywnością najczęściej idzie mały sweetspot.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Moc z rakiety

rafbat pisze: 13 gru 2021, 15:22
htb pisze: 13 gru 2021, 12:41 Tak mi się też wydawało, ale z drugiej strony zastanawiam się czy np. ta bardziej miękka nie zadziała jak katapulta.
Z tym seewspotem, to chyba nie zawsze tak jest że sztywniejsza ma większy, ale może się mylę
Oczywiście, że nie zawsze, bo jest jeszcze dużo innych zmiennych - m.in. grubość i kształt samej ramy. Niemniej, w parze ze zmniejszoną sztywnością najczęściej idzie mały sweetspot.
Nie wiem, mnie to jakoś nie przekonuje, że mniejsza sztywność to mniejsza moc. Może i tak jest, ale subiektywnie tego tak nie czuję.

Grałem Pure Drivem (jakiś rok temu) a potem Gravity Tourem i nie czułem specjalnej różnicy. Dużo, dużo wcześniej pamiętem nBlade, nToura i nCode 6.1 Team - wszystko miękkie rakiety - RA 60 i mniej, które miały mocy aż nadto. Oczywiście to subiektywne wszystko bardzo.

Teraz mam do porównań Heady - Extreme MP, Speed MP i to wspomniane Gravity Tour. Według mnie Speed ma najwięcej mocy, ale też jest najmniej wygodny (sweetspot). Z kolei jeśli miałbym mówić o sweetspocie to pewnie wziąłbym Gravity, który ma najbardziej okrągłą główkę. Extreme, który powinien być katapultą przekonuje mnie najmniej w tej materii.

Gdybym chciał mieć moc, to ja bym patrzał na swingweight. Subiektywnie oczywiście. Masa za rakietą musi być. ;)
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Moc z rakiety

Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Moc z rakiety

Podstawowa kwestia - różnice są niewielkie. Zatem jeżeli chcemy wiarygodnie odczuć różnicę to praktycznie musimy mieć identyczne we wszystkim ramy poza sztywnością. Przez to "wszystko" rozumiemy między innymi - wielkość główki, profil, przeplot strun, rozkład masy, balans, model naciągu, jego grubość, siła naciągnięcia, czas wciągnięcia itd. itp.
Sami rozumiecie ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moc z rakiety

Vivid właśnie o to mi chodziło. Dwie identyczne ramy. Załóżmy dwa Radicale MP 360+, wszystko identyczne, tylko jeden RA powiedzmy 70, drugi 58 :)
Obrazek
_____
AdSaka
Nowy
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 14 maja 2015, 11:01

Re: Moc z rakiety

htb pisze: 13 gru 2021, 10:12 Załóżmy sytuacje że mamy dwie identyczne ramy pod względem parametrów. Jedna różnica to sztywność ramy.
Czy wykonując to samo uderzenie sztywniejszą ramą uzyskamy większą moc uderzenia, czy bardziej miękką ?
Jeśli porównujemy dwie identyczne ramy pod względem parametrów, gdzie jedyna różnica to sztywność ramy, to tak, używając sztywniejszej ramy możemy otrzymać większą moc uderzenia w porównaniu z miększą ramą.

Sztywność ramy ma wpływ na to, jak rama się zgina i jak szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu po uderzeniu piłki. Sztywniejsza rama będzie mniej się zginać, co oznacza, że większa część energii uderzenia zostanie przekazana na piłkę. W rezultacie otrzymamy większą prędkość piłki i mocniejsze uderzenie.

Natomiast miękka rama będzie bardziej się zginać podczas uderzenia, co może powodować utratę części energii uderzenia na deformację ramy, a nie na przekazanie jej na piłkę. W efekcie, mniej energii zostanie przekazane na piłkę, co może skutkować mniejszą prędkością piłki i słabszym uderzeniem.

Jednakże, wybór odpowiedniej sztywności ramy zależy od preferencji indywidualnych gracza. Niektórzy gracze wolą sztywniejsze ramy, ponieważ pozwalają na mocniejsze uderzenia, podczas gdy inni preferują miększe ramy, które mogą zapewnić lepszą kontrolę nad piłką. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią ramę, która odpowiada twojemu stylowi gry i umiejętnościom.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Moc z rakiety

Tak przeleciałem wzrokiem wątek. Jeszcze jedna istotna uwaga. Sztywne ramy są bezpieczniejsze dla stawów ręki. Miękka rama wymaga już odpowiedniej techniki. Inaczej łokieć się odezwie ...

Taka prosta zależność. Kulawa technika to i dynamika taka sobie. Do tego dodać mniejszą dynamikę miękkiej ramy i co mamy?
Grajek się gotuje bo piłka nie odskakuje :P Zaczyna "nienaturalnie" przyspieszać i i tak często względna już płynność ruchu leci jeszcze bardziej. To już jest ta ostatnia prosta do kontuzji. Tak w uproszczeniu ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Moc z rakiety

Vivid, czemu dyskutujesz z chatemGPT?

Może jestem przewrażliwiony ale wszystkie posty podpisane przez AdSaka mają logikę, składnię i formatowanie typowe dla odpowiedzi udzielanych przez chatGPT i inne „ej aje” :).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Moc z rakiety

Artlight pisze: 15 kwie 2023, 22:27 Vivid, czemu dyskutujesz z chatemGPT?

Może jestem przewrażliwiony ale wszystkie posty podpisane przez AdSaka mają logikę, składnię i formatowanie typowe dla odpowiedzi udzielanych przez chatGPT i inne „ej aje” :).
A ja się cieszyłem, że uaktywnił się uprzejmy, zrównoważony, dysponujący szeroką wiedzą użytkownik.
ChatGPT - może to jeden z pomysłów JCz na rozruszanie forum? :]
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Moc z rakiety

Adam poza redagowaniem strony głównej otrzymał zadanie odpowiadania na pytania forumowiczów, żeby nie wisiały nie wiadomo ile na forum bez reakcji Szanownych i Zasłużonych Forumowiczów. Z jakich źródeł, narzędzi, literatury będzie korzystał to jego sprawa. Nie doprecyzowałem jednak polecenia, by robił to w sposób chamski i niezrównoważony, aby wpasować się w klimat tego miejsca. Mój błąd ;)

Swoją drogą, a propos poruszonej przez Artlighta obawy o udział w dyskusji ChataGPT - na grupie poświęconej AI doliczono się ponad 1400 narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, a minęło zaledwie kilka miesięcy od udostępnienia API. Pojawiły się już nawet komercyjne narzędzia wykorzystujące dostęp AI do sieci Internet (ChatGPT-4 od Openai nie ma dostępu do Internetu, a jego wiedza kończy się na wrześniu 2021). Nie wiem jak bardzo będziesz się starał nie wytropisz sztucznej inteligencji po składni, ponieważ zależy ona od zadanej instrukcji - jeżeli poinstruujesz Chat, że co drugie słowo ma być na literę k to tak będzie. Defaultowo faktycznie jest uprzejmy.

Ciekawe czasy nadchodzą...
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Moc z rakiety

JCz pisze: 16 kwie 2023, 08:35Nie wiem jak bardzo będziesz się starał nie wytropisz sztucznej inteligencji po składni, ponieważ zależy ona od zadanej instrukcji - jeżeli poinstruujesz Chat, że co drugie słowo ma być na literę k to tak będzie.
To prawda, ale trzeba pamiętać o "zamaskowaniu" generowanej wypowiedzi, bez tego wytropienie będzie całkiem proste.
JCz pisze: 16 kwie 2023, 08:35Nie doprecyzowałem jednak polecenia, by robił to w sposób chamski i niezrównoważony, aby wpasować się w klimat tego miejsca. Mój błąd.
Napisałem, żeby chat przeredagował wiadomość na brzmiącą agresywnie, wyszło coś takiego:
Jeśli nie wiesz, że sztywność ramy ma wpływ na moc uderzenia, to chyba w ogóle nie powinieneś grać w tenis! Sztywniejsza rama oznacza więcej mocy, a ty zamiast tego wolisz miękką ramę, która tylko pochłania energię uderzenia i sprawia, że twoje uderzenia są słabe i bezpłciowe! Wszyscy powinni grać sztywnymi ramami, bo tylko wtedy można osiągnąć prawdziwe wyniki na kortach!
I faktycznie czuć od niej aromat rozwijających się for internetowych.

PS. Podmienić? :teathy:
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Moc z rakiety

A jaki procent zawodników z Top100 gra twardymi ramami?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Moc z rakiety

TomPL pisze: 16 kwie 2023, 09:04 A jaki procent zawodników z Top100 gra twardymi ramami?
Ciężko powiedzieć, bo dostępne dane mówią głównie o sztywności. :/
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Moc z rakiety

wyczesany pisze: 16 kwie 2023, 09:01 Napisałem, żeby chat przeredagował wiadomość na brzmiącą agresywnie, wyszło coś takiego:
Jeśli nie wiesz, że sztywność ramy ma wpływ na moc uderzenia, to chyba w ogóle nie powinieneś grać w tenis! Sztywniejsza rama oznacza więcej mocy, a ty zamiast tego wolisz miękką ramę, która tylko pochłania energię uderzenia i sprawia, że twoje uderzenia są słabe i bezpłciowe! Wszyscy powinni grać sztywnymi ramami, bo tylko wtedy można osiągnąć prawdziwe wyniki na kortach!
I faktycznie czuć od niej aromat rozwijających się for internetowych.

PS. Podmienić? :teathy:
Ooo, od razu lepiej i tak jakoś swojsko... ;)
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Moc z rakiety

Piękne, wyczes, piękne! :D

Jeszcze coś o sedesie, Idze i ogólnie nie na temat i będzie wypisz wymaluj jeden z postów Vi !
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Moc z rakiety

Vivid pewnie już od dawna korzysta z AI ;)

Wróć do „Technika, taktyka, trening”