Willy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:51

Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Moje dziecię uczęszcza na zajęcia tenisowe od 4 lat (w tej chwili ma 10). Ostatnio zmieniło trenera (musiało, poprzedni zmienił miejsce zamieszkania).

Nowy najpierw zakwestionował grę forehandem "pełną pętlą", bo przy "dzisiejszej szybkości tenisa nie zdąży". Trochę porozmawialiśmy i zgodził się "zostawić pętlę".

Natomiast zaczął nagrywać szybkie piłki (chyba, żeby udowodnić swoją poprzednią tezę), no i dziecię często spóźnia. Wtedy polecił nie otwierać nadgarstka i zamykać go w fazie kończącej, tylko grać cały czas zamkniętym, "bo tylko wtedy zdąży".

Ja wpisałem sobie w YouTube "forehand slow motion" * i widzę, że zarówno Roger jak i Gonzalez robią elegancką pętlę, a ta praca nadgarstkiem.

Mam trochę dylemat, bo z jednej strony nie chcę się wpi.....ć trenerowi, a z drugiej obawiam się, że popsuje mi już dobre nawyki córki.

:(

Poproszę o pomoc!

* "forehand slow motion" - "forehand w zwolnionym tempie"
Willy
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla, praca nadgarstka

Akurat mówiąc, że dziecko będzie spóźniać uderzenie, trener się za bardzo nie popisał, bo to jest cholernie ***OCZYWISTE***. To oczywiste, że dziecko dziesięcioletnie nie ma szans na grę w pełnym tempie, bo to jest możliwe jedynie po osiągnięciu dobrej techniki oraz po co najmniej kilku miesiącach treningu siłowego, wytrzymałościowego i dynamicznego. Czy Twoje dziecko ma takowy plan? Domyślam się, że nie. Na to przyjdzie czas za parę lat dopiero. Więc na tym etapie cały trening ma być dopasowany do możliwości dziecka. Jeśli spóźnia, to należy zwolnić tempo treningu, aby umożliwić jak największą liczbę poprawnych technicznie (pełnych) uderzeń, a nie rezygnować z techniki. Wykorzenienie błędów spowodowanych złym treningiem zajmuje co najmniej tyle samo czasu co nauczenie się ich, a później jeszcze trzeba czasu na nauczenie się poprawnej techniki. Technika ma po prostu być i tyle. Nie ma techniki - nie ma mowy o kolejnym etapie treningu. W każdym sporcie jest tak samo i nic się nigdy nie zmienia. Ruchy (poprawne) muszą po prostu zostać zakodowane w układzie nerwowym jako "ścieżki" ruchowe i tyle. Zbyt szybkie tempo uniemożliwia to i w rezultacie dziecko uczy się niepoprawnych ruchów. Zmień trenera, bo ten ma kompleksy.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Willy pisze:
Mam trochę dylemat, bo z jednej strony nie chcę się wpi.....ć trenerowi, a z drugiej obawiam się, że popsuje mi już dobre nawyki córki.

:(

Poproszę o pomoc!

* "forehand slow motion" - "forehand w zwolnionym tempie"
Wpie...... się trenerowi nie możesz, to niepedagogiczne, co najwyżej możesz wpier..... trenerowi. :wink:
Poważnie to uważam że masz rację, pętla jej się przyda a jak podrośnie i się wzmocni żeby sprawy przyspieszyć będzie mogła odprowadzać rękę z łokciem głęboko a główkę rakiety trochę bliżej. Wtedy pętla ciut krótsza, ale mocne przeciążenia idą na nadgarstek. Teraz tego nie wytrzyma.

Gościa weź na stronę i zapytaj go wprost czemu nagrywa Twojemu dziecku szybciej niż rówieśnikom, czy to celem poparcia tezy o długim zamachu?
Powinno podziałać, jak nie to będziesz miał za zadanie poszukać nowego trenera ... i wykorzystać opcje z żartu. :P

I to szybko, zanim się dziecko zniechęci powinieneś "zbudować zdrowe relacje z trenerem" lub prościej "złożyć mu propozycję nie do odrzucenia".
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Willy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:51

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Dziękuję wszystkim za pomoc i cenne uwagi.
Willy
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Jeśli dziecko ma w planach zostać zawodnikiem, to pewnie ta pętla jakoś ujdzie. Jednak moją córkę też instruktor nauczył tej pętelki kilka lat temu, miała wtedy 12-13 lat. Dziś (16 lat), gdy dostanie dobrą piłkę, to uderza czyściutko i soczyście, ale jak ma tylko podbiec lub piłka jest szybsza, to ta nieszczęsna pętla powoduje, że się spóźnia.
Co z tym zrobić? Próbować wyeliminować czy namówić do jakiś treningów zwinnościowo-szybkościowych? Nie wiem, czy to drugie w ogóle jest możliwe. :)
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Nie widzę żadnego pozytywnego aspektu stosowania takiej pętli. Ja bym ją oduczał.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

keicam pisze:Nie widzę żadnego pozytywnego aspektu stosowania takiej pętli. Ja bym ją oduczał.
Bzdura. Pętla przy FH to podstawa. Nadaje ruchowi płynności.
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Czyli jak zwykle - gdzie dwóch Polaków, tam 3 opinie. :)
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Pio pisze:
keicam pisze:Nie widzę żadnego pozytywnego aspektu stosowania takiej pętli. Ja bym ją oduczał.
Bzdura. Pętla przy FH to podstawa. Nadaje ruchowi płynności.
Pio. Czy to jest wg Ciebie dobry fh? Płynny jest na pewno! (fajnie widać od 9 min 30 sek)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0XVWf7h_Ye0[/youtube]
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Szkoda małej, ale to jest karykatura płynności a nie płynność. Facet nie rozumie celowości tego odprowadzenia stąd jest tak karykaturalne.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

PitS pisze:Szkoda małej, ale to jest karykatura płynności a nie płynność. Facet nie rozumie celowości tego odprowadzenia stąd jest tak karykaturalne.

Wczytując się w temat miałem na myśli taką pętlę. Faktycznie coś takiego może powodować problem z trafieniem w szybszą piłkę. Nie mam nic do takiej jaką robi Roger! :)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Ale to też pętla, podobnie jak moja wczorajsza ze ściany.
Ponieważ obie robią ją podobnie stawiam że to dzieło trenera. Do tego moim zdaniem oprócz tempa jest jeszcze jeden problem, nazwę go : "Panu Bogu w okno"
Stąd to nie jest wina pętli jako takiej, bo to sprawniejszy ruch niż przód-tył.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Jeśli czytam że przez pętlę dziewczyna spóźnia odbicia to wierząc ocenie rodzica wyobrażam sobie taką jak ta z filmu.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Może się spóźniać bo ją za późno zaczyna, to wcale nie mówi nic o pętli. Wystarczy że zamiast zacząć pętlę zaraz po tym jak zorientujesz się na która stronę zagra przeciwnik i już du#a zbita. to samo będzie przy struganiu przód-tył.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

Ciekawe co jest gorsze, taka dziwna pętla jak na filmie czy brak jak u mnie. :D
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

keicam pisze:
Wczytując się w temat miałem na myśli taką pętlę. Faktycznie coś takiego może powodować problem z trafieniem w szybszą piłkę. Nie mam nic do takiej jaką robi Roger! :)
To wszystko robi się jasne. :-)

Dziewczynka robi niezbyt płynną pętlę. To fakt. Lewa ręka ze zbyt wysoko uniesionym barkiem powoduje że ciało nie wykonuje poprawnie biomechanicznego ruchu.
Może w dorosłym tenisie gdyby przez wiele lat "ogarnęła" ten ruch to mogła by coś nim zdziałać.
Widzę tutaj taki efekt strzału batem, który mógł by nadawać piłce sporą prędkość. Jednak nigdy bym nie szedł tą drogą bo to jest zbyt duże ryzyko. Także nabawienia się kontuzji.
BH jednoręczny w tym wieku też nie napawa optymizmem.
Zapisuje sobie to nazwisko i już wiem że nie będę o niej czytał na stronie WTA. Choć chciałbym się mylić.
Willy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:51

Re: Forehand u dziecka a pętla - praca nadgarstka

W międzyczasie parę lat minęło od pierwszego posta w tym temacie. :-)

Zmieniliśmy trenera na takiego, który rozumie znaczenie pełnego, płynnego ruchu przy forehandzie i dziecię tak gra. Co prawda gra już coraz rzadziej, ale nie ma to związku z forehandem, a zmianą zainteresowań.
horus pisze:Czyli jak zwykle - gdzie dwóch Polaków, tam 3 opinie. :)
Horus, co do tych opinii, to zawodowcy podkreślają jak ważny jest długi i płynny ruch, nie lekce bym sobie tego ważył, bo wypracowanie prawidłowej sekwencji uderzenia może wnieść dużo nowej jakości ( i radości) do tenisa.

Nie jest przypadkiem, że zawodowcy tak grają, tutaj akurat uważam, że należy próbować ich naśladować. Polecam filmiki "slow motion" przedstawiające uderzenia, można sporo zaobserwować i przemyśleć.
Willy

Wróć do „Moje dziecko gra w tenisa”