Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Cześć
Moje dzieci rekraacyjnie grają w tenisa, trochę ze mną i raz w tygodniu z trenerką. Do tej pory grają rakietami 26".Ostatnio chceli poodbijać moim Yonexem vCore 98 305g i o dziwo grali lepiej niż juniorami. Zdaję sobie sprawę z tego że to zbyt ciężkie ramy ale np zdcydowanie lepiej domykają nimi uderzenia.Syn ma 11 lat i 1,50cm córka 14lat i 1,60cm.
Jakie ramy(grafit) lub ramy o jakich parametrach(waga, balans,sztywność) byście polecili?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Słowo klucz - waga, a raczej swing weight. Mnie nie dziwi, że grało się im (za)dobrze Twoją ciężką jak dla nich ramą. Powodów jest kilka, ale nie będę się na ten temat rozwodził. Konkluzja jest taka, że w dłuższym okresie lepiej zadbać, by nie przeciążyć nadgarstków i łokci, o "miękkie" przejście w dorosły sprzęt. Niby to tylko jeden cal długości, a jednak robi różnicę ... Jak grasz w tenisa to sam wiesz, że nawet 5-10 gram w masie, czy 5 mm w balansie już potrafi zrobić widoczną różnicę.
Dlatego raczej pomyślałbym o czymś w okolicach 280 gram, balans lekko HL, przeplot raczej otwarty (16/19), główka 645-660, profil nie mniejszy niż 22 mm, bardziej 23 mm.
A jak się z pół roku wgrają w ramę to można pogadać, czy jest OK, czy zmiana na coś docelowego.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Vivid pisze: 20 maja 2021, 05:20 Słowo klucz - waga, a raczej swing weight. Mnie nie dziwi, że grało się im (za)dobrze Twoją ciężką jak dla nich ramą. Powodów jest kilka, ale nie będę się na ten temat rozwodził. Konkluzja jest taka, że w dłuższym okresie lepiej zadbać, by nie przeciążyć nadgarstków i łokci, o "miękkie" przejście w dorosły sprzęt. Niby to tylko jeden cal długości, a jednak robi różnicę ... Jak grasz w tenisa to sam wiesz, że nawet 5-10 gram w masie, czy 5 mm w balansie już potrafi zrobić widoczną różnicę.
Dlatego raczej pomyślałbym o czymś w okolicach 280 gram, balans lekko HL, przeplot raczej otwarty (16/19), główka 645-660, profil nie mniejszy niż 22 mm, bardziej 23 mm.
A jak się z pół roku wgrają w ramę to można pogadać, czy jest OK, czy zmiana na coś docelowego.
Dzięki za odpowiedź.Wklepałem parametry w Protenisie i bardzo mało jest rakiet o wadze do 280g i balansie na rączkę.Mógłbyś podać jakieś 3 konkretnevramy godne uwagi?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Balans w tego typu rakietach, adresowanych do juniorów/kobiet jest zwykle neutralny lub nawet bardzo delikatnie skierowany ku główce. Obserwując to nieco z boku widzę, że najpopularniejszymi wyborami wśród lokalnych, klubowych dzieciaków są Babolaty Pure Aero oraz Pure Drive - oczywiście w wersjach light lub team.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

W StrefieTenisa zaproponowali
Yonexa eZone 100SL
Heada Iso Speeda Lite'a
Wilson Blade'a 100UL
Sądzicie że to dobra propozycja?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Tomkyw pisze: 20 maja 2021, 11:23 W StrefieTenisa zaproponowali
Yonexa eZone 100SL
Heada Iso Speeda Lite'a
Wilson Blade'a 100UL
Sądzicie że to dobra propozycja?
Nazwa tego Heada totalnie nic mi nie mówi - na pewno jest właściwa?
Yonex jako tako, Wilsona bym odrzucił, bo to typowy przykład, gdzie niską masę próbuje się rekompensować mocnym balansem na główkę.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

rafbat pisze: 20 maja 2021, 12:28
Tomkyw pisze: 20 maja 2021, 11:23 W StrefieTenisa zaproponowali
Yonexa eZone 100SL
Heada Iso Speeda Lite'a
Wilson Blade'a 100UL
Sądzicie że to dobra propozycja?
Nazwa tego Heada totalnie nic mi nie mówi - na pewno jest właściwa?
Yonex jako tako, Wilsona bym odrzucił, bo to typowy przykład, gdzie niską masę próbuje się rekompensować mocnym balansem na główkę.
Przepraszam nie wiem dkąd to Iso mi się wzieło chodzi o
Head Graphene 360+ Speed LITE 
Natomiast proponowane
Pure Aero Team 285g(nie za ciężka) 32cm Lite 270g 33cm(balans w stronę główki )?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

270g to z reguły najlżejsze wersje topowych ram. Balans neutralny to 325mm. Unikałbym więc wszystkiego powyżej 330, a samo odczucie "ciężaru" rakiety o masie 285 z balansem 320 i rakiety o masie 270g z balansem 330 będzie porównywalne. Vivid słusznie podkreślił wyżej taki parametr jak swingweight, który bezpośrednio się do tego odnosi.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

rafbat pisze: 20 maja 2021, 15:16 270g to z reguły najlżejsze wersje topowych ram. Balans neutralny to 325mm. Unikałbym więc wszystkiego powyżej 330, a samo odczucie "ciężaru" rakiety o masie 285 z balansem 320 i rakiety o masie 270g z balansem 330 będzie porównywalne. Vivid słusznie podkreślił wyżej taki parametr jak swingweight, który bezpośrednio się do tego odnosi.
Czyli poza wagą 270-280g balansie poniżej 33,0 jaki powinien być swingweight?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Swingweight poszukaj względnie tylko wyższy od tego jaki miała ta 26-tka. Musi być wyższy, ale ważne by nie przepałować. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że gra się całą jednostkę treningową czy sparingową i potem gra się w kolejnych dniach następne. Dasz ludziom np. Prestige Tour 600 to przez pierwsze 5-10 minut dla wielu będzie nawet wręcz super. Schody się zaczynają po tych pierwszych minutach ;) A co dopiero jakby kazać im grać tym sprzętem w kolejnych dniach :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Vivid pisze: 20 maja 2021, 19:10 Swingweight poszukaj względnie tylko wyższy od tego jaki miała ta 26-tka. Musi być wyższy, ale ważne by nie przepałować. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że gra się całą jednostkę treningową czy sparingową i potem gra się w kolejnych dniach następne. Dasz ludziom np. Prestige Tour 600 to przez pierwsze 5-10 minut dla wielu będzie nawet wręcz super. Schody się zaczynają po tych pierwszych minutach ;) A co dopiero jakby kazać im grać tym sprzętem w kolejnych dniach :P
Problem w tym że zarówno w przypadku rakiety syna Babolat pure aero RG 26"(nie wiem który to rok) jak i córki Tecnifibre T-Rebound Tempo 26"(chyba pierwsza edycja)swingweight nie jestem w stanie znaleźć?
Rozumiem że jest to parametr niejednoznaczny i wcale na dłuższą metę (po dłuższym graniu)czym niższy wcale nie musi okazać się lepszy?
Vivid może pokusiłbyś się o propozycję jakiś konkretnych ram?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Jak wychodzisz na kort to jesteś świeży i masz siły. Z upływem czasu, jak sił ubywa, rakieta zaczyna coraz bardziej ciążyć. Jak masz dwie ramy o tej samej wadze, ale różnych SW to oczywistym jest, że jesteś w stanie dłużej grać efektywnie tą z niższym SW. Mam dwie rakiety o praktycznie identycznych parametrach (waga, profil, przeplot, powierzchnia główki), za to jest chyba 10 gram różnicy w SW. W zależności od intensywności gry po 40 minutach do godziny zaczynam czuć różnicę w sposób wpływający już na moją grę.
Dlatego szukałby względnie niskiego SW bo Twoje dzieci przechodzą na ramy dla dorosłych. Nie "dokładałbym" im jeszcze dodatkowo wysokim SW.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Vivid pisze: 22 maja 2021, 14:41 Jak wychodzisz na kort to jesteś świeży i masz siły. Z upływem czasu, jak sił ubywa, rakieta zaczyna coraz bardziej ciążyć. Jak masz dwie ramy o tej samej wadze, ale różnych SW to oczywistym jest, że jesteś w stanie dłużej grać efektywnie tą z niższym SW. Mam dwie rakiety o praktycznie identycznych parametrach (waga, profil, przeplot, powierzchnia główki), za to jest chyba 10 gram różnicy w SW. W zależności od intensywności gry po 40 minutach do godziny zaczynam czuć różnicę w sposób wpływający już na moją grę.
Dlatego szukałby względnie niskiego SW bo Twoje dzieci przechodzą na ramy dla dorosłych. Nie "dokładałbym" im jeszcze dodatkowo wysokim SW.
Wszystko fajnie tylko jak pisałem nie znam SW w obecnych rakietach.Zakładając zakup rakiet od 260do280g z bilansem 32-33 jaki powinien być SW od do?
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Parametry rakiet to na pamięć zna El Diablo :P Ja nie bardzo, jestem kortowym praktykiem.
Wyselekcjonowałbym sobie ramy jakie brałbym pod uwagę i potem sprawdził na choćby TW jaki mają SW.
Potem wybierałbym już tylko spośród tych z najniższym SW. Ot cała filozofia ;)

Jak ja selekcjonuję ramy pod kątem wyboru to w pierwszym etapie w ogóle nie zwracam uwagi na SW. Ma on tu zerowe znaczenie. Ważna jest wielkość główki, profil, przeplot, balans, waga.
Jak na powyższym polu dokonam selekcji to jest drugi etap, i w nim już praktycznie decyduje tylko SW. Szukam najniższego. Jestem facetem w średnim wieku, grającym dla przyjemności. Muszę zatem mieć na uwadze ograniczone możliwości fizyczne i oczywisty spadem możliwości z biegiem czasu gry.
Dzieci oczywiście na tym polu będą miały mniejsze ograniczenia, ale jednak ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Córce podoba się https://strefatenisa.com.pl/rakiety/rak ... 985?c=2175
Myślicie że mogła by być odpowiednia masa 280g balans 325cm sztywność 62 SW 303?
U syna narazie odpuszczam, trenerka stwierdziła że mocno spóźnia uderzenia długą rakietą.
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Tomkyw pisze: 23 maja 2021, 19:23 Córce podoba się https://strefatenisa.com.pl/rakiety/rak ... 985?c=2175
Myślicie że mogła by być odpowiednia?
Masa 280g balans 325cm sztywność 62 SW 303?
U syna narazie odpuszczam, trenerka stwierdziła że mocno spóźnia uderzenia długą rakietą.
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Tak, według mnie może być. Grałem chyba trzema modelami Gravity (MP Lite akurat nie) i dla mnie to udana seria. Tylko wyglądają te ramy jak ... Stomil Polonez :P
Ale luz, młodzi ludzie tego sprzętu nie znają ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

A ja bym spojrzał na serię T-Rebound od Tecnifibre. Moim zdaniem to od wielu już lat niezwykle udana seria rakiet dla dziewczyn/kobiet. Masz tam trzy lekkie ramy - 260, 270 i 285 gramów. Co ciekawe, wszystkie te ramy mają długość 26,5 cala, czyli pomiędzy juniorską a pełną dorosłą, standardową długością ramy.

No i cena niższa niż za Gravity :).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Tomkyw
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 173
Rejestracja: 1 sie 2011, 22:13

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Artlight pisze: 24 maja 2021, 12:54 A ja bym spojrzał na serię T-Rebound od Tecnifibre. Moim zdaniem to od wielu już lat niezwykle udana seria rakiet dla dziewczyn/kobiet. Masz tam trzy lekkie ramy - 260, 270 i 285 gramów. Co ciekawe, wszystkie te ramy mają długość 26,5 cala, czyli pomiędzy juniorską a pełną dorosłą, standardową długością ramy.

No i cena niższa niż za Gravity :).
One podobają się Córce ale jak sprawdzałem są dość sztywne co przełoży się na drgania.
Head Speed MP
Dunlop AG 4D 3hundred Tour
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pierwsza rakieta po juniorskiej?

Tomkyw pisze: 24 maja 2021, 19:27 One podobają się Córce ale jak sprawdzałem są dość sztywne co przełoży się na drgania.
Miękkie ramy, jeszcze o relatywnie niższej masie, to sprzęt dla kogoś z bardzo dobrą techniką. Ciut większa sztywność ramy dla ludzi jeszcze pracujących nad techniką jest jednak zaletą.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Moje dziecko gra w tenisa”