Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Od czego zacząć

Witajcie,
jako że córa mnie prosi żebym ją zabrał na kort a ma 7 lat to postanowiłem że spróbuję, może złapie bakcyla i pokocha ten sport. Powiedzcie od czego zacząć, jakie ćwiczenia przeprowadzać, czy dać dziecku do ręki rakietę czy raczej inne ćwiczenia aczkolwiek skoro chce iść na tenis to bez prób odbijania piłki się nie obejdzie. Trenować dziecko chcę sam, bez pomocy trenerów, jak będę widział postęp i chęci to wtedy zastanowię się nad szkółką. Napiszcie co według Was ma się znaleźć na treningu i z jaką częstotliwością przeprowadzać oswajanie z tym sportem.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Od czego zacząć

Dla dziecka w tym wieku to przede wszystkim ma być ... zabawa, dokładniej zabawa ruchowa.
Wystarczy pół godziny, choć jak będziesz to rozsądnie prowadził to i wytrzyma godzinę.
Ważne by obserwować dziecko, jak widzisz oznaki znudzenia, na zmęczenie nie licz ;), to należy przestać. Generalnie chodzi o ćwiczenia poprawiające/rozwijające koordynację, zwinność, gibkość.
I pamiętaj o najważniejszym - rakieta i piłka to podstawa ... dla dziecka, dla tych ćwiczeń raczej nie. Także to też trzeba odpowiednio zaaranżować.
Jako przykład mogę podać grę jak w hokeja na trawie, za kij robi rakieta, piłka jest piłką, a bramka to dwa słupki czy np. płotek jaki używa się w biegach przez płotki. Oczywiście potem wszelkie utrudnienia mile widziane (np. potrzeba obiegania przeszkody). Jest wiele wariacji tego ćwiczenia.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
miks304

Re: Od czego zacząć

Witam,
w jakim wieku najlepiej posłać dziecko do szkółki tenisowej?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Od czego zacząć

miks304 pisze:Witam,
w jakim wieku najlepiej posłać dziecko do szkółki tenisowej?
W każdym. Sport to zdrowie, ale tylko amatorski.
A jak myślisz o wyczynowym graniu to zależy jak w klubie przyjmują - 4-6 latki.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
meszka
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 445
Rejestracja: 6 lip 2009, 15:33

Re: Od czego zacząć

Też się będę brał za dzieciaka w tym roku. Mam pytanie, dla chłopca 5 letniego, poza zabawami ruchowymi/koordynacyjnymi, do pierwszych prób odbijania, jeszcze piłki duże, gąbkowe, czy już te filcowe o normalnym rozmiarze, tylko te bardzo miękkie i lekkie?
pozdro
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Od czego zacząć

5 lat to jeszcze bardzo mały dzieciaczek - tym gorzej, jeśli nie miał jeszcze styczności z żadnym sportem. Proponuję zacząć od gąbki i jak już zacznie ją ogarniać, dopiero wtedy wprowadzać piłkę stage 3 (czyli czerwoną, nie pomarańczową). Nie ma się z tym co spieszyć. Niektórzy trenerzy podają "ciekawy" argument, że kiedyś nie używano specjalnych piłek dla dzieci i jakoś dawało radę, ale fakt jest taki, że nie używano, bo takowych po prostu nie było. Mamy dzisiaj pełną gamę sprzętu tenisowego dla dzieciaków, więc śmiało, bez pomijania jakichkolwiek etapów, wykorzystujmy ten sprzęt. Pośpiech jest złym doradcą - wszystko po kolei. ;)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Dora77
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2019, 12:07

Re: Od czego zacząć

Witam,
mam pytanie, może macie większe doświadczenie, od jakiego wieku dziewczynka może zacząć trenować tenis?
Awatar użytkownika
Cambrinus
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 26 kwie 2008, 22:41

Re: Od czego zacząć

Tak samo jak w przypadku chłopców, czyli 4-6 lat. To zależy bardziej od rozwoju emocjonalnego niż fizycznego (czy dziecko jest w stanie wytrzymać przynajmniej 30 minut skoncentrowane na treningu i wykonywaniu poleceń). Simona Halep zaczęła w wieku 4 lat.
"Człowieczeństwo to szeroka fala Gaussowska. I jeden jej kraniec nie przyznaje się do drugiego." Linia Oporu, J. Dukaj
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Od czego zacząć

3-latek spokojnie może już zacząć. Oczywiście niech nikt nie myśli, że to będzie stanie z rakietą i uderzanie piłki. Z dziećmi zaczyna się od zabawy, przemycając tenisowe ruchy. :)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
KasiaW
Nowy
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 8 sie 2019, 15:28

Re: Od czego zacząć

Ale dzieciom w tenisie się chyba i tak najbardziej ta rakieta podoba, może warto pod nadzorem pozwolić im poodbijać parę piłek?

Wróć do „Moje dziecko gra w tenisa”