Awatar użytkownika
jurek
Orator
Orator
Posty: 623
Rejestracja: 8 sie 2008, 20:41

Bieganie z Nike+

Zakładam wątek dla wszystkich forumowych biegaczy (bieganie po korcie się nie liczy :) ). Ciekaw jestem czy mamy tu takich wielu.

Ostatnio ostro napaliłem się na Nike+ (dla niezorientowanych w temacie zamieszczam link: http://nikerunning.nike.com/nikeos/p/ni ... dashboard/). Jak się okazuje cały pomysł (no i marketing :) ) chwycił tak bardzo, że chcę sobie sprawić sprzęt tzn. buty lunarglide i opaskę sportband (docelowo ma być ipod).

Z tego co zauważyłem, z Nike+ korzysta Yidam, więc w zasadzie pytanie jest do niego, ale jeśli ktoś ma doświadczenia z tym systemem, niech też śmiało pisze. W ogóle zapraszam do dyskusji.

Yidam, napisz proszę z jakiego sprzętu korzystasz, jak długo i jak się sprawuje w praktyce. Dużo ludzi biega z Nike+ w Kanadzie? W ogóle jestem ciekaw twoich wrażeń. Zajrzałem na stronkę - fajnie to wygląda! Na marginesie, chyba można już mówić o fenomenie Nike+. Pomysł, a szczególnie jego kompleksowość naprawdę zasługuje na brawa. Z góry dzięki za odpowiedź!
Mantis Pro 295
"We can learn from the past, but those days are gone. We can hope for the future, but there might not be one".
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Bieganie z Nike+

Ja akurat nie biegam ale odniosę się do sprzętu. Mam już chyba trzeci sezon Nike Air Zoom Moire +. Cholernie wygodne kapcie i do tego trwałe a na takie obiektywnie nie wyglądają. Myślałem że pochodzę w nich sezon i śmietnik bo polegną a tu niespodzianka :)
Przebiegłem się w nich kiedyś kawałek, dobrze pracują.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
hubi1212
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 195
Rejestracja: 1 lut 2009, 19:58

Re: Bieganie z Nike+

Ja biegam w Nike+ już prawie od roku. Jest to naprawdę idealny system. Jest jedna wada synchronizowanie z komputerem troszkę dłużej trwa ale poza tym wszystko spoko. Zrobiłem już 600km. Ja mam iPoda Touch 2. generacji. Do biegania starci iPod Nano. I czujnik :)
Wracam po 10 latach przerwy.

Head Graphene 2021 Gravity MP
Head Youtek Radical MP
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

Ja zacząłem używać Nike+ w tym roku. Pomijając kilkanaście kilometrów w kwietniu, moje ponad 400 km wybiegałem od początku lipca.

System jest rewelacyjny, żeby zmotywować na początku. Przede wszystkim dlatego, że wydajesz trochę kasy na sam sprzęt - buty z wydrążonym miejscem na dropsa (nadajnik) kosztują średnio 50% więcej niż zwykłe buty do biegania. Poza tym iPod / Sportband to też pewien wydatek. Szkoda, żeby leżało odłogiem. Ale każda motywacja jest dobra.
W efekcie dostaje się dość dokładny* pedometr z dostępem do strony Nike+ (co jest znacznie lepszą stroną całego wynalazku). Pomijam, że cała strona od początku działania Nike+ jest w fazie beta, ale działa sprawnie i nigdy przenigdy nie miałem problemów z synchronizacją i u mnie zajmuje to maksymaie 20 sekund (z włączeniem iTunes włącznie), no ale ja mam też komputer z nadgryzionym jabłkiem, więc te urządzenia się po prostu bardziej "lubią".

Nie mogę się zgodzić się z Hubim, że to system idealny. Widziałem znacznie lepsze systemy, niestety nie mają takiego dobrego marketingu jak połączone siły Apple i Nike i kosztują dwa - trzy razy tyle, a czasem i więcej. Wśród biegaczy w Kanadzie królują raczej zestawy GPS + pulsomierz + pedometr w jednym urządzeniu w formie powiększonego prądożernego zegarka. Jedną z firm oferujących takie rozwiązanie jest Garmin. No i ich wyniki nie sychronizują się z Facebookiem i nie posiadają innych "wodotrysków".

Mój sprzęt to iPod nano (2 generacja) plus buty, których na stronie Nke już znaleźć nie potrafię (w każdym bądź razie jedyne, w które zmieściły się moje racice). Ostatnio jednak znużyła mi się muzyka do biegania i wolę słuchać tego co się wokół mnie wydarza, nadto mnie osobiście muzyka wybija z rytmu biegania.
Obecnie iPod spełnia funkcję zbieracza danych. Nigdy mnie nie zawiódł, więc złego słowa o nim powiedzieć nie mogę.

Teraz powrót to "*". System trzeba skalibrować. Trzeba to zrobić będac już rozgrzanym i na 400-metrowej bieżni. Kalibrację trzeba zrobić jak już wejdziesz w rytm biegu, w przeciwnym wypadku zakres błędu to ok. 5%, co przy 20-kilometrowym biegu daje błąd kilometra i tu już oszukujesz. Wprawdzie siebie, ale to chyba najgorsza forma oszustwa.

Wracając do strony internetowej. Polecam bardzo programy treningowe, które przygotował ktoś, kto się na tym dobrze zna. I osobiście polecam wersję classic strony. Pomimo mniejszej ilości opcji, jest jedna, której nie da się przecenić, a jest nią "dokonaj zmian w programie treningowym".

Czy poleciłbym Ci Nike+? Pewnie, że tak. Stosunek ceny do możliwości nie jest wygórowany - tańsze urządzenia oferują znacznie mniej i nierzadko są mniej dokładne. Lokalizacja dropsa w bucie sprawia, że niezależnie to terenu impulsy są zliczane, z czym mogą mieć problemy inne systemy.

Czy sam bym zainwestował jeszcze raz w to rozwiązanie? Tak. Pomimo zastrzeżeń, które pojawiały się u mnie od czasu do czasu w związku z budową nowej strony Nike+.

Nie sposób nie wspomnieć na końcu największej wady urządzenia: Nike nie produkuje butów crossowych, więc dla osób chcących biegać przełaje jest bezużyteczny. To jest między innymi powodem, dla którego na przyszły sezon będę się rozglądał za zestawem Garmina, albo innego konkurencyjnego setu.

Ostatnia uwaga. Jeżeli będziesz używał butów nie tylko do biegania, to wyciągaj po każdym biegu nadajnik - uaktywnia się przy pierwszym kroku i zżera wbudowaną baterię, której nie da się wymienić - jak się wyładuje to trzeba kupić nowy, a sam drops kosztuje chyba z 80zł (w Kanadzie CAD25).

Chyba więcej do dodania nie mam.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
jurek
Orator
Orator
Posty: 623
Rejestracja: 8 sie 2008, 20:41

Re: Bieganie z Nike+

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
Jeśli chodzi o buty inne niż Nike, to wyczytałem, że problem można obejść. Ludzie po prostu umieszczają sensor na bucie np. pod sznurówkami w woreczku foliowym, lub przyklejają taśmą do języka. Bardziej inwazyjnym sposobem jest wydrążenie dziury w podeszwie :) Faktem jest, że buty kompatybilne z Nike+ są stosunkowo drogie, a i nie każdemu muszą odpowiadać.

Co do sensora - technicy-hobbiści znaleźli sposób i na to :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=2E1ufxNG6zc
Mantis Pro 295
"We can learn from the past, but those days are gone. We can hope for the future, but there might not be one".
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently".
Misiek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:41

Re: Bieganie z Nike+

Na Allegro widziałem kiedyś specjalne "saszetki/torebki", które się przypinało do sznurówek z czujnikiem w środku. A na czym polega synchronizacja z Facebookiem?
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

Strona Nike wysyła sama informację o Twoim biegu jako opis na Facebooku wraz z linkiem.

Co do wspomnianych wynalazków, gdzie można zamonować dropsa to ja nie wiem na jakiej zasadzie on działa. Nie interesowałem się. Nie wiem też jakie są doświadczenia ludzi co do dokładności nadajnika usytuowanego w innym miejscu niż w podeszwie.

Osobiście wolę nie wkładać skrzyni biegów z Trabanta do Audi.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Bieganie z Nike+

yidam pisze:Osobiście wolę nie wkładać skrzyni biegów z Trabanta do Audi.
Zły przykład! Skrzynia jest z Audi a wkładamy ją do Trabanta, a to zmienia postać rzeczy?! rotfl
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
jurek
Orator
Orator
Posty: 623
Rejestracja: 8 sie 2008, 20:41

Re: Bieganie z Nike+

Zakładając, że buty innych znanych producentów obuwia biegowego to Trabant :wink:
Mantis Pro 295
"We can learn from the past, but those days are gone. We can hope for the future, but there might not be one".
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently".
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

Jurek, może nawet być i Bugatti, czy Ferrari.
Po prostu do siebie nie będą pasować.

Nota bene najwyżej cenionym producentem obuwia do biegania jest Saucony. Słyszałeś o tej firmie? Ja po raz pierwszy zobaczyłem jej produkty w Kanadzie i pomyślałem firma-kogucik. Okazuje się, że byłem w dużym błędzie.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
jurek
Orator
Orator
Posty: 623
Rejestracja: 8 sie 2008, 20:41

Re: Bieganie z Nike+

Saucony? Tak, bardzo znana w branży amerykańska marka. Choć w Polsce stosunkowo mało popularna. Podobnie jak Mizuno - Japońcy robią naprawdę świetne kamasze!
Mantis Pro 295
"We can learn from the past, but those days are gone. We can hope for the future, but there might not be one".
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently".
Jahest
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 1 sie 2010, 17:29
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bieganie z Nike+

A biega ktoś może w Częstochowie? :D
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

jurek pisze:Podobnie jak Mizuno - Japońcy robią naprawdę świetne kamasze!
Mi się po maratonie zaczęły pruć i poszły do wymiany.

Nota bene Nike+ idzie chwilowo w odstawkę – iPod’a krew zalała, tzn. przypadkowo go wyprałem. Sam grajek o dziwo działa, ale przestał “gadać” z sensorem.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
becki
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 358
Rejestracja: 13 kwie 2010, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bieganie z Nike+

Tak dla odświeżenia tematu, może ktoś z forumowiczów wybiera się 25 marca na półmaraton warszawski? Oczywiście nie w roli kibica :D .
ObrazekYoutek Radical MP
ObrazekTour Edition MidPlus
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Bieganie z Nike+

Jeśli chodzi o półmaraton, to bardziej niż forma martwi mnie przebieg trasy... Znów mają zamiar odciąć Wilanów?
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bieganie z Nike+

Ja ostatnio mniej biegam, ale ogólnie rzadziej lub częściej biegam cały rok i najlepiej się biega w zimie ;) .

Co do sprzętu to podstawą są buty do biegania, chyba że ktoś chce się potem dziwić co go tak wszystko boli i skąd te kontuzje. Jeśli chodzi o pomiary to dwa lata używałem Timexa sportowego :D . Plus przybliżony pomiar trasy przez portal mapmyrun.com. Teraz biegam z telefonem i aplikacją Endomondo i w zupełności mi to wystarcza.
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

MarK pisze:JCo do sprzętu to podstawą są buty do biegania,[...]
Dobrze ułożona biomechanika biegu i Twój argument staje się nieaktualny. Owszem dla początkujących biegaczy but jest kwestią ważną, ale bez kilku uwag doświadczonego trenera można bieganiem się skrzywdzić.

Dla mnie najważniejszy obecnie jest (w kolejności od naważniejszego do najmniej ważnego): dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne/rozjaśniające, dobry pas biodrowy z niewielkimi bidonami na wodę i żel energetyczny; oddychające ciuchy. Buty noszę minimalistyczne, więc mogą być każde odpowiednio szerokie. Obecnie używam Merrell Bare Access. Przyjemne, miękkie buty mimikujące bieganie boso.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bieganie z Nike+

yidam pisze:Dobrze ułożona biomechanika biegu i Twój argument staje się nieaktualny. Owszem dla początkujących biegaczy but jest kwestią ważną, ale bez kilku uwag doświadczonego trenera można bieganiem się skrzywdzić.
Tak myślałem po pierwsze o początkujących bo chyba o to chodziło w temacie, po drugie... być może moja wiedza jest zbyt mała, ale doświadczenie mówi, że buty trzeba mieć dobre i tyle. Chyba, że mechanika biegu ma coś do tego, że biega się po lesie w trampkach i potem się dziwi, że boli stopa od biegania po wystających korzeniach itp. Twój argument zdaje się ma większy sens dla ludzi biegających po bieżniach i już obeznanych z tematem.

Kilka uwag doświadczonego trenera? Hmmm... to w takim razie mamy wielu skrzywdzonych biegaczy - amatorów dziś w Polsce śmiem sądzić ;) .
Awatar użytkownika
AgA_G
Nowy
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 9 paź 2012, 16:35

Re: Bieganie z Nike+

Hej!

Ja biegam w butach Nike(Lunarglide+ 3) ale nie korzystam z ich systemu. Biegam z GPS-em Garmina i jestem bardzo zadowolona z takiego rozwiązania. Korzystam z jednego zegarka (zamiast odbiornika + iPoda czy co tam jeszcze potrzeba) i nie muszę urządzenia kalibrować. Dla maniaków Facebooka dodam, że nie ma problemu aby treningi z Garmina przerzucać jako wpis na tablicę. ;)
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Bieganie z Nike+

MarK pisze:Kilka uwag doświadczonego trenera? Hmmm... to w takim razie mamy wielu skrzywdzonych biegaczy - amatorów dziś w Polsce śmiem sądzić ;) .
MarK, napisałem, że można sobie zobić “kuku” bieganiem. Problem leży w tym, iż w latach 80-tych zaczęto “usprawniać” obuwie do biegania. Doprowadziło to do sytuacji, w której podbicie (różnica między odległością od podłoża pod piętą i pod palcami) wynosiła 1.5 cm.
Taki but naturalnie skłania do biegania “na piętę” i lokowania lądowania stopy przed osią ciała.

Do czego to prowadzi? Do przeniesienia całego impaktu na kolana i biodra, wyhamowania ruchu i kolejnego przyspieszenia i tak około 10 tysięcy razy przy biegu na 10 km. Efekt jest taki, że zużywa się więcej energii na przebiegnięcie danego dystansu, a cała dodatkowa, zmarnowana energia dodatkowo niszczy stawy.

Można biegać setki kilometrów z kawałkiem skóry pod podeszwą, z brakiem jakichkolwiek systemów amortyzujących i to w terenie. Dowodem na to jest chociażby plemię Tarahumara z Meksyku (film w jęz angielskim).
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek

Wróć do „Inne sporty”