Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Pływanie

Postanowiłem że wrócę do swojego dawnego hobby, jakim było pływanie. Na basenie ostatnio byłem ... 8 lat temu? rotfl Wstyd się przyznać. Trenowałem praktycznie codziennie i parę zawodów się wygrało, ale brakło chęci, zainteresowałem się tenisem. Teraz siedzę w necie i jestem na etapie wyboru okularów, czepka, itp. . Małe pytanie. Czy miał ktoś do czynienia z okularami korekcyjnymi (znalazłem takie cuda)? Nawet na korcie gram w okularach, a jak ściągnę tą są problemy. Nie wiem czy bez okularów korekcyjnych na basenie trafię w nieckę... rotfl Czy to może pic na wodę i skupić się na okularach "bez wspomagaczy"?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pływanie

napalm pisze:Postanowiłem że wrócę do swojego dawnego hobby, jakim było pływanie. Na basenie ostatnio byłem ... 8 lat temu? rotfl Wstyd się przyznać. Trenowałem praktycznie codziennie i parę zawodów się wygrało, ale brakło chęci, zainteresowałem się tenisem. Teraz siedzę w necie i jestem na etapie wyboru okularów, czepka, itp. . Małe pytanie. Czy miał ktoś do czynienia z okularami korekcyjnymi (znalazłem takie cuda)? Nawet na korcie gram w okularach, a jak ściągnę tą są problemy. Nie wiem czy bez okularów korekcyjnych na basenie trafię w nieckę... rotfl Czy to może pic na wodę i skupić się na okularach "bez wspomagaczy"?
Myślę, że korekcyjne na pływalni przydają się jak ktoś ma dużą wadę. Przy mojej dałbym radę utrzymać kierunek :).
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pływanie

Spokojnie możesz pływać w soczewkach, jeśli używasz okularów pływackich do tego oczywiście.

Tak naprawdę soczewki rozwiązują większość tego typu problemów. Zamiast grać na korcie w okularach zakładasz szkła kontaktowe i nic ci nie paruje, nie jeździ po nosie itd. To samo na basenie. O ile nie będziesz starał się pływać pod wodą z otwartymi oczami i bez okularów, to nie powinno się ich zgubić.

Całe lato pływałem praktycznie codziennie, więc jest to potwierdzone własnym doświadczeniem.

Wg mnie warto szukać prostych i tanich rozwiązań, nawet jeśli istnieją korekcyjne okulary do pływania.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pływanie

Pływanie? No tak, Święta idą to się nasze "karpie" uaktywniły ... rotfl ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Pływanie

Mam wadę -2 i pływam bez soczewek :) , ale w tenisa gram w soczewkach.

Nie wiem, jaką wadę masz, ale chyba tor widzisz? Jedyna wada braku wspomagania wizji to taka, że ładnych dziewczyn nie zauważysz. :)

Trenowałem kiedyś wyczynowe pływanie (nawet UAM reprezentowałem parę razy jako mięso armatnie), i pamiętam, że o ile pływanie poprawia pracę płuc, to nie przekłada się na jakość biegania. Innymi słowy, jak chcesz kortową kondycję sobie poprawić, to lepiej biegaj. :)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pływanie

Ślepym jak kret i też pływam bez soczewek...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Pływanie

Marcin_L pisze:Mam wadę -2 i pływam bez soczewek :) , ale w tenisa gram w soczewkach.

Nie wiem, jaką wadę masz, ale chyba tor widzisz? Jedyna wada braku wspomagania wizji to taka, że ładnych dziewczyn nie zauważysz :)

Trenowałem kiedyś wyczynowe pływanie (nawet UAM reprezentowałem parę razy jako mięso armatnie), i pamiętam, że o ile pływanie poprawia pracę płuc, to nie przekłada się na jakość biegania. Innymi słowy, jak chcesz kortową kondycję sobie poprawić, to lepiej biegaj :)
4 lata temu miałem -1.5 i -1.75, ale podejrzewam że teraz jest trochę gorzej. Plus dodatkowo mam astygmatyzm, także świat bez okularów widzę mniej więcej tak:

Obrazek

Wybieram się do tego okulisty, wybieram i wybrać nie mogę.
Jak rozumiem można pływać w soczewkach i okularach pływackich jednocześnie?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pływanie

napalm pisze:Jak rozumiem można pływać w soczewkach i okularach pływackich jednocześnie?
Ja zrozumiałem, że wręcz trzeba - jeśli używa się soczewek.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Pływanie

Jak soczewki, to bez okularek nie ma sensu. Raz, że woda Ci soczewki zmyje, a jak nie zmyje, to woda basenowa szybko je zniszczy. Jak będziesz pływał rzadko, to sugeruję jednodniowe, przynajmniej nie będzie Ci ich szkoda, jak się zniszczą pod wpływem wody. Jak będziesz ich często używał, to już raczej mniej się opłaca.

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie testowych soczewek (zawsze takie dostajesz przy badaniu) i sprawdzenie jak się zachowują na basenie.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pływanie

Ja używam miesięcznych. A z tym moczeniem soczewek nie jest tak źle. Tzn. wchodzę w nich pod prysznic, czasem do wanny, a w basenie o ile nie nurkowałem i pływałem "rekreacyjnie", to nawet bez okularów.

Słowem da się bez problemów.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pływanie

Marcin_L pisze:Raz, że woda Ci soczewki zmyje, a jak nie zmyje, to woda basenowa szybko je zniszczy.
Bez przesady, aż tak słabo się nie trzymają. Można spokojnie pływać w samych soczewkach, ale jak piszesz bardziej im wtedy może zaszkodzić woda basenowa. Oto że spadną w ogóle bym się nie martwił, no chyba że będziesz skakał na główkę z otwartymi oczami to jest wtedy szansa :).
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pływanie

napalm pisze:
Marcin_L pisze:Mam wadę -2 i pływam bez soczewek :) , ale w tenisa gram w soczewkach.

Nie wiem, jaką wadę masz, ale chyba tor widzisz? Jedyna wada braku wspomagania wizji to taka, że ładnych dziewczyn nie zauważysz :)

Trenowałem kiedyś wyczynowe pływanie (nawet UAM reprezentowałem parę razy jako mięso armatnie), i pamiętam, że o ile pływanie poprawia pracę płuc, to nie przekłada się na jakość biegania. Innymi słowy, jak chcesz kortową kondycję sobie poprawić, to lepiej biegaj :)
4 lata temu miałem -1.5 i -1.75, ale podejrzewam że teraz jest trochę gorzej. Plus dodatkowo mam astygmatyzm, także świat bez okularów widzę mniej więcej tak:

Obrazek

Wybieram się do tego okulisty, wybieram i wybrać nie mogę.
Jak rozumiem można pływać w soczewkach i okularach pływackich jednocześnie?
Napalm - mam wadę -1,75/-3 plus dodatkowo astygmatyzm na obu oczach. Oczy mi się "skichały" w wieku ok. 13 lat. Jeszcze 4 lata pływałem wyczynowo, bez soczewek i okularów, w wodzie to naprawdę nie przeszkadza. Tor/linę/przeszkodę w postaci innego pływaka zauważysz na 100%.
Nie kupuj okularów korekcyjnych do pływania. Choćbyś się nie wiem jak starał, powierzchnia się dosyć szybko porysuje, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Poza tym - to będzie gadżet wyłącznie do wody. Soczewki kontaktowe - jak najbardziej, w celu podniesienia komfortu, plus zwykłe okularki. Masz astygmatyzm, więc o jednodniowych etc. zapomnij, dobierz sobie miesięczne. Dodatkowo przydadzą się na korcie, tu już musisz widzieć dobrze ;-). W komplecie dostaniesz 6 par, swobodnie możesz jednej używać 2 miesiące (oczywiście odpowiednia konserwacja po zdjęciu zalecana, po prostu moczysz w płynie), więc na cały rok masz spokój. Koszt - 250-400pln, w zależności od firmy.
Obecnie używam Ciba, wcześniej Acuvue, B&L - nie ma większych różnic. Weź po wizycie u lekarza próbki (zwykle mają) i przed zamówieniem ponoś je trochę, trafił mi się kiedyś model B&L o delikatnie zbyt dużej średnicy, w związku z czym mrugnięciem mogłem soczewkę wyjąć z oka :] .
Co do kondycji - zasadniczo w pływaniu pracują inne mięśnie nóg, niż w sportach biegowych. Ale dotyczy to dowolnego/kraula oraz grzbietowego. W klasycznym (żaba) oraz motylkowym (delfin) jesteś bliżej poprawy mięśni łydek, co na pewno przełoży się na poruszanie na korcie.
Oczywista czworogłowy uda również pięknie się wzmocni, więc na majowym TF-ie zabiegasz Garego :D . A ogólna wydolność - nie ma lepszego sposobu.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
RogerKing
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2017, 19:56

Re: Pływanie

Cześć, dodam tutaj w zbiorczym, żeby nie robić gdzie indziej nieporządku. Przechodząc do sedna. Jakiś czas temu zacząłem pływać, rekreacyjnie, nic specjalnego. Potrzebuję porady, jakie okulary wybrać? Bo wziąłem jakieś speedo brata, ale parują dosłownie po dwóch-trzech długościach. Znalazłem jakieś poradniki na ten temat, typu http://eplywak.pl/jakie-okulary-plywackie-na-basen/. Ktoś się może wypowiedzieć, jakie okulary pływackie dla amatora będą najlepsze? Budżet myślę, że do stówki. Będzie mi bardzo miło, jak ktoś coś podrzuci, może być konkretny produkt. Pozdrawiam. ;)
van basten
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 31 mar 2015, 09:53

Re: Pływanie

Wbijaj do Decathlona i na pewno coś znajdziesz.
Skoro rekreacyjnie pływasz to każdy z dostępnych tam modeli będzie odpowiedni dla ciebie.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pływanie

Żadne super hiper środki na parowanie nie pomogą. Jak nie jesteś "obrzydliwy" to umyj, a przed założeniem na oczy przejedź językiem wewnątrz.
Wiem jak to brzmi ale kilkunastoletnia praktyka mówi - to działa.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Pływanie

hokej pisze:Żadne super hiper środki na parowanie nie pomogą. Jak nie jesteś "obrzydliwy" to umyj, a przed założeniem na oczy przejedź językiem wewnątrz.
Wiem jak to brzmi ale kilkunastoletnia praktyka mówi - to działa.
@hokej wystarczy napluć i rozsmarować, oczywiście plujemy zwykłą silną a nie tzw. podsercówą. ;) I faktycznie żadne super hiper nie pomogą, złagodzą na krótko jedynie.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa

Wróć do „Inne sporty”