Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

El Diablo pisze:Decyzja w kwestii znaków przestankowych w połączeniu z emotikonami:
viewtopic.php?f=6&t=13109

El Diablo pisze: Na forum stawianie kropek na końcu zdań zakończonych emotikonami (tzw. uśmieszkami) jest opcjonalne.
Nie zwalnia to jednak z obowiązku kończenia zdań odpowiednim znakiem przestankowym w przypadku gdy emotikona nie jest obecna na ich końcach.

Jednakże w ramach działań moderacyjnych wypowiedzi zakończone emotikonem będą uzupełnianie o znak przestankowy w postaci kropki.

Administracja Tenis NET
Zupełnie bez złośliwości.

Dopuszczalne są podobno dwie formy: emotikon i emotikona. Używanie dwóch pisowni w jednym komunikacie to chyba jednak zbytnia "poprawność polityczna"?
Może trzymać się jednej wersji?
(Osobiście preferuję męski - emotikon.)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Ania
Weteran
Weteran
Posty: 1343
Rejestracja: 19 cze 2012, 09:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

keicam pisze:Dopuszczalne są podobno dwie formy: emotikon i emotikona. Używanie dwóch pisowni w jednym komunikacie to chyba jednak zbytnia "poprawność polityczna"?
Może trzymać się jednej wersji?
(osobiście preferuję męski- emotikon)
A ja wolę kobiecą formę "emotikonka" :D i teraz proponuję poświęcić kilka stron na wybranie poprawnej formy dla ogółu ;-).

I ostatnia sprawa :-). Błędy i ich poprawianie. Wiadomo, że każdy robi błędy, język polski jest trudny z wieloma pułapkami, więc trudno być w pisowni czy wymowie idealnym. Ale trzeba mieć również dystans do siebie i umieć przyjąć poprawkę nie jako krytykę lub złośliwą chęć wytknięcia błędu, tylko jako chęć pomocy. Mnie kiedyś hohvar (chyba) wysłał wiadomość z moim błędem - poprawiłam, podziękowałam - nie obraziłam się. Sama również wysłałam komuś wiadomość o drobnej nieścisłości i otrzymałam podziękowanie, bez focha. Także może lepiej cieszmy się, że tutaj podchodzi się do naszego pięknego języka z szacunkiem i nauczmy się (dotyczy to niektórych) przyjmować drobne korekty z pokorą, a nie ze złością.
Zodiakalna Panna w średnim wieku dostaje czasami kompletnego bzika. Zamyka się w domu z armią ścierek i już od rana biega po domu z chloraminą dezynfekując wszystko co się da. W końcu pada zatruta nadmierną ilością środków odkażających, co ratuje jej umęczoną rodzinę przed samobójstwem.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Ania pisze:
keicam pisze:Dopuszczalne są podobno dwie formy: emotikon i emotikona. Używanie dwóch pisowni w jednym komunikacie to chyba jednak zbytnia "poprawność polityczna"?
Może trzymać się jednej wersji?
(osobiście preferuję męski- emotikon)
A ja wolę kobiecą formę "emotikonka" :D i teraz proponuję poświęcić kilka stron na wybranie poprawnej formy dla ogółu ;-).
Może być żeńska, byle konsekwentnie używana.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Niestety, muszę zmartwić zwolenników poprawności politycznej ( (:] ) czy też równouprawnienia płci w języku :wink: .
Emotikon jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, odmienia się tak, jak podaję w spoilerze:
SPOILER:
Żeby uciąć dalsze pytania, sprzeczki itp. podaję to za "Słownikiem gramatycznym języka polskiego" pod red. Z. Saloniego i in.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

hohvar pisze:Niestety, muszę zmartwić zwolenników poprawności politycznej ( (:] ) czy też równouprawnienia płci w języku :wink: .
Emotikon jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, odmienia się tak, jak podaję w spoilerze:
SPOILER:
Żeby uciąć dalsze pytania, sprzeczki itp. podaję to za "Słownikiem gramatycznym języka polskiego" pod red. Z. Saloniego i in.
Fragment interesującej korespondencji:

Pisze Pan: „emotikon ma rodzaj męski, ściślej – męskorzeczowy”. Z całym szacunkiem, ale nie umiem się z tym zgodzić. Emotikona jest kalką językową angielskiego skrótowca emoticon czyli emotion icon. A więc polski skrótowiec powinien zostać zbudowany na tej samej zasadzie: 'znak emocji', czyli emoznak albo emocji ikona, czyli emotikona.
Ikona jest ewidentnie rodzaju żeńskiego. I jest taka grupa ikon, które wyrażają emocje – skrótowo nazywana emotikonami.


Odp: To, co Pan pisze, brzmi logicznie, ale nie zawsze pochodzenie słowa przesądza o jego użyciu. Emotikon został przyswojony polszczyźnie jako rzeczownik męski i tego już nie zmienimy. Obocznie jest używana żeńska forma emotikona, a więc sytuacja jest taka jak ze skwarkami: może być i ten skwarek, i ta skwarka. W słownikach PWN na razie jest tylko męski emotikon, motywowany rodzajem gramatycznym słowa obrazek. Ponieważ jednak podniósł Pan tę kwestię, a tak się składa, że właśnie dobiegają końca prace nad Wielkim słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN, z przyjemnością uwzględnię w nim żeńską emotikonę. Kiedyś trzeba zrobić początek.
— Mirosław Bańko, PWN

Pozdrawiam

Maciek
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, 12:47 przez keicam, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Jak Was spotkam kiedyś, to uduszę gumką od majtek (Waszych). (:]
Emot, to jest poprawna forma. :twisted:
EOT. ;-P
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
alergia
Weteran
Weteran
Posty: 1582
Rejestracja: 15 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

hokej pisze:Emot, to jest poprawna forma.
O przepraszam, a to skrót od jakiego słowa? A może jednak emota -> od emocja? :]
(Nie mylić z niemotą!) :wink:
Dredy górą!
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Do keicam(a?):
Szkoda, że potraktowałeś swe źródło wybiórczo :? .
Nie chcę zaśmiecać tego miejsca cytatami, w których ten sam autor (M. Bańko) pisze, że jest emotikon rodzaju męskiego, i innymi, w których dowodzi się, że wcale inkryminowane słowo nie pochodzi od ikony (:] .
Norma potoczna wypiera normę wzorcową, i pewnie w słownikach niedługo pojawią się (jak zapowiada Bańko) dwie wersje rodzajowe. Póki co, pojawiają się jakieś głosy (chwiejne zresztą!) w poradniach, a nie w słownikach.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

hohvar pisze:Do keicam(a?):
Szkoda, że potraktowałeś swe źródło wybiórczo :? .
Nie chcę zaśmiecać tego miejsca cytatami, w których ten sam autor (M. Bańko) pisze, że jest emotikon rodzaju męskiego, i innymi, w których dowodzi się, że wcale inkryminowane słowo nie pochodzi od ikony (:] .
Norma potoczna wypiera normę wzorcową, i pewnie w słownikach niedługo pojawią się (jak zapowiada Bańko) dwie wersje rodzajowe. Póki co, pojawiają się jakieś głosy (chwiejne zresztą!) w poradniach, a nie w słownikach.
Ale ja od zawsze uważałem że to ON. ;)
Szukając potwierdzenia znalazłem to co znalazłem.
Ważne żeby być konsekwentnym.
Grodzka też kiedyś była Grodzkim. :)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Hmm czy aby ostatnie słoneczne dni nie za bardzo Wam zaszkodziły? O_O Naprawdę nie macie większych problemów albo ciekawszych historii niż taka pierdoła z emotkami? :D
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Masz pojęcie Basic do czego są zdolni ludzie, jak się nudzą? Idź na Juwenalia... . rotfl
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
alergia
Weteran
Weteran
Posty: 1582
Rejestracja: 15 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

basic pisze:Hmm czy aby ostatnie słoneczne dni nie za bardzo Wam zaszkodziły? Naprawdę nie macie większych problemów albo ciekawszych historii niż taka pierdoła z emotkami?
Słoneczne dni baaardzo lubimy, a zgadywanka nt. płci emotikona/ony (?) toczy się jedynie dla zabawy, bo przynajmniej dla mnie akurat to zagadnienie jest marginalne i absurdalno-śmieszne. Kwestia kropki po tymże/tejże załatwiona rozporządzeniem ADM-u, więc i ten problem z głowy.
Jest jednakże inna kwestia, która zajmuje mnie całkiem serio, więc w wolniejszej chwili postaram się ją wyczerpująco przedstawić.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, 14:33 przez alergia, łącznie zmieniany 1 raz.
Dredy górą!
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

Dla niektórych kwestie poprawności językowej, nawet wydźwignięte na stosunkowo wysoki poziom abstrakcji, wcale nie są głupotami. Mało tego: są tacy, co z tego żyją :wink: .

Sugeruję, by wydzielić z tego osobny wątek dotyczący ortografii, pisowni czy ogólnie poprawności językowej, bo trochę oddaliliśmy się od "restrykcyjności zasad na forach" :wink: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

hohvar pisze:Dla niektórych kwestie poprawności językowej, nawet wydźwignięte na stosunkowo wysoki poziom abstrakcji, wcale nie są głupotami. Mało tego: są tacy, co z tego żyją :wink: .

Sugeruję, by wydzielić z tego osobny wątek dotyczący ortografii, pisowni czy ogólnie poprawności językowej, bo trochę oddaliliśmy się od "restrykcyjności zasad na forach" :wink: .
Hohvar naprawdę myślisz, że osobny wątek dotyczący ortografii jest absolutnie potrzebny na forum tenisowym? O_O :wink: Jak dla mnie, to jeśli ktoś ma potrzebę dyskutowania na takie tematy, to powinien znaleźć odpowiednie miejsce... wśród tych, co z tego żyją :wink: albo wrócić do szkoły rotfl .
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

A czemu nie? Popatrz na tytuł i opis tego działu. :D
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Mouila
Królowa Tenis NET
Posty: 680
Rejestracja: 12 kwie 2009, 01:58

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

scudetto pisze:Hohvar naprawdę myślisz, że osobny wątek dotyczący ortografii jest absolutnie potrzebny na forum tenisowym? O_O :wink: Jak dla mnie, to jeśli ktoś ma potrzebę dyskutowania na takie tematy, to powinien znaleźć odpowiednie miejsce... wśród tych, co z tego żyją :wink: albo wrócić do szkoły rotfl .
Nie absolutnie, ale owszem, potrzebny. Skoro wywiązała się taka dyskusja, to widocznie jest takie zapotrzebowanie.

Tematy między innymi po to zostają wydzielone, ażeby osoby niezainteresowane daną tematyką nie męczyły swych oczu i mogły pominąć pewne treści (vide dyskusja nt. łączenia wątków ATP i WTA). Wątek znajduje się w dziale "Pogadanki & Pogaduchy" i zdaje się, że można tu rozmawiać na tematy wszelakie, niekoniecznie związane z tenisem. Ktoś chce wymienić opinie nt. książek, filmów, edukacji, znaków interpunkcyjnych...proszę bardzo. Nie interesuje Cię to? Ok, wróć do wątków z kręgu Twoich zainteresowań, a ten temat pomiń. Problem z głowy. :)
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Hokej widziałem :D . Stąd moje przewrotne pytanie, bo kiedyś fora tematyczne były tematyczne, a teraz zrobiły się mnogotematyczne :wink: . Osobiście mi to nie przeszkadza, bo sam staram się nie robić błędów, ale z drugiej strony gdyby tego nie było, nie tęskniłbym raczej :D .
Mouila pisze:Nie interesuje Cię to? Ok, wróć do wątków z kręgu Twoich zainteresowań, a ten temat pomiń.
Spokojnie, czasami trzeba zadać jakieś mniej poważne pytanie dla rozładowania atmosfery. Była spinka przy wątku kropkowym, nie róbcie tego tutaj :!panic!: :::stop_no_gd::: . Jak dla mnie tematów i wątków może być tyle, ile ktoś sobie zamarzy. Co nie zmienia faktu, że większa ilość nie znaczy lepsza jakość :] . Ale to tylko moje subiektywne odczucie...
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

scudetto pisze:Hohvar naprawdę myślisz, że osobny wątek dotyczący ortografii jest absolutnie potrzebny na forum tenisowym? O_O :wink: Jak dla mnie, to jeśli ktoś ma potrzebę dyskutowania na takie tematy, to powinien znaleźć odpowiednie miejsce... wśród tych, co z tego żyją :wink: albo wrócić do szkoły rotfl .
Niby racja, ale jak obecny, tegoroczny maturzysta pisze:
"ponieważ MINĄ pierwszy tydzień moich treningów"
O_O O_O O_O
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

keicam pisze:obecny, tegoroczny maturzysta pisze:
"ponieważ MINĄ pierwszy tydzień moich treningów"
O_O O_O O_O
Wiesz, że błędy istniały, istnieją i istnieć będą. Podejrzewam nawet, że będzie ich coraz więcej z racji używania coraz bardziej zaawansowanych technologii zamiast długopisu i kartki. Tylko jak będziecie chcieli wpisywać tu wszystkie błędy jakie spotkacie, to ja wam współczuję :wink: . Dnia i nocy raczej na to nie starczy rotfl przy dzisiejszych geniuszach ortografii :wink: .
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Potrzeba restrykcyjności zasad na forach

keicam pisze: Niby racja, ale jak obecny, tegoroczny maturzysta pisze:
"ponieważ MINĄ pierwszy tydzień moich treningów"
O_O O_O O_O
Że zapomniał literki? Czepiasz się ;) Kaźdemu może się zdarzyć.

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”