Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

TadX pisze:
Elf pisze:Nie zawsze. ;)
Ooo... a kiedy nie? Wiesz może :)?
Zależy od tego, z jakiego kraju jest nazwisko, jakie są zasady pisowni, przykłady z francuskiego: Despiau, Pompidou, Pasqua. :D
Na szczęście, bo "wygrał z Paskłałem"... rotfl
O moje też swego czasu spierało się kilkoro polonistów. :D
O, a teraz doczytałam:
...aczkolwiek można spotkać się również z opinią, że tego typu nazwiska mogą być nieodmienne.
:dvl(:
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Oki, dzięki za info Elf :).
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Elf pisze:
Tadx pisze:Zawsze odmieniamy imię i nazwisko. W mowie jest to częściej łatwiejsze, schody zaczynają się przy pisowni.
Nie zawsze. ;)
Dlatego pytałam - bo francuskie nazwiska często są nieodmienne (np. zakończone w piśmie na -o, -au).
Ale - dokopałam się: :::yay:::
Nazwiska francuskie zakończone w piśmie na spółgłoskę
- wymawianą – odmienne, zapis bez apostrofu (Pasteur, Pasteura, z Pasteurem, o Pasteurze);
- niewymawianą – odmienne, zapis bez apostrofu (Degas, Degasa, z Degasem, o Degasie; Dumas, Dumasa, z Dumasem, o Dumasie – wówczas niema spółgłoska jest wymawiana).
Głupio odpowiadać samej sobie, ale - Simon (Simą), ale Simonem (Simonem :D). Fajne! :D
Trzeba było poczekać na mnie temat miałem na francuskim w pierwszej licealnej. :angel:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Mnie wkurza, kiedy wiodący komentator Eurosportu mówi: "Świetne zagranie Andy Murraya", "Andy Murrayowi wszystko teraz wychodzi", etc., i nie mówi "Andy'ego", czy "Andy'emu".

Tak jakby mówił: "Świetne zagranie Jan Nowaka" czy "Jan Nowakowi wszystko teraz wychodzi".
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Marcin_L pisze:Mnie wkurza, kiedy wiodący komentator Eurosportu mówi: "Świetne zagranie Andy Murraya", "Andy Murrayowi wszystko teraz wychodzi", etc., i nie mówi "Andy'ego", czy "Andy'emu".

Tak jakby mówił: "Świetne zagranie Jan Nowaka" czy "Jan Nowakowi wszystko teraz wychodzi".
On to odmienia po angielsko-polsku, "Andy Murray's". :D
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

TadX pisze:
Elf pisze:Nie zawsze. ;)
Ooo... a kiedy nie? Wiesz może :)?
Coco Chanel, Margaret Thatcher i wiele innych :wink: . Z polskich: żeńskie nazwiska zakończone na -o (Lato) lub na spółgłoskę (Gombrowicz).
Marcin_L pisze:Mnie wkurza, kiedy wiodący komentator Eurosportu mówi: "Świetne zagranie Andy Murraya", "Andy Murrayowi wszystko teraz wychodzi", etc., i nie mówi "Andy'ego", czy "Andy'emu".

Tak jakby mówił: "Świetne zagranie Jan Nowaka" czy "Jan Nowakowi wszystko teraz wychodzi".
Z obcymi to mniejszy obciach, choć też wkurza. Ale co powiedzieć, jak tak traktuje się nazwiska polskie: msza za państwa Jana i Franciszkę Nowak, idę do Jana Lubicz :rolleyes: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Elf pisze:O moje też swego czasu spierało się kilkoro polonistów. :D
Moje z kolei jest włoskie i nie powinno być odmieniane, a każdy to mimo wszystko robi... :tired:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

El Diablo pisze:
Elf pisze:O moje też swego czasu spierało się kilkoro polonistów. :D
Moje z kolei jest włoskie i nie powinno być odmieniane, a każdy to mimo wszystko robi... :tired:
To, że jest włoskie, nie musi oznaczać nieodmienności. W polszczyźnie generalnie jest zasada, żeby odmieniać, jak tylko się da.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

hohvar pisze:
El Diablo pisze:
Elf pisze:O moje też swego czasu spierało się kilkoro polonistów. :D
Moje z kolei jest włoskie i nie powinno być odmieniane, a każdy to mimo wszystko robi... :tired:
To, że jest włoskie, nie musi oznaczać nieodmienności. W polszczyźnie generalnie jest zasada, żeby odmieniać, jak tylko się da.
SPOILER:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

hohvar pisze:Coco Chanel, Margaret Thatcher i wiele innych :wink: . Z polskich: żeńskie nazwiska zakończone na -o (Lato) lub na spółgłoskę (Gombrowicz).
Również dziękuję :).

A nie mówi się czytam "Gombrowicza"?
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

TadX pisze:
hohvar pisze:Coco Chanel, Margaret Thatcher i wiele innych :wink: . Z polskich: żeńskie nazwiska zakończone na -o (Lato) lub na spółgłoskę (Gombrowicz).
Również dziękuję :).

A nie mówi się czytam "Gombrowicza"?
Mówi się, jeśli czytasz Witolda. A jeśli czytasz Ritę, mówi się: Gombrowicz :wink: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

hohvar pisze:Mówi się, jeśli czytasz Witolda. A jeśli czytasz Ritę, mówi się: Gombrowicz :wink: .
No tak, oczywiście, że racja :). Teraz to już nie zajarzyłem, wróciłem po piłce i chyba mi glukozę z mózgu wyparowało. Koniec Internetów na dziś.
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

El Diablo pisze:
Elf pisze:O moje też swego czasu spierało się kilkoro polonistów. :D
Moje z kolei jest włoskie i nie powinno być odmieniane, a każdy to mimo wszystko robi... :tired:
Ale przecie u Ciebie nie ma problemu z odmianą. O_O
A nie, zaraz, w mnogiej jest heca. :D Nie żeń się biedaku z polonistką. ;)
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Elf pisze:A nie, zaraz, w mnogiej jest heca. :D Nie żeń się biedaku z polonistką. ;)
A jak nie chcesz być biedakiem to w ogóle się nie żeń. ;-P
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Tenisówka
Senior
Senior
Posty: 4585
Rejestracja: 5 lut 2013, 20:25
Lokalizacja: Pieniny

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

wyczesany pisze:
Elf pisze:A nie, zaraz, w mnogiej jest heca. :D Nie żeń się biedaku z polonistką. ;)
A jak nie chcesz być biedakiem to w ogóle się nie żeń. ;-P
Zawsze można przyjąć nazwisko żony :wink: .
hohvar pisze:Ale co powiedzieć, jak tak traktuje się nazwiska polskie: msza za państwa Jana i Franciszkę Nowak, idę do Jana Lubicz :rolleyes: .
To jest tragedia :/ , niestety bardzo powszechna.
----------------------------------
Chłopaki gdzie jesteście ? :::no.I:::
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Demony wróciły... .
Staram się nie być "psychiczny" w kwestii poprawiania polszczyzny postów, ale w ostatnich tygodniach jest taki zalew błędów związanych z pisaniem "nie" z przysłówkami i przymiotnikami, że ręce mi powoli opadają. Ludzie ogarnijcie się proszę, to są naprawdę proste zasady.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Tak się wtrącę. Tym, którzy nie ogarniają zasad języka polskiego, i mówię całkiem poważnie bez hejtu, polecam na youtube kanał Pauliny Mikuły "Mówiąc inaczej". Przystępnie, ciekawie, bez zadęcia no i dziewczyna ładna. ;)
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Tym co poprawiają nam wypowiedzi, może i moje też, tak bez hejtu powiem - Do roboty!!! :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Vivid pisze:Tym co poprawiają nam wypowiedzi, może i moje też, tak bez hejtu powiem - Do roboty!!! :P
Miarzdzysz! O_O
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Odświeżam, bo to co się ostatnio wyprawia na forum przyprawia mnie o migotanie zastawek.

Nazwijcie mnie jak chcecie, ale do ciężkiej, nagłej grypy - ile razy można poprawiać naprawdę i na pewno???
Prawda łączy, pewność dzieli, banalnie prosta zasada. Wyjątków w pisowni tych słów i tak nikt tu nie stosuje, więc nie wyjeżdżajcie z nimi. O Marcinowym "także" nie wspomnę.

Duże litery, zdania wielo-,wielo-,wielokrotnie złożone i inne pomysły z "tableta" (szlag mnie trafi jak ktoś jeszcze raz tak napisze) to efekt zwykłego lenistwa. Jeśli chcecie, żeby wypowiedź była czytelna to przyłóżcie się do pisania. Od dzisiaj walę zieleniną przy poprawianiu wypowiedzi aż mnie zwolnicie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”