trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Buty na mączkę

Witajcie.

Przeczytałem kilka nowym wątków, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem początkującym graczem w tenisa, przyszedł czas na kupno butów. Gram na razie tylko na mączce, póki co jak wszyscy pod balonem, ale w lato również mączka na dworku.

Przeczytałem, że najlepsze buty to Nike Breathe 2k11, Vapor Tour 9.

Mnie jednak kuszą inne: Nike Courtballistec 4.3 Clay. Buty typowo na mączkę. Oczywiście są również ze standardową podeszwą, na wszystkie rodzaje kortów i je również biorę pod uwagę. Mam dwa pytania? Gram zdecydowanie najczęściej na mączce, 90% czasu tzn. gram i będę grał.
Czy jest duża różnica pomiędzy podeszwą na clay (jodełka), a taką na wszystkie rodzaje kortów?

Kupić buty na mączkę, czy na każdy rodzaj kortu?
Jeśli na mączkę to Courtbalistice 4.3 Clay takie są ok czy jest coś innego godnego uwagi?
http://www.sportclub.com.pl/product-pol ... Nadal.html cena jest ok

Jeśli podeszwa nie ma znaczenia (trudno mi w to uwierzyć), to który model butów będzie najlepszy?
Courtballistec 4.3
Vapor Tour 9
Vapor Tour 9 SL
Breathe 2k12

Dziękuję za odpowiedzi. Kolorystyka nie ma znaczenia, liczą się właściwości butów i cena.

Pozdrawiam serdecznie.

Proszę o odrobinę uwagi w pisaniu postów. Bardzo dużo literówek, w tym błędy w pisowni nazw własnych. Post poprawiony. Dzięki. // Obiektyw
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Buty na mączkę

Jak grasz na mączce to najlepiej podeszwę na mączkę. Na hard ewentualnie można, ale co jodełka to jodełka. Nie ma czegoś takiego, jak najlepsze buty. Każdy ma inne stopy, inaczej biega, ewentualnie inne jakieś sprawy problemowe itp., itd. Nawet przymierzenie buta w sklepie nie zawsze da odpowiedź, czy będzie dobry but, czy nie. Inni lubią większą amortyzację w butach, inni nie. Niektórzy lubią mieć "zabunkrowane" stopy, inni nie. Można wymieniać. ;)

Przykładowo ja od paru meczy gram w 2K11 (2012) i mam mieszane odczucia. W ostatnim meczu miałem przez 10 min. taki ból stóp, że na dłuższą metę nie mógłbym grać. Na szczęście przeszło. Co ciekawe, w pierwszym meczu tymi butami nic takiego się nie działo - ot po prostu buty nie rozbite, to i dziwnie się biegało.

Najlepiej przymierzać i pobiegać w sklepie. Poza tym rozmiarówki firm mogą się różnić między sobą. Nawet w obrębie jednej marki dwa modele różnych butów mogą mieć zaniżoną/zawyżoną numerację.
trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Re: Buty na mączkę

TadX, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj właśnie jadę do Strefy Tenisa w Warszawie i przymierzę. Boję się, że jak przymierzę i ustalę rozmiar w Nike np.: 27.5 i zamówię w internecie, to mogą przyjść mniejsze lub większe w obrębie jednego modelu???

Hmm?

Trudno, najwyżej przepłacę i kupię na miejscu. Tyle.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Buty na mączkę

trais pisze:...jak przymierzę i ustalę rozmiar w Nike np.: 27.5 i zamówię w internecie, to mogą przyjść mniejsze lub większe w obrębie jednego modelu???
Nie, w obrębie jednego modelu to nie będzie różnic. W obrębie jednej marki może tak się zdarzyć. Poza tym jedne buty są węższe, inne szersze, na to też trzeba uważać (nawet ta sama marka może mieć w ofercie tego typu modele).
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Buty na mączkę

Akurat CB 4.3 te z podeszwą na hard mają klasyczną podeszwę na tą nawierzchnię. V9 mają tę uniwersalną więc można na nich dość spokojnie grać na mączce. Co do tych CB 4.3 to mam spore wątpliwości, a to co mogę powiedzieć na 100% to to, że będzie zdecydowanie odczuwalna różnica w trakcji między modelem clay a resztą na hard.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Re: Buty na mączkę

Panowie wchodzą w grę tylko dwa modele.

1. CB 4.3 z podeszwą clay lub na każdy rodzaj kortu.
2. Vapor 9SL na każdy rodzaj kortu (bo nigdzie nie mogę znaleźć z podeszwą clay - tylko strona Nike Customize It).

Rozumiem, że podeszwa Vaporów 9SL jest bardziej wszechstronna i będzie się dobrze sprawdzała na różnych kortach. Natomiast jeśli chodzi o mączkę to najlepiej wybrać CB4.3 Clay?

Stopa zarówno w jednych jak i w drugich bucie jest ok, wczoraj mierzyłem oba buty - markowałem podejście do piłki, chodziłem i biegałem w nich 30min także dla mnie nie ma znaczenia liczy się podeszwa.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2013, 11:10 przez trais, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buty na mączkę

Dodam coś od siebie.

Nie grałem w żadnych z ww. butów Nike, ale pamiętam, że niektórzy z którymi grałem narzekali na sztywność buta CB. Nawet jeden taki wielki fan Nadala grał ile mógł, a potem je oddał i szybko kupił inne. Proponuję więc samemu podjąć decyzję po testach, bo dobrze, żeby buty wygodne były.

Tak nawiasem, co do podeszwy na mączkę. Jak kupowałem swoje Lotto Raptory Ultra II, to miałem w ręku 2 modele: na mączkę (clay) i na hard (speed) i nie mogłem się doszukać między nimi różnicy. Konstrukcja buta była identyczna, bieżnik praktycznie też jak na moje oko. Pozostaje więc chyba tylko rodzaj użytego tworzywa do podeszwy. Nie wiem jak to sprawdzić ,ale to jedyne co mi przyszło do głowy.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Buty na mączkę

W Raptorach Ultra II, jak zresztą w kolejnych modelach tej serii Lotto, jest różnica w podeszwie na clay i na hard, ale faktycznie trzeba się dobrze przyjżeć. Jodełka niby i tu i tu, ale na clay zdecydowanie bardziej gęsty wzorek, wyższy "bieżnik", tudzież inne wykończenie czubka podeszwy, moim zdaniem decydujące.

Jeśli wrażenia z chodzenia/biegania w CB oraz Vaporach są identyczne, a grasz na mączce, logicznie wybierz model z podeszwą typowo na mączkę. Tylko dziwię się tym identycznym wrażeniom, skoro CB są zarówno węższe, jak i cięższe, niż Vapory.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Re: Buty na mączkę

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pojadę jeszcze raz i przymierzę oba modele butów. Następnie podejmę decyzję.

PS. Te buty się trochę rozbiją (tzn. będą luźniejsze po kilku grach)?

trais
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Buty na mączkę

trais pisze:Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pojadę jeszcze raz i przymierzę oba modele butów. Następnie podejmę decyzję.

PS. Te buty się trochę rozbiją (tzn. będą luźniejsze po kilku grach)?

trais
Zasada jest taka, że buty sportowe powinny lekko uciskać przy przymiarce. Nie mówię oczywiście na długości, tylko na szerokości. One i tak się rozbiją. Sam od lat w ten sposób kupuję i faktycznie - później but rozbija się tak, że gra się dobrze, bez dyskomfortu. Gdybym kupował bez tego ucisku to pewnikiem po pewnym czasie but byłby tak rozlazły, że stopa by w nim tańczyła. Pamiętaj jednak, że są modele dla wąskich stóp, jak i dla tych szerszych.
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buty na mączkę

A brałeś pod uwagę Asics'y Speed'y na Clay? Wąskie ale się rozbijają, lekkie i genialnie hamują na mączce. I czuć 'żelik' w podeszwie... ESP pisał, że fajne, ale delikatne i wagowo użytkownik musi spełniać pewne wymogi, znaczy nie przeciążać. :)
Awatar użytkownika
fufu10
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Buty na mączkę

Zdecydowanie polecam Babolat Propulse 3 Clay. Dla mnie znakomite. Świetna trakcja na mączce ale również lepiej gra mi się w nich na kortach "dywanowych". Gram już w nich rok i ślady zużycia niewielkie.
NTRP-4.0
trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Re: Buty na mączkę

Babolaty przykuły moją uwagę po Twoim poście, przymierzę je również. Dzięki!

W połowie lutego ma pokazać się Propulse 4 poczekam... :)

Podobno nie ma istotnych zmian i różnic pomiędzy P3 a P4.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2013, 13:08 przez trais, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fufu10
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Buty na mączkę

Dodam jeszcze że są to bez dwóch zdań najlepsze buty jakie miałem jeżeli chodzi o wentylacje. Wadą tego jest jednak że skarpeta (po ściągnięciu buta) po meczu jest w kolorze cegły!
NTRP-4.0
trais
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2013, 15:24

Re: Buty na mączkę

Od czego ma się pralkę! :)
Dziękuję za podpowiedź o Babolatach.

Pozdrawiam!

Wróć do „Buty”