Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może mieć znaczenie?

Czy są jakieś "teoretyczne" uwarunkowania co do wyboru twardości podeszwy? Rodzaj kortu, stopy, masy zawodnika, sposobu gry...
Osobiście zawsze wybierałem te miększe, ale chyba dlatego, że obawiałam się słabej przyczepności albo bólu stopy. Po latach zaczynam mieć wątpliwości...
Ostatnio zmieniony 1 sty 2013, 13:24 przez TomPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Twardość podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

Guma na mączkę jest bardziej miękka, dlatego tak szybko się wyciera na twardych kortach (hard).

Ponoć Nike miało problem z poduszkami w modelach Air Max przy osobach powyżej 100kg. Reebok miał podobny problem z systemami Hexalite. A ile do końca w tym prawdy to nie wiem.

Natomiast jak chcesz sprawdzić twardość mieszanki podeszwy? To nie jest parametr podawany, chyba że coś przeoczyłem.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twardość podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

Vivid pisze:Reebok miał podobny problem z systemami Hexalite. A ile do końca w tym prawdy to nie wiem.
Dużo. Ja ważę sporo mniej a system poszedł i nie wrócił ;).
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

Vivid pisze: Natomiast jak chcesz sprawdzić twardość mieszanki podeszwy? To nie jest parametr podawany, chyba że coś przeoczyłem.
Chyba się nie zrozumieliśmy - mi nie chodzi o twardość mieszanki, ścieralność, lecz o... sztywność, tak, to jest to słowo. Zły tytuł posta dałem...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

Nadal nie wiem co rozumiesz przez "sztywność"? I tak taki parametr wskazywany nie jest. Możesz to wyjaśnić? But może być odczuwany jako sztywny lub bardziej miękki ale to dotyczy górnej jego części a nie podeszwy.

Obi, ja też nie jeden Hexalite załatwiłem ... :/
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

Wiem, że taki parametr nie jest "wskazywany" :).
Ale to proste - bierzesz buta lewa ręką za nos, prawą za piętę i go zginasz tak jakbyś chciał połączyć nos z piętą (górą) - w jednym podeszwa miękko się podda a w innym jest twarda i stawi duży opór. Jakie to może mieć znaczenie w grze?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

To nie jest akurat takie oczywiste. Różnie są budowane buty i wszystko zależy jak jaki but złapiesz. Dlatego to nie ma większego sensu. Poza tym czy się zgina dobrze czy źle nie oznacza wprost przełożenia na tłumienie, stabilność i trakcję.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może miec znaczenie?

No właśnie, właśnie - na co to może mieć przełożenie?

EDIT:
Temat założyłem po zakupie butów K-SWISS BIGSHOT. I dzisiaj, po paru próbach, mogę stwierdzić, że taka sztywna podeszwa jaka jest w nich mi, przynajmniej na halę, nie pasuje. Po ostrzejszym bieganiu mam ból śródstopia i palców. Może na mączkę bardziej się nadadzą...
Póki co wracam do "miętkich" Wilsonów PRO STAFF :-|.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może mieć znaczenie?

Co do sztywności buta to akurat dosyć dobrze rozumiem to pojęcie, ponieważ jest to jeden z podstawowych parametrów buta narciarskiego :D
Ja akurat na halę (czy inaczej na twarde podłoże) wybieram buty o twardszej podeszwie i sztywniejszej konstrukcji. Nawet na nawierzchni dywanowej gram w tych sztywniejszych, jakoś czuję się pewniej.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może mieć znaczenie?

Ja odwrotnie, czułem się w Wilsonach Satelite II jak w drewniakach, gdy się przesiadłem do Adidka CC Boom nie chciałem już nigdy sztywnego buta. Za to was zaskoczę, najlepszym butem jakim mi się dotąd grało był wykorzystany przez niefrasobliwość (zapomniałem włożyć worka z butami do torby) but do chodzenia, sportowy laczek z Joomy. Miał tak niskie podwozie że prawie czułem każdy włos sztucznej trawy i również był miękki.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SZTYWNOŚĆ podeszwy buta - jakie to może mieć znaczenie?

Na twarde szukam butów właśnie typu Satelite II, ale Trance, które mam na ziemię są dużo bardziej miękkie.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Buty”