koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Witam.
Oryginalny naciąg w mojej rakiecie Dunlop Biomimetic 500 ewidentnie odbija ostatnie już piłki. Jako, że mój poziom gry jak i doświadczenie dalej jest mierne nie chcę kombinować za bardzo i po prostu chciałbym założyć to samo co jest teraz.
Z tego co wiem oryginalny naciąg to Dunlop Silk 1,3 mm (tu pojawia się też pytanie z jaką siłą jest on oryginalnie naciągnięty?). Problem w tym, że nie umiem go znaleźć w żadnym sklepie. Czy ktoś z forumowiczów może wie gdzie można go nabyć? Ewentualnie jeśli to niemożliwe jaki inny naciąg polecacie dla amatora?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Kup jakikolwiek naciąg wielowłóknisty i wciągnij go na 26kG. Wybór jest przeogromny, a nie podałeś żadnych cech, na jakich Ci zależy. Jak sądzę, interesuje Cię przede wszystkim wytrzymałość, więc jeśli nie masz problemów z łokciem, radziłbym zakup jakiegoś naciągu mono (jedno włókno) typu Babolat Pro Hurricane i wciągnięcie na 25/24kg.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Faktycznie powinienem się bardziej rozpisać. Tak jak się domyśliłeś zależy mi głównie na wytrzymałości.
Na razie jestem "przebijaczem", więc cudowanie i mowa o tym czego oczekuje od naciągu byłoby na wyrost. ;)
Co do siły naciągu podajesz 25/24kg. Będę naciągał pierwszy raz więc dla pewności te wartości są analogicznie dla strun pionowych/poziomych?
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

rafbat pisze:Kup jakikolwiek naciąg wielowłóknisty i wciągnij go na 26kG. Wybór jest przeogromny, a nie podałeś żadnych cech, na jakich Ci zależy. Jak sądzę, interesuje Cię przede wszystkim wytrzymałość, więc jeśli nie masz problemów z łokciem, radziłbym zakup jakiegoś naciągu mono (jedno włókno) typu Babolat Pro Hurricane i wciągnięcie na 25/24kg.
Nie rozumiem twojego posta, najpierw radzisz naciąg wielowłóknisty, a potem mono. To inne typy naciągów i inne odczucia w grze.

Grałem tą linią rakiet co ty (tylko wcześniejszym modelem, obecnie gram cięższą wersją) i jeśli dobrze ci się grało Silkiem to powinieneś szukać naciągu wielowłóknistego. Jeśli kupisz naciąg mono jak Hurricane to będziesz miał inne odczucia z gry. Jest to dość znaczna różnica dlatego najlepiej przed taką zmianą sprawdzić np w innej rakiecie czy takie naciągi ci pasują. Mi osobiście Silkiem nie grało się za dobrze, po spróbowaniu naciągu mono na takie przeszedłem. Taka zmiana typu naciągu niesie ze sobą pewne konsekwencje, np możesz odczuwać bóle barków, łokci czy nadgarstków bo na ogół naciągi mono są sztywniejsze od multi. Idzie się do tego przyzwyczaić ale trzeba być na to przygotowanym. Ja przeszedłem na naciągi mono ponieważ dają mi lepszą kontrolę uderzeń i rotację. Grając Silkiem wyrzucałem za dużo piłek przy atakach. Naciągi mono trzeba też częściej wymieniać.
Co do Silka to widzę go na pewnym portalu aukcyjnym ale w wersji 1.22.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

W takim razie może to co masz w podpisie Black Widow? Choć z tego co patrze to też kupno seta niemożliwe :/ jest cała rolka.
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Mogę ci sprzedać seta ciętego ze szpuli w dobrej cenie ale lepiej jakbyś najpierw sprawdził czy takie naciągi będą ci odpowiadać. To naciąg kanciasty i przeznaczony dla konkretnej grupy graczy, nie musi ci podpasować. Szczególnie jeśli do tej pory grałeś tylko Silkiem.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Szczerze to jestem otwarty na testowanie nowych rozwiązań :)
Co do naciągów mono to w grę wchodzą poliestrowe czy są też inne materiały?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

W takim wypadku najlepiej opisz trochę swoją grę i określ czego byś oczekiwał od naciągu (komfortu, wytrzymałości, mocy, precyzji, rotacji).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Tak jak już wcześniej wspomniałem trudno tu opisywać grę gdy jestem absolutnie początkujący. Staram się po prostu przebijać na drugą stronę. W planach są lekcje z trenerem.
Od naciągu oczekiwałbym przede wszystkim wytrzymałości i mocy, aczkolwiek na obecnym Dunlop Silk mam tej mocy chyba ciut za dużo. Może to jednak być równie dobrze moje nieumiejętne odbijanie.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

koronek pisze:Ewentualnie jeśli to niemożliwe jaki inny naciąg polecacie dla amatora?
Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, naciągu nie dobiera się w pierwszej kolejności do rakiety, lecz do preferencji gracza - stąd pytania kolegów o styl gry i oczekiwania w stosunku do naciągu.
koronek pisze:/.../ jestem absolutnie początkujący. Staram się po prostu przebijać na drugą stronę.
Abyś sobie na Twoim etapie zaawansowania nie zrobił krzywdy, w grę wchodzą naciągi wielowłókniste i miękkie, cienkie mono. Wadą naciągów wielowłóknistych jest niska żywotność - ot przecierają się włókienko po włókienku. Naciągi mono(włókniste) tej przypadłości nie mają, są za to "twardsze" w odbiorze, a co za tym idzie - na Twoim etapie technicznego zaawansowania - mogą generować "ała".

Generalnie kierunek poszukiwań powinien być taki:
  • Naciągi wielowłókniste - raczej grubsze (ok. 1.30), duża elastyczność, bardzo przyjazne dla gnatów, niższa żywotność. Wybierać zatem te, które mają najlepszą żywotność (np. Head PWR, Fusion, MSV Technora, IsoSpeed Controll/Energetic, Pro's Pro Sphere)
  • Miękkie naciągi mono - materiał copoliester, raczej cieńsze (max. 1.20) i komfortowe. Wybierać zatem z tych cienkich, te najbardziej komfortowe (np. WeissCANNON Silverstring, Pro's Pro Vendetta, Prince Beast XP, Kirschbaum Pro Line No. II, Yonex Poly Tour Pro)
Mulifilamenty wciągałbym na max. 25kG, Monofilamnety max. 24kG.

Ot moje 3 grosze. :)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

kolt pisze: Nie rozumiem twojego posta, najpierw radzisz naciąg wielowłóknisty, a potem mono. To inne typy naciągów i inne odczucia w grze.
W takim razie możesz przeczytać jeszcze raz, chociaż dla braku wątpliwości, tłumaczę i objaśniam...
Można wywnioskować, że kolega raczej nie przetestował w swoim życiu tysiąca rakiet i setek naciągów. Skoro szuka naciągu fabrycznego, logiczne jest, że chce osiągnąć te same parametry. Jednakże, skoro nie można znaleźć tamtego naciągu to można wziąć 90% budżetowych naciągów wielowłóknistych i dla stuprocentowego amatora, odczucia z gry nie będą prawie wcale się od siebie różniły.
Jednakże, pominąłeś chyba klika słów, do których ponownie polecam wrócić. Napisałem, że jeżeli kolega nie ma problemów zdrowotnych, niech zaopatrzy się raczej w naciąg MONO, czyli coś, co zapewni mu trwałość i brak "jeżdżenia" strun po kilku godzinach gry. Mam nadzieję, że teraz jasne. :)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Naciąg mono nie bardzo zapewni trwałość, bo te struny trzeba częściej wymieniać. Chyba że mówisz o zrywaniu naciągu ale początkujący rzadko to robi. Nie podoba mi się też wniosek, że skoro nie ma problemów zdrowotnych to mono jest dla niego. Dzięki mono może właśnie się takich problemów nabawić bo np pogra kilka razy naciągiem który już należy wymienić. Do tego Pro Hurricane jest według mnie niezbyt dobrym naciągiem mono na początek jeśli ktoś grał tylko multi. Zdecydowanie lepiej iść w kierunku wskazanym przez Smyka, czyli jeśli mono to miękkie. Pro Hurricane nie jest miękki.

Naciągi mono trzeba wymieniąć częściej niż multi, bo szybciej tracą elastyczność (sprężystość - poprawcie jeśli to nie trafione słowo). Naciągiem multi może spokojnie pograć kilka miesięcy kiedy przy mono już bym tego nie polecał. Odczuje bark, ramię, jeśli nie od razu to za jakiś czas.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
koronek
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2013, 09:53

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Dzięki za wszystkie opinie szczególnie koledze Smyk, którego post sporo mi rozjaśnił. :) Myślę, że będę celował w multi. Na razie to jest nauka przebijania więc mógłbym nie odczuć różnicy a tak jak mówicie zaszkodzić sobie.
Wracając do siły naciągu to zakładam, że wciągam na jakieś 23-25 kG. Piony i poziomy wciągać z taką samą siłą czy zróżnicować to?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

Taka sama siła na piony i poziomy.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Dunlop Biomimetic 500 - naciąg

koronek pisze:...Wracając do siły naciągu to zakładam, że wciągam na jakieś 23-25 kG. Piony i poziomy wciągać z taką samą siłą czy zróżnicować to?
23-25 to stosunkowo spora różnica. Oryginalnie pewnie było założone gdzieś w połowie zakresu rakiety tj. 25-26kg.
Ze swej strony proponowałbym naciągnąć 25 piony 24 poziomy (tak ja grywam), ale może być też jak sugerował Smyk 24/24 lub 25/25. Naciąg na tym etapie to wybierz w miarę tanie multi i będzie ok. np Weiss Cannon - Big Fatum. W miarę rozwoju przejdź na cienkie mono np. Weiss Cannon Mosquito Bite 1,16 lub MSV Focus Hex 1,10.
Yonex fan

Wróć do „Naciągi”