Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Na Twoim poziomie unikałbym tak ciężkich ram.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Nie wiem czy Rad Pro to rama odpowiednia dla Ciebie, bo za mało wiem o Twojej grze. Ale samą wagą 315g bym się nie przerażał jeszcze. Skoro masz 185 cm przy 84 kg wagi to wyglądasz mi na zdrowego chłopa :D, więc powiedzmy, że takie 315g to górna granica tego czym poradzisz sobie na dowolnym poziomie. To co ja bym Ci radził, to zdecydowane odejście od pomysłów grania packą o wadze 285g - paradoksalnie, jeśli nie masz jeszcze dobrze rozwiniętej techniki, a masz trochę pary w ręce, to grając tak lekką ramą, będzie Ci trudniej skontrolować piłkę, zwłaszcza gdy przeciwnik będzie sam operował mocniejszymi uderzeniami (a to ze względu na prawdopodobną niską stabilność tak lekkiej ramy jak te 285g wspomniane przez Ciebie).

Gdybym miał (niestety nie widząc Cię na żywo na korcie) polecić Ci widełki, w jakich mógłbyś przykładowo się poruszać szukając ramy rozwojowej dla siebie, to ująłbym to tak:
- główka między 97 a 100 cali kwadratowych;
- przeplot 16x19;
- waga statyczna gołej ramy: powiedzmy, że między 295g a 315g, przy czym osobiście rekomendowałbym węższy przedział (300-310);
- grubość ramy (miedzy 22 a 25 mm, choć jakby co, to zdecydowanie lepiej przestrzelić górą i mieć np. zmienny profil 23/26/23 niż władować się w super cienką, bardziej wymagającą ramę o profilu np. 20 mm lub mniej);
- średnia sztywność (około 64-67 RA i znów jak przestrzelić, to lekko w górę, np. do 68 czy 69 niż schodzić w niskie 60-tki lub nawet w 50-tki, chyba że przetestujesz sobie coś z serii Wilson Clash i zakochasz się w takim specyficznym czuciu jakie daje rama miękka a jednocześnie bardzo dynamiczna i wspierająca mniej tenisowo zaawansowanych grajków);
- balans lekko na rączkę (albo raczej: byle nie przesadanie na główkę, bo jeśli grasz dwuręczny backhand to prawdopodobnie ogarniesz i wariant headlight, i even i nawet delikatnie headheavy).

No i rzecz najważniejsza i banalnie oczywista zarazem - idealnie byłoby potestować różne ramy przed zakupem. My sobie możemy tu doradzać, ale prawda jest taka, że to bardzo indywidualna kwestia z jakim sprzętem się dogadasz, a z jakim nie. Nie mówiąc już nawet o znalezieniu tego optymalnego wariantu pod Twoje oczekiwania.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Dzięki za tą rozwinięta odpowiedź. Aktualnie gram rakietami o wadze +-300 (aero drive i pure strike 98). Są to ramy o sztywności 70. Ale takie już chyba są te babolaty. W striku wydaję mi się że mam za mało sweetspotu. Przerzuciłem się ostatnio na aero który ma i większą główkę i większy sweetspot,ale czuję że to dalej nie jest to mimo że gra mi się (przynajmniej tak mi się wydaję) lepiej iż wybacza więcej spóźnionych reakcji. Ostatnio spotkałem się z opinią że moj strike to rakieta zawodnicza i lepiej iść w Pure Drive. Nie jestem już przekonany by iść w kolejną ze stajnia Babolata. Obserwuje teraz jakieś heady.
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Widzę że mój pure strike ma profil 21/23/21 - nigdy nie wchodziłem w głąb wszystkich oznaczeń na rakiecie ale co to oznacza? Bo polecałeś raczej ramy szersze tym mniej wymagające
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Ja tam się nie znam tak jak Art ale jeśli masz problemy z obsługą Pure Strike to z Radical Pro Na pewno nie będzie lepiej. Pure drive będzie na pewno lepszą opcją, ewentualnie jakiś Yonex vcore 100 lub ezone
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Może Prince 100P? Rama 22/23/20, 305 gram, 100 cali, sztywność na poziomie 66, 7HL, 18x20 ale dość szeroki rozstaw strun. Takie coś w kierunku Strike, ale mnie babolatowate z ciut większą główką. Dla mnie bardziej dla allroundera niż PS. Według mnie świetna rama.
Ewentualnie Tecnifibre RS 300, tutaj 300 gram, 100 cali, 16.x19, sztywność też 66, trochę mniej HL (4HL), tu już jesteśmy bliżej PS. Tej osobiście nie testowałem.
Obie rakiety dość przyjazne, troszkę ambitniejsze i bardziej wymagające niż Babolat PD/Vcore 100, jednocześnie bardziej nastawione na czucie i kontrolę. Ale spokojnie do grania dla amatora.
Prince Textreme Tour 100 310
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Właśnie chyba nie chciał bym jednak tego PD tak jak na początku o nim pisałem że to mój taki must have. Jednak wszystkie te babolaty podobne i z 70+ sztywnością. Nad tym Tecnifibre myślałem bo mam sentyment do tej marki. (była moja pierwszą marka jaką grałem jak dopiero wchodziła na rynek). Ale ten Prince też wydaje się fajny jak go opisałeś. Nigdy nie patrzyłem na jakieś jonexy czy princy bo wydawały mi się takimi słabszymi markami. Patrzyłem i czytałem też o Wilsonie Clash i wydaje się ramą co łączy wszytko co by człowiek chciał.
Z racji że nie mieszkam w większym mieście gdzie są sklepy by lokalnie wypożyczyć coś do testów jestem zmuszony zaryzykować.
Czy mniejszą sztywności 60-65 wybacza więcej niż taka 70 w Babo?
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

kula1996 pisze: 15 lip 2021, 14:48 Właśnie chyba nie chciał bym jednak tego PD tak jak na początku o nim pisałem że to mój taki must have. Jednak wszystkie te babolaty podobne i z 70+ sztywnością. Nad tym Tecnifibre myślałem bo mam sentyment do tej marki. (była moja pierwszą marka jaką grałem jak dopiero wchodziła na rynek). Ale ten Prince też wydaje się fajny jak go opisałeś. Nigdy nie patrzyłem na jakieś jonexy czy princy bo wydawały mi się takimi słabszymi markami. Patrzyłem i czytałem też o Wilsonie Clash i wydaje się ramą co łączy wszytko co by człowiek chciał.
Z racji że nie mieszkam w większym mieście gdzie są sklepy by lokalnie wypożyczyć coś do testów jestem zmuszony zaryzykować.
Czy mniejszą sztywności 60-65 wybacza więcej niż taka 70 w Babo?
Nie ma czegoś takiego jak słabsza marka. Wszystkie te firmy wypuszczają rakiety podobnej jakości z Chin (+/-) z tym że Yonex produkuje w Japonii i mówi się że lepiej trzyma parametry. Oczywiście mówimy o głównych seriach/modelach w ramach tych firm, a nie o modelach budżetowych.
Teoretycznie większa sztywność więcej "wybacza". Daje mniej mocy, więcej czucia i komfortu. Ale to bardzo subiektywna kwestia, jedni lubią sztywniejsze rakiety, inni bardziej miękkie.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

SevenUp pisze: Teoretycznie większa sztywność więcej "wybacza". Daje mniej mocy, więcej czucia i komfortu.
Sztywniejsza daje więcej czucia i komfortu i mniej mocy ? Coś mi się nie zgadza. Zawsze najwięcej czucia, komfortu i najmniej mocy miałem w miękkich packach a nie w prętach zbrojeniowych :) ale może to tylko moje wrażenia :)
A co do sztywności to akurat w ostatnich wersjach PD moim zdaniem w ogóle nie czuć że to 70
Co do Clusha to dość specyficzna rama i nie każdemu pasuje. W ogóle nie patrzyłbym na to co piszą o niej bo papier przyjmie wszystko rotfl
Obrazek
_____
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

SevenUP pisze: 15 lip 2021, 12:11 Może Prince 100P? Rama 22/23/20, 305 gram, 100 cali, sztywność na poziomie 66, 7HL, 18x20 ale dość szeroki rozstaw strun. Takie coś w kierunku Strike, ale mnie babolatowate z ciut większą główką. Dla mnie bardziej dla allroundera niż PS. Według mnie świetna rama.
Ewentualnie Tecnifibre RS 300, tutaj 300 gram, 100 cali, 16.x19, sztywność też 66, trochę mniej HL (4HL), tu już jesteśmy bliżej PS. Tej osobiście nie testowałem.
Obie rakiety dość przyjazne, troszkę ambitniejsze i bardziej wymagające niż Babolat PD/Vcore 100, jednocześnie bardziej nastawione na czucie i kontrolę. Ale spokojnie do grania dla amatora.
O tą dokładnie wersję chodziło Prince Textreme Tour 100p 18x20 304g?
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

htb pisze: 15 lip 2021, 16:11
SevenUp pisze: Teoretycznie większa sztywność więcej "wybacza". Daje mniej mocy, więcej czucia i komfortu.
Sztywniejsza daje więcej czucia i komfortu i mniej mocy ? Coś mi się nie zgadza. Zawsze najwięcej czucia, komfortu i najmniej mocy miałem w miękkich packach a nie w prętach zbrojeniowych :) ale może to tylko moje wrażenia :)
A co do sztywności to akurat w ostatnich wersjach PD moim zdaniem w ogóle nie czuć że to 70
Co do Clusha to dość specyficzna rama i nie każdemu pasuje. W ogóle nie patrzyłbym na to co piszą o niej bo papier przyjmie wszystko rotfl
Właśnie też mi się wydawało że im większa sztywność tym duża moc ale mniejsze czucie.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Uporządkujmy kilka kwestii :)

Po pierwsze - pytasz powyżej o profil ramy i jego znaczenie.

Więc tak - te przykładowe 21/23/21 to grubość (w milimetrach) ramy w trzech kluczowych miejscach - na widełkach, na godzinie 3/9 główki i na szczycie główki. Część rakiet ma tzw. zmienny profil, a część stały, np. 23 mm w każdym miejscu pomiaru, ale powiedzmy że to akurat zagadnienie jest w tym momencie mniej istotne dla Ciebie.

Co do zasady - im grubsza rama, tym sztywniejsza, a tym samym więcej daje powera, a mniej kontroli. Wystarczy wówczas krótszy zamach, a piłka i tak "ma odejście" i leci daleko. Dlatego np. grubszymi/sztywniejszymi ramami łatwiej się bronić - np. w takiej dość typowej sytuacji: grasz na linii końcowej, dostajesz mocny strzał do swojego backhandu, dobiegasz do piłki ale wiesz już że nie zdążysz wykonać zamachu i możesz jedynie próbować odegrać poprzez sięgnięcie piłki (mówimy na to często "odegranie z przystawienia"), czyli niejako wrzucenie jedynie główki rakiety za piłkę (bez większego zamachu), tak aby tylko odbiła się ona od strun i wykorzystując siłę uderzenia przeciwnika wróciła na jego stronę kortu (najlepiej jako wysoka, długa piłka pod linię końcową przeciwnika). Kiedy wiesz jak zagrać taką piłkę i masz w ręku np. Pure Drive'a, to takie skrajnie defensywne zagranie ma spore szanse powodzenia. Ale spróbuj zamienić PD na jakąś cieniutką i mięciutką ramę a gwarantuję, że piłka, którą odegrasz będzie zdecydowanie krótsza i łatwiejsza dla przeciwnika, a jest i spora szansa, że na jego połówkę kortu w ogóle nie doleci.

Po drugie - pytasz czy mniejsza sztywność wybacza więcej niż takie przykładowe 70 w Babolatach.

Generalnie, to czy rakieta więcej wybacza czy mniej, to obszar częściej związany z analizą sweetspotu rakiety, a nie jej sztywności. Czyli, że rakieta z dużym sweetspotem wybacza więcej, bo na większej powierzchni strun zachowuje ona jednolite odbicie (bardziej jednolity sposób oddawania energii) o optymalnej charakterystyce założonej dla dany rakiety w procesie jej konstruowania. Im większy sweetspot, tym łatwiej się gra i to jest akurat czynnik, którego nigdy za dużo. Niestety na co dzień producenci nie podają jakiejś zunifikowanej miary wielkości sweetspotu, którą moglibyśmy sobie porównywać między różnymi ramami (choć dla części ram można znaleźć takie wyliczanki w sieci), ale za to łatwo wyczuć w trakcie gry gdzie na strunach mieści się nasz sweetspot i czy ostatnia piłka wylądowała w tym obszarze (mamy wtedy czyste, soczyste odejście piłki od strun, bez żadnych wibracji przenoszonych na rękę, a piłka leci w sposób przewidywalny) czy jednak poza nim (tzw. uderzenie niecentryczne - piłka zdycha po odejściu od ramy, łapiemy niedolota lub jakąś dziwną parabolę i kierunek lotu, zmienia się nawet dźwięk uderzenia, a może zdarzyć się i tak - zwłaszcza przy sztywnych ramach - że na rękę idą nam niechciane wibracje).

Czy można założyć, że im większa główka tym większy sweetspot? Do pewnego stopnia tak, choć jest jeszcze kilka parametrów wpływających na ten element (od zróżnicowania profilu ramy, o którym pisałem wcześniej, przez rozkład wagi w główce rakiety, po dobór naciągu i parametrów naciągania).

Ale wróćmy do sztywności ramy. Tu w pewnym sensie o "stopniu wybaczania" możemy mówić jedynie w takim kontekście, że sztywną ramą łatwiej jest wykonać pewne uderzenia (np. te związane z głęboką obroną o czym już pisałem), a przede wszystkim, że sztywna rama nadrabia podstawowy problem u początkujących graczy, tj. "panie, nie leci". Sztywna rama "wybacza" to, że nie umiemy nadać główce rakiety odpowiedniej prędkości (pamiętając, że jeszcze musimy się zmieścić w liniach wyznaczających granice pola gry). Czyli machamy wolniej, a piłka i tak leci dostatecznie daleko abyśmy mogli próbować utrzymać wymianę.

Po trzecie - piszesz o porównaniu Pure Strike do Pure Drive i o innych markach.

Zacznijmy od tego, że nie jest wcale tak, że Pure Strike jest bardziej zawodniczy od Pure Drive'a. Jestem dziwnie pewien, że tym drugim modelem wygrano o niebo więcej turniejów zawodowych niż przy użyciu Pure Strike'a (także dlatego, że PD jest dużo dłużej na rynku niż PS, ale to już szczegół :) ). Jak czytam Twój opis tego gdzie dziś jesteś tenisowo, to wiem, że ja ten okres mojej własnej przygody z tenisem przeszedłem w parze z Pure Drive właśnie. I świetnie mi służył jako rakieta rozwojowa. Przez 4 czy 5 lat nie grałem niczym innym, choć regularnie napierdziały mnie rozmaite odcinki ręki, od nadgarstka, przez łokieć, po bark (dziś wiem, że to nie była sztywność dla mnie, choć pamiętać trzeba, że to było ponad 15 lat temu, gdy sztywność PD sięgała wartości 73 bodajże).

Tak, jak Ci pisałem wcześniej - podejrzewam, że dla kogoś w Twojej sytuacji (coś tam już grasz i nie jesteś totalnie początkujący, ale nadal sporo nauki i rozwoju przed Tobą, a do tego nie jesteś ani chucherkiem ani emerytem z brzuszkiem) najlepsze będą rakiety o profilu między 22 a 25/26 mm (bez znaczenia czy profil będzie stały czy zmienny), a więc takie wypośrodkowujące interesującą nas relację między powerem a kontrolą idącą z samej ramy. Do tego średnia sztywność, główka 98 albo setka, otwarty (łatwiejszy do grania współczesnego tenisa) przeplot 16x19, jakiś mulciak wciągnięty na max 25 kg lub miękki drut jeszcze pewnie nieco lżej, a do tego waga ramy w granicach niskich 300g bez naciągu i będziesz miał świetny sprzęt do rozwijania swojego tenisa.

Jak już myślisz o marce Head, to szybciej któryś Extreme (bodajże Vivid Ci już go wcześniej sugerował) czy Speed niż Radical albo Prestige. Serię Gravity, skądinąd bardzo ciekawą, jednak odradzam ze względu na brak ram 16x19, z kolei Instinct to takie head-owskie babolaty, czyli ramy z dużym powerem, a mniejszą kontrolą.

W Wilsonie klasyczny wybór to powinien być przede wszystkim Blade, względnie Ultra lub Pro Staff pod warunkiem, ze to będzie jeden z tych lekkich wariantów PS-a. Clash - jak już pisałem - bardzo ciekawa rama, ale przez swoją inność powinna być przy niej stała adnotacja "zakaz zakupu bez wcześniejszego gruntownego przetestowania".

I tak jak chłopaki wyżej wspominają - dużo dobrego mówi się rzeczywiście o Phantomach Textreme od Prince'a, o Tecnifibre TFight 295 lub 300 i oczywiście zawsze o Yonexach Ezone i Vcore (ale nie Vcore Pro!).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Nie wiem jak się do tego odnieść. Bardzo dziękuję za tak rozwinięta odpowiedź. Jestem umysłem ścisłym więc tak obszernie nigdy nie potrafiłem się odnieść. Wszystko mówię od razu i bez zbędnego opisu 😋
Do twojej wypowiedzi zapewne będę się cofał jak stanę przed wyborem sprzętu. Bo niesie on w sobie dużo porad.
Człowiek za młodu nie interesował się wszystkimi aspektami tej gry. Szczerze, myślałem że czym droższa rakieta heada czy wilsona tym po prostu będę lepszy... ale to było dawno i nieprawda
Teraz wiem że trzeba indywidualnie podchodzić do wyboru rakiety.
Mam jeszcze Aero Drive którym ostatnio sobie grywam. Zasadnicza różnica dlaczego powiedziano mi że PS to rakieta bardziej zawodnicza od PD było uargumentowane tym że PD ma właśnie więcej tego sweetspotu.
Rozglądam się już za princami bo wydaję mi się czymś nowym przez rozkład strun.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

htb pisze: 15 lip 2021, 16:11
SevenUp pisze: Teoretycznie większa sztywność więcej "wybacza". Daje mniej mocy, więcej czucia i komfortu.
Sztywniejsza daje więcej czucia i komfortu i mniej mocy ? Coś mi się nie zgadza. Zawsze najwięcej czucia, komfortu i najmniej mocy miałem w miękkich packach a nie w prętach zbrojeniowych :) ale może to tylko moje wrażenia :)
A co do sztywności to akurat w ostatnich wersjach PD moim zdaniem w ogóle nie czuć że to 70
Fakt tu wkradła się pomyłka, miało być że większa sztywność więcej wybacza, a mniejsza daje mniej mocy, więcej czucia i komfortu. Wybaczcie :)
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Sweet spot ramy można sprawdzić w Tennis Warehouse University (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/contours.cgi). Strona podaje, jaka powierzchnia (w calach kw.) naciągu oddaje uderzenie z zadanym procentem energii nadlatującej piłki (są przedziały co 10%; maks. to ">50%").

Duskusja jest o ramie, ale wspomnę, że sweet spot czy moc albo kontrola zależą też od naciągu (rodzaju, grubości, siły naciągnięcia) i ta sama rama z różnymi naciągami gra baaardzo różnie.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

kula1996 pisze: 16 lip 2021, 11:55 Mam jeszcze Aero Drive którym ostatnio sobie grywam. Zasadnicza różnica dlaczego powiedziano mi że PS to rakieta bardziej zawodnicza od PD było uargumentowane tym że PD ma właśnie więcej tego sweetspotu.
Przez 10 lat grałem PD (czyli od początku treningów do wiosny 2021). W międzyczasie kombinowałem z innymi, czasem podobnymi, a czasem krańcowo różnymi rakietami, i wszystkie drogi nieodmiennie prowadziły mnie z powrotem do PD.

W tym 10-letnim okresie testowałem też PS (98, 16/19, 305g). Nie umiałem tą rakietą wówczas grać, nie miała mocy, a moja technika była zbyt słaba, aby mi się tą rakietą dobrze grało.

Ale okazuje się, że jednak postęp się dokonał i kiedy wiosną znów popróbowałem, okazało się, że to cudo i błyskawicznie przestawiłem się na PS.

Reasumując: Twoja technika powinna przekładać się na wybór ramy, rama może być na początek nieco trudniejsza (żebyś mógł gonić króliczka), ale nie powinna być za trudna, bo po prostu źle Ci się będzie grało.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Nie polecałbym Ci też iść w Prince'a tylko dlatego, że - jak piszesz - mają tam packi z "dziwnymi" układami strun.

Na Twoim etapie przygody z tenisem, naprawdę nie widzę powodu, aby akurat granie wariantem 14x18 (czy to tam jeszcze nieortodoksyjnego Prince akurat proponuje) miało przynieść Ci jakiekolwiek korzyści.

W tym zakresie akurat nie ma co kombinować - bierz 16x19 i nie wydziwiaj. 18x20 czy 18x19 będzie Ci utrudniać naukę nowoczesnego tenisa opartego przede wszystkim na silnym topspinie, a uzysku na zwiększeniu kontroli jaką dają te przeploty prawdopodobnie i tak nie poczujesz (bo braki w technice i tak będą na razie u Ciebie przeważać i zwyczajnie nie wykorzystasz potencjału zamkniętych przeplotów, za to poczujesz ich główną wadę przy brakach w technice, czyli - twoje piłki notorycznie lądujące w siatce lub ledwo przechodzące na stronę przeciwnika). A jeśli myślisz, że 16x19 nie jest dostatecznie "zawodowe", to spieszę z informacją, że 16x19 to od wielu już lat najpopularniejszy przeplot wśród zawodowców i gra nim cała masa super grajków, począwszy od Nadala i Federera (bo Djokovic akurat gra obecnie 18x19, a wcześniej wybierał 18x20).

Przeplotem pośrednim między zamkniętym 18x20 (i powiedzmy, że 18x19) a otwartym 16x19 jest 16x20, ale mimo wszystko za najlepszy do rozwijania nowoczesnego tenisa uważam (ja i zdecydowanie nie tylko ja :) ) właśnie przeplot 16x19.

Więc w tym temacie akurat proszę nie kombinuj. Jak już wskoczysz na wyższy level, to będzie czas na eksperymenty z przeplotem, choć jak już pisałem - 16x19 obecnie i tak przewyższa popularnością wszystkie inne warianty i to zarówno wśród amatorów, jak i zawodników.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Czyli w skrócie, szukać coś z rakiet:
-pure drive 300g 100'(ma tu znaczenie rok modelowy?)
-Tecnifibre TFight 295 lub 300
-Prince 100P
-Head Instinct MP
-Head Extreme Tour
-ewdntualnie Wilson Clash(ale tu pierw lepiej przetestować jak się z nią czuję)
Wybierając coś z tych wyżej, powinienem być zadowolony i znacząco wpłynąć na mój rozwój?
Była też mowa o jakimś Jonexie ale szczerze, nie orientuje się w nich za bardzo w tych modelach
A jakieś dopiski przy headach typu S,MP,Pro dużo zmienia?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Yonex vcore 100 lub Yonex ezone 100.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

kula1996 pisze: A jakieś dopiski przy headach typu S,MP,Pro dużo zmienia
Zmienia i to bardzo dużo żeby nie powiedzieć wszystko :)
Obrazek
_____

Wróć do „Rakiety”