jordi
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 11:02

NTRP 3.0 - wybór rakiety

Buongiorno!!! :)

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem zakupu nowej rakiety. Krótko o mnie:

- w tenisa naście lat temu grałem rok (zajęcia z trenerem raz w tygodniu, mało gry poza tym), teraz od prawie roku trenuję raz w tygodniu z trenerem (indywidualnie), poza tym sparingi i często trening na ścianie (średnio 10h w tygodniu z rakietą w łapce)
- 39 lat, 176 cm, 72 kg, poziom wysportowania ponad przeciętną (siłownia, bieganie, siatkówka, jiujitsu)
- umiejętności: NTRP mocne 3.0, w porywach przy lepszym dniu 3.5
- jak gram: bardziej baseliner (z racji wzrostu niekomfortowo czuję się przy siatce z wyższymi graczami), mocny i solidny backhand (oburęczny), uderzenia bardziej płaskie niż spinowe (także forehand), lubię slice’y i dropshoty
- w zasadzie od niedawnego czasu moja gra przestała polegać na rozpaczliwej walce, by utrzymać piłkę w grze, więc teraz dopiero jest czas na wypracowywanie stylu
- trochę jeszcze o mojej grze na podstawie pomiarów sensorem:
* forehand - max spin 2350, śr. spin 1190, sweet spot 75%, max prędkość 113 km/h, śr. prędkość 87 km/h
* backhand - max spin 2690, średni spin 1230, sweet spot 66%, max prędkość 111 km/h, śr. prędkość 83 km/h

Obecnie gram starym Dunlopem I-Zone (rakieta lekka, 275g z naciągiem, główka 95 cali, przeplot 18-20), szukam na pewno rakiety cięższej (300g). Ogrywam różne rakiety i takie mam wrażenia:

- Head Radical MP – bardzo komfortowo i z czuciem przy forehandzie, przyjemne i komfortowe manewrowanie, za to wrażenie pacnięcia deską do krojenia przy backhandzie - może to wynikać z niecentrycznego uderzania, co wyszło na pomiarze sensorem (66%)
- Babolat Pure Aero – wcześniej miałem wrażenie katapulty (duża rakieta w porównaniu do maleństwa, którym gram na co dzień), ostatnio jak częściej gram cięższymi rakietami – gra mi się bardziej komfortowo
- Head Speed S – bardzo przyjemnie, z czuciem i z kontrolą, w dużej mierze z racji przyzwyczajenia do lżejszych ram, ale chcę cięższą, stąd zastanawiałem się na Speed MP
- Head Speed MP Lite – podobnie jak Speed S
- Head Extreme MP - balans 325 powodował, że nie czułem tych 300g ramy, nie gram za bardzo spinem, stąd grało się "dziwnie", no i ten żarówiasty żółty.. rakietę skreśliłem z listy poszukiwań
- Head Instinct MP – bardzo komfortowo się grało, a piłki mocno się mnie słuchały:)
- Head Speed MP - na tej samej sesji przesiadłem się z Instincta na Speeda MP i miałem odczucie, że rakieta jest nieco trudniejsza, a piłki bywały niepokorne, jakiś czas temu na dużym zmęczeniu grałem też tymi dwoma rakietami, wówczas Speed był ciężki do okiełznania

Czego oczekuję od rakiety - na tym etapie: nie wiem... Główka 100, waga 300g myślę, że byłoby optymalnie. Jak uderzenie mi wyjdzie, to potrafię bardzo mocno uderzyć lekką rakietą (270g z naciągiem), ale wiadomo: inaczej się gra na treningu, inaczej na sparingu z kumplem, inaczej na ścianie, a inaczej na meczu turniejowym:) Na meczach turniejowych mam tendencję do ogromnej zachowawczości:)

W tym momencie najbardziej biorę pod uwagę Pure Aero, Instint MP i Speed MP.

ad. pkt 7 - jako, że cały czas trenuję, to na pewno chcę wspierać rozwój. Z drugiej strony: na meczach warto by rakieta umożliwiała osiągnięcie optymalnych efektów. Czy jest rozsądnym kupować dwie nieco różne rakiety? W końcu jednak chodzi o to, żeby ręka przyzwyczaiła się do jednej..

ad. pkt 8 - budżet dwie rakiety udźwignie:)
jordi
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 11:02

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Jeszcze tytułem uzupełnienia: w jednej strony chciałbym rakietę "rozwojową", z drugiej strony nie chciałbym robić sobie krzywdy i brać rakiety zbyt trudnej - czy za trudną na NTRP 3.0 nie będzie właśnie Head Speed MP?
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

jordi pisze: - jak gram: bardziej baseliner (z racji wzrostu niekomfortowo czuję się przy siatce z wyższymi graczami)
Zastanowiło mnie to zdanie. Dlaczego czujesz się niekomfortowo? Jestem jeszcze niższy i przy dobrze wykonywanych uderzeniach wolejowych (antycypacja + technika) przy amatorskim graniu brak cm nie przeszkadza tak bardzo. Może warto położyć więcej nacisku na grę przy siatce na treningach?

Co do rakiety: gram Graphene Speed MP i - patrząc na Twój szeroki opis - może być ona nieco zbyt wymagająca. Być może Radical MP z racji mniejszej wagi byłaby lepszym wyborem. Ale to jak zawsze wróżenie z fusów. W każdym razie Twoja waga i wzrost sugeruje celować właśnie w przedział wagowy ramy 290-300 g. Powodzenia :)
8:7 40:15
jordi
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 11:02

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Stan dyskomfortu wynika pewnie z "psychicznej blokady" i braku ogrania przy siatce - na treningach woleje z trenerem robimy regularnie, dużo ćwiczę woleje na ścianie, jednak w grze zawsze od siatki uciekam - po prostu czuję się tam niepewnie, ale będę musiał w grach nieturniejowych/nieligowych przymusić się do gry przy siatce i przekonać się o jej benefitach, albo pograć więcej w debla:)

Co do rakiety - grywałem nawet sporo Radicalem MP (Decathlon oferuje darmowe wypożyczenie na parę dni), natomiast z racji faktu, że główka Radicala jest mniejsza niż Speeda, średnio mi się gra nim backhandy, bo przy backhandach gubię sweet spot.

Speed MP (300g) jest w zasadzie tylko 5g cięższy od Radicala MP, natomiast gram też sporo Babolatem PA i ostatnio parę razy Instinctem MP (obie 300g, 100 cali i profil ramy 23-26-23).

Instinctem i Speedem grałem na tej samej sesji - podobne odczucia przy backhandzie, Speed za to jakby nieco trudniejszy w okiełznaniu przy forehandzie, dlatego boję się zrobić sobie krzywdę, z drugiej strony też chciałbym rakietkę rozwojową:) Stąd myślę też o tym Babolacie - ma opinię rakiety, którą mogą grać nawet początkujący:)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Przede wszystkim poprawa techniki i trening. Rakieta nie poprawia nam gry. Raczej ma nam w niej pomagać, a na pewno nie przeszkadzać ;)

To do wwojtka - Radical MP mniej wymagający od Speeda MP? Od kiedy?! To nie waga o tym stanowi ...
Radical w odniesieniu do Speeda czy Instincta był zawsze bardziej "chirurgiczny" narzędziem. A jeżeli chodzi o porównanie Speed - Instinct, to ten drugi jest bardziej dla allroundera / deblisty, a ten pierwszy dla kogoś zdecydowanie okopanego za końcową ale grającego ofensywnie (dla defensora grającego pod górę jest Extreme).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
trainterr
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: 26 kwie 2016, 11:23
Lokalizacja: Suwałki :)

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Ze wszystkich rakiet, które zostały wymienione moim zdaniem wybór powinien paść na Head Speed S - bardzo dobra rama, która przy NTRP 3.0- 3.5 będzie bardziej pomagać, niż szkodzić. Przeskok z rakiety o wadze 270 gram na 300 gram to będzie katorga dla Ciebie (mówię tutaj o utrzymaniu timingu uderzeń, a przede wszystkim Twój bark/łokieć/nadgarstek odczują to boleśnie), a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Tak jak wcześniej napisał Vivid - rakieta sama nie gra, a jest jedynie naszym narzędziem, które ma nam pomagać w ulepszaniu uderzeń, a nie przeszkadzać. Kiedy czytam na różnych portalach tenisowych, że dla początkującego mężczyzny polecana jest rakieta nawet 300 gramowa (o zgrozo), to mnie nieźle trzęsie :::bd::
You hold the Key to the Earth survival ! :)
https://www.facebook.com/rakietowa.pasja/
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

trainterr pisze:Przeskok z rakiety o wadze 270 gram na 300 gram to będzie katorga dla Ciebie (mówię tutaj o utrzymaniu timingu uderzeń, a przede wszystkim Twój bark/łokieć/nadgarstek odczują to boleśnie)
Rozwinąłbym lekko powyższą myśl.

Na początku Autor z pewnością odczuje różnicę po przesiadce na ramę o 25 g cięższą (Autor pisze, że dziś gra ramą 275 g). Początkowo, ręka może pobolewać czysto zmęczeniowo. Ale po kilku treningach (o ile nie będą się odbywać od wielkiego dzwonu...), ręka się przyzwyczai do machania nieco cięższą ramą i będzie okay.

Nie przesadzałbym zatem z tym straszeniem. Jak rozumiem, mówimy o 39-letnim, wysportowanym "byczku", który dotychczas machał rakietą o wadze dla kadetów lub dziewoi (czymkolwiek to jest i jakkolwiek się to pisze...). Dziś standardowo totalnie początkujący faceci zaczynają szkolenie na ramach 295-305 g i pomimo całkowitego braku techniki bez problemu uczą się tenisa na takim sprzęcie, bez jakiegoś masowo-nagminnego odnoszenia kontuzji po drodze. Więc przesiadka osoby już grającej jak najbardziej jest możliwa i nie ma co jej demonizować.

Naprawdę, ramy do 310 g są absolutnie dla wszystkich (facetów) jeżeli chodzi o wagę. Większe problemy tak naprawdę może sprawiać sztywność, a przede wszystkim braki w technice. A "trzysetka" w żaden sposób nie będzie mężczyźnie w sile wieku :D utrudniać opanowania technicznie poprawnej gry w tenisa.

Moim zdaniem, rzecz jasna :D.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
trainterr
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: 26 kwie 2016, 11:23
Lokalizacja: Suwałki :)

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Artlight pisze:
trainterr pisze:Przeskok z rakiety o wadze 270 gram na 300 gram to będzie katorga dla Ciebie (mówię tutaj o utrzymaniu timingu uderzeń, a przede wszystkim Twój bark/łokieć/nadgarstek odczują to boleśnie)
Rozwinąłbym lekko powyższą myśl.

Na początku Autor z pewnością odczuje różnicę po przesiadce na ramę o 25 g cięższą (Autor pisze, że dziś gra ramą 275 g). Początkowo, ręka może pobolewać czysto zmęczeniowo. Ale po kilku treningach (o ile nie będą się odbywać od wielkiego dzwonu...), ręka się przyzwyczai do machania nieco cięższą ramą i będzie okay.

Nie przesadzałbym zatem z tym straszeniem. Jak rozumiem, mówimy o 39-letnim, wysportowanym "byczku", który dotychczas machał rakietą o wadze dla kadetów lub dziewoi (czymkolwiek to jest i jakkolwiek się to pisze...). Dziś standardowo totalnie początkujący faceci zaczynają szkolenie na ramach 295-305 g i pomimo całkowitego braku techniki bez problemu uczą się tenisa na takim sprzęcie, bez jakiegoś masowo-nagminnego odnoszenia kontuzji po drodze. Więc przesiadka osoby już grającej jak najbardziej jest możliwa i nie ma co jej demonizować.

Naprawdę, ramy do 310 g są absolutnie dla wszystkich (facetów) jeżeli chodzi o wagę. Większe problemy tak naprawdę może sprawiać sztywność, a przede wszystkim braki w technice. A "trzysetka" w żaden sposób nie będzie mężczyźnie w sile wieku :D utrudniać opanowania technicznie poprawnej gry w tenisa.

Moim zdaniem, rzecz jasna :D.
Sorry, ale to jest dla mnie jakieś oderwanie od rzeczywistości O_O Osoby początkujące zaczynają grę od 295-305 gram ? Nie dziwię się, że po paru latach wszyscy stoją w kolejkach do fizjoterapeutów z problemami z barkiem lub łokciem (i nie jest to żadne straszenie, tylko osobista podpowiedź). Zastanawiam się, po co komu takie ciężkie ramy na początku przygody z tenisem i komu na tym zależy, żeby brać od razu do ręki takie ciężkie cudeńka? W jakim celu są one polecane ? Przecież tenis to gra bardzo trudna technicznie i dopiero wtedy, kiedy osiągniemy na prawdę przyzwoity poziom to możemy rozglądać się za rakietami powyżej 300 gram. Do tej pory rakieta ma być lekka i przyjemna, co równa się z łatwym manewrowaniem rakiety podczas wymian. Znane są mi osoby, które grają na wysokim poziomie, a nigdy nie używały rakiet powyżej 300 gram :) Sam parę razy próbowałem przesiadkę z 285 gram na 300 i kończyło się to zwykle bólem nadgarstka i barku. Fakt - po paru sparingach ból ustępował i ręka się przyzwyczajała. Mimo to zawsze wracam do rakiet w okolicach 285-295 :) Oczywiście to moje zdanie, ale potwierdzone przez nie jedną osobę ze środowiska tenisowego.

Jeszcze jedno - przesiadka na rakietę cięższą o 25 gram - to jest na prawdę spory skok :)
You hold the Key to the Earth survival ! :)
https://www.facebook.com/rakietowa.pasja/
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

Pamiętam jak kiedyś grałem ze 2-3 lata Headami TiS2 (chyba 245 g). Rama cholernie sztywna, i tym kompensowała "niedożywienie" wagowe. ;) Na papierze rama niegrywalna dla kogoś takiego jak ja, a jednak. Jak spróbowałem to kupiłem ...
Po nich grałem Radicalem LM MP. Tu było 50 g różnicy. Na początku były jaja, ale ja mam technikę szkoloną od dziecka. :P
Dla więcej samouka (co to jest raz w tygodniu z trenerem? ...) to raczej ciężka przeprawa będzie grać ramą o 25-30 g cięższą.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Roger
Weteran
Weteran
Posty: 1248
Rejestracja: 14 lut 2016, 18:41

Re: NTRP 3.0 - wybór rakiety

wwojtek pisze:
jordi pisze: - jak gram: bardziej baseliner (z racji wzrostu niekomfortowo czuję się przy siatce z wyższymi graczami)
Zastanowiło mnie to zdanie. Dlaczego czujesz się niekomfortowo? Jestem jeszcze niższy i przy dobrze wykonywanych uderzeniach wolejowych (antycypacja + technika) przy amatorskim graniu brak cm nie przeszkadza tak bardzo. Może warto położyć więcej nacisku na grę przy siatce na treningach?

Co do rakiety: gram Graphene Speed MP i - patrząc na Twój szeroki opis - może być ona nieco zbyt wymagająca. Być może Radical MP z racji mniejszej wagi byłaby lepszym wyborem. Ale to jak zawsze wróżenie z fusów. W każdym razie Twoja waga i wzrost sugeruje celować właśnie w przedział wagowy ramy 290-300 g. Powodzenia :)
Jeżeli w grę nie wchodzą jedynie Heady i „Nadalowski” Babolat, to myślę, że warto przetestować Wilsona Clash 100 (295g), z uwagi na specyficzne właściwości tej rakiety i niecodzienną miękkość ramy. Piszę o tej rakiecie w wątku Wilson 2018/2019, a będę tą ramę intensywnie testował na przełomie lipca i sierpnia.

Wróć do „Rakiety”