Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Grudzień to okres w którym bliscy obdarowują się prezentami, a jeśli któryś z domowników jest zapalonym tenisistą wtedy najczęściej pojawia się idea aby podarunek dla takiej osoby stał pod znakiem tenisa. W zamyśle i intencji jest to oczywiście fajny pomysł, jednak w przypadku dużej części sprzętu tenisowego bardzo trudno trafić w potrzeby "prezentobiorcy".

Dlatego na wstępie warto starannie przemyśleć taką decyzję i w przypadku którym tradycyjne środki płatnicze odpadają rozważyć bony/karty podarunkowe, które w okresie przedświątecznym oferują największe sklepy tenisowe w Polsce:
SportClub
Strefa Tenisa
Protenis
Forehand.pl

Nie jest to może najbardziej osobisty prezent ale na pewno obok dogadania się z obdarowywanym daje największe szanse na satysfakcję. Warto jednak zwrócić uwagę na zasady użycia bonu/karty i upewnić się iż można ją zrealizować również kupując przez strony internetowe sklepów.

Jeśli koniecznie musi być to prezent w formie "ostatecznej" to w zależności od tego co ma trafić do worka Świętego Mikołaja/Dziadka Mroza/Latającego Potwora Spaghetti (niepotrzebne skreślić) czeka was mniej lub więcej pracy inwigilacyjnej. Poniżej poradnik z podziałem poszczególnych artykułów na grupy wg stopnia trudności...

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych potencjalnych prezentów warto zastanowić się jak bardzo "elastyczny" jest obdarowywany obiekt. Tenisiści to bardzo dziwny gatunek, w którym często trafiają się osobniki, których przywiązanie do konkretnego modelu sprzętu nabiera cech niemalże autystycznych, przez co nie ma absolutnie mowy o jakiejkolwiek możliwości użycia zamienników. Dla takich "okazów" ewentualny prezent będzie więc jedynie powieleniem tego co już używa.

Teraz możemy przejść do samych prezentów...

1. Grupa względnie bezpieczna
  • Owijki wierzchnie (tzw. overgripy) - w zasadzie jest to jeden z najbezpieczniejszych podarunków. Wyróżnia się tylko 2 rodzaje owijek - suche i lepkie. Wystarczy więc wyciągnąć rakietę naszego celu i po prostu "pomacać" lub poszukać opakowania z nazwą. Dzięki takiej wiedzy nie powinno być problemu z zakupem tego artykułu.
  • Piłki - w zasadzie jeszcze łatwiejszy wybór od poprzedniego. Bezpiecznie jest zakupić ten sam model jakiego używa obdarowywany, choć trzeba by mieć prawdziwego pecha żeby zakupić akurat model piłek, który z jakichś powodów mu nie odpowiada.
  • Frotki, bandany, czapki, daszki - trudność doboru porównywalna do piłek. Jedyną uwagą może być zwrócenie uwagi czy tenisista-domownik pilnuje "jednolitości" marki w swoim stroju (to jest czy spodenki, frotki, czapki i koszulki są tego samego producenta). Wszystko jest w rozmiarze uniwersalnym tak więc nie ma problemu z rozmiarówką.
  • Termobagi - prezent dobry jeśli prezentobiorca narzeka na swoją obecną torbę lub jest ona tak rozklekotana, że lada moment będzie wymagała wymiany. Co trzeba wiedzieć? Przede wszystkim czy jest to klasyczny termobag. Ile ma komór głównych tj. dużych kieszeni w których zmieścić może się co najmniej jedna rakieta? Zakupiona torba powinna mieć ich tyle samo lub jeśli zainteresowany skarżył się na brak miejsca większa (o ile to możliwe). Czy poprzedni termobag miał tzw. komorę termiczną (jedna z kieszeni głównych wyściełana rodzajem folii), jeśli tak to dobrze by było aby nowa również takową posiadała. Tutaj jeszcze uwaga, nie należy brać do siebie zapisu ile rakiet może pomieścić termobag. Jest to maksymalna ilość rakiet jaka wejdzie do torby ale nic poza tym, a przecież do torby pakujemy jeszcze multum innych rzeczy... co za tym idzie to że zainteresowany ma 2 rakiety nie oznacza iż należy mu kupić termobag na 3 (chyba że faktycznie z takiego korzysta - niektórzy używają 2 osobnych torb - 1. na rakiety i 2. na pozostałe rzeczy). Oraz tak jak w przypadku wyżej wymienionych frotek etc. warto zwrócić uwagę czy marka torby pokrywa się z rakietami - niektórzy czują wewnętrzną psychiczną potrzebę zgodności w tej materii.
2. Grupa potencjalnie niebezpieczna
  • Ubrania inne niż wymienione w grupie 1. - koszulki i spodenki, właściwie są to rzeczy, które sklasyfikowałbym na pograniczu grupy 1. i 2., ale dlaczego? Wydawać by się mogło iż zakup koszulki tenisowej to nic prostszego. Patrzymy na metkę, mamy rozmiar nic tylko wybrać i zamówić. Jednakże nie jest to aż tak bezproblemowe i nie mam na myśli kwestii gustu (wzór, kolorystyka etc.). Zacznijmy od rzeczy błahych, które padły już przy okazji prezentów z grupy 1. tj. czy poszczególne elementy garderoby muszą być zgodne markowo. Ważniejszą kwestią jest jednak względność numeracji oraz zróżnicowanie kroju. Niestety rozmiar S w marce 'X' nie musi odpowiadać rozmiarowi S w marce 'Y'. Ba! W zależności od linii/serii/modelu ten sam rozmiar w ofercie tego samego producenta może mieć znacząco inny krój przez co może po prostu być niewygodny. Podejmując ewentualne ryzyko warto więc przynajmniej poszukać jakiego rozmiaru są już posiadane ubrania tenisowe tego samego producenta, które mają zostać kupione. To powinno zminimalizować szanse potencjalnego niedopasowania.
  • Buty - tak jak we wcześniejszych przypadkach sprawdzamy czy jest potrzeba zgodności marki. W przypadku butów z rzeczy do zweryfikowania ważny jest bieżnik. W Polsce dominują korty ziemne i najpewniej to w tzw. jodełkę będzie musiał być zaopatrzony kupowany trzewik jednakże bywają wyjątki i są miejsca gdzie grywa się więcej np. na sztucznej trawie dlatego zaraz po sprawdzeniu rozmiaru obuwia (koniecznie w centymetrach aby ewentualnie skorzystać z tabel rozmiarówką jeśli kupowany but będzie jednak innej marki) kolejną rzeczą powinno być sprawdzenie właśnie jaki bieżnik posiadają dotychczasowe buty celu. Potencjalne niebezpieczeństwa nawet jeśli dobrze wstrzelimy się w rozmiar i bieżnik to podbicie i szerokość buta. Jest to jakby nie było zaraz po rakiecie najważniejsza część ekwipunku tenisisty i jakiekolwiek niedogodności w tej materii mogą się przełożyć nie tylko na nieudany prezent ale i problemy zdrowotne. W tym miejscu polecam zapoznać się z miniporadnikiem doboru obuwia tenisowego.
  • Naciągi - w pewnych okolicznościach i trzymając się pewnych zasad naciągi mogłyby trafić do grupy pierwszej ale w specyficznych przypadkach nasze starania mogą spalić na panewce i zaraz wytłumaczę dlaczego. Przede wszystkim pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie czym prezentobiorca gra obecnie - najlepiej spisać napisy z samych strun w rakiecie (uwaga, nie każda struna takowe posiada) lub z opakowania jeszcze nie wciągniętych (kolejna uwaga, mogą one być inne od tych, które są wciągnięte w rakiecie). Tutaj istotnymi informacjami będą średnica używanych strun oraz ich typ. Wpisując nazwę w internecie można odnaleźć dany model struny, a co za tym idzie określić jej typ lub w przypadku wątpliwości zapytać na forum. Są to informacje o tyle istotne gdyż z wielu powodów struny za grube/cienkie oraz innej konstrukcji mogą być niewskazane lub po prostu nie odpowiadać preferencjom zainteresowanego. Oczywiście można w ten sposób próbować zmusić do wypróbowania czegoś zupełnie innego (powyższe porady mają na celu wybranie czegoś innego, a jednak leżącego w "strefie komfortu" użytkownika) ale jeśli np. osoba bliska boryka się z łokciem tenisisty wtedy wręczenie jej powiedzmy naciągu poliestrowego o średnicy 1,30mm to gra takowym prezentem nie będzie dla niej miłym doświadczeniem. Tak więc kupując strunę celujemy w ten sam typ/rodzaj struny oraz w zbliżoną średnicę (jeśli poprzednia miała 1,25 to szukamy 1,23-1,27mm etc.).
3. Grupa niebezpieczna
  • Rakiety, rakiety, rakiety - najtrudniejszy i szczególnie odradzany przeze mnie pomysł na prezent. W wyjątkowych sytuacjach może być to udana niespodzianka np. kiedy prezentobiorca miał zamiar kupić właśnie takowy egzemplarz (uwaga bardzo łatwo pomylić nazwę modelu i rozczarowanie gotowe), w tym momencie właściwie wystarczyłoby sprawdzić rozmiar rączki jaką gra zainteresowany. Jest tu jednak pewien haczyk, jeśli dotychczas grał rakietami innej marki wcale nie musi pasować ten sam rozmiar rączki. Kształty rączek są różne, a przez co mogą w dłoni wydawać się większe lub mniejsze. Innym jeszcze bardziej skrajnym przypadkiem może być sytuacja w której założony kapsel (polecam temat Anatomia Ramy) ma większą lub mniejszą numerację od samej rączki, są to rzadkie przypadki ale np. niektórzy użytkownicy naszego forum, o zawodowcach nie wspominając, korzystają z takiego patentu. Część rakiet posiada jednak oznaczenie rozmiaru rączki na wewnętrznej lub zewnętrznej części widełek, i w tym przypadku trudno o pomyłkę.
    Ten przykład był, powiedzmy, przypadkiem najbardziej akceptowalnym, drugim podobnym ale już gorszym jest kiedy ktoś rozpoczyna przygodę z tenisem. Z jednej strony nie ma preferencji, oczekiwań etc. z drugiej jak dobrać rozmiar rączki? Poza tym w przypadku dziecka dobrze byłoby wybrać pierwszą rakietę podczas wspólnych zakupów, przy okazji dopasowując rozmiar rączki choć nie jest to tak prosta sprawa.
    Poza powyższymi przypadkami, a właściwie również w przypadku tego drugiego zakup rakiety to kompletny strzał w ciemno, co więcej często dość kosztowny.
    Proces rozsądnego doboru rakiety tenisowej dla już grającej osoby wymaga nie tylko wiedzy w temacie ale również aktywnego udziału samego zainteresowanego, który opisze swoje potrzeby i odniesie je do swojej aktualnie używanej rakiety. A na podstawie tego jesteśmy tak naprawdę tylko w stanie wytypować potencjalne rakiety do przetestowania, a nie kupienia od ręki. To wszystko sprawia iż rakieta tenisowa mimo iż jest na pozór najbardziej oczywistym wyborem na prezent jest również najbardziej kłopotliwym, tak dla darczyńcy jak i "darbiorcy".
Dodatkowe uwagi ogólne...
Doradzam unikać zakupów najbardziej popularnych modeli rakiet (Babolat, Head, Wilson) i naciągów (Luxilon) na portalach aukcyjnych od podmiotów innych niż autoryzowane sklepy. Niestety w dzisiejszych czasach o falsyfikaty tego co się sprzedaje nietrudno. A zdecydowanie lepiej zapłacić troszeczkę więcej niż potem żałować i "tropić" nieuczciwego sprzedawcę.

A na koniec aby nieco osłodzić powyższe obostrzenia przypominam iż najważniejsza jest sama pamięć o osobach bliskich i to ona jest najlepszym prezentem.

Obrazek
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

ED - świetny tekst. :::gd:::
Ale to się powinno znaleźć na pierwszej stronie portalu! Także na onet, wp itp... :D
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

TomPL pisze:ED - świetny tekst. :::gd:::
Ale to się powinno znaleźć na pierwszej stronie portalu! Także na onet, wp itp... :D
Zgadzam się.

Jak ktoś kupuje rakietę na święta to niech najlepiej dołączy paragon. ;)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Dziękuję Panowie! :oops: Natchnęło mnie jakoś jak przeglądałem co mógłbym wziąć ze Sportclubu w związku z dniem darmowej wysyłki i stwierdziłem, że sam nie wiem czego chcę. A może inaczej... ja chcę wszystko! rotfl :wink:
TomPL pisze:ED - świetny tekst. :::gd:::
Ale to się powinno znaleźć na pierwszej stronie portalu! Także na onet, wp itp... :D
Dobry pomysł. :::gd::: Muszę tylko zmienić zapis z BB Code na html.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

wyczesany pisze:Jak ktoś kupuje rakietę na święta to niech najlepiej dołączy paragon. ;)
Ruska Armia raczej nie wystawia paragonów! rotfl
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
eReF
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: 5 maja 2013, 21:53
Lokalizacja: Opole

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Idealny poradnik dla naszych bliskich :D. Wystarczy tylko podsunąć ten tekst do przeczytania i zasugerować co nieco, np kończą mi się overki lub też przydała by mi się nowa torba ehhehe :] .
Obrazek
Head Youtek Graphene Prestige MP
NTRP-3.0
Awatar użytkownika
Aurelius
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 817
Rejestracja: 25 gru 2009, 22:36

Dzięki ED.

Wysłane przy użyciu Tapatalku...
Obrazek
W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce jest.
Dean Fixsen
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

keicam pisze:
wyczesany pisze:Jak ktoś kupuje rakietę na święta to niech najlepiej dołączy paragon. ;)
Ruska Armia raczej nie wystawia paragonów! rotfl
:oldtimer: :::scratchy:::


ED pracusiu :). Ładne, ładne. :::gd:::
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

logigamer pisze:
keicam pisze:
wyczesany pisze:Jak ktoś kupuje rakietę na święta to niech najlepiej dołączy paragon. ;)
Ruska Armia raczej nie wystawia paragonów! rotfl
:oldtimer: :::scratchy:::


ED pracusiu :). Ładne, ładne. :::gd:::
Logi a jak się ma przygotowywanie Twojego prezentu świątecznego :::photo::: ?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Naprawdę jestem pod wrażeniem, ED. Profesjonalna robota! :!:brv:!: :!:brv:!: :!:brv:!:
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Dobra robota ED :::gd::: .
Teraz tylko należy mieć nadzieję, że ktoś kto wejdzie na Forum najpierw zajrzy do tego tematu i przeczyta zanim będzie chciał od razu założyć temat "jaką rakietę kupić dla..." :) .
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Nie obraziłbym się jakby Mikołaj mi sprezentował Yonex EZONE Ai 100. :D
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Prezenty tenisowe - uwagi dla obdarowujących

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za docenienie mojej pracy. :hanky:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Rakiety”