Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

kula1996 pisze: 17 lip 2021, 00:45
Wybierając coś z tych wyżej, powinienem być zadowolony i znacząco wpłynąć na mój rozwój?
Raczej nie będą przeszkadzać.

Rakieta mocy sprawczej nie ma.

Podstawa to doskonalenie techniki, poruszania się, sprawności i głowy.

Niestety to skazuje takich osłów jak ja na bycie wiecznym studentem.
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Artlight pisze: 16 lip 2021, 04:23 Uporządkujmy kilka kwestii :)

Po pierwsze - pytasz powyżej o profil ramy i jego znaczenie.

Więc tak - te przykładowe 21/23/21 to grubość (w milimetrach) ramy w trzech kluczowych miejscach - na widełkach, na godzinie 3/9 główki i na szczycie główki. Część rakiet ma tzw. zmienny profil, a część stały, np. 23 mm w każdym miejscu pomiaru, ale powiedzmy że to akurat zagadnienie jest w tym momencie mniej istotne dla Ciebie.

Co do zasady - im grubsza rama, tym sztywniejsza, a tym samym więcej daje powera, a mniej kontroli. Wystarczy wówczas krótszy zamach, a piłka i tak "ma odejście" i leci daleko. Dlatego np. grubszymi/sztywniejszymi ramami łatwiej się bronić - np. w takiej dość typowej sytuacji: grasz na linii końcowej, dostajesz mocny strzał do swojego backhandu, dobiegasz do piłki ale wiesz już że nie zdążysz wykonać zamachu i możesz jedynie próbować odegrać poprzez sięgnięcie piłki (mówimy na to często "odegranie z przystawienia"), czyli niejako wrzucenie jedynie główki rakiety za piłkę (bez większego zamachu), tak aby tylko odbiła się ona od strun i wykorzystując siłę uderzenia przeciwnika wróciła na jego stronę kortu (najlepiej jako wysoka, długa piłka pod linię końcową przeciwnika). Kiedy wiesz jak zagrać taką piłkę i masz w ręku np. Pure Drive'a, to takie skrajnie defensywne zagranie ma spore szanse powodzenia. Ale spróbuj zamienić PD na jakąś cieniutką i mięciutką ramę a gwarantuję, że piłka, którą odegrasz będzie zdecydowanie krótsza i łatwiejsza dla przeciwnika, a jest i spora szansa, że na jego połówkę kortu w ogóle nie doleci.

Po drugie - pytasz czy mniejsza sztywność wybacza więcej niż takie przykładowe 70 w Babolatach.

Generalnie, to czy rakieta więcej wybacza czy mniej, to obszar częściej związany z analizą sweetspotu rakiety, a nie jej sztywności. Czyli, że rakieta z dużym sweetspotem wybacza więcej, bo na większej powierzchni strun zachowuje ona jednolite odbicie (bardziej jednolity sposób oddawania energii) o optymalnej charakterystyce założonej dla dany rakiety w procesie jej konstruowania. Im większy sweetspot, tym łatwiej się gra i to jest akurat czynnik, którego nigdy za dużo. Niestety na co dzień producenci nie podają jakiejś zunifikowanej miary wielkości sweetspotu, którą moglibyśmy sobie porównywać między różnymi ramami (choć dla części ram można znaleźć takie wyliczanki w sieci), ale za to łatwo wyczuć w trakcie gry gdzie na strunach mieści się nasz sweetspot i czy ostatnia piłka wylądowała w tym obszarze (mamy wtedy czyste, soczyste odejście piłki od strun, bez żadnych wibracji przenoszonych na rękę, a piłka leci w sposób przewidywalny) czy jednak poza nim (tzw. uderzenie niecentryczne - piłka zdycha po odejściu od ramy, łapiemy niedolota lub jakąś dziwną parabolę i kierunek lotu, zmienia się nawet dźwięk uderzenia, a może zdarzyć się i tak - zwłaszcza przy sztywnych ramach - że na rękę idą nam niechciane wibracje).

Czy można założyć, że im większa główka tym większy sweetspot? Do pewnego stopnia tak, choć jest jeszcze kilka parametrów wpływających na ten element (od zróżnicowania profilu ramy, o którym pisałem wcześniej, przez rozkład wagi w główce rakiety, po dobór naciągu i parametrów naciągania).

Ale wróćmy do sztywności ramy. Tu w pewnym sensie o "stopniu wybaczania" możemy mówić jedynie w takim kontekście, że sztywną ramą łatwiej jest wykonać pewne uderzenia (np. te związane z głęboką obroną o czym już pisałem), a przede wszystkim, że sztywna rama nadrabia podstawowy problem u początkujących graczy, tj. "panie, nie leci". Sztywna rama "wybacza" to, że nie umiemy nadać główce rakiety odpowiedniej prędkości (pamiętając, że jeszcze musimy się zmieścić w liniach wyznaczających granice pola gry). Czyli machamy wolniej, a piłka i tak leci dostatecznie daleko abyśmy mogli próbować utrzymać wymianę.

Po trzecie - piszesz o porównaniu Pure Strike do Pure Drive i o innych markach.

Zacznijmy od tego, że nie jest wcale tak, że Pure Strike jest bardziej zawodniczy od Pure Drive'a. Jestem dziwnie pewien, że tym drugim modelem wygrano o niebo więcej turniejów zawodowych niż przy użyciu Pure Strike'a (także dlatego, że PD jest dużo dłużej na rynku niż PS, ale to już szczegół :) ). Jak czytam Twój opis tego gdzie dziś jesteś tenisowo, to wiem, że ja ten okres mojej własnej przygody z tenisem przeszedłem w parze z Pure Drive właśnie. I świetnie mi służył jako rakieta rozwojowa. Przez 4 czy 5 lat nie grałem niczym innym, choć regularnie napierdziały mnie rozmaite odcinki ręki, od nadgarstka, przez łokieć, po bark (dziś wiem, że to nie była sztywność dla mnie, choć pamiętać trzeba, że to było ponad 15 lat temu, gdy sztywność PD sięgała wartości 73 bodajże).

Tak, jak Ci pisałem wcześniej - podejrzewam, że dla kogoś w Twojej sytuacji (coś tam już grasz i nie jesteś totalnie początkujący, ale nadal sporo nauki i rozwoju przed Tobą, a do tego nie jesteś ani chucherkiem ani emerytem z brzuszkiem) najlepsze będą rakiety o profilu między 22 a 25/26 mm (bez znaczenia czy profil będzie stały czy zmienny), a więc takie wypośrodkowujące interesującą nas relację między powerem a kontrolą idącą z samej ramy. Do tego średnia sztywność, główka 98 albo setka, otwarty (łatwiejszy do grania współczesnego tenisa) przeplot 16x19, jakiś mulciak wciągnięty na max 25 kg lub miękki drut jeszcze pewnie nieco lżej, a do tego waga ramy w granicach niskich 300g bez naciągu i będziesz miał świetny sprzęt do rozwijania swojego tenisa.

Jak już myślisz o marce Head, to szybciej któryś Extreme (bodajże Vivid Ci już go wcześniej sugerował) czy Speed niż Radical albo Prestige. Serię Gravity, skądinąd bardzo ciekawą, jednak odradzam ze względu na brak ram 16x19, z kolei Instinct to takie head-owskie babolaty, czyli ramy z dużym powerem, a mniejszą kontrolą.

W Wilsonie klasyczny wybór to powinien być przede wszystkim Blade, względnie Ultra lub Pro Staff pod warunkiem, ze to będzie jeden z tych lekkich wariantów PS-a. Clash - jak już pisałem - bardzo ciekawa rama, ale przez swoją inność powinna być przy niej stała adnotacja "zakaz zakupu bez wcześniejszego gruntownego przetestowania".

I tak jak chłopaki wyżej wspominają - dużo dobrego mówi się rzeczywiście o Phantomach Textreme od Prince'a, o Tecnifibre TFight 295 lub 300 i oczywiście zawsze o Yonexach Ezone i Vcore (ale nie Vcore Pro!).
Tak z czystej ciekawości chce dopytać. Czemu nie wersja Vcore pro? Próbowałem samemu znaleźć odpowiedź na to pytanie i nie mogłem. Bo parametrami to to się nie różni.? Tak samo znalazłem wersję vcore 100a i też nie wiem czy to ma jakieś większe znaczenie i odbiega od tych co polecaliście
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Vivid pisze: 11 cze 2021, 19:50 Head Instinct MP. Ale patrząc na to co piszesz o Pure Strike to może nawet Head Extreme Tour? ...
A czy ta sztywność 70 w instinc mp nie za duża? Bo jest to już taka dość górna granica tych sztywności. I tak się naczytałem (choć nie wiem czy to prawda) , że to potem wychodzi i są bóle barku,łokci czy nadgarstka.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Mam wrażenie że patrzysz na parametry ram wybiórczo.
Parametry ramy to nie tylko waga, wielkość główki i sztywność.
Między Vcore 100 i Vcore Pro jedyna różnica to profil ramy, bo różnica w sztywności pomijalna. Ale właśnie profil ramy robi różnice i odczucia z gry będą kompletnie inne.
To samo dotyczy tego o co pytałeś wyżej, różnice między rakietami Head S, MP, Pro w tym samym modelu. Można powiedzieć że to kompletnie inne ramy. Inna waga, balans, profil ramy, sztywność, a co za tym idzie kompletnie inne odczucia w grze.
Prawdę mówiąc na sztywność patrzyłbym najmniej :) Gram rakietami o sztywności 70+ i nie mam z tym żadnego problemu, nawet teraz po powrocie po dłuższej przerwie i sporym uszczerbku na zdrowiu, przez które powinno być to bardzo odczuwalne. Zresztą mam wrażenie że obecne powiedzmy RA72 jest jakość bardziej łagodne dla nas niż RA72 sprzed 10 lat :)
Obrazek
_____
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

No szczerze to mimo że już wyżej koledzy wspominali o profilu ramy dalej zapominam na to patrzę porównując packi.
Head Instinc MP taka była mi polecana wyżej, tylko z tego co teraz zrozumiałem czym to będzie starszy model(np.używany z portalu aukcyjnego) tym RA będzie bardziej odczuwalne?
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

"Head IG Challenge Pro Niebieska"
-waga się zgadza
-główka 100' powinna być odpowiednia
-profil ramy zmienny 23 - 26 - 23 cm ale nie jest to przedział 21 czy mniej.
I cena nowej też wygląda zachęcająco, tylko teraz może już ktoś miał doświadczenie i co nieco powie.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

kula1996 pisze: 21 lip 2021, 12:52 Head Instinc MP taka była mi polecana wyżej, tylko z tego co teraz zrozumiałem czym to będzie starszy model(np.używany z portalu aukcyjnego) tym RA będzie bardziej odczuwalne?
Do niedawna grałem i jeszcze od czasu do czasu odbijam tym modelem ale chyba ze 3 generacje wstecz. Przesiadałem się na nią z Radicala MP. Krzywdy sobie nie zrobiłem. Tak jak chyba Marcin_L napisał wyżej, najważniejsze żeby skupić się na poprawianiu naszej techniki. Jak to będzie kiepskie to nawet rakietą z RA50 możemy sobie zrobić krzywdę, może nawet większą niż taką z RA70
Ja przesiadłem się ze Speed'a i Insticnta właśnie na Pure Drive i jestem zadowolony. Różnica jaką widzę to taka że chyba PD bardziej lubi grę rotacyjną i lepiej nią ta gra wychodzi niż płaskie strzelanie, albo jeszcze po prostu tego nie potrafię tą rakietą rotfl
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Spojrzałem jeszcze raz na Twój budżet (450 zł) i obawiam się, że z nówkami będzie tu kłopot o tyle, że wszyscy powyżej polecamy Ci rakiety z absolutnie najwyższej półki, podczas gdy w tym budżecie ciężko Ci będzie upolować akurat te ramy (są nieliczne wyprzedażowe egzemplarze, ale tam często problemem jest rączka, bo zostały np. same dwójki albo piątki, a to zdecydowanie nie każdemu pasować będzie).

Powoli czas kończyć dyskusję (w końcu chcesz przede wszystkim kupić rakietę i cieszyć się grą a nie męczyć czytaniem naszych wypocin :)), więc krótko ujmę to tak:

1. Jeżeli jednak widzisz siebie jako czysto rekreacyjnego grajka, to spokojnie kup sobie tego Heada IG Challenge Pro niebieskiego. Na pewno da się tym czymś "zrobić postęp", ale musisz się liczyć z tym, że jeśli tenis wciągnie Cię mocniej, to niezbędna stanie się przesiadka na rakietę z wyższej półki. Aha - w tej grupie (umownie - tańszych rakiet) pilnuj się jednej zasady: rakieta ma być grafitowa, bez domieszki aluminium. Tak, wyszukany przez Ciebie Head IG Challenge Pro spełnia ten warunek.

2. Jeżeli budżet jest ważny, ale jednak chciałbyś kupić poważniejszą rakietę, z tej umownej górnej półki, to albo szukaj używanych (lekko używane topowe modele w bardzo dobrym stanie kupisz bez problemu za mniej, a nawet dużo mniej, niż 450 zł) albo nówek wyprzedażowych. Patrząc - przykładowo - w aktualną ofertę Strefy Tenisa, ja z ram wyprzedażowych zdecydowanie wybrałbym:

https://strefatenisa.com.pl/rakiety/rak ... 916?c=2178 (o ile pasuje Ci rączka 4 i budżet przekroczony o 20 złotych)
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Jak najbardziej biorę też pod uwagę modele używane. Wydaję mi się to nawet lepszą opcją kupić używany model z wyższej półki aniżeli nowke ale gorszą. Co prawda nie wezmę jakiejś obdrapanej czy pękniętej bo to się mija z celem.
kula1996
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2016, 13:16

Re: Dobór ramy dla 3.5 NTRP

Zainteresował mnie również 'Yonex vcore pro 100a'.
Ale wyżej koledzy pisali żebym szukał bez pro,a tu jeszcze 'a'.

Wróć do „Rakiety”