live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

hokej pisze: 4 cze 2022, 05:32
W dalszym ciągu mam szczękościsk jak widzę u Igi łokieć przyklejony do ciała. Hatfu, ale to jest proszenie się o kontuzję z gatunku poważnych.
Sport wyczynowy to generalnie proszenie się o kontuzje. Nie wierzę, że trenerzy nie próbowali tego Igi oduczyć
kiedy jeszcze było to możliwe, na całe szczęście im się nie udało. Iga robi wrażenie upartej do bólu, takiej nie złamiesz jeśli się na coś uprze. Jest też możliwość, że trener dostrzegł, że takie a nie inne prowadzenie jest Idze potrzebne do harmonijnego ruchu i tego nie zmieniał. Czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja bo już teraz Iga osiągnęła tyle, że dla innych grających to jakiś niewyobrażalny kosmos, to jest czysta kalkulacja ewentualnych strat i potencjalnych zysków, owe zyski już na tym etapie są takie, że każda juniorka brałaby je w ciemno.

Dobrze żeby trenerzy mieli świadomość, że to nie oni ale wybitni zawodnicy powodują rozwój wszelkich dyscyplin sportowych, w szczególności indywidualnych tych bardziej technicznych. Jeśli będą rutynowo podchodzić do każdego zawodnika, jest prawie pewne, że "zabiją" każdy wybitny talent. Cóż z tego, że Iga miałaby "bezpieczne" prowadzenie gdyby nie miała wyników, kogo by to obchodziło?

Jak dla mnie taka potencjalna kontuzja to pikuś w porównaniu z hodowaniem babochłopów czy potworkowatości jednoręcznych tenisistów. :wink:
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Gdybym zagrał FH tak jak Nadal, gdybym potrafił, to mój nadgarstek by się rozleciał w trakcie pierwszego treningu. A u Rafy nic, spoko, tylko stopa ;)
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

live pisze: 4 cze 2022, 09:07
hokej pisze: 4 cze 2022, 05:32
W dalszym ciągu mam szczękościsk jak widzę u Igi łokieć przyklejony do ciała. Hatfu, ale to jest proszenie się o kontuzję z gatunku poważnych.
Sport wyczynowy to generalnie proszenie się o kontuzje. Nie wierzę, że trenerzy nie próbowali tego Igi oduczyć
kiedy jeszcze było to możliwe, na całe szczęście im się nie udało. Iga robi wrażenie upartej do bólu, takiej nie złamiesz jeśli się na coś uprze. Jest też możliwość, że trener dostrzegł, że takie a nie inne prowadzenie jest Idze potrzebne do harmonijnego ruchu i tego nie zmieniał. Czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja bo już teraz Iga osiągnęła tyle, że dla innych grających to jakiś niewyobrażalny kosmos, to jest czysta kalkulacja ewentualnych strat i potencjalnych zysków, owe zyski już na tym etapie są takie, że każda juniorka brałaby je w ciemno.

Dobrze żeby trenerzy mieli świadomość, że to nie oni ale wybitni zawodnicy powodują rozwój wszelkich dyscyplin sportowych, w szczególności indywidualnych tych bardziej technicznych. Jeśli będą rutynowo podchodzić do każdego zawodnika, jest prawie pewne, że "zabiją" każdy wybitny talent. Cóż z tego, że Iga miałaby "bezpieczne" prowadzenie gdyby nie miała wyników, kogo by to obchodziło?

Jak dla mnie taka potencjalna kontuzja to pikuś w porównaniu z hodowaniem babochłopów czy potworkowatości jednoręcznych tenisistów. :wink:
Ale zdajesz sobie sprawę, że ci wybitni zawodnicy, na etapie, kiedy kształtowali uderzenia, wybitnymi raczej nie byli? O_O Ktoś, kiedyś dał d..y po całości, to że tego teraz nie ma szans wykorzenić to jasna sprawa.
I jakby to powiedzieć, gość połamany wszędzie gdzie się da, czyli Rafa, powiedział po półfinale, że wolałby mieć nową stopę, niż wygrać w niedzielę. Jest życie po karierze, nawet długie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

hokej pisze: 4 cze 2022, 12:36

Ale zdajesz sobie sprawę, że ci wybitni zawodnicy, na etapie, kiedy kształtowali uderzenia, wybitnymi raczej nie byli? O_O Ktoś, kiedyś dał d..y po całości, to że tego teraz nie ma szans wykorzenić to jasna sprawa.
I jakby to powiedzieć, gość połamany wszędzie gdzie się da, czyli Rafa, powiedział po półfinale, że wolałby mieć nową stopę, niż wygrać w niedzielę. Jest życie po karierze, nawet długie.
Coś Ty taki delikatny, mój kręgosłup już od dawna nadaje się do operacji z powodu pracy ale pracuje dalej nie jojcze,
chociaż zarobki to ułamek tego co zarabiają tenisiści.

Twoje wywody w stosunku do Igi nie znajdują żadnego potwierdzenia, są tylko i wyłącznie potencjalną możliwości, jedną z wielu. Jeśli to co opisujesz stanie się realnym bytem będzie można się nad tym zastanowić.

Ponadto mam przekonanie graniczące z pewnością, że przy takim ruchu jak u Igi łatwiej ukryć kierunek uderzenia,
co nie jest bez znaczenia a nawet, w niektórych wypadkach może być decydujące w wymianach.
Argue
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 314
Rejestracja: 13 mar 2014, 22:20

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Odpowiadając na pytanie w temacie:

Tak, to już jest rok Świątek.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

hokej pisze: 4 cze 2022, 05:32
live pisze: 3 cze 2022, 15:17 Bardzo podobają mi się uderzenia Igi, przypominają mi ruchy wybitnego operatora chirurga, są błyskawiczne, precyzyjne i pewne. Z tym trzeba się urodzić nie da się tego wyuczyć tzn. można sle tylko do pewnego stopnia.
Iga operuje szybko w sposób mało inwazyjny dla pacjenta znaczy przeciwniczki rotfl ostatnio nawet bez większych komplikacji
Całość wielu wymian tworzy spójny geometryczny wzór, może się wydawać, że to nic trudnego (schemat). Tak to zwykle wygląda gdy mamy do czynienia z wybitnym rzemiosłem czy nawet sztuką, ta iluzoryczna lekkość i prostota to największe atrybuty wszelkich "mistrzów"
W dalszym ciągu mam szczękościsk jak widzę u Igi łokieć przyklejony do ciała. Hatfu, ale to jest proszenie się o kontuzję z gatunku poważnych.
Iga Swiatek forehand - obrazy Google.
Ilość zdjęć z forehandem z łokciem przyklejonym do ciała - 0. Ułożenie ręki podobne do tego Novaka.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Niewątpliwie mamy proroka na forum.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Prorok Googiel?
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

SevenUP pisze: 5 cze 2022, 16:56
hokej pisze: 4 cze 2022, 05:32
live pisze: 3 cze 2022, 15:17 Bardzo podobają mi się uderzenia Igi, przypominają mi ruchy wybitnego operatora chirurga, są błyskawiczne, precyzyjne i pewne. Z tym trzeba się urodzić nie da się tego wyuczyć tzn. można sle tylko do pewnego stopnia.
Iga operuje szybko w sposób mało inwazyjny dla pacjenta znaczy przeciwniczki rotfl ostatnio nawet bez większych komplikacji
Całość wielu wymian tworzy spójny geometryczny wzór, może się wydawać, że to nic trudnego (schemat). Tak to zwykle wygląda gdy mamy do czynienia z wybitnym rzemiosłem czy nawet sztuką, ta iluzoryczna lekkość i prostota to największe atrybuty wszelkich "mistrzów"
W dalszym ciągu mam szczękościsk jak widzę u Igi łokieć przyklejony do ciała. Hatfu, ale to jest proszenie się o kontuzję z gatunku poważnych.
Iga Swiatek forehand - obrazy Google.
Ilość zdjęć z forehandem z łokciem przyklejonym do ciała - 0. Ułożenie ręki podobne do tego Novaka.
Geniusz wyszukiwania, gratulacje.
https://www.sport.pl/tenis/7,64987,2852 ... ekala.html
https://i.iplsc.com/iga-swiatek-podczas ... 122-F4.jpg
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

TomPL pisze: 5 cze 2022, 21:19 Prorok Googiel?
Jak zmienisz nick to może być i kogiel mogiel :D
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

SevenUP pisze: 5 cze 2022, 16:56
Ilość zdjęć z forehandem z łokciem przyklejonym do ciała - 0. Ułożenie ręki podobne do tego Novaka.
Już gdzieś czytałem analizę, w której porównywano forhend Igi właśnie z Novakiem, twierdzili tam, że zgięte ramie jest bez znaczenia bo jest zrelaksowane a cała siła bierze się z nóg i tułowia


Zaraz geniusze trenerki będą robić bzdurne wywody o zbyt ciężkiej rakiecie w dzieciństwie, jakby to miało w wypadku Igi jakiekolwiek znaczenie.

Czy tak trudno zrozumieć, że nie można oceniać mistrzowskiej gry z punktu widzenia podstaw nauczania tenisa, dotyczy to każdego sportu, na zasadzie analogii każdej dziedziny życia kiedy mamy do czynienia z fenomenem.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

live pisze: 5 cze 2022, 23:32
SevenUP pisze: 5 cze 2022, 16:56
Ilość zdjęć z forehandem z łokciem przyklejonym do ciała - 0. Ułożenie ręki podobne do tego Novaka.
Już gdzieś czytałem analizę, w której porównywano forhend Igi właśnie z Novakiem, twierdzili tam, że zgięte ramie jest bez znaczenia bo jest zrelaksowane a cała siła bierze się z nóg i tułowia


Zaraz geniusze trenerki będą robić bzdurne wywody o zbyt ciężkiej rakiecie w dzieciństwie, jakby to miało w wypadku Igi jakiekolwiek znaczenie.

Czy tak trudno zrozumieć, że nie można oceniać mistrzowskiej gry z punktu widzenia podstaw nauczania tenisa, dotyczy to każdego sportu, na zasadzie analogii każdej dziedziny życia kiedy mamy do czynienia z fenomenem.
Ale w takim razie o jakim „przyklejonym” łokciu tu mówimy? Ja przez przyklejony forehand rozumiem zjawisko często spotykane u amatorów gdzie ta ręka faktycznie jest tuż przy ciele. A forehand można grać zarówno szeroko jak Federer lub właśnie ze zgiętym łokciem jak Novak czy Serena i nie ma w tym niczego niepoprawnego ani nadzwyczajnego.
Prince Textreme Tour 100 310
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

SevenUP pisze: 6 cze 2022, 01:04 Ale w takim razie o jakim „przyklejonym” łokciu tu mówimy? Ja przez przyklejony forehand rozumiem zjawisko często spotykane u amatorów gdzie ta ręka faktycznie jest tuż przy ciele. A forehand można grać zarówno szeroko jak Federer lub właśnie ze zgiętym łokciem jak Novak czy Serena i nie ma w tym niczego niepoprawnego ani nadzwyczajnego.
Zapytaj u źródła tej informacji czyli Hokeja lub innych bo forhend Igi względem przyklejenia już był "obśmiany" w wątku o Idze.
Nie wiem czy istnieje jedyna słuszna definicja "przyklejonego forhendu" i jak bardzo ręka musi być blisko tułowia, żeby można było mówić o przyklejeniu. Faktycznie Iga bardzo często prowadzi rękę relatywnie blisko tułowia dość mocno zgiętą w łokciu ale potrafi też uderzyć na wyprostowanej(wiem bo sobie to dokładnie oglądałem). Już napisałem, że bardzo dobrze, że tak prowadzi rękę, skoro tak jej wygodniej.

Z drugiej strony wiem, że jak przypadkowa osoba/dziecko pójdzie na naukę gry w tenisa to niemal na 100% będzie uczona szerokiego grania forhendu na "wyprostowanej ręce".

Z moich dwóch synów w identyczny sposób uczonych koniec końców jeden grał szeroka na strasznie wyprostowanej ręce, było wrażenie niemal przeprostu a drugi na wyraźnie zgiętym łokciu i nie mam pojęcia dlaczego tak było.
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

hohvar pisze: 5 cze 2022, 21:03 Niewątpliwie mamy proroka na forum.
Prorok i pogromca na forum jest tylko jeden :!c-here!: :lol:
ciacho
Bywalec
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 26 mar 2013, 23:27

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Jestem niezmiernie ciekawy zmiany nawierzchni. Różnica klas między Igą, a resztą stawki na ziemi była tak duża, że możemy się pozytywnie zaskoczyć grą Igi na trawie.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

live pisze: 6 cze 2022, 07:56
SevenUP pisze: 6 cze 2022, 01:04 Ale w takim razie o jakim „przyklejonym” łokciu tu mówimy? Ja przez przyklejony forehand rozumiem zjawisko często spotykane u amatorów gdzie ta ręka faktycznie jest tuż przy ciele. A forehand można grać zarówno szeroko jak Federer lub właśnie ze zgiętym łokciem jak Novak czy Serena i nie ma w tym niczego niepoprawnego ani nadzwyczajnego.
Zapytaj u źródła tej informacji czyli Hokeja lub innych bo forhend Igi względem przyklejenia już był "obśmiany" w wątku o Idze.
Nie wiem czy istnieje jedyna słuszna definicja "przyklejonego forhendu" i jak bardzo ręka musi być blisko tułowia, żeby można było mówić o przyklejeniu. Faktycznie Iga bardzo często prowadzi rękę relatywnie blisko tułowia dość mocno zgiętą w łokciu ale potrafi też uderzyć na wyprostowanej(wiem bo sobie to dokładnie oglądałem). Już napisałem, że bardzo dobrze, że tak prowadzi rękę, skoro tak jej wygodniej.

Z drugiej strony wiem, że jak przypadkowa osoba/dziecko pójdzie na naukę gry w tenisa to niemal na 100% będzie uczona szerokiego grania forhendu na "wyprostowanej ręce".

Z moich dwóch synów w identyczny sposób uczonych koniec końców jeden grał szeroka na strasznie wyprostowanej ręce, było wrażenie niemal przeprostu a drugi na wyraźnie zgiętym łokciu i nie mam pojęcia dlaczego tak było.
To jest prosta fizyka, w jakiej sytuacji łokieć dostaje mocniej w, nomen omen, kość. Jak Idze tak łatwiej to luz, mam nadzieję, że proroctwo się nie spełni. Co nie zmienia faktu, że gdzieś tam dawno ktoś źle to uderzenie ułożył.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

hokej pisze: 6 cze 2022, 19:36 To jest prosta fizyka, w jakiej sytuacji łokieć dostaje mocniej w, nomen omen, kość.
Nie znam się jakoś specjalnie na fizyce, więc dla mnie sprawa nie jest taka prosta. Jest akcja jest reakcja zawsze coś oberwie. W uproszczeniu ruch forhendowy można by porównać do ruchu wahadła chaotycznego, w którym mamy powiedzmy z 8 przegubów staw ramieniowy, łokciowy , nadgarstek dodatkowo zawieszony na kolejnych stawach kręgosłupa, miednicy i nóg
Opis takiego ruchu jak i działające siły są zależne od ruchomości poszczególnych stawów, proporcji między poszczególnymi ramionami i pewno jeszcze czegoś tam więcej. Wszystko to jest oczywista zmienne zależne od indywidualnej budowy zawodnika a liczba możliwych kombinacji jest zasadniczo nieskończona. Modelowe przedstawienie takiego ruchu nie uwzględniające indywidualnej budowy zawodnika jest bez sensu, zawsze możesz mieć jeden staw bardziej rozbudowany czy dany mięsień silniejszy. Tak mnie się coś zdaje, że jak się dobrze pokombinuje z tymi zmiennymi a budowa zawodnika temu sprzyja to można zaoszczędzić łokieć mimo zgięcia.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

Dajcie spokój. Gdyby brak klasycznej techniki zawsze skutkował kontuzjami to Nadal ze swoimi forhendowymi młynkami nad głową dawno powinien był wyrwać sobie rękę. Pamiętam, że już 10 lat temu wieszczono mu na tym forum zakończenie kariery przed Federerem z powodu morderczego (dla rywali ale przede wszystkim dla niego samego) forhendu. I co? No może się sprawdzi, ale nie przez rękę a przez... stopę. :rolleyes:
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

RoTTeN pisze: 6 cze 2022, 22:11 Dajcie spokój. Gdyby brak klasycznej techniki zawsze skutkował kontuzjami to Nadal ze swoimi forhendowymi młynkami nad głową dawno powinien był wyrwać sobie rękę. Pamiętam, że już 10 lat temu wieszczono mu na tym forum zakończenie kariery przed Federerem z powodu morderczego (dla rywali ale przede wszystkim dla niego samego) forhendu. I co? No może się sprawdzi, ale nie przez rękę a przez... stopę. :rolleyes:

Ja czytałem o ile dobrze pamiętam, że to kolana miały mu się rozlecieć... :::scratchy:::

Rzeczywiście nie ma co pisać bo jeszcze wykraczemy, tymczasem dla przypomnienia 5 forhendów Igi:

https://www.youtube.com/watch?v=VRq42VUEmzk
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: WTA 2022 - rok Świątek?

:/
RoTTeN pisze: 6 cze 2022, 22:11 Dajcie spokój. Gdyby brak klasycznej techniki zawsze skutkował kontuzjami to Nadal ze swoimi forhendowymi młynkami nad głową dawno powinien był wyrwać sobie rękę. Pamiętam, że już 10 lat temu wieszczono mu na tym forum zakończenie kariery przed Federerem z powodu morderczego (dla rywali ale przede wszystkim dla niego samego) forhendu. I co? No może się sprawdzi, ale nie przez rękę a przez... stopę. :rolleyes:
Akurat Nadal, w mojej oraz wielu kolegów po fachu opinii, ma jedną z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych technik forhendowych w tourze, chociaż rozumiem, że stosowane chwyty i prowadzenie rakiety może wyglądać nieco... ekwilibrystycznie.

O wróżeniu mu krótkiej kariery, podobnie jak kolega wyżej, słyszałem zawsze tylko w kontekście jego kolan.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Wróć do „Rozgrywki ATP i WTA”