Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:12Wolej.
Coś Ty, przecież gra. Na luzie i z czutką :). Nie widziałem w tym turnieju jednego popsutego przez nią woleja.

BTW, jest w SF debla, więc coś tam musi na siatce grać ;).
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:06
TomPL pisze: 8 paź 2020, 16:27 Jak słucham tych komentarzy, że Iga to wszechstronna i świetna w każdym elemencie tenisistka i mówi to doświadczona Chris Evert to nie wiem czy się śmiać czy oni są ślepi...
Ja się zgadzam z tym, że jest wszechstronna i świetna w każdym elemencie. Gra wszystko i to skutecznie :). Podaj uderzenie, którym nie wygrywa punktów.
Wiesz, Tomowi chodzi o styl, klasyczne pociągnięcie, forhend jak z podręcznika z lat 70. Mówił o tym jak jechaliśmy grać we wtorek, zachwycał się Argentynka, a ja delikatnie upominałem się o uznanie prymatu skuteczności. Iga gra nieklasycznym ruchem i to zakłóca może trochę wrażenia estetyczne. Punktów za to na szczęście nie dodają :wink:
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:32
TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:12Wolej.
Coś Ty, przecież gra. Na luzie i z czutką :). Nie widziałem w tym turnieju jednego popsutego przez nią woleja.

BTW, jest w SF debla, więc coś tam musi na siatce grać ;).
Oglądałem zaledwie fragmencik, od gry przy siatce jest Melichar, Iga wygrywa serwisem i lufami z głębi kortu 😆
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

hohvar pisze: 8 paź 2020, 20:40
Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:06
TomPL pisze: 8 paź 2020, 16:27 Jak słucham tych komentarzy, że Iga to wszechstronna i świetna w każdym elemencie tenisistka i mówi to doświadczona Chris Evert to nie wiem czy się śmiać czy oni są ślepi...
Ja się zgadzam z tym, że jest wszechstronna i świetna w każdym elemencie. Gra wszystko i to skutecznie :). Podaj uderzenie, którym nie wygrywa punktów.
Wiesz, Tomowi chodzi o styl, klasyczne pociągnięcie, forhend jak z podręcznika z lat 70. Mówił o tym jak jechaliśmy grać we wtorek, zachwycał się Argentynka, a ja delikatnie upominałem się o uznanie prymatu skuteczności. Iga gra nieklasycznym ruchem i to zakłóca może trochę wrażenia estetyczne. Punktów za to na szczęście nie dodają :wink:
Podoroska na tym wietrze nie miała szans, pod dachem może inaczej by to wyglądało...
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:32
TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:12Wolej.
Coś Ty, przecież gra. Na luzie i z czutką :). Nie widziałem w tym turnieju jednego popsutego przez nią woleja.
A ile meczów Igi widziałeś? ;-P Dziś zepsuła co najmniej 2 woleje.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:45
Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:32
TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:12Wolej.
Coś Ty, przecież gra. Na luzie i z czutką :). Nie widziałem w tym turnieju jednego popsutego przez nią woleja.

BTW, jest w SF debla, więc coś tam musi na siatce grać ;).
Oglądałem zaledwie fragmencik, od gry przy siatce jest Melichar, Iga wygrywa serwisem i lufami z głębi kortu 😆
Sprawdziłem specjalnie i polecam highlights z jej meczów w tegorocznym RG. W każdym filmiku jest jakieś skuteczne zagranie wolejem :).

Nie jest to styl Samprasa, ale gra, czuje i wygrywa :).
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Gary pisze: 8 paź 2020, 20:54
Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:32
TomPL pisze: 8 paź 2020, 20:12Wolej.
Coś Ty, przecież gra. Na luzie i z czutką :). Nie widziałem w tym turnieju jednego popsutego przez nią woleja.
A ile meczów Igi widziałeś? ;-P Dziś zepsuła co najmniej 2 woleje.
Z Halep i Trevisan całe.
Awatar użytkownika
SABR
Weteran
Weteran
Posty: 1905
Rejestracja: 20 mar 2016, 17:29
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt: YouTube

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Tymczasem w alternatywnej rzeczywistości:
"Trochę się to wszystko zmienia w kobiecym tenisie. 19-letnia Steffi Graf wygrała w 1988 wszystkie 4 turnieje Wielkiego Szlema, dorzuciła do tego złoty medal olimpijski w Seulu i zupełnie nikt nie dokuczał jej z powodu młodego wieku. Jednak a) poziom był wówczas sporo niższy niż teraz i b) nastolatki odnoszące sukcesy w światowym tenisie nie należały w tamtych czasach do rzadkości: Steffi, Martina Hingis, Jennifer Capriati, Monica Seles, Gabriela Sabatini. Z taką grą jak (...) przeciw Simonie Halep Iga wygrałaby z każdą z wymienionych zawodniczek in their prime or not." rotfl
"(...) I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek."
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Marcin_L pisze: 8 paź 2020, 20:58
Sprawdziłem specjalnie i polecam highlights z jej meczów w tegorocznym RG. W każdym filmiku jest jakieś skuteczne zagranie wolejem :).
Highlights to słaby argument, wręcz powiedziałbym oszustwo 😆
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Iga przy siatce się gubi. Nie chodzi nawet o to jak technicznie gra wolej, tylko co może z tego elementu zagrać.

Przy jej grze to najważniejsza rzecz do poprawy. Przecież dziesiątki razy ma wygonioną przeciwniczkę za kort, to musi być plasowane uderzenie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Dopiero teraz po całym dniu spokojnie usiadłem i włączyłem powtórkę dzisiejszego półfinału. Można mówić, że COVID zamienił Szlem na Szlam, że dwie kwalifikantki po drodze, że to, że tamto, ale moją uwagę przykuła droga Igi do półfinału. Czy wiecie ile średnio Iga straciła gemów w secie? Dwa (!!!). No ja pierdzielę! Dwa! O_O

A w półfinale było 6:2 6:1, więc średnia w drodze do finału jest jeszcze odrobinę lepsza. To jest po prostu demolka i nie można tego wytłumaczyć tylko i wyłącznie szczęściem/okolicznościami.

Wiem, że mamy tu na forum wspaniałych specjalistów od statystyk. Czy ktoś z Was jest w stanie sprawdzić czy w drodze do finału Wielkiego Szlema, któryś tenisista/tenisistka miał/a lepszą średnią? Bo ja myślę, że nie.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

W tv pewna pani już coś takiego stwierdziła i podobno tylko kiedyś Serena tak miała, chyba w którymś Wimbledonie.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

TomPL pisze: 8 paź 2020, 23:12 W tv pewna pani już coś takiego stwierdziła i podobno tylko kiedyś Serena tak miała, chyba w którymś Wimbledonie.
No kurde, nie mam czasu słuchać tych wszystkich mediów... myślałem, że Amerykę odkryłem.
Ciekawe jaką Serena miała dokładnie średnią... :::hmm::: :::scratchy:::
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Pacio
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: 30 gru 2017, 01:27

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Pierce w 1994 w drodze do finału Roland Garros straciła 10 gemów, ale potem w finale przegrała (4:6, 4:6) z Sánchez Vicario.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Pacio pisze: 8 paź 2020, 23:27 Pierce w 1994 w drodze do finału Roland Garros straciła 10 gemów, ale potem w finale przegrała (4:6, 4:6) z Sánchez Vicario.
Dziękuję, Pacio.

Dobrze, że Iga straciła aż 23, bo inaczej nie wróżyłoby to jej najlepiej. :D
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

SABR pisze: 8 paź 2020, 21:12 Tymczasem w alternatywnej rzeczywistości:
"Trochę się to wszystko zmienia w kobiecym tenisie. 19-letnia Steffi Graf wygrała w 1988 wszystkie 4 turnieje Wielkiego Szlema, dorzuciła do tego złoty medal olimpijski w Seulu i zupełnie nikt nie dokuczał jej z powodu młodego wieku. Jednak a) poziom był wówczas sporo niższy niż teraz i b) nastolatki odnoszące sukcesy w światowym tenisie nie należały w tamtych czasach do rzadkości: Steffi, Martina Hingis, Jennifer Capriati, Monica Seles, Gabriela Sabatini. Z taką grą jak (...) przeciw Simonie Halep Iga wygrałaby z każdą z wymienionych zawodniczek in their prime or not." rotfl
Problem w tym że w tamtych czasach wylecieć z turnieju do 4r. było praktycznie nie wykonalne. Było 20 dobrych dziewczyn i tło, natomiast teraz mecze od pierwszej rundy już są wyrównane. Nawet Radwańska na przestrzeni swojej kariery czyli lata później, stwierdziła że na początku pierwsze 2-3 rundy były dużo łatwiejsze niż pod koniec kariery.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

SevenUP pisze: 9 paź 2020, 00:07
SABR pisze: 8 paź 2020, 21:12 Tymczasem w alternatywnej rzeczywistości:
"Trochę się to wszystko zmienia w kobiecym tenisie. 19-letnia Steffi Graf wygrała w 1988 wszystkie 4 turnieje Wielkiego Szlema, dorzuciła do tego złoty medal olimpijski w Seulu i zupełnie nikt nie dokuczał jej z powodu młodego wieku. Jednak a) poziom był wówczas sporo niższy niż teraz i b) nastolatki odnoszące sukcesy w światowym tenisie nie należały w tamtych czasach do rzadkości: Steffi, Martina Hingis, Jennifer Capriati, Monica Seles, Gabriela Sabatini. Z taką grą jak (...) przeciw Simonie Halep Iga wygrałaby z każdą z wymienionych zawodniczek in their prime or not." rotfl
Problem w tym że w tamtych czasach wylecieć z turnieju do 4r. było praktycznie nie wykonalne. Było 20 dobrych dziewczyn i tło, natomiast teraz mecze od pierwszej rundy już są wyrównane. Nawet Radwańska na przestrzeni swojej kariery czyli lata później, stwierdziła że na początku pierwsze 2-3 rundy były dużo łatwiejsze niż pod koniec kariery.
Może dlatego, że Radwańska straciła trochę szybkości, co przy jej stylu gry miało znaczenie?

Generalnie nie zgadzam się z tezą, że było łatwiej za czasów Graf i że wylot przed 4 rundą był niemożliwy. Choćby dlatego, że jeśli dobrze pamiętam, to tylko 16 zawodników było rozstawionych, więc łatwiej było trafić kogoś mocnego w 1. rundzie. Do tego nawierzchnie były bardziej różnorodne, była większa specjalizacja, można było trafić na kogoś generalnie słabszego, ale mocnego na danej nawierzchni i był problem.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Roger
Weteran
Weteran
Posty: 1248
Rejestracja: 14 lut 2016, 18:41

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

hokej pisze: 8 paź 2020, 22:39 Iga przy siatce się gubi. Nie chodzi nawet o to jak technicznie gra wolej, tylko co może z tego elementu zagrać.

Przy jej grze to najważniejsza rzecz do poprawy. Przecież dziesiątki razy ma wygonioną przeciwniczkę za kort, to musi być plasowane uderzenie.
W pełni zgadzam się z TomemPl i Hokejem. Nie chodzi tu o jakieś czepianie się, czy krytykowanie Igi. Dziewczyna gra w tym turnieju rewelacyjnie, pokazuje wielką siłę mentalną i świetnie realizuje mądrą taktykę w każdym meczu (szacun dla Jej trenera i Pani psycholog). Wszystkie elementy techniczne gra na bardzo wysokim poziomie. Z punktu widzenia kibica praktykującego amatorsko ten piękny sport, też uważam, że w grze wolejem jest pole do dalszych postępów. Iga ma instynkt do gry ofensywnej i nie boi się iść na sieć. Znakomicie gra nawet bardzo trudne smecze i świetnie operuje drajwem. Przy klasycznym woleju CZASEM ma kłopoty. Jest tu pole do poprawy, zwłaszcza przy jej ofensywnym stylu gry. W meczu półfinałowym w drugim secie przy stanie 4:0 w swoim gemie serwisowym zmarnowała co najmniej 3 dość proste woleje po bardzo dobrym kątowym zagraniu. Była taka wymiana, gdy potężnym uderzeniem chyba z bh wygoniła rywalkę w korytarz deblowy, ta odegrała dość słabą piłkę lecącą wysoko, a Iga zagrała delikatnym krótkim wolejem w środek kortu zamiast uplasować go na pustą stronę fh. Argentynka dobiegła i zagrała Idze minięcie na jej bh, Świątek złapała tą piłkę wolejem z bh, ale odegrała po prostej w aut. Innym razem w tym samym gemie wyczuła kierunek minięcia na bh i zagrała dość prosty wolej w siatkę. To takie szczególiki przy wysokim prowadzeniu, ale warto akurat nad klasycznym wolejem popracować w przyszłości. Widziałem cały mecz ćwierćfinałowy debla i też w tym spotkaniu Iga kilka dość prostych wolejów popsuła. Na marginesie tylko dodam, że to nic w porównaniu z tym, ile prostych wolejów popsuła jej partnerka - specjalistka od debla Melichar. Mimo tego wygrały, a Iga świetnie serwowała i returnowała. Moim zdaniem chcąc poprawić grę klasycznym wolejem nie rezygnowałbym na miejscu Igi od gry w debla w przyszłości. Może nie w każdym turnieju, ale przynajmniej od czasu do czasu, jeżeli uzna, że nie przeszkodzi to jej w turnieju singlowym.
Awatar użytkownika
SABR
Weteran
Weteran
Posty: 1905
Rejestracja: 20 mar 2016, 17:29
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt: YouTube

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Gary pisze: 9 paź 2020, 00:30 Generalnie nie zgadzam się z tezą, że było łatwiej za czasów Graf i że wylot przed 4 rundą był niemożliwy. Choćby dlatego, że jeśli dobrze pamiętam, to tylko 16 zawodników było rozstawionych, więc łatwiej było trafić kogoś mocnego w 1. rundzie. Do tego nawierzchnie były bardziej różnorodne, była większa specjalizacja, można było trafić na kogoś generalnie słabszego, ale mocnego na danej nawierzchni i był problem.
Podpisuję się przy tym nogami i rękami. :::gd:::

W sprawie statystyk, które uwielbiam... Henin w 2007 roku wygrała turniej nie tracąc seta i nawet nie grając żadnego taja. :::gd:::

Granie dobrze klasycznego woleja dziś nie ma większego znaczenia. Owszem- czasem potrafi pomóc szybko skończyć wymianę, lecz Iga drajami zazwyczaj egzekwuje punkt na swohą korzyść. Wystarczy popatrzeć na czołówkę w WTA. Trudno znaleźć nazwisko tenisistki, która potrafi grać woleje choćby na przywoitym poziomie. Nie wspomnę już o Sharapovej, której drajwy "dały" pięć wygranych turniejów wielkoszlemowych (choć w latach młodości całkiem nieźle radziła sobie z wolejami, ale uciekła potem w klasyczną grę z baselinu)
Ach... Nawet w ATP by się tacy panowie znaleźli.
"(...) I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek."
Nevermore
Bywalec
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 19 sie 2017, 16:26

Re: WIELKI SZLEM: ROLAND GARROS 2020

Nie wiem skąd takie wysokie kursy u buków na Sofię, ale to nie mój problem...
Rosjanka będzie dla Polki zupełnie innym przeciwnikiem niż wszystkie dotychczasowe w tym turnieju. Jest w stanie zabrać rywalkom czas, a przy stylu gry Igi to kluczowa różnica między uderzeniem wygrywającym, a wymuszonym błędem.
Kenin lepiej plasuje serwis, porusza się po korcie, broni, jest sprytniejsza przy zagraniach sytuacyjnych.
Po drugie Świątek nie miała żadnego trudnego meczu więc mam poważne obawy jak zacznie uderzać piłki pod presją wyniku...
Obym się mylił jednak.

Wróć do „Rozgrywki ATP i WTA”