Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Świetny wywiad o naciągach i naciąganiu (j. angielski) z Lucien Nogues'em, czyli z jednym z najbardziej zasłużonych pracowników Babolata, obecnym w tourze już ponad 30 lat:
http://www.tennisindustrymag.com/articl ... ien_n.html
8:7 40:15
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

Gościu mówi, że poliestrów zaczęto używać by zmniejszyć moc, a zyskać kontrolę, i że jelito ma większą moc. Myślałem, że jest zupełnie na odwrót. :o
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

hitman pisze:Gościu mówi, że poliestrów zaczęto używać by zmniejszyć moc, a zyskać kontrolę, i że jelito ma większą moc. Myślałem, że jest zupełnie na odwrót. :o
A mnie zdziwiło, że "kanciaste" naciągi umożliwiają większą rotację z powodu tego, że się łatwiej przesuwają piony po krosach, a nie z powodu tego, że bardziej "szarpią" piłkę.

Jak bym miał się samodzielnie wypowiedzieć to obstawiałbym, że taka budowa żyłki będzie stawiała większy opór niż obła. A tu niespodzianka. Jest dokładnie odwrotnie?!
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

Zwróć uwagę na kontekst - mowa o heksagonalnych naciągach i jednoczesnym używaniu ich w poziomach.
Co do zasady zgadza się to z wypracowanym na forum kanonem (hi, hi :] ) - spin to pochodna zdolności struny pionowej do szybkiego powrotu do pierwotnego położenia. W omawianym przykładzie naciąg heksa "podkłada" pod pionową strunę swój płaski bok, co powoduje zmniejszenie tarcia struny pionowej, ergo poprawę efektu wspomnianego na wstępie.

Z drugiej strony (również potwierdzone tutaj) - jeśli ktoś szuka naciągu wielokątnego na piony wspomagającego rotację powinien się zainteresować produktami "nieparzystymi" - trójkątne, pięciokątne etc.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

hokej pisze:Zwróć uwagę na kontekst - mowa o heksagonalnych naciągach i jednoczesnym używaniu ich w poziomach.
Co do zasady zgadza się to z wypracowanym na forum kanonem (hi, hi :] ) - spin to pochodna zdolności struny pionowej do szybkiego powrotu do pierwotnego położenia. W omawianym przykładzie naciąg heksa "podkłada" pod pionową strunę swój płaski bok, co powoduje zmniejszenie tarcia struny pionowej, ergo poprawę efektu wspomnianego na wstępie.

Z drugiej strony (również potwierdzone tutaj) - jeśli ktoś szuka naciągu wielokątnego na piony wspomagającego rotację powinien się zainteresować produktami "nieparzystymi" - trójkątne, pięciokątne etc.
Hokej, bo zaczyna mi tu lekką "fizyczną" herezją zalatywać. W przypadku strun o przekroju okrągłym, teoretycznie mamy tylko jeden punkt styku, jeżeli zastosujemy okrągłą z płaską to jest to już odcinek, jeżeli odcinek ma dawać mniejsze tarcie od punktu, to materiały muszą być odpowiednio dobrane i w takim przypadku optymalnym by było żeby stykały się dwie powierzchnie płaskie ponieważ uzyskamy jeszcze większą powierzchnię ślizgu. Wynikałoby z tego, że najwięcej rotacji, dawałyby struny "kanciaste", bez "skręcenia", ponieważ wtedy powierzchnia styku będzie największa.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

Na chłopski (szkolny rozum) powinno to wyglądać tak, jak piszesz. Ale moim zdaniem do oczywistych kwestii fizycznych dochodzi w tym przypadku kwestia powłoki i zużycia.

Jeśli przyjmiemy jako constans struny pionowe (gładkie, nie kanciaste), to pytanie jest tylko o to, na jakiego rodzaju powierzchni strun poziomych będą się one najłatwiej przesuwać.
Lucien Nogues pisze: Q: How much do geometrically shaped strings contribute to additional spin on the ball?

A: Geometric strings such at Babolat RPM Blast and Pro Hurricane Tour do help with additional spin on the ball but the reason is different than what most people actually think. The additional spin doesn’t come from the strings gripping the ball more, but rather from an octagonal cross section string that allows the main strings to “slide” with less effort over the cross strings, which increases the spin. The spin comes from the movement of the main strings rather than the texture of the string. [*]
[*]Dodatkowy spin nie pochodzi od mocniejszego "wgryzania się" w piłkę przez struny, lecz raczej dzięki ośmiokątnej konstrukcji poziomów pozwalających na łatwiejsze "ślizganie" się strun pionowych. Spin jest pochodną ruchu strun pionowych, a nie struktury naciągu.

Struna pionowa nie przesuwa się po obłej części poziomej, tylko w jej osi. Naturalną konsekwencją takiego ruchu będzie zmiana struktury powierzchniowej. Z tego wysnuwam wniosek, że naciąg "płaski" da pionom większą dynamikę "powrotu".
Ale to mój wniosek, może błędny. :]
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

Ja nadal nie rozumiem, (ale przyjmuję że tak jest skoro mówi to kompetentna osoba z Babolata) czemu "okrągły" naciąg poliestrowy się mniej przesuwa niż "kanciasty".

Dla mnie logicznym by było, że poskręcany naciąg powoduje większe tarcie. No chyba, że jest tak poskręcany, że piony dotykają poziomów w mniejszym stopniu. Tak czy inaczej ciekawe to.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

To nie on się przesuwa, ale struny pionowe po nim.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

hokej pisze:[*]Dodatkowy spin nie pochodzi od mocniejszego "wgryzania się" w piłkę przez struny, lecz raczej dzięki ośmiokątnej konstrukcji poziomów pozwalających na łatwiejsze "ślizganie" się strun pionowych. Spin jest pochodną ruchu strun pionowych, a nie struktury naciągu.
"Powracające" piony muszą jakoś przekazać energię piłce, więc to "wgryzanie się" ale pionów też ma znaczenie ale bardziej mnie interesuje samo zjawisko "uślizgu" pionów na poziomach i tego jak to zależy od kształtu strun. Raczej większość "kanciastych strun jest jeszcze skręcana wzdłuż osi, więc płaszczyzna po której poruszają się piony, jest zmienna, co psuje to teoretycznie łatwiejsze "ślizganie". Jedyne co mi przychodzi do głowy, to kwestia samego procesu naciągania rakiety i ułożenia naciągu, ciężko by było zachować wzajemne ułożenie "płaskich" boków naciągu i zachować to w trakcie gry.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Struny i siła naciągania - zbiór przeglądowy

Przy strunie kanciastej i skręconej to chyba opisane zjawisko nie miałoby sensu, nie jestem w stanie sobie wyobrazić w takiej konfiguracji łatwiejszego poślizgu pionów.

Biorąc pod uwagę średnicę strun myślę, że statystycznie ułożą się "płaską" stroną do pionów.
Z praktyki - przetestowane dwa układy: czysty Hexonic (sześciokątny co-poliester) oraz hybryda z Hexonic na poziomach oraz PF BV na pionach - ten drugi układ wydał mi sie znacznie bardziej przyjazny, jeśli chodzi o nadawanie rotacji. Tylko musiałbym odjąć od równania siłę sugestii. :D
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
flu
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2011, 10:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Może nie chodzi tu o powierzchnię tarcia - struna owalna (punktowe tarcie), struna hexagonalna (powierzchniowe) ale o szybkość i łatwość wgryzania się strun a tym samym ich zakleszczania. Bo z tego co mi wiadomo na strunach owalnych rowki na łączach strun pojawiają się szybciej.
Ntrp - 3.5
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

flu pisze:Bo z tego co mi wiadomo na strunach owalnych rowki na łączach strun pojawiają się szybciej.
Myślałem nad tym ale w przypadku zawodników to raczej nie ma zastosowania, ponieważ żywot naciągów jest krótki, a i w tenisie amatorskim to się trochę zmieniło, ponieważ ten efekt w strunach nowej generacji pojawia się dużo później. Poza tym, jedynie idealne ułożenie struny "płaskiej" daje przewagę, o której piszesz.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Tak jak napisał flu, nie zapominajcie o karbikach, które tworzą się na styku strun pionowych i poziomych. Im mniejsza powierzchnia styku (struny okrągłe), tym większa siła nacisku na jednostkę powierzchni, a tym samym większa podatności struny na tworzenie się karbików. Jeśli takie powstaną, trudniej jest podczas uderzenia wyprowadzić strunę (tu pionowa) z położenia w karbiku, tak aby wygięła się i zadziałała jak cięciwa łuku.

Gdyby płaskie struny (płaskość profilowanych) dawały takie efekty, dlaczego nie wciągamy na poziomach "tasiemek". Wtedy lepiej byłoby widać, czy się nie poskręcały.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Smyk pisze: (...)
Gdyby płaskie struny (płaskość profilowanych) dawały takie efekty, dlaczego nie wciągamy na poziomach "tasiemek". Wtedy lepiej byłoby widać, czy się nie poskręcały.
Z tego chyba powodu autor wspomina o heksagonalnych, a nie np. kwadratowych. :wink:
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Tasiemki skręcałyby się jeszcze mniej. A i powierzchnia do poślizgu większa ... Czyli efekt byłby spotęgowany w czwórnasób ! Mimo to nie ma takich strun na rynku :? Dlaczego ?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Przejście przez grommet - raz. Praktyczna niemożliwość "ułożenia" ich prawidłowo (skręcenie) - dwa. Wytrzymałość - trzy.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

Smyk pisze:Tasiemki skręcałyby się jeszcze mniej. A i powierzchnia do poślizgu większa ... Czyli efekt byłby spotęgowany w czwórnasób! Mimo to nie ma takich strun na rynku :? Dlaczego?
Są, są. Gosen Powermaster chociażby. Kwadratowe też są - Toalson Quardo-2000. :]
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

A jak sobie jeszcze trochę konstruktywnie podyskutujemy to i pozostali producenci wypuszczą taki " wynalazek". ;-P
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Lucien Nogues - Wywiad dla "Tennis Industry"

hokej pisze:A jak sobie jeszcze trochę konstruktywnie podyskutujemy to i pozostali producenci wypuszczą taki " wynalazek". ;-P
Nie musimy bo takich "płaskich" strun trochę na rynku jest - Pro's Pro, wspomniany Gosen oraz Gamma. Kwadratowych też poza wymienionym Toalsonem jest chociażby w ofercie marki Ytex, Topspin czy Tenserv.

Tak naprawdę wyczerpaliśmy chyba możliwości geometryczne jeśli chodzi o przekroje strun gdyż mamy tasiemki, struny trójkątne, kwadratowe, pięciokątne, sześciokątne, siedmiokątne, ośmiokątne, dziesięciokątne... no chyba tylko 9-ciokątnych nie przerabialiśmy, a powyżej 10-ciokątnych są już raczej okrągłe.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Audycje, filmy, artykuły i inne publikacje...”