Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Rakieta Rogera Federera

ROGER FEDERER
Data narodzin: 08.08.1981
Miejsce urodzenia: Bazylea, Szwajcaria
Wzrost: 185 cm
Waga: 85 kg
Gra: Praworęczna + jednoręczny backhand
Przejście na zawodowstwo: 1998

Obrazek


Krótki przegląd czyli czym grał Szwajcar w trakcie swojej kariery:
PS 6.0 85
PS 6.0 85 (farba Hyper Pro Staff 6.0 Tour)
PS Tour 90 (farba Hyper Pro Staff 6.0 Tour)
Pro Staff Tour 90
[K]6.1 Tour* (farba Pro Staff Tour 90)
[K]6.1 Tour* ( farba n6.1 Tour)
[K]6.1 Tour* ( farba [K]6.1 Tour)
[K]6.1 Tour* (farba BLX 6.1 Tour )
[K]6.1 Tour* (farba BLX Pro Staff 6.1 90)

* - Trwa nieustająca debata czy rakieta, której używa Roger Federer faktycznie jest tą samą (nie licząc dodatkowego ołowiu oraz odlewanej z wzorca rączki), którą Wilson wydał jakiś czas temu jako [K]6.1 Tour. Faktem jest iż patrząc tylko i wyłącznie na matrycę model ten jest nie dość, że najbliższą temu czym grał do tej pory Szwajcar, ale również nie można dopatrzeć się jakichś wizualnych różnic zdradzających stan rzeczywisty tak jak to miało miejsce do tej pory - kazus n6.1 Toura.

To że pod farbą Wilsona nCode 6.1 Toura kryje się inna rakieta świadczyło kilka szczegółów ale tym, który wzbudzał największe emocje była ilość strun przechodząca przez jego PWS'y (charakterystyczne pogrubienia ramy na godzinie 3 i 9 stanowiące tzw. Power Weighing System).

Obrazek

Inne różnice to inna długość osłony główki, inny rozkład poszczególnych strun w przeplocie oraz widełki.
Obrazek Obrazek Obrazek

Różnice dotyczyły też kosmetyki w aspekcie odcieni, kolorów czcionki, tabelki z parametrami etc.

Jeśli chodzi o parametry to poniżej porównanie n6.1 Federera oraz modelu ogólnie dostępnego:
Parametr: RF / Sklep
Waga: 360,5g / 354g
Balans: 316mm / 320mm
Sztywność: 65RA / 66RA
Swingweight: 330kg·cm² / 325kg·cm²


Kiedy Szwajcar zmienił szatę graficzną swojej rakiety porównanie na pewnym etapie gry do modelu sklepowego wyglądało następująco.
Parametr: RF / Sklep
Waga: 362,5g / 354g
Balans: 315mm / 314,3mm
Swingweight: 338kg·cm² / 336kg·cm²

Za pewne tajemnicą pozostanie pewnie kompozycja materiałowa jaką charakteryzuje się rakieta Federera. Brak narzędzi do weryfikacji tego aspektu powoduje iż tylko osoba z wewnątrz mogłaby rozwiać tą wątpliwość.

Fotki [K]6.1 Toura Federera...
SPOILER:
Rakieta Federera z farbą BLX 6.1 Toura.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Porównanie ram Federera z farbą [K]Factor i BLX.
Obrazek Obrazek Obrazek

Porównanie rakiety Federera w szacie graficznej BLX z modelem sklepowym.
SPOILER:
Małe podsumowanie podstawowych parametrów ram Federer na przestrzeni kilku lat.
2008 - [K]6.1 Tour - 32.4cm - 364g
2009 - [K]6.1 Tour - 32.1cm - 364g
2009 - [K]6.1 Tour - 32.2cm - 364g
2010 - BLX 6.1 Tour - 32.2cm - 364g

[K]6.1 Tour Federera (367g, 32,2cm) z roku 2009 zmierzono też "niemaszynowo" pod kątem swingweightu i otrzymano wartość 350 kg·cm². Wiarygodność tych danych jest jednak mniejsza niż zamieszczonych wyżej.

Pozostałe detale...
Federer na początku swojej kariery wciągał czyste jelito, potem przeszedł na hybrydę w której struny pionowe stanowiło jelito natomiast poziome co-poliester w postaci Luxilon BB Alu Power Rough. Siła wciągania bywała różna, głównie oscylowała w zakresie 50-55 lbs. Przy czym crossy zawsze o 1,5kp mniej. Ponadto Federer używa teflonowych pchełek, które można zlokalizować na załączonych w tym temacie zdjęciach.
Dodatkowo Szwajcar używa tzw. "Power Pads" czyli kawałków skóry umieszczanych między garbem przelotki, a samą struną. Wymiary takiego prostopadłościanu to 5x9x8mm (wysokość/długość/szerokość).


Źródło:
Greg Raven
USRSA
FabFed @ TalkTennis
jimbo333 @ TW Talk Tennis
Awatar użytkownika
Roger
Weteran
Weteran
Posty: 1248
Rejestracja: 14 lut 2016, 18:41

Re: Rakieta Rogera Federera

Ciekawy jestem jak El Diablo oceniasz i czy masz dostęp do danych porównawczych obecnej rakiety RF Autograph. Kilka tygodni temu miałem możliwość testowania rej rakiety (w wersji sklepowej oczywiście) i przyznam się szczerze, że zakochałem się w niej od pierwszego uderzenia. Dokonałem oczywiście stosownego zakupu (miłość nie ma ceny) i rakieta ta daje mi wiele nowych radości w grze. Przez ostatnie 3 lata grałem YONEXAMI: (V Core Tour 89 325g, a ostatnio: V Core Tour G 97 330g - wg teorii rakieta Wawrinki w latach 2014-2015). Ciekawy jestem, czy rzeczywiście RF Autograph, tak, jak wynika z różnych artykułów, jest najbardziej zbliżona do rakiety, którą gra mistrz z Bazylei?
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Rakieta Rogera Federera

Matryca rakiety Wawrinki to Vcore 95D. Wawrinka nigdy nie grał Vcore Tour G 97 ani Vcore Duel G 97.
Obecnie przyjmuje się iż matrycą obecnej rakiety Federera jest RF97 należy jednak pamiętać, że matryca to tylko forma, kompozycja materiałowa to już inna bajka (layup) - obecnie wielu spekuluje czy czasem to czym gra Federer nie jest aby mniej sztywne niż egzemplarz sklepowy. Fotki używanej przez Szwajcara ramy już wypłynęły parę razy ale właściciele odmawiali dotychczas podania ich parametrów, nawet tych podstawowych.

Ponadto trzeba pamiętać, że Ci Panowie korzystają z usług Priority One, w ich przypadku to nie tylko dostosowanie rakiet do określonych parametrów ale również formowanie rączek (poniżej przykład Wawrinki).
Obrazek

Wracając do Federera, po karuzeli z Dimitrovem powinno zachować się daleko idącą ostrożność przy stwierdzaniu czy dana rakieta jest z tej samej formy, niemniej wydaje się iż można pokusić się o stwierdzenie, że niczego bliższego na rynku sklepowym obecnie nie ma.

P.S.: Korzystając z okazji przepraszam wszystkich, którzy lubili moje tematy dot. faktycznego sprzętu zawodników za brak zdjęć. Niestety ImageShack skasował konto na którym je składowałem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Roger
Weteran
Weteran
Posty: 1248
Rejestracja: 14 lut 2016, 18:41

Re: Rakieta Rogera Federera

Dzięki za odpowiedź, a zwłaszcza za Twoją recenzję RF Autograph, do której dotarłem przed chwilą (jestem nowy na Forum, ale zaczynam sprawniej szukać interesujących mnie wątków). A tak w ogóle to Forum jest super. Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Rakieta Rogera Federera

Luz. Jakbyś miał jakieś pytania ogólne to najlepiej w bieżącym temacie "Co tym razem przemalowali?".
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Sprzęt zawodników”