Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Juan Martin Del Potro

ekba pisze:Zresztą na logikę gość ma dostęp do świetnych specjalistów. Jeżeli byłby to problem techniki najprawdopodobniej będzie po powrocie widać jakieś zmiany.
Może i specjalistów to on ma, ale w wieku 27 lat ciężko będzie zmodyfikować technikę uderzeń skoro ma już od pewnie 20 lat wyrobione pewne nawyki.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Juan Martin Del Potro

Nadgarstek od strony dynamiki uderzenia nie służy do wykonywania ruchu, nadgarstek służy do zapewnienia 3 stopni swobody uchwyconej rakiety, i do utrzymania położenia.

Położenie gwałtownie i mało płynnie zmienia rakieta u DP. U Federera tuż przed uderzeniem, w trakcie i tuż po nim rakieta porusza sie przez chwilę (dużo dłuższą niż u pozostałych a zwłaszcza u DP) bez mała ruchem jednostajnym prostoliniowym co gwarantuje o wiele niższe siły działające na nadgarstek. Dlatego Federer nie ma prawie kontuzji.

Tobie się nie chce sklejać filmów a mnie 123 raz świeżakom tłumaczyć czym się różni poruszanie jednocześnie całego łańcucha kinematycznego (Soderling blisko) do obciążania kolejnych elementów (DP blisko). Robiłem to przynajmniej trzy razy na tym forum i na innych też.

Są wady i zalety tego drugiego rozwiązania. Wady pierwszego kiedyś w innej dyskusji mocno i zasadnie podniósł Keicam, wadą drugiego jest duża obciążalność organizmu. Za to nie sposób zgadnąć dokąd zagra. Znajdź gdzieś czas kontaktu piłki z rakietą u Federera i DP. To jest klucz do zrozumienia gry DP.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Juan Martin Del Potro

PitS pisze: Położenie gwałtownie i mało płynnie zmienia rakieta u DP. U Federera tuż przed uderzeniem, w trakcie i tuż po nim rakieta porusza sie przez chwilę (dużo dłuższą niż u pozostałych a zwłaszcza u DP) bez mała ruchem jednostajnym prostoliniowym co gwarantuje o wiele niższe siły działające na nadgarstek. Dlatego Federer nie ma prawie kontuzji.
Przeglądając ich FH ja to widzę całkowicie na odwrót.

To Delpo odprowadza rakietę dużo "prościej" i po odprowadzeniu ma gotową już ładnie poziomo ustawioną do uderzenia więc tutaj nie widzę jakiejś niekorzystnej sytuacji dla nadgarstka.

To Delpo w czasie "tuż przed-kontakt-tuż po" ma ten ruch bardziej jednostajny od Federera. Nie widzę tutaj żadnej gwałtownej zmiany, a wręcz przeciwnie tak jak pisałem wcześniej (nie wiem czy złapiecie o co mi chodzi) wydaje mi się, że u Federera mobilniejszy jest nadgarstek przy kontakcie. Niejako go "puszcza" przy kontakcie z piłką.
Delpo tak jakby dłużej "trzymał" te nadgarstek.

Dlatego ktoś trafnie zauważył pod filmikiem z jego FH - "del Potro has the longest hitting zone in tennis"

i właśnie tutaj tak na prosty rozum dla mnie może być niekorzystna sytuacja dla nadgarstka. Trzymanie zbyt długo wygiętego zamiast puścić i rozluźnić.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Juan Martin Del Potro

Ekba, ja nie jestem pewny z czego wynikają problemy Juana. Ale jeśli chodzi o mobilność nadgarstka która jest większa u Federera. To jak z materiałem pewnie, coś elastycznego jest trudniej złamać i uszkodzić niż coś sztywnego.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
tkpp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 12 mar 2013, 10:42

Re: Juan Martin Del Potro

Odnoszę podobne wrażenie co ekba. Federer, szczególnie przy ekstremalnym wariancie swojego forehandu pod względem rotacji, zdaje się bardzo mocno operować nadgarstkiem w fazie kontaktu z piłką, a rakieta bardzo dynamicznie zmienia swoje położenie od dołu do góry. Ruchu jednostajnego prostoliniowego nie dostrzegam. Widać to np. przy pierwszym uderzeniu na poniższym filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=N4VxccAUPto
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Juan Martin Del Potro

Klucz leży w pracy nadgarstka - u Szwajcara jest to luźny element przekazujący energię, Del Potro jest klinicznym przykładem zawodnika, u którego ta część ręki wykonuje ciężką pracę. Stąd kontuzjogenność.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Juan Martin Del Potro

Nasuwa mi się takie porównanie - zrób trening z maszyną do wyrzucania piłek, pograj godzinę technicznym forhendem i po kilku dniach pograj godzinę tylko wolejem forhendowym*. Zaobserwuj syndrom następnego dnia... ;-)
Przynajmniej u mnie - po forhendzie nic, a po dniu wolejowym - nie ruszyłbym ręką.

*Pomijam fakt, że fachowcy zdecydowanie odradzają na poziomie amatorskim tak długi trening wolejowy.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
tkpp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 12 mar 2013, 10:42

Re: Juan Martin Del Potro

Czy dyskusja na temat ruchu jednostajnego prostoliniowego w fh Federera ma szanse kontynuacji i szczęśliwego zakończenia? Bo nie wiem czy jestem w błędzie, czy może nie jestem. Jeśli jestem, to będę wdzięczny za jakieś materiały video lub gif prezentujące ten ruch w konkretnej fazie omawianego uderzenia.
lolxd2
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 9 lis 2011, 23:40

Re: Juan Martin Del Potro

Dla stęsknionych - Juan Martin Del Potro zaczyna sezon dziś ok. 2 w nocy meczem z Kevinem Andersonem.
Awatar użytkownika
Szakalova
Bywalec
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 21 sty 2013, 12:08

Re: Juan Martin Del Potro

Stęsknieni oglądali :). Mecz bez fajerwerków bo i rywal średniej klasy.
Awatar użytkownika
SABR
Weteran
Weteran
Posty: 1905
Rejestracja: 20 mar 2016, 17:29
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt: YouTube

Re: Juan Martin Del Potro

Delpo niestety wypada z kalendarza na kilka miesięcy...
Jakiego ten człowiek ma pecha.
"(...) I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek."
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Juan Martin Del Potro

Nie ma pecha. Ma technikę jaką ma ... i takie są efekty ...
Ewentualnie jego organizm nie był gotowy na takie, bądź co bądź, ekstremalne obciążenia. Może takie geny, nie jego wina.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Juan Martin Del Potro

Dokładnie, tutaj masa też robi swoje, on nie waży 80-85 kilogramów tylko pewnie ok. Dychy więcej, nie tak mało. Można oczywiście powiedzieć, że to jest pech jeśli tak jak powiedział Vivid jego organizm nie był nigdy gotowy na taki ekstremalny wysiłek, może to kwestia genów, nie miał na nie wpływu.

Cóż, prócz umiejętności potrzebne jest do tego sportu końskie zdrowie, on o to zdrowie jest właśnie słabszy, dużo słabszy, od najlepszych. Techniki też książkowej nie ma przez co sam jest może trochę współwinny takiego stanu rzeczy. Tak czy siak szkoda.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Juan Martin Del Potro

Vivid pisze:Nie ma pecha. Ma technikę jaką ma ... i takie są efekty ...
Ewentualnie jego organizm nie był gotowy na takie, bądź co bądź, ekstremalne obciążenia. Może takie geny, nie jego wina.
No tak, uszkodzenie rzepki po upadku to ewidentnie kwestia genów. :!provoke!:
Btw. Upadek wydawał się niegroźny, ale widać miał pecha takie geny. :P
Prezes fanklubu Staśka :D
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Juan Martin Del Potro

Ciekawe, które sekwencje DNA zwiększają szanse na to, że ktoś na korcie głupi ryj se rozwala upada.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Juan Martin Del Potro

Jak jest uraz mechaniczny to ... nadal może być wpływ genów. ;)
Ale generalnie to akurat wypadek. Co nie zmienia faktu, że argentyński saskuacz od lat nie może się ogarnąć z nadgarstkiem. A to już wiadomo z jakiego powodu. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Juan Martin Del Potro

JMDP wycofał się z Indian Wells. Kolejna kontuzja.
Nie jestem fanką jego tenisa, ale lubię jego zachowania na korcie, spokój, i doceniam, że zdrowy - mógłby zagrozić najlepszym.
Chyba już nie powróci na poziom szlemowy. :(
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Juan Martin Del Potro

I to dalej kolano, które wyłączyło Go zeszłej jesieni.
Chyba trzeba się pogodzić z faktem, że z organizmem nie wygra, szkoda.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Juan Martin Del Potro

Płakać nie będę, wiadomo jakie mam zdanie - tartakowy tenis.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Juan Martin Del Potro

DelPo zapowiedział, że po rozpoczynającym się jutro Argentina Open w Buenos Aires rozstaje się z tenisem zawodowym. ;(
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”