live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Gdyby Novak wygrał byłoby to historyczne zwycięstwo, Nadal jeszcze nigdy nie przegrał w półfinale RG. Więc bardziej właściwe wydawałoby się pytanie czy to początek zmierzchu dominacji Nadala. Ostatnio w Rzymie Novak w drugim secie ugrał 6:1 tak, że jest nadzieja :wink:
Awatar użytkownika
ayshe
Weteran
Weteran
Posty: 1421
Rejestracja: 23 maja 2014, 18:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Novak Djokovic

“This means the world to me and I don’t see any limits, I don’t see the end around the corner so I will keep on going,” N. Djokovic (USO 2018)

"Learn to love the hate. Embrace it. Enjoy it. Everyone is entitled to their own opinion and everyone should have one about you. Haters are a good problem to have. Nobody hates the good ones. They hate the great ones." Kobe Bryant
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Iga Świątek

live pisze: 10 cze 2021, 14:35 Owa wypowiedź jest na tyle ni z gruchy ni z pietruchy, że przenosisz dyskusje od Igi do Djokowica.(jeśli to ty?)
To nie ja. Chyba ED.
live pisze: 10 cze 2021, 14:35 W dodatku mijasz się z prawdą/manipulujesz twierdząc, że napisałem "że w ogóle wcale nie da się grać w większości z kontry". bo tego nie napisałem.
Kłamiesz/manipulujesz, bo napisałeś coś takiego:
live pisze: 8 cze 2021, 23:18
hokej pisze: 8 cze 2021, 22:22 Jeśli live zrozumie różnicę pomiędzy przepychaniem piłki, a uderzaniem jej, to się zakończy. Jak nie zrozumie to ostatnia nadzieja w ekstatycznym przeżyciu związanym z powtórkami takiej np. Isi.
Ewentualnie wujek google i "odgrywanie martwych piłek przez Słońce Bałkanów".
Gubisz się, wprowadzasz nowe elementy do dyskusji więc wyjaśnij, kto/kiedy/gdzie przepycha piłkę a kto ją uderza?
I przede wszystkim co to ma wspólnego z moimi wypowiedziami?

Natomiast wracając do dyskusji o prowadzeniu gry, z grubsza można przyjąć, że w męskim tenisie prowadzi ją serwujący.
Inaczej mówiąc: nie można grać głównie z kontry jak tutaj suponowano, można grać dobrze z kontry ale to nie jest to samo.
----------------
live pisze: 10 cze 2021, 14:35 Jeżeli masz resztki honoru możesz przyznać mi rację czy częściową racje lub iść w ślady w/w , w świat dyrdymałów
i fantasmagorii, które g. mnie obchodzą.
Biorąc pod uwagę powyższe nie mam więc gdzie Ci przyznać racji, ewentualnie częściową rację, to znaczy faktycznie mamy tu świat dyrdymałów i fantasmagorii, ale to Ty je wprowadzasz.

PS. Dalej mi nie odpowiedziałeś, czy grałeś kiedyś w tenisa/jakie masz tenisowe CV, żeby Twoje myśli notować w kajeciku.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Tak masz rację, nie napisałem tego czytelnie. Nie sądziłem, że zrozumiesz dosłownie. Chodziło mi o to, że jeśli "cytujesz" w każdym razie sugerujesz, że coś napisałem to cytuj dokładnie, czyli nie dodawaj od siebie dodatkowych słówek, cytuj całe zdanie a przynajmniej wszystko co jest w nim istotne.

Teraz postaram się udowodnić, że stwierdzenie "gra głównie z kontry" jest błędne.

Gra w tenisa skłąda się z 4 elementów tj:

1/ serwis
2/ return
3/ wymiany
4/ gra przy siatce

Na początek pytanie, w którym z tych elementów i w jakim stopniu możliwa jest gra z kontry?

Poniżej materiał poglądowy, wskaż momenty(podaj sec.), w których Novak gra bezsprzecznie z kontry:
https://www.youtube.com/watch?v=c7O8a68d_xM
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Novak Djokovic

live pisze: 18 cze 2021, 06:11
Gra w tenisa skłąda się z 4 elementów tj:

1/ serwis
2/ return
3/ wymiany
4/ gra przy siatce
rotfl

Tak, a F1 to tylko dodawanie gazu, kręcenie kierownicą i naciskanie hamulca.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

rafbat pisze: 18 cze 2021, 07:22
live pisze: 18 cze 2021, 06:11
Gra w tenisa skłąda się z 4 elementów tj:

1/ serwis
2/ return
3/ wymiany
4/ gra przy siatce
rotfl

Tak, a F1 to tylko dodawanie gazu, kręcenie kierownicą i naciskanie hamulca.
Jeżeli znasz jakiś inny moment występujący podczas gry w tenisa to chętnie się dowiem
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Novak Djokovic

Słyszałeś kiedyś pojęcie, że tenis to szachy? (no ale przecież szachy to tylko przesuwanie pionów i figur)

Tenis składa się chociażby z takich elementów, jak gra psychologiczna, przygotowanie taktyczne, strategia/wizja gry, przygotowanie motoryczne, bez których samo bieganie i uderzanie nie może być efektywne.

To, co wyżej wymieniłeś to nie wszystkie elementy gry, a nawet bym tego nie nazwał samym w sobie elementem. Są to po prostu uderzenia, które mają prowadzić do zdobycia punktu. Kontra, której pojęcia nie rozumiesz i o którą słusznie walczy Gary, to w Twoim "słowniczku" bardzo istotny element gry w tak ogromnej składowej, jaką są upłycone przez Ciebie "wymiany". A tak w ogóle, to od kiedy "gra przy siatce" nie jest elementem "wymian"? Od czego zaczyna się wymiana, jeżeli nie od serwisu? Jakie uderzenie jest prezentowane każdorazowo jako drugie w wymianie - czy aby przypadkiem nie return? Bzdurna ta lista bardzo :)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Chyba jest oczywistą oczywistością, że jest to pewnego rodzaju uproszczenie, to że akurat nazwałem to elementami lepiej byłoby momentami, miało na celu jedynie uwidocznić jak i kiedy możliwe jest zdobywanie punktów.

Ja tego nie wymyśliłem, jak będę miał czas wyszukam, wypowiedzi byłego zawodnika/trenera, który napisał/powiedział dokładnie to samo co ja wyżej.

Właśnie znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=Gl2ZLJZ2q6k
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Novak Djokovic

Domyślam się, że skądś to musisz czerpać ;)

Może jednak warto słuchać światowej klasy trenerów i ich materiały analizować. Gość niewidniejący w bazie trenerów PZT (choć to oczywiście nie jest obligatoryjne), pracujący w "Sanatorium Leśnik" jest, delikatnie mówiąc, trochę mało przekonujący :D
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Czerpie z tego z czym się mniej więcej zgadza moje kortowe doświadczenie. Póki co w żaden sposób nie wykazałeś, że można grać "głównie z kontry".
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Novak Djokovic

Zapraszam do sekcji blogowej, w której opisywałem jeden z meczów z moim challenge'owym przeciwnikiem. Gość potrafiący bardzo fajnie grać w tenisa, mocno serwujący i lubiący biegać do siatki. Zaspoileruję i powiem, że skończyło się moim okopaniem 4 metry za końcową linią przy returnie i wyczekiwaniem na pójście do siatki, abym mógł lobować/ grać w nogi (wynik bodaj 9:2). Dla mnie to jest definicja gry z kontry, jednak to tenis stricte amatorski.

Na jakim poziomie grasz, że nie widzisz/rozumiesz tego, co chcemy Ci przekazać? Przebijałeś się gdzieś przez amatorskie turnieje w mniejszych lub większych ośrodkach tenisowych? Wszędzie są tacy zawodnicy, pokroju właśnie Garego (choć na żywo nie widziałem, to wiem, jaki styl <skuteczny> prezentuje), którym twarz zaczyna się uśmiechać, kiedy widzą próbującego nieustannie atakować przeciwnika.

Nie wiem czy Ty tak serio, czy to zwykłe czepialstwo. Może doprecyzowując - z samej logiki nie da się grać głównie z kontry, ale zdobywać punkty głównie z kontry już jak najbardziej.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Moja gra, he,he grywałem trochę w turniejach bardzo amatorskich, największe "osiągnięcie" to gra w turnieju BIL ale tam
w czołówce byli ex. zawodnicy przynajmniej jako juniorzy, więc zrobili ze mnie miazgę.

Ale nie o moją grę tutaj idzie tylko o grę Novaka.

Więc jest tak jak napisałem wcześniej a co zostało tutaj obśmiane, stwierdzenie "grać głównie z kontry" jest nadużyciem
lub jak kto woli zbyt daleko idącym uproszczeniem. Nieśmiało przypominam, że to nie ja zacząłem się "czepiać",
raczej kontrowałem :D

Tak jeszcze mi się przypomniało, że właściwie to ci exzawodnicy nie robili ze mnie miazgi, oni praktycznie w moim odczuciu
nic nie robili a ja czułem się całkowicie bezrady. Zrobienie ze mnie miazgi to raczej specjalność miejscowych domorosłych
tuzów kortowych.
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

del
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

rafbat pisze: 18 cze 2021, 10:21 . Może doprecyzowując - z samej logiki nie da się grać głównie z kontry, ale zdobywać punkty głównie z kontry już jak najbardziej.
Wcześniej dokładnie nie doczytałem, teraz odpowiem bo z drugą częścią zdania nie sposób się zgodzić.

Punkty zdobywa się:
1. z serwisu w tym również "wygrywającego"
2. z returnu
3. z błędów niewymuszonych przeciwnika
4. z gry przy siatce
5. z wymian, z których moim zdaniem mniejszość jest wygrana z typowej kontry(patrz Filmik z Novakiem)

Jakby nie liczyć, po prostym zsumowaniu zdobytych ogółem punktów, nie ma szans, żeby Nowak punkty zdobywał głównie z kontry . W to, że Gary tak potrafi tzn. wygrywa większość swoich punktów z kontry mogę uwierzyć, ale nie o nim jest ten wątek, :)

Jeszcze jedno, zwróć uwagę jak mało w materiale, który zapodałem jest o "kontrze", praktycznie nie ma o niej mowy
wcale, chociaż chyba ze dwa razy jest wzmiankowana.
Widzę, że zmieszałeś z błotem autora, moim zdaniem niesłusznie.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2021, 14:33 przez live, łącznie zmieniany 1 raz.
optymista
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 317
Rejestracja: 28 sty 2019, 15:00

Re: Novak Djokovic

Nie znam się to się wypowiem. Punkty zdobywa się z zagrań kończących bądź błędów (wymuszonych/niewymuszonych) i jest to jedyna obiektywna klasyfikacja (pomijam odebranie punktu przez sędziego). Jak chcecie policzyć ile winnerów/(un)forced errors wynika z "kontry"? Mieszacie policzalne statystyki z subiektywnymi odczuciami i obserwacjami
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

Zdaje sobie sprawę z niedoskonałości zaproponowanej przeze mnie klasyfikacji. Musiałem w jakiś sposób uzmysłowić innym,
że z kontry głównie grać się nie da, tym bardziej zdobywać głównie z niej punkty. Myślę, że nawet w amatorskim tenisie jest to niemożliwe a jest to właśnie jak napisałeś "subiektywne odczucie" grającego. Jeżeli jednak ktoś twierdzi, że tak gra, nie mam najmniejszej ochoty wyprowadzać go z błędu, niech i tak będzie, lecz niech będzie również zapisane i podkreślone: Novak nie zdobywa głównie punktów z kontry.
Awatar użytkownika
ayshe
Weteran
Weteran
Posty: 1421
Rejestracja: 23 maja 2014, 18:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Novak Djokovic

live pisze: 18 cze 2021, 15:46 Zdaje sobie sprawę z niedoskonałości zaproponowanej przeze mnie klasyfikacji. Musiałem w jakiś sposób uzmysłowić innym, że z kontry głównie grać się nie da, tym bardziej zdobywać głównie z niej punkty. Myślę, że nawet w amatorskim tenisie jest to niemożliwe, a jest to właśnie jak napisałeś "subiektywne odczucie" grającego. Jeżeli jednak ktoś twierdzi, że tak gra, nie mam najmniejszej ochoty wyprowadzać go z błędu, niech i tak będzie lecz niech będzie zapisane i podkreślone: Novak nie zdobywa głównie punktów z kontry.
Gracz grający z kontry, defensor to określenia stylu gry. Naprawdę nie ma potrzeby rozkładać wymiany na czynniki pierwsze, żeby to zrozumieć. Brad Gilbert nazywał ten styl "chińską torturą wodną". Swoją drogą, szczerze polecam "Winning ugly", świetna książka żeby zacząć zgłębiać zagadnienia taktyczne. Wracając do tematu: Najprostsza definicja defensora poniżej.
Counterpuncher, przyspawany do linii końcowej, odgrywa wszystko, popełniając stosunkowo mało błędów własnych. Rzadko odgrywa z pełną siłą, zdobywa punkty raczej wymuszając błędy, niż kończącym uderzeniem. Taki gracz charakteryzuje się doskonałą antycypacją, świetnie porusza się po korcie, dobrze returnuje, trzyma piłkę w wymianie, jeszcze lepiej mija i lobuje. Jest cierpliwy i konsekwentny w budowaniu przewagi w wymianie. Nie oznacza to, że zawodnik defensywny nie wykorzysta okazji na skończenie punktu, kiedy sam ma przeciwnika w defensywie, ale rzadko kiedy zawodnik defensywny zdecyduje się na atak, jeśli nie ma wystawki w pusty kort. Istotą tego stylu jest "zabieganie" przeciwnika i wywołanie u niego frustracji z powodu niemożności przebicia się przez zabetonowaną linię końcową. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie mentalne przed meczem z takim zawodnikiem. Tak dla przykładu, żeby rozwiać już wszelkie wątpliwości: Kiedy serwuje Fed, albo taki Raonic, jego celem jest jak najszybsze zakończenie wymiany albo z głębi kortu albo przy siatce. Serwis+1 to ich religia. Kiedy Novak otwiera wymianę, można spokojnie iść robić herbatę, bo wiadomo, że to trochę potrwa. Novak jest najdoskonalszym przykładem counterpuchera, zaraz obok Murka, który był bardziej defensywny niż obrona Częstochowy przed potopem szwedzkim. Oczywiście gra Novaka obecnie jest o niebo bardziej urozmaicona i agresywna niż w 2015, ale wynika to z faktu, że Serb poprawił serwis i grę przy siatce, a arsenał uderzeń jakimi dysponuje pozwala mu prowadzić i skończyć wymianę szybciej niż kiedyś, więc te granice nieco się zacierają. Co nie zmienia faktu, że jego bazowa gra to ganianie po baselinie i doprowadzanie przeciwników do załamania nerwowego.
“This means the world to me and I don’t see any limits, I don’t see the end around the corner so I will keep on going,” N. Djokovic (USO 2018)

"Learn to love the hate. Embrace it. Enjoy it. Everyone is entitled to their own opinion and everyone should have one about you. Haters are a good problem to have. Nobody hates the good ones. They hate the great ones." Kobe Bryant
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Novak Djokovic

"nieco się zacierają" to stanowczo mało powiedziane, po ostatnim finale widziałem świeżego, wypoczętego Novaka bez kropli potu :D i ledwo trzymającego się na nogach Tsitsipasa. Novak nie jest nadczłowiekiem, on po prostu w tym meczu zdecydowanie mniej biegał niż Tsitsipas. Taka zmiana stylu gry wraz z wiekiem wydaje się oczywista.

Ps
Nadal w ostatnim secie półfinału też jakby zaniemógł :::yay:::
Ostatnio zmieniony 18 cze 2021, 17:25 przez live, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Novak Djokovic

Dobrze napisane, ayshe!
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
ayshe
Weteran
Weteran
Posty: 1421
Rejestracja: 23 maja 2014, 18:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Novak Djokovic

Dzięki Artlight. :)
live pisze: 18 cze 2021, 17:18 "nieco się zacierają" to stanowczo mało powiedziane, po ostatnim finale widziałem świeżego, wypoczętego Novaka bez kropli potu :D i ledwo trzymającego się na nogach Tsitsipasa. Novak nie jest nadczłowiekiem, on po prostu w tym meczu zdecydowanie mniej biegał niż Tsitsipas. Taka zmiana stylu gry wraz z wiekiem wydaje się oczywista.
Zwłaszcza w drugim secie był świeży jak pierwiosnek..
Nie twierdzę, że Serb jest nadczłowiekiem, chociaż jak się widzi jak kryje kort, można odnieść takie wrażenie.
Z moich ukochanych statystyk wynika, że nie biegał znacząco mniej, a w każdym razie nie w takim stopniu, żeby stanowiło to jakąś różnicę.
Nie da się radykalnie zmienić stylu gry wypracowanego za młodu, zapytaj chłopaków, którzy grają. Można natomiast wzbogacić grę bazową, tak aby miała jak najmniej słabych punktów. To, że Novak szybciej kończy wymiany nie wynika z tego, że nagle stał się agresywnym baselinerem. To wynika między innymi z faktu, że bardzo poprawił skuteczność serwisu ( gdzieś w zakamarkach forum jest gdzieś mój post na ten temat), co pozwala mu wykorzystać słaby return do szybszego wypracowania pozycji, w której przejmuje kontrolę w wymianie. Jeśli przyjrzysz się jak Serb konstruuje punkty zobaczysz tę prawidłowość. On raczej zawsze dąży do zagonienia przeciwnika w sytuację bez wyjścia, odebrania mu pozycji do skutecznego ataku, niż szybkiego wygrania punktu uderzeniem kończącym. ( Wyjątkiem są breakpointy, zwłaszcza z AO tego roku. Tam, przy obronie bp, Serb często skracał wymiany idąc do siatki, taka ciekawostka).
I teraz odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego jurnemu dwudziestodwulatkowi wysiadły nogi? A oprócz nóg mental i celownik na fh w dalszej fazie meczu? Widzisz, wszystko się składa jak gacie w praniu, gra z kontry istnieje i ma się dobrze, naprawdę.
“This means the world to me and I don’t see any limits, I don’t see the end around the corner so I will keep on going,” N. Djokovic (USO 2018)

"Learn to love the hate. Embrace it. Enjoy it. Everyone is entitled to their own opinion and everyone should have one about you. Haters are a good problem to have. Nobody hates the good ones. They hate the great ones." Kobe Bryant

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”