TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Rafael Nadal

Witam,
tak jak w temacie - czy uważacie, że przy stylu gry Rafy może on się szybciej wyeksploatować niż trzeba? Chodzi mi o to, że Rafa gra strasznie siłowo, atletycznie, mało urozmaica.... Już przecież gra z uciskami na kolanach. Jakie jest Wasze zdanie?
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Nie przesadzajmy znowu z tą grą siłową u Nadala. Na czym ma to niby polegać ? Hiszpan gra top-spinowe uderzenia, więc to chyba oczywiste że musi dodać trochę więcej siły żeby pociągnąć piłkę mocniej po strunach. Poza tym, sztab szkoleniowy Nadala pracuje (narazie efektów nie widać) nad "spłaszczeniem" forehandu i przystosowaniu go do bardziej efektywnej gry na kortach twardych. Bardzo mądra taktyka. Patrząc na forehandy Gonzaleza (!), Murraya czy Federera to oni wg mnie biją jeszcze mocniej niż Rafa, ponieważ grają płasko i nie bawią się w rotacje przy piłkach kończących. A co do opasek podtrzymujących kolana, to czytałem że są one zakładane zapobiegawczo. Bo niby Nadal biega więcej od innych zawodników ? Panuje takie przekonanie, ale przecież każdy musi biegać aby dochodzić do piłek. A to że on potrafi dobiec do piłki która znajduje się 15 metrów od niego i jeszcze ją skończyć, to tylko kwestia jego kondycji, którą ma ponad przecietną...
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Gra taka jest kosztowna, ale on ma do tego odpowiednie przygotowanie fizyczne, więc na razie cierpią jego stopy.

Uważam że czołówka prędzej "nauczy się Nadala" niż Nadal skona z wysiłku.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

napalm pisze:Nie przesadzajmy znowu z tą grą siłową u Nadala. Na czym ma to niby polegać ? Hiszpan gra top-spinowe uderzenia, więc to chyba oczywiste że musi dodać trochę więcej siły żeby pociągnąć piłkę mocniej po strunach.
Problem Nadala to nie jego górna część ciała, a dolna.
napalm pisze:Patrząc na forehandy Gonzaleza (!), Murraya czy Federera to oni wg mnie biją jeszcze mocniej niż Rafa...
Łomatko... piłki płaskie wyglądają na szybsze i mocniejsze ale takie nie są. Siła uderzenia idzie w co innego.
napalm pisze:A co do opasek podtrzymujących kolana, to czytałem że są one zakładane zapobiegawczo.
Ja ja! Owszem są zapobiegawczo zakładane ale wszystkie problemy Hiszpana, które miał w poprzednich sezonach odciskają swoje piętno. Kolana są pod tym względem bardzo upierdliwe.
napalm pisze:Bo niby Nadal biega więcej od innych zawodników ? Panuje takie przekonanie, ale przecież każdy musi biegać aby dochodzić do piłek. A to że on potrafi dobiec do piłki która znajduje się 15 metrów od niego i jeszcze ją skończyć, to tylko kwestia jego kondycji, którą ma ponad przecietną...
Nadal jest najlepiej przygotowanym fizycznie zawodnikiem na tourze. Ale dźwiga też sporą masę i przez to że stoi daleko za końcową linią to sprawia że musi przebiec więcej. Poza tym Nadal ma dość mechaniczny sposób poruszania się... to nie jest płynność jaką miał Federer. Ilu zawodników musiało poddawać się mikrooperacjom kolan po każdym spotkaniu?

Nadala można pochwalić za to że się rozwija i urozmaica swoją grę. Ale przez pierwsze lata grał naprawdę baloniarsko i pokonywał dużo więcej km na korcie niż inni. Teraz już nie jest to takie ekstremum ale dalej fundamentem jest bieganie 2m za końcową. Nadal mimo olbrzymiej kondycji bardzo ostro eksploatuje swoje ciało i nie ma możliwości aby grając nawet tak jak teraz dotrwał w dobrym stylu do wieku kiedy Sampras czy Federer jeszcze odnosili sukcesy.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Co do tej kondycji.
To że ktoś jest w stanie pobiec do piłki 15m kiedy inni 7,5m i wrócić to nie jest tylko sprawa wydolności. Jeśli to są dwa razy większe dystanse w tym samym czasie to i dwa razy większe przeciążenia.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Hmmm... powiązane z tematem. Rafa dzisiaj przegrał finał w Rotterdamie z Murrayem i własnym kolanem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PIXI
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 959
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Mysłowice/Sosnowiec

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Końcówka nie wyglądała już dziś ładnie, nie próbował nawet biec do piłek, które by normalnie kończył bez większego wysiłku.
out of business
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Kurka wodna, no nie za ciekawie... Nie żebym lubił jego styl gry, ale jako człowieka lubię i szanuję, dlatego życzę mu, żeby się wykurował i coś w końcu do cholery zrobił, bo może skończyć przygodę z tenisem nie tak, jakby chciał...
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Nie wiem po co startował w tym turnieju, zdaję sobie sprawę, że plan jego startów układają mądrzejsi ode mnie, ale moim zdaniem to był błąd. Dwa tygodnie po wygraniu turnieju wielkoszlemowego on startuje na twardej nawierzchni, nie rozumiem takiego postępowania.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Harris
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 249
Rejestracja: 30 lip 2007, 22:32

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Tjaaaa, Rafie nie grożą kontuzje... Rozumiem, że kiedy fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów. :mrgreen:
Non est beatus, esse se qui non putat...
Awatar użytkownika
DUN I LOVE
Ambasador
Ambasador
Posty: 832
Rejestracja: 13 lut 2009, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Nie siedzę w sztabie Rafy, nie znam szczegółów dotyczących jego formy, stanu zdrowia, samopoczucia. Mimo to uważam, że ten wyjazd do Rotterdamu, ledwie tydzień po wygraniu AO, to jakieś totalne nieporozumienie. Zwłaszcza, że tyle celów przed Nadalem w tym roku, a końcówka turnieju w Melbourne wręcz mordercza.

Odpowiedź na zawarte w temacie pytanie jest trudna, chyba ciężko jednoznacznie się ustosunkować. Czytałem z Rafą wywiad w jakiejś gazecie, to na takie pytanie odparł, że jak ma skończyć wcześniej karierę to nie dlatego, że się posypie, tylko dlatego, że zaczął wygrywać wcześniej niż inni.
Na to mało osób zwraca uwagę. Dużo się mówi o kontuzjach, młodym wieku, ciągłym progresie w umiejętnościach, a zapomina się o tym, że on gra na najwyższym światowym poziomie już 5 rok, ledwie 1,5 roku po tym jak największe turnieje zaczął wygrywać Federer. Po pewnym okresie czasu kryzys jest nieunikniony, a tego typu błędy startowe jak ten Rotterdam, prędzej czy później zostaną policzone. Chłopak musi po prostu solidnie wypoczywać kiedy tylko może, jeżeli wciąż w największych turniejach chce być niezniszczalny.
mtenis team
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

I w ten sposób Nadal zaprzeczył mojemu podświadomemu przeświadczeniu o misternym planie zdobycia wszystkich lew szlema w jednym sezonie. Miał się oszczędzać!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Z jednej strony godne podziwu że chciał dokończyć finał... z drugiej strony wujek Tony powinien wejść i "zdjąć" go z kortu. Djokovic to "kreczownik" i kondycyjna pomyłka ale rezygnując w przypadku pełnej przegranej rozgrywa swoją karierę lepiej taktycznie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
bodysek
Weteran
Weteran
Posty: 1075
Rejestracja: 30 sty 2006, 16:02

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Nadal lub ktoś o Nim powiedział kiedyś, że nigdy nie poddaje meczów, no chyba, że sytuacja jest już tak dramatyczna dla Niego i nie podlega dyskusji, ale jak ma siły i może biegać w miarę to zachowuję się jak sportowiec, a tutaj dodatkowo to był finał więc nie wypadało.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Od 2005 to już trochę czasu zeszło, chłopak grał i grał, ciągle na tym 2 miejscu aż do teraz... Ciągle gra na wysokim poziomie... Być może faktycznie - potrzeba mu większej przerwy niż między jednym turniejem a drugim?
Awatar użytkownika
La_Patik-
Weteran
Weteran
Posty: 1680
Rejestracja: 15 lip 2008, 01:43
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Jedna jaskółka wiosny nie czyni należy pamiętać. Owszem styl gry Rafy jest siłowy i możliwe, że nie będzie miał bardzo długiej kariery, ale nie do przesady. Na jego miejscu dałbym sobie przerwy na trochę dłużej. Wygrał na samym początku już AO więc narzekać nie musi. Niech da odpocząć trochę swoim nogom. Ta jeszcze niegroźna kontuzja może być w pewnym stopniu ostrzeżeniem. Zlekceważyć jej nie wypada według mnie. Przyjdą zaraz potem korty ziemne gdzie Nadal ma bardzo dużo punktów do obrony i wtedy musi być w pełni zdrowy.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Zgadzam się, niedługo już mączka będzie teatrem działań, więc naturalnie na to Rafa powinien się szykować najmocniej. Pamiętajmy, że za plecami ma Feda, który wątpię, by zrezygnował z chęci wyrównania i pobicia rekordu Samprasa. Czas pokaże, jednak małym przypuszczeniem mogę stwierdzić, że ten sezon, jeśli chodzi o ATP, będzie arcyciekawy.
Awatar użytkownika
Harris
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 249
Rejestracja: 30 lip 2007, 22:32

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Na mączce kolanka Nadala są już bezpieczne, jak dotrwa do niej bez poważniejszego urazu, to cegła i (tak zwana) trawa jego.
Non est beatus, esse se qui non putat...
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Na razie IW wygrany, szykuje się pewnie też wygrany Miami, jak do tej pory trzyma się i gra wg mnie przyzwoicie... Oby żaden uraz mu nie wszedł, przecież to tydzień przerwy tylko...
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy Rafa skończy karierę szybciej niż powinien?

Jego gra opierała się na tym, że dobiegał do wszystkiego, pytanie tylko do jego sztabu, czy znając obciążenia i sposób gry Rafy, nie można lepiej rozplanować jego kariery i lepiej zadbać o jego nogi. Jak widać granie z przewlekłymi kontuzjami nie daje już rezultatów na jakie liczy, a wielką niewiadomą jest jak długa i jak odbiła by się na grze Nadala, przerwa na całkowite (o ile się jeszcze da), wyleczenie nóg. Czy przypadkiem w razie długiej przerwy nie pójdzie w ślady Safina, jest młody kasy jak lodu, lista ochotniczek długa jak spodenki, może być ciężko wrócić do rygoru treningowego i odbudowania kondycji, bo bez tego, wiele nie zdziała.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”