Awatar użytkownika
matek20
Weteran
Weteran
Posty: 1712
Rejestracja: 8 paź 2011, 20:01

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Mały off-top.
Co do Igrzysk, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak Roger nie miał pucharu Davisa, to większość jego fanów mówiła, że to jest sztuczny turniej i nikomu nie potrzebny. Nagle jak wygrał to wszyscy ochy i achy, Puchar Davisa to świetny skalp do kolekcji itd. Z Igrzyskami pewnie byłoby to samo.

Ale i tak muszę przyznać, że Igrzyska wielkie g tak naprawdę znaczą. Dla sportowców innych dyscyplin jak lekkoatletyka czy inne, złoto na IO znaczy naprawdę wiele. Dla tenisisty jednak najważniejsze są Szlemy. Zawodników rozliczą się za ilość Szlemów. Dlatego do tej pory ciągle nie rozumiem tego hejtu na Radwańską w 2012.
Tak szczerze to przy ocenianiu zawodników i umieszczaniu ich na listę wszechczasów, kto patrzy na Igrzyska? Albo w której kolejności są one brane pod uwagę? Właściwie na samym końcu. Taka prawda.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

matek20 pisze:Mały off-top.
Co do Igrzysk, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak Roger nie miał pucharu Davisa, to większość jego fanów mówiła, że to jest sztuczny turniej i nikomu nie potrzebny. Nagle jak wygrał to wszyscy ochy i achy, Puchar Davisa to świetny skalp do kolekcji itd. Z Igrzyskami pewnie byłoby to samo.
Guzik prawda, w przypadku Federera nikt nigdy nie patrzył na Puchar Davisa a tym bardziej IO, nie zmienia to faktu, że fajnie i te skalpy skompletować, zwłaszcza gdy o te ważniejsze co raz trudniej, dlatego też jak zwyciężył w Pucharze Davisa to się cieszyłem, nie zmienia to faktu, że z punktu widzenia kibica wolałbym aby wygrał WTF czy nawet kolejny turniej rangi masters albo IO właśnie. Tenis to sport indywidualny, kropka.

PS. Hejt na Radwańską był spowodowany głównie jej wypowiedzią, generalnie powiedziała, że przed nią kolejne turnieje (więc IO potraktowała jako po prostu imprezę jedną z wielu w kalendarzu) i coś zażartowała (może niepotrzebnie) o barażach do kolejnej rudny IO czy coś takiego.

Generalnie Szlemy Szlemy Szlemy i jeszcze raz Szlemy to na nie patrzymy wybierając GOAT, nie oszukujmy się. Mimo, że innych ważnych i prestiżowych turniejów w kalendarzu nie brakuje.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Popełniacie błąd. Polega on na tym że staracie się ocenić czy X wygrałby z Y gdyby żył wcześniej, był młodszy, miał w karierze inne nawierzchnie itp. Nie prowadzi to do niczego. Dominacja Samprasa, Federera, Djokovica, wcześniej Lendla, Beckera to fakt, w tej dyscyplinie zawsze tak było. W najlepszych latach dla poszczególnych dominatorów nie podlegający dyskusji. Lata przestępne, z bezkrólewiem, w których mógł wygrać każdy z pierwszej piątki były ciekawe lecz zdarzały się rzadko. Dla mnie ilość tytułów, technika oraz ocena tego co gra zawodnika wniosła do dyscypliny daje jakiś obraz, wynik w klasyfikacji.

Nadal wpłynął na grę. Zmienił ją, spowodował że nawet Federer swój statystyczny FH z rotacją 1700 obrotów/min na początku kariery zamienił na taki dochodzący do 3000 obrotów/min obecnie.

Federer geniusz i pedant doprowadził swoją technikę do poziomu wzorca który powinien być "naszym" amatorskim edenem. Udowodnił że nienaganna technika pomaga w omijaniu kontuzji oraz pozwala pozostawać na topie przez długie lata.

Djokovic natomiast jest wzorem samodoskonalenia się, konsekwencji, doprowadzania każdego możliwego aspektu gry do perfekcyjnej precyzji która jest "śmiertelna" dla konkurentów.

Sampras wg mnie jest na czwartym miejscu ponieważ niedostatek bh był zawsze u niego widoczny co poza wynikami sportowymi jest dla mnie pewnym elementem na "nie" w porównaniu do wymienionych wcześniej. Wg mnie:

Fed
Rafa
Nole
PS
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2016, 21:42 przez keicam, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
La_Patik-
Weteran
Weteran
Posty: 1680
Rejestracja: 15 lip 2008, 01:43
Lokalizacja: Suwałki

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

picnic pisze: Ta wypowiedź mnie zdziwiła bo jakoś kojarzysz mi się z kimś kto Rafy nie cierpi. :)
Fakt, nie przepadam za nim co nie oznacza, że nie potrafię być przy tym obiektywny. Nadal nigdy dominatorem z prawdziwego zdarzenia nie był. Wrzucał na jakiś czas swoją najwyższą dyspozycję i wtedy zamiatał na korcie każdego, później słabsze momenty przeplatał z lepszymi, długie, kilkumiesięczne przerwy, ładowanie baterii (albo strzykawek kto jak woli rotfl ) i ponowne zamiatanie rywali.

Myślę, że te wypomnienie tak małej zdobytej liczy WS'ów poza RG przez Nadala patrząc w kontekście GOAT'a jest w jakimś stopniu trafione. Mówimy o GOAT więc o kimś najbardziej wszechstronnym itd. kto powinien wygrywać wszędzie.

Choć trawa jest krótkim okresem w tenisowym sezonie to tutaj patrzyłbym inaczej na seryjne wygrywanie Wimbledonu w porównaniu do RG. Trawa według mnie wymaga świetnej techniki, wzorowego poruszania się po korcie. Jest bardzo wymagająca, żeby tam wygrać trzeba być bardzo kompletnym tenisistą.

IO i Puchar Davisa jak dla mnie - prawie zerowe znaczenie patrząc na całą resztę (Szlemy itp.).
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Jurek Kiler pisze:
PS. Hejt na Radwańską był spowodowany głównie jej wypowiedzią, generalnie powiedziała, że przed nią kolejne turnieje (więc IO potraktowała jako po prostu imprezę jedną z wielu w kalendarzu) i coś zażartowała (może niepotrzebnie) o barażach do kolejnej rudny IO czy coś takiego.
Tutaj muszę się wtrącić... Pytałem o tę kwestię osobę z najbliższego otoczenia Radwańskiej. Jak przyznał - media niesprawiedliwie potraktowały Agnieszkę i bardzo mocno psychicznie przeżyła ten turniej. Powiedział, że jest ona człowiekiem bardzo mocnym psychicznie, a pierwszy raz widział ją tak totalnie rozsypaną bez braku chęci gry w tenisa (po odpadnięciu). Trzeba wziąć pod uwagę pewne okoliczności, które towarzyszyły temu meczowi. Nie ma tu mowy o odpuszczaniu, "bo za darmo", jak to media trąbiły. Pokrótce mówiąc... Goerges - tzw. dzień konia, a u Radwańskiej jedna kwestia, która przez media jest pomijana; mianowicie - tzw. kobiece sprawy. Na tym poziomie sportowym, kobiety poddaje się działaniom środków opóźniających/eliminujących miesiączkę. Jednakże, Wiktorowski stwierdził, że użycie tych środków zostawią na dalszą fazę turnieju, kiedy zaczną się mecze z naprawdę super wymagającymi przeciwniczkami, ponieważ nie da się zrobić tego tak, żeby zastosować dane środki i całkowicie wyeliminować cykl miesiączkowy. Niestety - dalszej fazy turnieju dla Radwańskiej nie było.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
kszymon
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: 18 sty 2016, 22:24

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

ekba pisze:Wtrącę takie OT pytanie. Mógłby mi ktoś podesłać jakiś highlighst z meczu Samprasa w którym pokazał swój najlepszy tenis?
Pozwolę sobie ponowić prośbę. Mógłby ktoś?
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Na szybko: Poszukaj na YT finał Wimblu 1999 z Agassim (początek średni, ale im dalej w las, tym fajniej :)) lub QF na US Open w 1996 z Alexem Corretja, ewentualnie QF na Rolandzie także w 1996 z Jimem Courierem.

A młody Sampras, to np. 1990 rok i mecz z Agassim w finale US Open.

Te powyżej to dość powszechne typy wśród fanów Pete'a. Z kolei sam Sampras w jednym z wywiadów po skończonej karierze za swój najlepszy mecz uznał ostatnie spotkanie w zawodowym tourze, czyli finał US Open w 2002 roku z - jakby mogło być inaczej - Andre Agassim.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Gary pisze: Nie jestem przekonany, że na dużo szybszym hardzie z lat 90 Nadal by osiągał dobre wyniki, podobnie na wimbledońskiej trawie. Z kolei nie widzę jako Feda na ultra wolnej mączce w starciu z Kuertenem.
Jaki czynnik masz dokładnie na myśli Gary mówiąc o wolniejszej mączce? Piłki? Sama mączka? Ja pamiętam, że na którymś FO 2011 czy 2012 nasi komentatorzy zwracali uwagę na piłki na RG, które miały być szybsze, ale nie wiem czy tak rzeczywiście tak było.

Jak widać gołym okiem, że styl gry na trawie się zmienił, tak na mączce nie jest to dla mnie widoczne, więc może rzuć trochę światła na to Gary. :)
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Mączka mączce nierówna*, tak jak i piłki. Wszystkie nawierzchnie zostały spowolnione po okresie dominacji Samprasa. Mączki na RG też. Jak ktoś chce to na MOSiR Katowice korty na zewnątrz są kopią nawierzchni tej aktualnej z RG. Wolne, gliniaste i bardzo mocno kasujące siłę i rotację piłki. Grywam tam co jakiś czas i gracze, których na szybszych warszawskich kortach pokonuję bez problemu, tam mnie ogrywają: właśnie przez to że tamte korty premiują dobrze biegających ale słabszych technicznie graczy. W Warszawie podobne warunku są np. na OTC.

Zgadzam się z Garym że Nadal na starej trawie na Wimblu by nie wygrał, za to Fed nigdy RG by nie wygrał gdyby nie łut szczęścia: Soderling miał dzień konia, trafiał wszystko w meczu z Rafą a potem w finale nie miał już sił aby powalczyć z RF.

* - Pamiętacie Madryt i szybką, niebieską mączkę? RF wygrał turniej w świetnym stylu, chwilę potem odpadł w połówkach Rzymu i RG.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Zatem mączka dzisiejsza jest jeszcze wolniejsza niż w latach 90-ych? Można więc śmiało postawić tezę, że Federer bez Nadala grając w latach 90-ych wygrywałby w Paryżu regularnie. Nie zgadzam się z Garym odnośnie starć z Kuertenem na RG, że przegrał z nim tam raz dosyć wysoko i grając kiepsko nie wiele znaczy. Zgodzę się natomiast, że w Paryżu w starciu z Nadalem by nie wygrał, on był dla niego tam nieuchwytny, miał sporego farta i tyle, przecież on w tym 2009 nie grał niczego nadzwyczajnego. Co innego właśnie w Madrycie gdzie wygrywał w 2009 (jak mączka był czerwona a nie niebieska to i tak nawierzchnia była szybsza niż na RG) i 2012, częstsze gorsze występy Novaka i Rafy w tym turnieju również nie są przypadkowe. Podobnie ma się sprawa z Djokovicem, ale on obiektywnie był bliższy Hiszpana w Paryżu niż Roger, generalnie wszystko jedno w których czasach grałby Nadal to na kortach ziemnych w Paryżu wygrywałby seryjnie, Sampras w tej rywalizacji nie miałby zupełnie nic do powiedzenia, powątpiewam również w sukcesy Agassiego czy Kuertena, pewnie tak jak w dzisiejszych czasach przegrałby raz na pięć lat mecz i tyle. Można jednak śmiało powiedzieć, że to Federer jest najwszechstronniejszym tenisistą w historii, natomiast prędzej triumfującego na trawie w latach 90-ych widziałbym chyba Djokovica niż Nadala, o hardzie nie wspominam.
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

ESP pisze:* - Pamiętacie Madryt i szybką, niebieską mączkę? RF wygrał turniej w świetnym stylu, chwilę potem odpadł w połówkach Rzymu i RG.
Ja tam zawsze uważałam, że gdyby zorganizowano turniej np - na szkle - to Federer wygrałby w cuglach.. :wink: Zanim cała reszta zdołałby się przystosować do nowej nawierzchni- to Rog miałby pucharek.. Potem, gdyby wszyscy się ogarnęli, oprzytomnieli, przemyśleli, przedyskutowali z teamami - to co innego, mogliby powalczyć- ale z marszu na nowym? Tylko RF. :wink:
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Ciekawy wątek się pojawił: Agassi czy Nadal byłby lepszy na RG? Tutaj stawiał bym raczej 51/49 na Agassiego - on jednak ma woleja i uderzenia kończące a w regularności Nadalowi nie ustępował. Pamiętam jego starcia z Changiem, który był ówcześnie człowiekiem-ścianą, i to zwykle AA wygrywał.
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

ESP pisze:Mączka mączce nierówna*, tak jak i piłki. Wszystkie nawierzchnie zostały spowolnione po okresie dominacji Samprasa. Mączki na RG też.

* - Pamiętacie Madryt i szybką, niebieską mączkę? RF wygrał turniej w świetnym stylu, chwilę potem odpadł w połówkach Rzymu i RG.
Zwolnili nawierzchnię na mączce? O_O To rzeczywiście to ułatwia sprawę, to w takim wypadku na mączce z lat 90, może Szwajcarowi wpadłby jeden tytuł na FO grając nawet z Nadalem, w końcu w Rzymie w 2006 była meczowa jak pamiętam.


Jurek Kiler pisze:Zatem mączka dzisiejsza jest jeszcze wolniejsza niż w latach 90-ych? Można więc śmiało postawić tezę, że Federer bez Nadala grając w latach 90-ych wygrywałby w Paryżu regularnie. Nie zgadzam się z Garym odnośnie starć z Kuertenem na RG, że przegrał z nim tam raz dosyć wysoko i grając kiepsko nie wiele znaczy. Zgodzę się natomiast, że w Paryżu w starciu z Nadalem by nie wygrał, on był dla niego tam nieuchwytny, miał sporego farta i tyle, przecież on w tym 2009 nie grał niczego nadzwyczajnego. Co innego właśnie w Madrycie gdzie wygrywał w 2009 (jak mączka był czerwona a nie niebieska to i tak nawierzchnia była szybsza niż na RG) i 2012, częstsze gorsze występy Novaka i Rafy w tym turnieju również nie są przypadkowe. Podobnie ma się sprawa z Djokovicem, ale on obiektywnie był bliższy Hiszpana w Paryżu niż Roger [...
Spotkałem się z opinią na forum po tym jak Novak wygrał FO, że Nadal na kortach ziemnych w latach 2005-2008 to inny Hiszpan niż ten co stawiał się Serbowi 2012 - 2014 tzn., że w latach wcześniejszych prezentował wyższy? poziom czy może dłużej trzymał formę? i dlatego wygrywał więcej turniejów mączkowych. Nie pamiętam kto to powiedział, ale chciałby się dowiedzieć, bo w latach 2005 - 2008 tenisa nie śledziłem.

Jeżeli chodzi o fart to Djokovic też go miał rotfl Dostał własny worek treningowy na kortach ziemnych to przecież nie mógł przegrać. Jakby tak zacząć wymieniać te farty to wyjdzie, że jedyny, który zasłużył na wszystko co ma, to Nadal :D Najpierw rywalizacja z Federerem, a potem z Serbem. To chyba było już gdzieś mówione, może nawet w tym wątku.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

ESP pisze:Ciekawy wątek się pojawił: Agassi czy Nadal byłby lepszy na RG? Tutaj stawiał bym raczej 51/49 na Agassiego - on jednak ma woleja i uderzenia kończące a w regularności Nadalowi nie ustępował. Pamiętam jego starcia z Changiem, który był ówcześnie człowiekiem-ścianą, i to zwykle AA wygrywał.
Na obecnej nawierzchni RG to bym się w sumie mógł zgodzić. Ale na tej z czasów świetności Agassiego to daję 60/40 dla Nadala.
Łysy umiał rozstawiać po kątach i wydolność też miał, ale Rafa by jednak go zabiegał na tej zbyt wolnej nawierzchni.
Tu zwyczajnie brak jest woleja. Andre nie miał woleja. Grał go dość pokracznie i dlatego całkiem rozsądnie od niego stronił.
Natomiast jak już szedł do siatki to szedł po swoje i wtedy z reguły tą swoją szuflą jakoś pozamiatał. Zwyczajnie umiał wybrać ten moment.
Na Nadala w dobrej formie na mączce, co chwilami pokazywał Federer, potrzebna jest stała presja wolejowa.
Nie cała naprzód, ale 2-3 wypady na gem. Wtedy Hiszpan czuł presję i się gubił.
Chang to był styl podobny do Nadala, ale Michael był jednak wolniejszy, mniej wytrzymały kondycyjnie no i zdecydowanie tak mocno piłki nie kręcił.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Bądźmy szczerzy, Agassi byłby faktycznie jednym z groźniejszych rywali Rafy w Paryżu, z drugiej strony czy Andre jest lepszy od Novaka? Ze względu na poruszanie się po korcie stawiam na Serba. Tylko jeden szczegół, ile razy do tej konfrontacji na mączce by w ogóle pomiędzy Agassim a Nadalem doszło? Amerykanin raptem zrobił trzy finały, nawet gdyby jeden wygrał, niech będzie, że dwa - w co bardzo powątpiewam - to i tak da co najmniej sześć tytułów Nadalowi. Generalnie dochodzimy trochę do absurdalnych tez, że Agassi jest lepszy na mączce niż Nadal, tym czasem jeśli o tytuły chodzi to dokonania Nadala są po prostu absurdalne.

Ps. Niewątpliwie Nadal najlepszy tenis jaki grał na RG miał miejsce przed rokiem 2011, lata 2008 i 2010 to absolutne jego apogeum, moim zdaniem w 2013 grał dosyć blisko tego poziomu. Natomiast w latach 2005-2007 również był lepszy niż później, co najwyżej słabszy na innych nawierzchniach, po prostu był mniej uniwersalny, ale na ziemi po prostu kosił i był nie do ruszenia.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Jurek wykluczyłeś sytuację, że mogli by trafić przed finałem na siebie.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Dwóch zawodników nie porównuje się przez pryzmat ich tytułów, ale jak już to przez pryzmat ich spotkań. Ktoś może kosić wszystkich jak leci, ale może być ten jeden co mu nie pasuje, ma na niego patent, i jak na siebie trafiają to kaplica ...
Nie da się porównać Nadala i Agassiego bo to są różne pokolenia, mimo, że jakiś czas grali wspólnie w turniejach ATP to każdy był na innym etapie kariery. I to by było na tyle. A reszta to ... wróżka. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Tylko, że na jakieś podstawie wybieramy tego GOAT, z reguły na podstawie tytułów i o ile śmiało mogę powiedzieć, że na hardzie Agassi powinien przeważać (myślę, że podobnie jak się to ma w przypadku Djokovica) tak ilość tytułów na korcie ziemnym Hiszpana w zupełności do mnie przemawia. Agassi kilkukrotnie zachodził w Paryżu daleko, ale też nieraz zaliczał klapę, bardzo więc wątpliwe by spotykał się zatem z Hiszpanem rokrocznie. Jeden tytuł przy dziewięciu, dla mnie nie ma tematu, choć oczywiście zgodzę się, że istnieje szansa, że byłby dla Nadala przeciwnikiem najtrudniejszym z możliwych w tamtym okresie i zwyczajnie mógłby Nadalowi nie pasić.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Mylisz dwa pojęcia. Czym innym jest wybieranie gracza wszechczasów gdzie kryterium jest ilość zdobytych tytułów, a czym innym określenie na tej podstawie kto by kogo z kortu pogonił. To jest ... idiotyczne ...
Tak w ogóle wybieranie zawodnika wszechczasów mija się z celem gdyż nie ma obiektywnego kryterium. Nawet tytuły o niczym nie świadczą bo zależne jest to przy jakich przeciwnikach były zdobywane. Czym innym jest mnogość tytułów przy 3-4 w miarę równych zawodnikach, a czym innym jak jest jeden dominator i banda leszczy. To oczywiście nie wina takiego dominatora i nie jest to powód do deprecjonowania jego osiągnięć, ale jednak na takie tytuły już patrzy się inaczej.
Tak samo jest z bezpośrednim porównaniem graczy - możliwe tylko gdy są z tego samego pokolenia.
Można porównać Djokovica, Nadala i Murraya bo są z jednego pokolenia (pierwsi dwaj 29 lat, ostatni 30 lat).
Ale już nie można ich porównać do Federera bo to jest już inne pokolenia (35 lat).
Co z tego, że grają razem wiele lat? Ale zawsze są na innym etapie karier.
Już to raz pokazywałem na przykładzie meczu Safin - Djokovic z AO. Novak miał 19 lat (?), dostał niezłe baty, i co to oznacza, że Safin jest większy/lepszy? ...

Natomiast dla zabawy można sobie oczywiście dyskutować kto? Ale na poważnie to ... wróżka :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja rzeczowa...

Vivid pisze:Natomiast dla zabawy można sobie oczywiście dyskutować kto? Ale na poważnie to ... wróżka :P
Zgadzam się z Vividem, jak dla mnie bardziej by pasował tytuł - Najlepszy tenisista ostatnich 15 lat - dyskusja przy piwku :D przy wódce nie, bo mogłoby się skończyć jak na trybunach Legii w meczu z Borussią :D .
Obrazek Speed Graphene MP

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”