Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Hubert Hurkacz

Nie skądże. To ani ofensywna ani defensywna piłka. Na tenis.net jest artykuł o tym, jaką wartość ma piłka neutralna i jak jest niedoceniana.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hubert Hurkacz

Walter W. pisze: 8 lis 2021, 13:18 Nie skądże. To ani ofensywna ani defensywna piłka. Na tenis.net jest artykuł o tym, jaką wartość ma piłka neutralna i jak jest niedoceniana.
Podasz link?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Hubert Hurkacz

No nie mogę znaleźć, a dałbym sobie wiele rzeczy uciąć, że to było tutaj, albo autorstwa K. Pfeiffera albo naszego Vivida w ramach artykułów poradnikowych.
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Hubert Hurkacz

TomPL pisze: 8 lis 2021, 12:30 "Neutralna piłka" to dyplomatyczne określenie gry defensywnej? ;)
Taka której nie zepsujesz, a z której przeciwnik raczej nie zaatakuje skutecznie. Takie bezpiecznie granie, aż pojawi się coś z czymś można coś zrobić.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Hubert Hurkacz

Walter W. pisze: 8 lis 2021, 14:43 No nie mogę znaleźć, a dałbym sobie wiele rzeczy uciąć, że to było tutaj, albo autorstwa K. Pfeiffera albo naszego Vivida w ramach artykułów poradnikowych.
To raczej nie ja, pewnie Krystian. Ale o tym w wielu miejscach (nie tu) pisano i mówiono. Jednym z błędów dość typowych dla mniej doświadczonych graczy jest to, że jakby czuli się w obowiązku starać się każdą możliwą względnie piłkę atakować, choć trochę. To błąd. Warto neutralnie przerzucić 2-3 piłki i poczekać na lepszą możliwość ataku lub na to, że przeciwnik się podpali i sam zaatakuje nie do końca jednak wygodną piłkę (robią tak z obawy byśmy my ich nie uprzedzili ;)).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Hubert Hurkacz

Walter W. pisze: 8 lis 2021, 13:18 Nie skądże. To ani ofensywna ani defensywna piłka. Na tenis.net jest artykuł o tym, jaką wartość ma piłka neutralna i jak jest niedoceniana.
No pacz Pan! Na forum całkiem niedawno mnóstwo wody przelano na temat, czy Djoko gra ofensywnie czy defensywnie a on po prostu gra neutralnie :]
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hubert Hurkacz

Djoko gra do bólu skutecznie a nie neutralnie :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Hubert Hurkacz

RatRace pisze: 8 lis 2021, 21:24
TomPL pisze: 8 lis 2021, 12:30 "Neutralna piłka" to dyplomatyczne określenie gry defensywnej? ;)
Taka której nie zepsujesz, a z której przeciwnik raczej nie zaatakuje skutecznie. Takie bezpiecznie granie, aż pojawi się coś z czymś można coś zrobić.
Kiedy tak grałem, to byłem bardziej skuteczny. Ale w sumie to na takie przebijanie jestem zbyt niecierpliwy.
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Hubert Hurkacz

Vivid pisze: 9 lis 2021, 06:00
Walter W. pisze: 8 lis 2021, 14:43 No nie mogę znaleźć, a dałbym sobie wiele rzeczy uciąć, że to było tutaj, albo autorstwa K. Pfeiffera albo naszego Vivida w ramach artykułów poradnikowych.
To raczej nie ja, pewnie Krystian. Ale o tym w wielu miejscach (nie tu) pisano i mówiono. Jednym z błędów dość typowych dla mniej doświadczonych graczy jest to, że jakby czuli się w obowiązku starać się każdą możliwą względnie piłkę atakować, choć trochę. To błąd. Warto neutralnie przerzucić 2-3 piłki i poczekać na lepszą możliwość ataku lub na to, że przeciwnik się podpali i sam zaatakuje nie do końca jednak wygodną piłkę (robią tak z obawy byśmy my ich nie uprzedzili ;)).
Na pewno było napisane w tym artykule, że w trzech sytuacjach piłka neutralna jest obowiązkowa, a często zawodnicy robią błąd i na siłę chcą grać ofensywnie: 1. solidny/średni serwis martwą piłką (nie podpalać się bo pójdzie w siatkę- return odegrać neutralnie) 2. gdy przeciwnik nagle gra bombę ale na środek kortu (nie kopać się z koniem i nie odpowiadać też bombą - odegrać neutralnie) 3. - nie pamiętam:) Ktoś podpowie??
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Hubert Hurkacz

Coś mi tu pachnie chirurgią włosa albo zbytnim filozofowaniem :D
Nie mogę odnaleźć tego artykułu, na który powołuje się Walter W., a szkoda, bo chciałbym zgłębić różnicę między piłką neutralną a defensywną. Jak ktoś ma styl defensywny, to opiera się na piłkach defensywnych czy neutralnych?
Dla mnie albo ktoś próbuje kończyć sam i realizuje grę ofensywną, albo czeka na błąd rywala i wciela w ten sposób grę defensywną. Oczywiście taki defensor nie ułatwia temu drugiemu zadania i zawsze stara się grać tak, żeby tamten nie mógł zaatakować (czyli gra piłkę neutralną?). A zatem granie długich piłek pod nogi albo w miejsce, gdzie rywal ma trudności, to jest granie piłek neutralnych, czy defensywnych?
Jakoś mnie to rozróżnienie nie przekonuje. Chyba że defensywę rozumieć bardzo wąsko jako REAKCJĘ na piłkę ofensywną rywala, ale przy takim rozumieniu nie możemy mówić o defensywnej taktyce czy stylu. A jak wiadomo, takich graczy nie brakuje.
Podłączam się z prośbą o podanie linku.

EDIT: W przykładach z postu powyżej można zastąpić słowo neutralny słowem defensywny.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Hubert Hurkacz

Z tego co pamiętam, jako piłkę defensywną uznawano piłkę, którą się bronimy przy agresywnym zagraniu rywala, do której trzeba z trudem dobiec i niewiele można z niej zrobić poza próbą przebicia. Oczywiście są gracze, którzy i z takich piłek potrafią kontrować i skończyć. Ale neutralna to generalnie znaczy piłka, z której my nie zrobimy dużej krzywdy przeciwnikowi, ale i on nie ma z czego nam zrobić krzywdy- taka solidna, pewna piłka, w miarę na środek, bez ryzyka. Jak ogląda się ND to on bardzo często gra taką piłkę i czeka dopiero na okazję, żeby podkręcić tempo.
Hohvar wierz mi, przewertowałem wzdłuż i wszerz cały internet i ten artykuł jakby na złość zapadł się pod ziemię.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Hubert Hurkacz

OK, czyli może mamy takie rodzaje zagrań:
1/ ofensywne (w intencji: kończące lub przygotowujące*)
2/ defensywne, jako reakcję na piłkę ofensywną rywala (typu: ledwo odbieram, ale odbieram)
3/ neutralne (maksymalnie utrudniające rywalowi wyprowadzenie ataku czy w ogóle jakiekolwiek zagranie, ale bez intencji bezpośredniego wygrania punktu?)

*te przygotowujące to może jakaś odmiana zagrań neutralnych?

Myślę, że nie bez znaczenia są właśnie zamiary, czyli co chcę jako gracz osiągnąć w danym uderzeniu. Jak chcę skończyć winnerem albo go przygotować, to gram go albo od razu (wyjdzie albo nie), albo przygotowuję, czyli gram piłkę potencjalnie maksymalnie trudną, żeby otrzymać w odpowiedzi defensywną i w odpowiedzi na nią zagrać ofensywną. I ta maksymalnie trudna przygotowująca to ofensywna czy neutralna? Mogę też chcieć czekać, aż błąd popełni przeciwnik, ganiać go od lewej do prawej, prowokować do ataku jakąś szmatą bez energii, ściągać do siatki itp. Ale ZAMIARY mam wtedy raczej defensywne, bo sam nie zamierzam zaatakować. Chyba nie można mieć zamiarów neutralnych.

Mnie jakoś tak wychodzi, że jakby nie kombinować, to albo chcę SAM skończyć (ofensywa), albo liczę na błąd RYWALA (defensywa). Jakoś nie pasuje mi ta neutralna, sorry :wink:
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hubert Hurkacz

Hohvar - popatrz na przykładzie garego rotfl. On nawet z piłki w pół kortu będzie defensywnie odgrywał. A ktoś kto wcześniejsze gra „neutralnie” (lub defensywnie jeśli zmieni zamiar) to piłkę z pół kortu zaatakuje ofensywnie.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Hubert Hurkacz

Jakuboto pisze: 9 lis 2021, 16:48 Hohvar - popatrz na przykładzie garego rotfl. On nawet z piłki w pół kortu będzie defensywnie odgrywał. A ktoś kto wcześniejsze gra „neutralnie” (lub defensywnie jeśli zmieni zamiar) to piłkę z pół kortu zaatakuje ofensywnie.
Tu już inna kategoria byłaby potrzebna: piłki upierdliwe... :wink:
Gary to mistrz upierdliwej defensywy, przechodzącej momentami w neutralną ofensywę rotfl
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Hubert Hurkacz

hohvar pisze: 9 lis 2021, 15:28 OK, czyli może mamy takie rodzaje zagrań:
1/ ofensywne (w intencji: kończące lub przygotowujące*)
2/ defensywne, jako reakcję na piłkę ofensywną rywala (typu: ledwo odbieram, ale odbieram)
3/ neutralne (maksymalnie utrudniające rywalowi wyprowadzenie ataku czy w ogóle jakiekolwiek zagranie, ale bez intencji bezpośredniego wygrania punktu?)

*te przygotowujące to może jakaś odmiana zagrań neutralnych?

(...)

Mnie jakoś tak wychodzi, że jakby nie kombinować, to albo chcę SAM skończyć (ofensywa), albo liczę na błąd RYWALA (defensywa). Jakoś nie pasuje mi ta neutralna, sorry :wink:
Ja bym to ujął inaczej: pod kątem intencji piłka faktycznie jest ofensywna (dążymy do winnera lub wymuszenia krótszej piłki, żeby tego winnera zaraz zagrać) albo defensywna (gramy tak, żeby się nie dać skończyć), natomiast pod kątem efektu piłka może być albo dobra (winner lub krótsza piłka do skończenia), zła (zaraz nas skończą) albo właśnie neutralna, czyli ani my nie kończymy czy nawet się do tego nie zbliżamy, ani rywal nas z tego raczej nie skończy. :wink:

Jak grałem z młodymi zawodnikami lub z nimi trenowałem, to ćwiczyliśmy 4 różne stany, pozycje taktyczne:
-ofensywa
-defensywa
-kontratak
-stan równowagi

Powiedziałbym, że piłki neutralne to domena tej czwartej sytuacji. Tomasz Wiktorowski mówi o "grze w tempie" i myślę, że to coś podobnego.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Hubert Hurkacz

Takie rozróżnienie to co innego. Do tej pory pojęcie piłki neutralnej było stawiane w opozycji do defensywnej i ofensywnej. Jeśli natomiast ma być zestawione z piłką dobrą lub złą, to zupełnie zmienia istotę rzeczy. Przy takim rozumieniu mamy zgodę: tak, są takie piłki :wink: :::gd:::
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hubert Hurkacz

Miedwiediew, Berrettini i Zworek w grupie Huberta.
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Hubert Hurkacz

Delikatnie mówiąc, faworytem Hubert nie jest. Mimo to, jestem w stanie sobie wyobrazić, że Zvevera i Berettiniego jest w stanie ograć.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hubert Hurkacz

Z premierem też kiedyś przecież wygrał :) Myślę że w jego przypadku wszystko jest możliwe. Może przegrać wszystko ale może też wszystko wygrać
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Hubert Hurkacz

Od kolegów na kortach słyszałem zgodnie - baty od Zworka i Niedźwiedzia, może coś z Beretem urwie.
I w sumie można się z takim scenariuszem zgodzić, całkiem prawdopodobny.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”