Awatar użytkownika
Tenisówka
Senior
Senior
Posty: 4585
Rejestracja: 5 lut 2013, 20:25
Lokalizacja: Pieniny

Aleksander Zverev

Urodzony w 1997 niemiecki tenisista rosyjskiego pochodzenia.
Wygrał swój pierwszy turniej rangi Masters w Rzymie 2017.
W finale pokonał Novaka Djokovica.
Tym samym stał się najmłodszym zwycięzcą turnieju tej rangi od czasów triumfu Novaka w Miami Open 2007.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 06:27 przez Tenisówka, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------------------------
Chłopaki gdzie jesteście ? :::no.I:::
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Aleksander Zverev

Nieźle nieźle, wielki wyczyn.
Awatar użytkownika
mapi
Orator
Orator
Posty: 566
Rejestracja: 5 sty 2015, 19:38

Re: Aleksander Zverev

Tenisówka pisze:Urodzony w 1998 niemiecki tenisista rosyjskiego pochodzenia.
Gwoli ścisłości, rocznik '97. Zatem Novaka z Miami 2007 nie przebił. :wink: Co nie zmienia faktu, że osiągnięcie niemałe.
Zważywszy zwłaszcza na to, że jest pierwszym ze swojej generacji, który triumfuje w turnieju tej rangi. Brawo!
Learn to love the process.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Aleksander Zverev

Tak, ja już się obawiałem, że będziemy musieli czekać na tenisistów urodzonych w latach 2000+. Czekamy jednak na Szlemy, jak w tym lub w przyszłym roku nikt z tego rocznika 90ego na zatriumfuje w imprezie rangi WS to będzie bardzo źle. Coś się ewidentnie zmienia, od jakiegoś czasu Wielka Czwórka już nie dominuje, raczej robią to na zmianę, słabną jedni a mocniejsi robią drudzy, ale w dalszym ciągu oni dzielą triumfy między sobą, ewentualnie inni z tego samego pokolenia (Cilic, Wawrinka), najbliższymi faworytami we French Open i na Wimbledonie też są Nadal i Federer, a jestem przekonany, że taki Djokovic jeszcze ostatniego słowa w Wielkim Szlemie nie powiedział, jak w tym roku nie wróci do wielkich triumfów to w przyszłym. Wielka czwórka robi się co raz starsza i będzie słabnąć ale do 2019 czy 2020 jeszcze będzie o jej przedstawicielach słychać, może tylko nie o wszystkich.
Joao
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 250
Rejestracja: 29 gru 2010, 14:51

Re: Aleksander Zverev

O, nawet temat ma już założony. :)

Statystyki po wygranej w Rzymie:
1) najmłodszy zwycięzca Rzymu od 2005 (Nadal 18 lat); łącznie 5 miejsce wśród najmłodszych w erze Open;
2) najmłodszy triumfator Mastersa od 2007 (Djokovic 19 lat) - łącznie 6 miejsce (od 1990);
3) najwyższy (łącznie z Ciliciem - 198 cm) zdobywca Mastersa;
4) zdobył 3 tytuły turniejów ATP 500 i ATP 250 przed wygraniem pierwszego Mastersa (tak samo jak Djokovic i Chang, lepsi Pernfors 2 i Carretero 0).
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Aleksander Zverev

I ten moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że 3 lata młodszy chłopaszek od Ciebie wygrywa w Rzymie turniej Masters pokonując Djokovica, a Ty nie możesz się zmotywować do pisania pracy inżynierskiej ... :D

W takich chwilach, zawsze sobie myślę, że ja przynajmniej bez wyrzutów sumienia mogę iść na pizzę. ;)
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Aleksander Zverev

Ciekaw jestem, który WS zostanie wygrany przez nowe pokolenie, bo już czas najwyższy i czy to będzie Zverev? Moim zdaniem to może jeszcze w tym roku nie nastąpić, Djokovic pokazał jaka jest nadal różnica między starszymi panami, a młodymi jak Ci pierwsi wchodzą na najwyższe obroty..

Fajnie, że ktoś nowy wygrał, ale czy wynik byłby taki sam, gdyby Sasza miał zagrać z Novakiem z soboty? Wątpię, natomiast mam nadzieję, że to nie koniec sukcesów Niemca. :)
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aleksander Zverev

Juan Carlos Ferrero przestał być trenerem Aleksandra. Jako powód podał różnice w podejściu do profesjonalnego trybu życia poza kortem.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Aleksander Zverev

Jakuboto pisze:Juan Carlos Ferrero przestał być trenerem Aleksandra. Jako powód podał różnice w podejściu do profesjonalnego trybu życia poza kortem.
Serio? To brzmi poważnie, bo zazwyczaj dają standardowe pitu-pitu i nic złego trener o zawodniku nie mówi. Skoro JCF pozwolił sobie na tak ostrą uwagę, to Alex musi mieć rzeczywiście siano we łbie. Czyżby czas obwołać Niemca kolejnym niespełnionym talentem...?
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Aleksander Zverev

Za wcześnie, jego kariera mimo wszystko przebiega na razie dobrze, nie zmieni tego gorszy styczeń czy luty, aczkolwiek sygnały niepokojące.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aleksander Zverev

Może nie jest źle ale jak widać mogło by być lepiej gdyby miał inne podejście. Ale w obecnym tourze jest niestety sporo takich, którzy są pod mocnym wpływem obecnej kultury i świata „zewnętrznego”.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Aleksander Zverev

Jakuboto pisze:Może nie jest źle ale jak widać mogło by być lepiej gdyby miał inne podejście. Ale w obecnym tourze jest niestety sporo takich, którzy są pod mocnym wpływem obecnej kultury i świata „zewnętrznego”.
Brak ambicji i zadowolenie się przeciętnością. Brak chęci bycia najlepszym z najlepszych. Pewnie sporo sobie musiał odmawiać za dzieciaka i ma dosyć, a wystarczyłoby, żeby poświęcił jeszcze 10 lat życia i może osiągnąłby wszystko. Nie oszukujmy się, że będąc na jego miejscu, podróżując, zarabiając już teraz niemałe pieniądze - jeśli nie ma ambicji na bycie najlepszym to mu to wystarczy i sobie poużywa.
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Aleksander Zverev

Ważne, żeby chłopakowi dobrze ze sobą się żyło. Po co ambicje i sukcesy przypłacać zdrowiem psychicznym, czy fizycznym? Tak, jak WoA napisał, być może to co ma już mu wystarcza. Dla na nas kibiców, którzy nie mają takiego talentu, albo nie dostali od życia takiej szansy to może być dziwne, słabe, albo wręcz karygodne. Pamietajmy jednak, że to jego życie to on wybiera dla siebie drogę, ze wszystkimi jej konsekwencjami w przyszłości.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Aleksander Zverev

karjar pisze:Dla na nas kibiców, którzy nie mają takiego talentu (...)
Nie ma czegoś takiego jak talent (choć niektórzy badacze dopuszczają kwestie predyspozycji genetycznych w sportach jednowymiarowych, choć to nie jest najszczęśliwsze określenie).

Jest "tylko" 10 tys. godzin ukierunkowanego treningu, które oddziela przeciętnego amatora tenisa od poziomu Rogera Federera (lekko upraszczając temat, bo Roger nadal trenuje i wciąż nam ucieka).

Oczywiście jest też masa czynników powodujących, że nie dociągamy do tych 10 tys. godzin (kontuzje, brak kasy, brak zapału, brak widocznych postępów, psychika, zaniedbanie jakiegoś elementu treningu i co najważniejsze - nie prowadzenie ukierunkowanego treningu, który po angielsku nazywa się ciut sensowniej - purposeful training).

Zainteresowanych odsyłam do książki "Bounce" Matthew Syeda albo do poczytania w sieci o eksperymencie, jaki pewien Węgier nazwiskiem Polgar przeprowadził na swoich trzech córkach.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Aleksander Zverev

Artlight pisze:
karjar pisze:Dla na nas kibiców, którzy nie mają takiego talentu (...)
Nie ma czegoś takiego jak talent ...
Dobra, może być "predyspozycje"?
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Aleksander Zverev

karjar pisze:
Artlight pisze:
karjar pisze:Dla na nas kibiców, którzy nie mają takiego talentu (...)
Nie ma czegoś takiego jak talent ...
Dobra, może być "predyspozycje"?
Jasne :)...o ile mówimy o sporcie w stylu bieg na 100 m, a nie o sporcie rozgrywanym w wielu płaszczyznach czy szerzej w układzie wielu zmiennych (jak kąt odbicia piłki, odległość ciała od piłki, prędkość piłki, wysokość siatki i nasza pozycja względem niej, rotacje, pozycja na korcie przeciwnika, jego decyzje, wybory, zagrania, itp., itd.). Z badań naukowców wynika dobitnie, że w takich dyscyplinach o tym, czy docierasz na poziom master-zawodowiec decyduje wyłącznie to, czy masz za sobą minimum 10 tys. godzin ukierunkowanego treningu.

A wynika to wprost z tego jak zbudowany jest ludzki mózg, jak procesuje informacje i jak automatyzuje procesy poznawcze, uwalniając "zasoby dyskowe", co pozwala mu świadomie skupić się na tych mikro-detalach, które finalnie odróżniają Rogera czy Novaka od zawodnika nr 50 czy 100 na świecie.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Aleksander Zverev

Nie są to, jak sądzę badania, które są niepodważalne. No, ale ja nie o tym. "Predyspozycje" to nie jest nic magicznego, ot choćby wzrost, ciężko mi sobie wyobrazić, aby Swarztman (1.70) 10 tys. godzin treningu zniwelował bonus 15-18 cm, który dostał od natury Federer lub Djoković. Tu zwykła fizyka się wszak kłania. Refleks i koordynacja to kolejne rzeczy, tu nie ma równych. Oczywiście ktoś ze słabszą może ją treningiem podciągnąć, ale to zabierze x godzin z puli. O sferze psychicznej nie wspominam, bo tu ilość godzin na treningu ma drugoplanową rolę.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Aleksander Zverev

Purposeful training musi uwzględniać i ogólną i psyche i ćwiczenie refleksu oraz koordynacji, które w 100% zależą tylko od treningu (nie ma czegoś takiego jak predyspozycja do refleksu :) ). Jest to pięknie opisane u Syeda na przykładzie: "jak to jest, że Federer odbija serwisy lecące powyżej 200 km/h, a ja nie mam na to żadnych szans...".

Co do wzrostu - po pierwsze, rekord serwisu na tourze nie należy do najwyższego gracza (choć niezaprzeczalnie do wysokiego, bo Sam Groth ma 193 cm). Po drugie - nikt nie twierdzi, że to Sam Groth ma najlepszy serwis w tourze. Na jakość serwisu składa się mego dużo czynników (ergo - mamy tu znowu układ wielu zmiennych) i kolesie po 170 cm mogą zniwelować brak zasięgu innymi elementami. No i najważniejsze - na grę w tenisa nie składa się sam serwis, a tu nie chodzi o to, żeby każdy z pojedynczych elementów wytrenować na poziom nr 1 na świecie. Chodzi o całokształt :).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
meszka
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 445
Rejestracja: 6 lip 2009, 15:33

Re: Aleksander Zverev

Artlight pisze:
karjar pisze:
Artlight pisze:
karjar pisze:Dla na nas kibiców, którzy nie mają takiego talentu (...)
Nie ma czegoś takiego jak talent ...
Dobra, może być "predyspozycje"?
Jasne :)...o ile mówimy o sporcie w stylu bieg na 100 m, a nie o sporcie rozgrywanym w wielu płaszczyznach czy szerzej w układzie wielu zmiennych (jak kąt odbicia piłki, odległość ciała od piłki, prędkość piłki, wysokość siatki i nasza pozycja względem niej, rotacje, pozycja na korcie przeciwnika, jego decyzje, wybory, zagrania, itp., itd.). Z badań naukowców wynika dobitnie, że w takich dyscyplinach o tym, czy docierasz na poziom master-zawodowiec decyduje wyłącznie to, czy masz za sobą minimum 10 tys. godzin ukierunkowanego treningu.

A wynika to wprost z tego jak zbudowany jest ludzki mózg, jak procesuje informacje i jak automatyzuje procesy poznawcze, uwalniając "zasoby dyskowe", co pozwala mu świadomie skupić się na tych mikro-detalach, które finalnie odróżniają Rogera czy Novaka od zawodnika nr 50 czy 100 na świecie.
Ciekaw jestem czy te badania przeszły próbę falsyfikacji, jeśli w tym przypadku to możliwe, bo jak nie można takiej próby przeprowadzić to jest to tylko hipoteza. Bo jednak kurczę Federer jest jeden, a pretendentów którzy nawet trzy razy więcej godzin "ukierunkowanego treningu" przeszli, jest setki, jeśli nie tysiące.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Aleksander Zverev

Przecież wzrost to nie jest tylko serwis. To również zasięg ( w tym przy siatce), długość dźwigni (siła uderzenia vs. zaangażowana w uderzenie energia), długość nogi (długość kroku). To z takich podstawowych. Oczywiście, że można to skompensować czymś innym, tyle, że to zajmuje czas treningu, który jest ograniczony. A przecież pozostałych aspektów też nie zostawisz odłogiem, też nad nimi pracujesz. Oczywiście możesz się czepiać wyrażeń, że nie ma czegoś takiego, jak predyspozycja do refleksu. Myślę jednak, że wiesz o co mi chodziło.
Zgodzę się, że wszystkie aspekty zależą od treningu, ale nie zgodzę się, że wszystkim wystarczy 10 tys. ( to niecałe 3 h dziennie przez 10 lat, czyli powiedzmy od 5 roku życia do 15-ego). Niektórym do osiągnięcia topowego poziomu nie wystarczy 15 tys. a inny wyrobi się w 8 tysiach. No, ale ja nie czytałem tej "Twojej" książki. :D
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”