Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Iga Świątek

Derler pisze: 16 cze 2022, 20:41 Jeśli chodzi o samochody, jeżdżę Mazdą i sobie chwalę. W ogóle się nie psuje.
Też mam Mazdę i też bardzo sobie chwalę.
live pisze: 16 cze 2022, 13:44 Niekoniecznie, wśród przyszłych właścicieli Porsche trafiają się "poważni" ludzie, zaryzykuje nawet tezę, że przeciętno-średni nabywca to nie zwykły Kowalski, który podnieci się wiadomością, że ma auto jak np. Nadal czy inny mistrz sportu.
Jeżeli teraz taki płaci melona za swoje wymarzone auto i dostaje informacje, że musi poczekać rok i "nic nie da się zrobić",
to przyspieszony tryb jaki by uruchomiono w przypadku jakiegoś mistrza sportowego, mogłoby wywołać u niego co najmniej
konsternacje lub gorzej pytanie "dlaczego ja nie mogę a un mógł?"
Mam dokładnie takie same odczucia i pogląd na tę sprawę.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Iga Świątek

TomPL pisze: 16 cze 2022, 10:15 Może teraz będzie o krowach...
A co, chciałbyś swoją kandydaturę zgłosić? ;)
Gary pisze: 17 cze 2022, 10:20
live pisze: 16 cze 2022, 13:44 Niekoniecznie, wśród przyszłych właścicieli Porsche trafiają się "poważni" ludzie, zaryzykuje nawet tezę, że przeciętno-średni nabywca to nie zwykły Kowalski, który podnieci się wiadomością, że ma auto jak np. Nadal czy inny mistrz sportu.
Jeżeli teraz taki płaci melona za swoje wymarzone auto i dostaje informacje, że musi poczekać rok i "nic nie da się zrobić",
to przyspieszony tryb jaki by uruchomiono w przypadku jakiegoś mistrza sportowego, mogłoby wywołać u niego co najmniej
konsternacje lub gorzej pytanie "dlaczego ja nie mogę a un mógł?"
Mam dokładnie takie same odczucia i pogląd na tę sprawę.
Co do zasady się zgadzam. Ale życie życiem ;)
A na pytanie - "dlaczego ja nie mogę, a on mógł", jako odpowiedź może posłużyć choćby porównanie ilości tych, jak to się nazywa (?), "falołersów" na pejsbuku rotfl
I to jest w sumie całkiem rzeczowa odpowiedź ...
Jak Kowalski będzie wkoło pl. Trzech Krzyży się autem kręcił, to mu najwyżej jacyś car spottersi fotkę cykną. A jak jakaś gęba znana z ciekłokrystalicznego ekranu to pojawi się w tabloidach sieciowych i papierowych, gratis promocja dla marki odhaczona ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Iga Świątek

Gary pisze: 17 cze 2022, 10:20
Derler pisze: 16 cze 2022, 20:41 Jeśli chodzi o samochody, jeżdżę Mazdą i sobie chwalę. W ogóle się nie psuje.
Mam nadzieję, że obaj jako dumni posiadacze Mazdy, wiecie że poprawna wymowa tej marki to Matsuda (a jeszcze dokładniej Matzuda z króciutkim "u" w środku).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
CFA
Orator
Orator
Posty: 645
Rejestracja: 7 mar 2019, 21:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Iga Świątek

Artlight pisze: 17 cze 2022, 15:47 Mam nadzieję, że obaj jako dumni posiadacze Mazdy, wiecie że poprawna wymowa tej marki to Matsuda (a jeszcze dokładniej Matzuda z króciutkim "u" w środku).
Nie ma del.
Kiedyś o mało nie spadłem z krzesła jak usłyszałem jak wymawiają to Niemcy.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Iga Świątek

Jest del, bo mi się posty zdublowały :).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Iga Świątek

Vivid pisze: 17 cze 2022, 15:37
TomPL pisze: 16 cze 2022, 10:15 Może teraz będzie o krowach...
A co, chciałbyś swoją kandydaturę zgłosić? ;)
Gary pisze: 17 cze 2022, 10:20
live pisze: 16 cze 2022, 13:44 Niekoniecznie, wśród przyszłych właścicieli Porsche trafiają się "poważni" ludzie, zaryzykuje nawet tezę, że przeciętno-średni nabywca to nie zwykły Kowalski, który podnieci się wiadomością, że ma auto jak np. Nadal czy inny mistrz sportu.
Jeżeli teraz taki płaci melona za swoje wymarzone auto i dostaje informacje, że musi poczekać rok i "nic nie da się zrobić",
to przyspieszony tryb jaki by uruchomiono w przypadku jakiegoś mistrza sportowego, mogłoby wywołać u niego co najmniej
konsternacje lub gorzej pytanie "dlaczego ja nie mogę a un mógł?"
Mam dokładnie takie same odczucia i pogląd na tę sprawę.
Co do zasady się zgadzam. Ale życie życiem ;)
A na pytanie - "dlaczego ja nie mogę, a on mógł", jako odpowiedź może posłużyć choćby porównanie ilości tych, jak to się nazywa (?), "falołersów" na pejsbuku rotfl
I to jest w sumie całkiem rzeczowa odpowiedź ...
Jak Kowalski będzie wkoło pl. Trzech Krzyży się autem kręcił, to mu najwyżej jacyś car spottersi fotkę cykną. A jak jakaś gęba znana z ciekłokrystalicznego ekranu to pojawi się w tabloidach sieciowych i papierowych, gratis promocja dla marki odhaczona ;)
Może jako sprzedawca kremu na pryszcze mógłbyś zaistnieć w branży? :lol: Może nawet istniejesz ? :::scratchy:::
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Iga Świątek

live pisze: 17 cze 2022, 22:08 Może jako sprzedawca kremu na pryszcze mógłbyś zaistnieć w branży? :lol: Może nawet istniejesz ? :::scratchy:::
Spontaniczna wypowiedź zadowolonego klienta? Bezcenne :D
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Iga Świątek

Czytam bodajże oneta i widzę że wreszcie ktoś dostrzegł owo ze wszech miar irytujące zachowanie Igi, a mianowicie stopowanie przeciwniczki przed serwisem poprzez uniesienie rakiety i sugerowanie że jest się niegotowym do returnu. Polka robi to zdecydowanie zbyt często i niedługo ktoś się może na tourze przypieprzyć, że ocieramy się tutaj o zachowanie niesportowe.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
arttenis
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 2 sty 2021, 20:50

Re: Iga Świątek

Artlight pisze: 23 cze 2022, 15:21 ... a mianowicie stopowanie przeciwniczki przed serwisem poprzez uniesienie rakiety i sugerowanie że jest się niegotowym do returnu. Polka robi to zdecydowanie zbyt często i niedługo ktoś się może na tourze przypieprzyć, że ocieramy się tutaj o zachowanie niesportowe.
Ona robi to w sytuacjach gdy publika jeszcze nie umilkła, albo ktoś jeszcze nie usiadł i robi ruch, a przeciwniczka już chce serwowac.
Raczej poprawianie sznurówek, to można by jej zarzucić jako trik, ale dwa razy na set jest chyba OK. Dziwne że innym się sznurówki nie luzują.
Niektórzy gracze serwują i się nie przejmują publicznością.
W czasie finału RG wyglądało to tak jakby Koko chciała skończyć szybko ten koszmar i serwować mimo ruchów/głosów publiki.
Co mówią przepisy?
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Iga Świątek

Artlight pisze: 23 cze 2022, 15:21 Czytam bodajże oneta i widzę że wreszcie ktoś dostrzegł owo ze wszech miar irytujące zachowanie Igi, a mianowicie stopowanie przeciwniczki przed serwisem poprzez uniesienie rakiety i sugerowanie że jest się niegotowym do returnu. Polka robi to zdecydowanie zbyt często i niedługo ktoś się może na tourze przypieprzyć, że ocieramy się tutaj o zachowanie niesportowe.
Tia dostrzegli... , głównie " randomowe internetowe trolle" rotfl

https://www.sport.pl/tenis/7,64987,2861 ... edzie.html




["Wlasnie. W ogole Swiatek jest wkurzajaca. N a przyklad te forhendy: czemu zawsze wali z taka sila i rotacja, ze przeciwniczka musialaby miec motorek w d..e zeby dobiec? Te smecze: zawsze tam, gdzie nie ma przeciwniczki, nie moglaby sie rozejrzec? Te returny: zamiast slamazarnie w siatke, to Swiatek wali tak, ze serwujacej skarpetki spadaja. I w ogole to, ze ciagle wygrywa. Nikt jej nie powiedzial, ze mecze sie raz wygrywa a innym razem przegrywa? Bardzo wkurzajaca.



Serio oparliście cały artykuł na cytatach z randomowych internetowych trolli? Myślałem, że osiągnęliście już dno, a tymczasem Mateusz Król zapukał od spodu..."
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Iga Świątek

Pisał o tym także Jon Wertheim, ale nie sądzę byś miał pojęcie kim on jest, więc pitol zdrów te swoje głupoty.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Iga Świątek

live pisze: 24 cze 2022, 11:56
Artlight pisze: 23 cze 2022, 15:21 Czytam bodajże oneta i widzę że wreszcie ktoś dostrzegł owo ze wszech miar irytujące zachowanie Igi, a mianowicie stopowanie przeciwniczki przed serwisem poprzez uniesienie rakiety i sugerowanie że jest się niegotowym do returnu. Polka robi to zdecydowanie zbyt często i niedługo ktoś się może na tourze przypieprzyć, że ocieramy się tutaj o zachowanie niesportowe.
Tia dostrzegli... , głównie " randomowe internetowe trolle" rotfl

https://www.sport.pl/tenis/7,64987,2861 ... edzie.html




["Wlasnie. W ogole Swiatek jest wkurzajaca. N a przyklad te forhendy: czemu zawsze wali z taka sila i rotacja, ze przeciwniczka musialaby miec motorek w d..e zeby dobiec? Te smecze: zawsze tam, gdzie nie ma przeciwniczki, nie moglaby sie rozejrzec? Te returny: zamiast slamazarnie w siatke, to Swiatek wali tak, ze serwujacej skarpetki spadaja. I w ogole to, ze ciagle wygrywa. Nikt jej nie powiedzial, ze mecze sie raz wygrywa a innym razem przegrywa? Bardzo wkurzajaca.



Serio oparliście cały artykuł na cytatach z randomowych internetowych trolli? Myślałem, że osiągnęliście już dno, a tymczasem Mateusz Król zapukał od spodu..."
Żebym dobrze zrozumiał. Sam napisałeś i sam się skrytykowałeś? A teraz wskazujesz na to żeby zaistnieć? :D
No perpetum debile ;) .... znaczy mobile :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
arttenis
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 2 sty 2021, 20:50

Re: Iga Świątek

Niezłe losowanie Wim 2022, https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/ ... S_draw.pdf
może tak:

Fett 🇭🇷 - Kovinic 🇲🇪 - Cornet 🇫🇷 - Tomljanovic 🇦🇺 - Andreescu 🇨🇦 - Gauff 🇺🇲 - Haddad Maia 🇧🇷 (Ostapenko? 🇱🇻)

Biedna Halep albo Muchova w 1R. :sadisptd:
live
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 385
Rejestracja: 4 cze 2021, 17:17

Re: Iga Świątek

"Jon Wertheim, ale nie sądzę byś miał pojęcie kim on jest"

Dziecko Onetu? rotfl chyba nie? ty raczej czerpiesz pełnymi garściami z łonetowych treści :)

Sprawa jest prosta, przeciwniczki Igi wiedzą, że jej bardzo przeszkadza zamęt na trybunach, więc celowo nim jeszcze trybuny ucichną zaczynają grę. Każdy orze jak może, nie widzę w zachowaniu Igi nic szczególnie godnego potępienia, tym bardziej, że podczas rozgrywania punktu na trybunach ma być spokój.
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Iga Świątek

Artlight pisze: 23 cze 2022, 15:21 Czytam bodajże oneta i widzę że wreszcie ktoś dostrzegł owo ze wszech miar irytujące zachowanie Igi, a mianowicie stopowanie przeciwniczki przed serwisem poprzez uniesienie rakiety i sugerowanie że jest się niegotowym do returnu. Polka robi to zdecydowanie zbyt często i niedługo ktoś się może na tourze przypieprzyć, że ocieramy się tutaj o zachowanie niesportowe.
Rzeczywiście Świątek stopowała Gauff dosyć często przy serwisie tej ostatniej. Przy jednym z serwisów, Coco nawet się uśmiechnęła w stylu: "Na prawdę, znowu ...". Zasady akurat sa tutaj jasne: odbierający ma odbierać zgodnie z rytmem serwującego, o ile ten rytm jest rozsądny. I tutaj jest kwestia subiektywna - czy Gauff celowo pospieszała Świątek. Moim zdaniem nie, to Świątek celowo zwalniała Gauff. Zresztą, Iga ma też w arsenale wiązanie butów. Podejrzewam, że dokładnie w tym samym celu. Teraz mniej, ale zdarza się uderzać Świątkównie rakietą o kort.

Ale z drugiej strony nie sądzę, żeby ktoś specjalnie zwrócił na to uwagę Świątek. Raz, że jest numerem jeden a mimo wszystko topowych graczy traktuje się inaczej, a po drugie przeciwniczka zawsze może albo zrobić to samo, albo zwrócić na to uwagę sędziemu. Więc szanse na równe traktowanie są zachowane.

Było więcej jedynek, które przeszkadzały bardziej - Azarenka, Halep, Szarapowa czy S. Williams jęczały/krzyczały na korcie w sposób, który może przeszkadzać przeciwniczkom. Zdarzało im się w wymianach nie jęczeć/krzyczeć z wysiłku, więc zakładam, że robiły to celowo, żeby przeszkadzać w momencie kiedy to robiły.

Ładne to nie jest, ale też w jakiś sposób mogę to zrozumieć. Myślę, że Świątkówna była bardziej zestresowana podczas drugiego finału RG niż pierwszego. Ewidentnie jej strasznie zależało na wygraniu tego drugiego, i presja była spora. Przed ostatnią piłką Iga tak jakby strzepywała pyłek z rakiety, jakby wszystko musiało być doskonałe.

Podejrzewam, że presja na Wimbledonie nie będzie mniejsza, a większa. I tak będzie z każdym kolejnym wygranym meczem. W finałach, jeśli do nich dojdzie będzie szczególnie wysoka. Więc łatwo dziewczyna mieć nie będzie. A jak kiedyś przegra, to pewnie będzie łatwiej jej grać.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Iga Świątek

Mimo że Idze dobrze życzę, chciałbym żeby coś wreszcie przegrała, wtedy znafcy pójdą do nory i będzie spokój.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Iga Świątek

hokej pisze: 24 cze 2022, 20:14 Mimo że Idze dobrze życzę, chciałbym żeby coś wreszcie przegrała, wtedy znafcy pójdą do nory i będzie spokój.
E tam, ja jej życzę, niech wygrywa jak najdłużej, a znafców już dawno mam w...norze :wink:
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Iga Świątek

Ktoś już kiedyś napisał, że niby idolem jest Nadal, wzorce zachowań czerpie jednak niestety od serbskiego bazarowego cwaniaczka prawomocnie skazanego i wywalonego na zbity pysk z Australii. Cóż, słabo :(
Bo za klasykiem - Jak ktoś tak zaczyna to gdzie skończy? ... :P

Z drugiej strony zawsze stałem na stanowisku, że jednak co nie jest zabronione jest do wykorzystania. Sorry, takie życie.
Wiązanie butów, klepanie ramą o kort,, OK, słabe. Ale na przykład zatrzymanie akcji serwisowej rywalki jak nie jest gotowa? To zależy. Jak wynika to z faktu, że rywalka pogania, cóż, ma się dostosować. Ale jak wynika to z faktu, że na trybunach jest szum to w pełni OK.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Iga Świątek

RatRace pisze: 24 cze 2022, 17:57 Rzeczywiście Świątek stopowała Gauff dosyć często przy serwisie tej ostatniej. Przy jednym z serwisów, Coco nawet się uśmiechnęła w stylu: "Na prawdę, znowu ...". Zasady akurat sa tutaj jasne: odbierający ma odbierać zgodnie z rytmem serwującego, o ile ten rytm jest rozsądny. I tutaj jest kwestia subiektywna - czy Gauff celowo pospieszała Świątek. Moim zdaniem nie, to Świątek celowo zwalniała Gauff. Zresztą, Iga ma też w arsenale wiązanie butów. Podejrzewam, że dokładnie w tym samym celu. Teraz mniej, ale zdarza się uderzać Świątkównie rakietą o kort.

Ale z drugiej strony nie sądzę, żeby ktoś specjalnie zwrócił na to uwagę Świątek. Raz, że jest numerem jeden a mimo wszystko topowych graczy traktuje się inaczej, a po drugie przeciwniczka zawsze może albo zrobić to samo, albo zwrócić na to uwagę sędziemu. Więc szanse na równe traktowanie są zachowane.

Było więcej jedynek, które przeszkadzały bardziej - Azarenka, Halep, Szarapowa czy S. Williams jęczały/krzyczały na korcie w sposób, który może przeszkadzać przeciwniczkom. Zdarzało im się w wymianach nie jęczeć/krzyczeć z wysiłku, więc zakładam, że robiły to celowo, żeby przeszkadzać w momencie kiedy to robiły.

Ładne to nie jest, ale też w jakiś sposób mogę to zrozumieć. Myślę, że Świątkówna była bardziej zestresowana podczas drugiego finału RG niż pierwszego. Ewidentnie jej strasznie zależało na wygraniu tego drugiego, i presja była spora. Przed ostatnią piłką Iga tak jakby strzepywała pyłek z rakiety, jakby wszystko musiało być doskonałe.

Podejrzewam, że presja na Wimbledonie nie będzie mniejsza, a większa. I tak będzie z każdym kolejnym wygranym meczem. W finałach, jeśli do nich dojdzie będzie szczególnie wysoka. Więc łatwo dziewczyna mieć nie będzie. A jak kiedyś przegra, to pewnie będzie łatwiej jej grać.
Dobrze napisane.

Osobiście nie chciałbym po prostu, aby zaczęto powszechnie zarzucać Idze, że ucieka się nadmiernie do takich słabych sztuczek jak stopowanie serwującej czy wspomniane przez Was wiązanie butów w kluczowych momentach.

Ujmę to tak: lepiej przejść przez karierę z manierami kortowymi jak Federer czy Sampras niż jak - dla przykładu - Jelena "Świnka Piggy" Ostapenko.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Iga Świątek

Korty krowiaste :twisted: ale przerżnęła :::gd:::
Podsumowując. Przerżnęła z tenisową matroną, z kraju kolaborantów i części rowerowych, grającą Babolatem :lol:
Co można zatem powiedzieć? No .... Najman WTA w pełnym zakresie :lol: :lol: :lol:

No to się uśmiałem :::gd::: A teraz mam bekę z Kyrgiosa, obrońcy kortowej poprawności, kultury i moralności rotfl Choć faktycznie Tsitsipas to wyjątkowy burak i kmiot :::bd::
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”