Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Jerzy Janowicz

Zdziwiłem się, że nie ma jeszcze na Forum wątku dotyczącego tego utalentowanego zawodnika.
Wczoraj miałem okazję zobaczyć go po raz pierwszy na Pekao Szczecin Open. Rozegrał trzy sety, na ładnie położonym korcie centralnym, przy sztucznym świetle, z bardzo dobrze dysponowanym Belgiem Yannickiem Mertensem. Wyszedł zwycięsko i przeszedł do drugiej rudny, choć po przegranym tie-breaku I seta nie było to wcale pewne.
Janowicz zrobił na mnie wrażenie tenisity utalentowanego, o dużym potencjale z którego może się w następnych sezonach wyłonić "Ktoś" w światowym tenisie, choć równie dobrze może podzielić los swego kolegi Kubota.
Jest przykuwającą uwagę osobowością na korcie. Tenis bardzo chimeryczny: rewelacyjny I serwis, o ile pamiętam jeden gem wygrany samymi asami, kilka znakomitych odpowiedzi na skróty Belga z drugiej zaś strony dużo podwójnych, sporo autów, I set właściwie skłaniał cały czas do refleksji skąd tak wysoka lokata łodzianina w rankingu ATP. Belg posyłał precyzyjne piłki pod linie, świetnie skracał, co dryblasowi Janowiczowi nie było w smak. W II secie jednak Polak się zrehabilitował, posyłał od czas czasu rotacyjne piłki, podcinał, grał kontowo, w III partii było znowu różnie, ale i Belg zaczał się częściej mylić.
W Szczecinie Janowicz jest typowany na zwycięzcę turnieju... :rolleyes:
Bardzo żałuję, że, z powodu kontuzji, wycował się już w trakcie trunieju Björn Phau, który rozegrał tak efektowne spotkanie z Federerem na tegorocznym USO.
Awatar użytkownika
Jacques D.
Orator
Orator
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jerzy Janowicz

Trochę bezzasadnie szafujesz tu słowem "utalentowany". Dobry serwis, dobry fh (ale dalekie od ideału - grane siłowo, z plasowaniem bywa różnie), przyzwoity wolej (choć grany trochę za rzadko). To tyle. A reszta "zdolności"? Gra rotacjami - słaba. Antycypacja, krycie kortu, poruszanie się - wszystko na wartościach średnich/słabych. Plus lekka "dziura" na bh (czasem nie taka lekka). Takich "talentów" to jest 85% touru. Na dzień dzisiejszy to jest materiał na chwilowe pobycie w TOP 30, TOP 20 i nic więcej. No i nie zapominajmy, że ma już 21 lat i wciąż tłucze się głównie w challengerach.

A Kubot jak na swoje możliwości i tak wiele osiągnął.
Obrazek

NTRP 3.0

I know the pieces fit.
Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Re: Jerzy Janowicz

Napisałem to, co widziałem wczoraj w Szczecinie. Tylko tyle. Nie jestem jasnowidzem, jak zapewne Kolega :-), i nie byłby w stanie powidzieć, że starczy, żeby mógł pobyć w top 20 czy top30. Swoją drogą "pobycie" w takim topie to jednak duży sukces, prawda?
Wczoraj krył kort bardzo dobrze, poruszał się niezle, z antycypacją nie było żle, grał rotacjami naprawdę momentami błyskotliwie. Niewątpliwie jednak grał nierówno, wiele piłek było nieprecyzyjnych i był chyba na początku meczu spięty.
To, co wczoraj widziałem, świadczy o sporym potencjale, 21 lat to w sam raz, żeby jeszcze osiągnąć bardzo, bardzo dużo. A propos: zdaje się, że w turnieju wielkoszlemowym (Wimbledon) zaszedł dalej niż kiedykolwiek Łukasz Kubot na podobnej imprezie, czy się mylę?
Awatar użytkownika
Jacques D.
Orator
Orator
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jerzy Janowicz

Tennisowy pisze: A propos: zdaje się, że w turnieju wielkoszlemowym (Wimbledon) zaszedł dalej niż kiedykolwiek Łukasz Kubot na podobnej imprezie, czy się mylę?
Mylisz się. Janowicz był w III R, Kubot w IV R.

No i chyba Ty próbujesz zostać jasnowidzem, skoro wieszczysz talent u kogoś, kto ma dwa dobre/niezłe uderzenia, w dodatku widzianego w jednym meczu i jeszcze na dodatek z bardzo przeciętnym przeciwnikiem. ;)

Czy TOP 30 to duży sukces? Z pewnego punktu widzenia tak, jakkolwiek wielu już tam było i nie oznacza to, że każdy z nich był "kimś" w światowym tenisie, jak to ująłeś w pierwszym poście tematu.
Obrazek

NTRP 3.0

I know the pieces fit.
Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Re: Jerzy Janowicz

Nie wieszczę. Przykro mi, że reagujesz tak alergicznie na słowo "utalentowany". To może zgodzisz się na słowo "predysponowany do"? Podkreśliłem, że zobaczyłej pierwszy mecz tego tenisisty i dostrzegłem to, co dostrzegłem. Bardzo możliwe, że Ty masz rację i że nie będzie "kimś w światowym tenisie". Ale i wykluczyć nie można, że będzie sie szedł w rankingu wyżej. Jak to w sporcie :-).
Awatar użytkownika
Jacques D.
Orator
Orator
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jerzy Janowicz

Tennisowy pisze: Przykro mi, że reagujesz tak alergicznie na słowo "utalentowany".
Reaguję, bo teraz co drugi tenisista jest określany tym mianem, zwłaszcza młodego pokolenia. Oczywiście nie dziwię się temu - jest posucha, prawdziwych talentów brak., więc trzeba sobie je "stworzyć"... Niemniej jednak jak się słyszy o różnych Harrisonach i innych Tomiciach jacy to oni nie są utalentowani, to można to tylko skwitować uśmiechem politowania... ;)
Obrazek

NTRP 3.0

I know the pieces fit.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jerzy Janowicz

Top20 czy top30? Oj zbytni optymizm. Może jakiś chwilowy poślizg przez top50, ale to też przy dobrym wietrze i mało w to wierzę.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Jerzy Janowicz

Zastanawiam się w ogóle czy można mówić o talentach w przypadku takich warunków fizycznych. 203 cm to stanowczo za dużo, oczywiście był Karlovic i Isner ale i oni pewnego stopnia nie przeskoczą. Są 3 podstawowe elementy: Serwis, wolej i forhend, reszta już wymaga za dużego wysiłku i elastyczności, do bh znacznie trudniej się ustawić. Więc albo się te elementy ma albo nie. Czy ma je Janowicz by być w top 30? Wątpię...
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Jerzy Janowicz

Jurek Kiler pisze:Zastanawiam się w ogóle czy można mówić o talentach w przypadku takich warunków fizycznych. 203 cm to stanowczo za dużo, oczywiście był Karlovic i Isner ale i oni pewnego stopnia nie przeskoczą. Są 3 podstawowe elementy: Serwis, wolej i forhend, reszta już wymaga za dużego wysiłku i elastyczności, do bh znacznie trudniej się ustawić. Więc albo się te elementy ma albo nie. Zzy ma je Janowicz by być w top 30? Wątpię...
Według mnie talent się ma albo nie......niezależnie od wzrostu :wink: jeszcze dziesięć lat temu mało było graczy o wzroście powyżej 1.90 w top 30 teraz to się zmieniło, zawodnicy są coraz wyżsi, sprawniejsi, poruszanie się po korcie graczy w okolicach 2 metrów jest naprawdę imponująca....Janowicz ma szansę na top 40 może 30.....ale jego tenis musi ktoś poukładać, za dużo chaosu i gry na dwa, trzy uderzenia.

Tak z innej beczki....czy Janowicz ma trenera ?
Awatar użytkownika
kiket
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 489
Rejestracja: 31 sie 2008, 21:09

Re: Jerzy Janowicz

Wg. mnie również wzrost nie ma tu dużo do rzeczy. Albo się ma tę mentalność zwycięzcy i czasami gdy sytuacja tego wymaga chłodną głowę, albo nie. Isner np. dawniej też swój tenis ograniczał do serwisu i luf z fh. Teraz usprawnił poruszanie się po korcie i wygląda zupełnie inaczej, potrafi " skontrować ". U Janowicza, nie ma tego stopnia który już powinien powoli przekroczyć by coś dalej zaistnieć.
Obrazek
NTRP ~4.0
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jerzy Janowicz

Co nie zmienia faktu, że jak Kubot przestanie grać, to Janowicz będzie praktycznie jedynym reprezentantem Polski, który coś tam gra (jakby się utrzymywał w Top 30 to i tak byłbym w niebo wzięty).

Za dużo więc nie ma co go krytykować, bo posucha jest przeokropna.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Jerzy Janowicz

Janowicz ma 21 lat...jeszcze wszystko przed nim, czasy 17 - 18 letnich zwycięzców Wielkich Szlemów jak na razie się skończyły i chyba nieprędko ktoś tak młody ugra coś wielkiego, inna rzecz to czy wykorzysta swoją szansę... na dzisiaj jest jeszcze dużo niewiadomych.
Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Re: Jerzy Janowicz

boro pisze:Janowicz ma 21 lat...jeszcze wszystko przed nim, czasy 17 - 18 letnich zwycięzców Wielkich Szlemów jak na razie się skończyły i chyba nieprędko ktoś tak młody ugra coś wielkiego, inna rzecz to czy wykorzysta swoją szansę... na dzisiaj jest jeszcze dużo niewiadomych.
+1 :::gd:::
Na dzisiaj dużo niewiadomych, ale i tak niektórzy Forumowicze znają już karierę tego czy owego zawodnika na kilka przyszłych sezonów :wink:.
Dla uściślenia i przypomnienia: aktualny stan rankingu ATP - Kubot nr 67, Janowicz-61. Obaj więc orłami nie są, ale jeden i drugi ma swoje niewątpliwe walory i, jak to w sporcie, a zwłaszcza tenisie, dopóki zawodnik trenuje i występuje, wszystko jest możliwe łącznie z cudami :::yay:::.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Jerzy Janowicz

Tennisowy pisze:
boro pisze:Janowicz ma 21 lat...jeszcze wszystko przed nim, czasy 17 - 18 letnich zwycięzców Wielkich Szlemów jak na razie się skończyły i chyba nieprędko ktoś tak młody ugra coś wielkiego, inna rzecz to czy wykorzysta swoją szansę... na dzisiaj jest jeszcze dużo niewiadomych.
+1 :::gd:::
Na dzisiaj dużo niewiadomych, ale i tak niektórzy Forumowicze znają już karierę tego czy owego zawodnika na kilka przyszłych sezonów :wink:.
Dla uściślenia i przypomnienia: aktualny stan rankingu ATP - Kubot nr 67, Janowicz-61. Obaj więc orłami nie są, ale jeden i drugi ma swoje niewątpliwe walory i, jak to w sporcie, a zwłaszcza tenisie, dopóki zawodnik trenuje i występuje, wszystko jest możliwe łącznie z cudami :::yay:::.
Niech będzie 22 :D. Kariera tenisowa....jest tak nieprzewidywalna...patrz Kubot, kto by pomyślał, że swój najlepszy tenis będzie grał u schyłku swojej kariery.
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jerzy Janowicz

Tennisowy pisze:
boro pisze:Janowicz ma 21 lat...jeszcze wszystko przed nim, czasy 17 - 18 letnich zwycięzców Wielkich Szlemów jak na razie się skończyły i chyba nieprędko ktoś tak młody ugra coś wielkiego, inna rzecz to czy wykorzysta swoją szansę... na dzisiaj jest jeszcze dużo niewiadomych.
+1 :::gd:::
Na dzisiaj dużo niewiadomych, ale i tak niektórzy Forumowicze znają już karierę tego czy owego zawodnika na kilka przyszłych sezonów :wink:
Dla uściślenia i przypomnienia: aktualny stan rankingu ATP - Kubot nr 67, Janowicz-61. Obaj więc orłami nie są, ale jeden i drugi ma swoje niewątpliwe walory i, jak to w sporcie, a zwłaszcza tenisie, dopóki zawodnik trenuje i występuje, wszystko jest możliwe łącznie z cudami :::yay:::.
Zapomniałeś dodać, że to jest ranking Race, w normalnym są trochę dalej :).
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Jerzy Janowicz

boro pisze:
Jurek Kiler pisze:Zastanawiam się w ogóle czy można mówić o talentach w przypadku takich warunków fizycznych. 203 cm to stanowczo za dużo, oczywiście był Karlovic i Isner ale i oni pewnego stopnia nie przeskoczą. Są 3 podstawowe elementy: Serwis, wolej i forhend, reszta już wymaga za dużego wysiłku i elastyczności, do bh znacznie trudniej się ustawić. Więc albo się te elementy ma albo nie. Zzy ma je Janowicz by być w top 30? Wątpię...
Według mnie talent się ma albo nie......niezależnie od wzrostu :wink: jeszcze dziesięć lat temu mało było graczy o wzroście powyżej 1.90 w top 30 teraz to się zmieniło, zawodnicy są coraz wyżsi, sprawniejsi, poruszanie się po korcie graczy w okolicach 2 metrów jest naprawdę imponująca....Janowicz ma szansę na top 40 może 30.....ale jego tenis musi ktoś poukładać, za dużo chaosu i gry na dwa, trzy uderzenia.

Tak z innej beczki....czy Janowicz ma trenera ?
Talent masz albo nie masz niech będzie. Ale tego typu warunki sprawią że nie masz szans go w pełnym stopniu wykorzystać, zwykle te elementy które wymagają dokładniejszego ustawienia się wychodzą znacznie gorzej i trzeba bazować na tych które przychodzą w sposób naturalny. Pomijam już fakt że czego byś nie zrobił z takimi warunkami nie będziesz zasuwał jak Nadal czy Djokovic, możesz się poruszać lepiej lub gorzej ale nigdy nie będzie to twoją domeną, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Zwykle wówczas też jesteś po prostu słabszy kondycyjnie, masz do dźwigania więcej kilogramów i nieco trudniej dotlenić ci organizm.

Także kiedy (ze dwa lata temu) mamusia powiedziała mi o utalentowanym 19-letnim Janowiczu i po chwili dodała że ma ponad 2 metry wzrostu to sobie pomyślałem "acha, czyli serwis i forhend - taki talent." Nie oszukujmy się, 200 cm ma jednak więcej minusów niż plusów, podobnie zresztą jak 160-170 centymetrów.
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jerzy Janowicz

Jurek Kiler pisze:
boro pisze:
Jurek Kiler pisze:Zastanawiam się w ogóle czy można mówić o talentach w przypadku takich warunków fizycznych. 203 cm to stanowczo za dużo, oczywiście był Karlovic i Isner ale i oni pewnego stopnia nie przeskoczą. Są 3 podstawowe elementy: Serwis, wolej i forhend, reszta już wymaga za dużego wysiłku i elastyczności, do bh znacznie trudniej się ustawić. Więc albo się te elementy ma albo nie. Zzy ma je Janowicz by być w top 30? Wątpię...
Według mnie talent się ma albo nie......niezależnie od wzrostu :wink: jeszcze dziesięć lat temu mało było graczy o wzroście powyżej 1.90 w top 30 teraz to się zmieniło, zawodnicy są coraz wyżsi, sprawniejsi, poruszanie się po korcie graczy w okolicach 2 metrów jest naprawdę imponująca....Janowicz ma szansę na top 40 może 30.....ale jego tenis musi ktoś poukładać, za dużo chaosu i gry na dwa, trzy uderzenia.

Tak z innej beczki....czy Janowicz ma trenera ?
Talent masz albo nie masz niech będzie. Ale tego typu warunki sprawią że nie masz szans go w pełnym stopniu wykorzystać, zwykle te elementy które wymagają dokładniejszego ustawienia się wychodzą znacznie gorzej i trzeba bazować na tych które przychodzą w sposób naturalny. Pomijam już fakt że czego byś nie zrobił z takimi warunkami nie będziesz zasuwał jak Nadal czy Djokovic, możesz się poruszać lepiej lub gorzej ale nigdy nie będzie to twoją domeną, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Zwykle wówczas też jesteś po prostu słabszy kondycyjnie, masz do dźwigania więcej kilogramów i nieco trudniej dotlenić ci organizm.

Także kiedy (ze dwa lata temu) mamusia powiedziała mi o utalentowanym 19-letnim Janowiczu i po chwili dodała że ma ponad 2 metry wzrostu to sobie pomyślałem "acha, czyli serwis i forhend - taki talent." Nie oszukujmy się, 200 cm ma jednak więcej minusów niż plusów, podobnie zresztą jak 160-170 centymetrów.
Myślę, że się mylisz. Oczywiście, wzrost ma ogromne znaczenie tak jak mówisz w stosunku do poruszania się po korcie, kondycji, wszystkie te minusy i plusy mają znaczenie... jednak, dam Ci prosty przykład Thomas Berdych, 196 cm wzrostu, szybki, jak na te warunki świetnie porusza się po korcie... Chcesz mi powiedzieć, że te 7 cm więcej robią aż tak kolosalną różnicę? Jeśli ktoś pracuje nad poruszaniem się na korcie, to te 7 cm nie robi większego znaczenia. Większość jednak wychodzi z tego założenia, że skoro ma ktoś 205 cm wzrostu, to nie warto szkolić czegoś w czym nigdy doskonałym się nie będzie i tak jak pisałeś, tacy zawodnicy zazwyczaj mają wtedy tylko FH i serwis bo pracują tylko nad tym. Wychodzi na to, że i 200 cm drągal jest w stanie poruszać się świetnie po korcie i wyjdzie mu to tylko minimalnie gorzej niż gdyby ten sam drągal miał 180 wzrostu, tylko trzeba chcieć ćwiczyć i to wcześnie. Takie jest moje zdanie :wink:
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jerzy Janowicz

Mam nadzieję, że doczołga się do finału w Szczecinie to pójdę, popatrzę na człowieka. Wczoraj zaserwował 249 km/h albo prędkościomierz się zepsuł :D .
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Jerzy Janowicz

Jurek Kiler pisze:
boro pisze:
Jurek Kiler pisze:Zastanawiam się w ogóle czy można mówić o talentach w przypadku takich warunków fizycznych. 203 cm to stanowczo za dużo, oczywiście był Karlovic i Isner ale i oni pewnego stopnia nie przeskoczą. Są 3 podstawowe elementy: Serwis, wolej i forhend, reszta już wymaga za dużego wysiłku i elastyczności, do bh znacznie trudniej się ustawić. Więc albo się te elementy ma albo nie. Zzy ma je Janowicz by być w top 30? Wątpię...
Według mnie talent się ma albo nie......niezależnie od wzrostu :wink: jeszcze dziesięć lat temu mało było graczy o wzroście powyżej 1.90 w top 30 teraz to się zmieniło, zawodnicy są coraz wyżsi, sprawniejsi, poruszanie się po korcie graczy w okolicach 2 metrów jest naprawdę imponująca....Janowicz ma szansę na top 40 może 30.....ale jego tenis musi ktoś poukładać, za dużo chaosu i gry na dwa, trzy uderzenia.

Tak z innej beczki....czy Janowicz ma trenera ?
Talent masz albo nie masz niech będzie. Ale tego typu warunki sprawią że nie masz szans go w pełnym stopniu wykorzystać, zwykle te elementy które wymagają dokładniejszego ustawienia się wychodzą znacznie gorzej i trzeba bazować na tych które przychodzą w sposób naturalny. Pomijam już fakt że czego byś nie zrobił z takimi warunkami nie będziesz zasuwał jak Nadal czy Djokovic, możesz się poruszać lepiej lub gorzej ale nigdy nie będzie to twoją domeną, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Zwykle wówczas też jesteś po prostu słabszy kondycyjnie, masz do dźwigania więcej kilogramów i nieco trudniej dotlenić ci organizm.

Także kiedy (ze dwa lata temu) mamusia powiedziała mi o utalentowanym 19-letnim Janowiczu i po chwili dodała że ma ponad 2 metry wzrostu to sobie pomyślałem "acha, czyli serwis i forhend - taki talent." Nie oszukujmy się, 200 cm ma jednak więcej minusów niż plusów, podobnie zresztą jak 160-170 centymetrów.
Nie do końca bym się z Tobą zgodził.....jak spojrzysz na Top 10 czy nawet Top 30 niewielu tam tenisistów o wzroście 1.80 i mniej, trend jest odwrotny, w pierwszej dziesiątce tylko Ferrer i Tipsarevic, reszta o wzroście 1.85 i wyżej....DelPo przy wzroście 1.98 wygrał US Open, nie twierdzę że Janowicz ma idealny wzrost do uprawiania tego sportu, pewnie nie, ale inni dają przykład że.....można :).
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jerzy Janowicz

Pewnie, że wzrost pomaga w tenisie, a nie przeszkadza. To taka oczywista oczywistość, że aż się trudno na ten temat rozpisać. Gorzej gdyby Janowicz chciałby próbować sił w Moto GP, albo jako kolarz albo załogant łodzi podwodnej ...

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”