Kroton
Nowy
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2014, 20:57

Uraz kolana - kort tartanowy

Witam,
ostatnio po roku przerwy grania na kortach ziemnych (2x2h w tyg w sezonie), zagrałem na korcie tartanowym i doznałem lekkiego urazu kolana, pamiętam że hamowałem i na nodze wykrocznej jakby mi kość trochę wyskoczyła z kolana do góry. Nic mnie wtedy nie bolało i dokończyłem mecz. Ale po powrocie do domu nie mogłem schodzić ze schodów - ból nad kolanem. Wiem że kolana nie lubią kortów twardych i mam pytanie jak wyhamowywać na takiej nawierzchni, czy jest jakaś technika co oszczędza kolana? Np. drobne kroki na palcach...
Po kilku dniach oszczędzania nogi mogłem już normalnie schodzić ze schodów ale odczuwam w kolanie jakby lekki "luz". Zacząłem pracować na "wzmocnieniu kolan" na podstawie np. YT, bo niestety nie biegam, za to jeżdżę na rowerze prawie codziennie po min. 1h, a tak prowadzę raczej siedzący tryb życia. Mam 44 lata.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Izzi
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 492
Rejestracja: 15 sty 2017, 21:10

Re: Uraz kolana - kort tartanowy

Co do oszczędzania kolan raczej nic nie doradzę, ale mogę powiedzieć, że mi po zwichnięciu rzepki ortopeda zalecił właśnie rower i pływanie na wzmocnienie mięśni, aby takie kontuzje się nie powtarzały. Tenis natomiast w ogóle odradzał, nawet w minimalnej ilości, na jaką sobie pozwalam, ale nie posłuchałam. ;) Póki co kolanka z wrodzoną wadą budowy, którą u mnie odkryli, dają radę. :D Ale jak wiadomo, każdy organizm jest inny.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Uraz kolana - kort tartanowy

Kroton, a czy Ty nie panikujesz i nie przesadzasz zbytnio?
Piszesz, że rok nie grałeś, do tego wyszedłeś na mniej przyjazne korty pod kątem nawierzchni.
Najprawdopodobniej to raczej nadwyrężenie np. mięśni uda, lub ścięgien, lub przyczepów, może wiązadeł w kolanie.
Kilka dni odpoczynku, jakieś Fastum i po temacie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
wielka.woda
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2011, 19:38

Re: Uraz kolana - kort tartanowy

Odczucie "lekkiego luzu" w kolanie powinno zmotywować Cię do oceny stanu więzadeł. Mogłeś uszkodzić ACL (więzadło krzyżowe przednie). Najlepiej byłoby wybrać się do specjalizującego się w rehabilitacji kolan fizjoterapeuty który wykona testy i oceni co ewentualnie mogło się stać - a potem pokieruje jak i nad czym należy pracować (jeśli w ogóle należy, bo może tylko Fastum, lód i odpoczynek).
Dopóki nie dowiesz się w jakim stanie jest kolano, tenis jako forma ruchu moim zdaniem nie wchodzi w rachubę z racji specyfiki tego sportu.
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Uraz kolana - kort tartanowy

Zgadzam się z przedmówcą. Idź się przebadać w kierunku wydolności więzadeł i całej reszty.

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”