Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Fajnie że tyle piszecie, udało się już zebrać sporo ważnych wskazówek "prozdrowotnych". Podkreślam, ja nie bardzo szukam pomocy na forum dla swojego przypadku, bardziej mi właśnie chodzi o zebranie takich sentencji, które każdemu mogą coś pomóc w wyjściu lub nawet zapobieganiu kontuzji okołonadgarstkowych.
Dla porządku, bo nie każdy zna mój przypadek tak jak Wyczes ;-) , poniżej skrócona historia kontuzji (tylko dla zainteresowanych, bo trochę długie):
SPOILER:
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Raz sobie zafundowałem tzw. łokieć golfisty (dolegliwości bólowe w dolnej wewnętrznej części łokcia).
Po latach grania Headami zachciało mi się zmiany marki. Inna marka, inna specyfika ram, inne przede wszystkim profile i grubości rączek. Wiadomo, że chwyt wtedy układa się inaczej. Nie ma idealnego zamknięcia, w grze tego nie czujemy - jakość zagrań, ale mikrodrgania idą. Obrywa łokieć.
Wróciłem do Headów, temat zamknięty.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

No właśnie, dlatego fajnie wiedzieć na co warto uważać.
Ja myślę, że się dobiłem najbardziej tym badmintonem. Patrząc przy jakim ruchu dłoni (ćwiczenie kick-serwisu) wyszła kontuzja, to myślę, że to jednak ciągłe smeczowanie lekką badmintonową rakietką mnie zabiło.
Po szkodzie trener znalazł jakieś niemieckie materiały nauczania, w których autorzy wyraźnie pisali, że w dyscyplinach uzupełniających są niewskazane: badminton, squash oraz tenis stołowy. Nastąpiły zmiany przeciążeniowe i d..a blada.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Za keicam'em skłoniłbym się do sprawdzenia techniki serwisu. Przy kiku mocno pracuje nadgarstek, a dociążona rama jeszcze bardziej go obciąża. Moim skromnym zdaniem badminton nie jest powodem. Przez 2 sezony zimowe grałem równolegle badminton 2-3 razy w tygodniu po 2h i 2 razy 2h tenis, a w badmintonie jestem totalnym "napierdzielaczem" - z forhandu leję wszystko co jest 1 cm powyżej siatki, bh wywalenie na końcową, skróty tylko jak nie można mocno zagrać. I żadna dolegliwość nie wystąpiła, a też serwuję mocno i prawie wyłącznie kręcone piłki. Uważam, że na badmintonie to sobie wzmacniałem nadgarstek.
Wczoraj, poserwowałem bardziej kikowe piłki rakietą z balansem na głowę i dziś trochę czuję nadgarstek.
Trochę zła technika + przyciężka rakieta i to może być powód.
Yonex fan
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Podpisałbym się pod tym co napisał Lechu67, w badmintona gram więcej ostatnio niż w tenisa (a gram nie tak długo) i jako, że z tenisa wniosłem dobry smecz, to też dużo smeczuje. Jeżeli na początku pojawiał się ból spowodowany badmintonem, to gdzieś w przedramieniu w mięśniach odpowiedzialnych za zginanie nadgarstka, jak zrywałem uderzenia.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Myślę, że tu trochę opacznie zrozumieliście odradzanie innych sportów "rakietowych".
Chodzi o to, że technika gry i punkty kontaktu z obiektem (lotka, piłeczka) są inne. Nie da się tych technik w głowie i mięśniach idealnie oddzielić. Ważne są tu przede wszystkim mięśnie i zapisane w nich schematy ruchowe.
Czyli żeby było tak, że wychodzimy na kort - klik - technika tenisowa, dochodzimy do stołu - klik - technika do tenisa stołowego itd.
W związku z tym zaburza nam to technikę tenisową - naleciałości z innych sportów rakietowych.
I jeszcze drugi aspekt z tym związany, ważniejszy - skoro coś nam zaburza technikę to łatwiej o uraz bo tracimy jej optymalny stan.
Nie ma problemu by pograć od czasu do czasu w badmintona czy ping-ponga. Ale ważne by tego nie robić często i regularnie.
Tak samo dla tenisa nie jest wskazane pływanie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Właśnie myślę podobnie, Vivid.
Poza tym, fakt, że może to być niewskazane, nie oznacza że każdy złapie kontuzję. To jednak kwestia indywidualnych cech, ja np. nie umiem grać w badmintona techniką właściwą, grałem tylko i wyłącznie techniką tenisową i to bardzo regularnie, bo co wtorek, a co czwartek i niedzielę - były już treningi tenisowe.
I na koniec jeszcze inne dwa aspekty: nie zapominajmy o symptomie 40+ (inaczej z tym problemem może radzić sobie organizm młody, inaczej trochę starszy). Mój trener twierdzi (na własnym doświadczeniu), że przy bardzo poważnym podejściu do amatorskiego uprawiania sportu, gdy zaczyna się to robić w tak późnym wieku, w ciągu 5 pierwszych lat muszą wyjść najsłabsze ogniwa organizmu. Czyli trzeba przejść przez kontuzje, żeby się wzmocnić, a potem to już co nas nie zaj... to nas wzmocni... ;-)

ps. a pływanie - z jakiego powodu?
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Jacek iREM pisze: ps. a pływanie - z jakiego powodu?
Mięśnie barkowe są mocno eksploatowane przy serwisie, pływając jeszcze je dodatkowo obciążasz. Można oczywiście popływać, ale robienie dłuższych dystansów w mocnym tempie niewskazane - sam sprawdziłem.

Dalej podkreślę, nadgarstek załatwiłeś sobie tenisem, badminton praktycznie nie miał na to wpływu, tym bardziej że grałeś w niego techniką tenisową. Mógłbyś ewentualnie przeciążyć nadgarstek jakbyś grał właśnie nadgarstkiem i sztywną rakietą z balansem na główkę, ale i tak wcześniej poleciał by ci łokieć.

Co do uprawiania równoległych sportów rakietowych to Vidziu z moich doświadczeń wynika odwrotnie. Ja równolegle systematycznie grałem w badmintona i tenisa to nie było problemu z przestawianiem się. A właśnie najgorzej było kiedy do tenisa czy badmintona podchodziło się wyrywkowo jako drugiego sportu.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Pływanie rozwija mięśnie, które w tenisie nie są "pożądane" (ich rozrost) plus kilka innych aspektów, kiedyś o tym szerzej coś naskrobałem może ja, a może ktoś inny.

I nie mów mi tu o 40+. :/ :/ :/
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Lechu67 pisze:Dalej podkreślę, nadgarstek załatwiłeś sobie tenisem, badminton praktycznie nie miał na to wpływu, tym bardziej że grałeś w niego techniką tenisową. Mógłbyś ewentualnie przeciążyć nadgarstek jakbyś grał właśnie nadgarstkiem i sztywną rakietą z balansem na główkę, ale i tak wcześniej poleciał by ci łokieć.
Co do uprawiania równoległych sportów rakietowych to Vidziu z moich doświadczeń wynika odwrotnie. Ja równolegle systematycznie grałem w badmintona i tenisa to nie było problemu z przestawianiem się. A właśnie najgorzej było kiedy do tenisa czy badmintona podchodziło się wyrywkowo jako drugiego sportu.
Nie zgadzam się. Po pierwsze dlatego, że nie stało się to wcześniej, jeszcze przed badmintonem, po drugie dlatego, że moja technika wcześniej była dużo gorsza niż obecnie, po trzecie charakterystyczny ruch nadgarstka przy wykonywaniu kick serwisu (a także często smecza) - podczas którego kontuzja się "objawiła" sugeruje wyraźnie szkodliwy element/moment. I jestem przekonany, gdyby nie już "przyzwyczajenia" z badmintona do NIEZWYKLE ŁATWEGO manewrowania nadgarstkiem z ULTRA LEKKĄ RAKIETKĄ oraz uderzenie lekkiej lotki - przełożone na ciężkie warunki tenisowe (a w głowie już siedzi przyjeb... smecza jak w badmintonie) jest przyczyną STOPNIOWEGO, REGULARNEGO PRZECIĄŻANIA słabszego miejsca.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Przy technice może być też kwestia zmiany, że inaczej rozkładają się obciążenia i inne elementy ciała inaczej trochę pracują a wcześniej nie były do tego przyzwyczajone.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Sam napisałeś, że kontuzji doznałeś podczas nauki kick serwisu. Oczywiście dochodzi element przeciążenia, ale jak nie grałbyś w badmintona to grałbyś w tym czasie w tenisa. I dalej wszystko sprowadza się do techniki i umiaru w gospodarowaniu ciałem, ale po sobie wiem, że z tym ciężko. Przypomnę, że w moim przypadku badminton właśnie wzmocnił nadgarstek. Moich dwóch kolegów złapało kontuzje barku przy nauce mocniejszego serwisu, tyle że płaskiego i były to pojedyncze treningi.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Nie podczas nauki tylko podczas treningu.
Co do umiaru, to ja akurat jestem bardzo rozważny w tej materii, koledzy wciąż się dziwią, dlaczego nie startuję w całodniowych turniejach, jak oni, czy nie gram pięciogodzinnych sparingów. Dla mnie to jeszcze nie ten etap.
Zresztą mało ważne, u Ciebie będzie tak, a u mnie może było zupełnie inaczej. Nie ma normy.
Technika - nawet jeśli jest "poprawna" nie oznacza takich samych warunków do powodowania przeciążeń, wystarczy spojrzeć na pierdylion odmian forhendu (i chwytów z nim związanych).
Poza tym, skoro trzech fachowców (fizjo, rehabilitant i trener) orzekło że badminton MIAŁ DUŻE SZANSE "POMÓC" w nabawieniu się tej kontuzji to dlaczego mam im nie wierzyć. O materiałach szkoleniowych dla trenerów nie wspomnę. Dla jednego będzie wzmocnieniem nadgarstka a drugiemu wyrządzi szkodę.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Jeżeli badminton przy wadze rakietki nie przekraczającej 90 g miałby się przyczynić do kontuzji nadgarstka, to co mówić o rakiecie tenisowej, przy "nowym" ruchu nadgarstka do nauki kicku.
W badmintona zacząłem grać z "symptomem" 50+ i też jestem zdania, że badminton wzmocnił mi nadgarstek ale zbyt ciężka rakieta tenisowa nawet przy przyjaznym SW, daje mi popalić przy dłuższej grze, zwłaszcza wtedy kiedy trzeba popracować właśnie nadgarstkiem. Mój trener tenisowy od dawna zalecał mi przejście na rakiety o wadze do 300g i głupio zrobiłem, że nie zrobiłem tego wcześniej, pomimo tego, że 310g i nawet 325g jeszcze spokojnie ogarniam, na krótkim dystansie.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Parametry rakiety a nadgarstek

Kicka grałem od niemal zawsze przy drugim serwisie w każdym meczu, więc trudno mówić o "nowym" ruchu.
Moja kontuzja nie jest typową kontuzją nadgarstka (chodzi o jej umiejscowienie). Ramami powyżej 300 grałem od zawsze, nawet ps 100 musiał być dociążony, bo był dla mnie zbyt lekki.
Dobra, kończę dyskusję, bo nie zamierzam nikogo przekonywać, nie o to tu chodzi.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”