Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Żywienie - dieta

A masz może jakieś zdanie o książce "Dieta dla aktywnych. Paleo dieta"? Chyba się zdecyduję na właśnie Paleo ze względów też zdrowotnych. Jednak będę uprawiał dużo sportu (1/2 treningi dziennie niekoniecznie tylko tenis) więc zastanawiam się czy warto wydać pieniądze na właśnie tą pozycję? Oczywiście zapewne z pewnymi modyfikacjami wynikającymi z tego, że chociażby nie żyjemy w USA. :)
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywienie - dieta

Tej nie czytałem, ale napiszę ogólnie o literaturze w temacie żywienia. Jak przy każdej książce zachowałbym sceptycyzm - to, co z niej warto zaczerpnąć to pewnie założenia diety paleo, natomiast z rezerwą podchodziłbym do twierdzeń kategorycznych w stylu "najlepsza dieta", "xxx szkodzi", "xxx pomaga". Na dzień dzisiejszy w żywieniu mało co jest pewne w 100% i każdy przedstawia tylko swój punkt widzenia - nie koniecznie jedyny słuszny. Badań naukowych jest tyle, że można nimi podeprzeć każdą tezę, stąd wiele sprzeczności w artykułach i literaturze. Stąd obozy fatofobów i karbofobów, fanatycznych antyglutenowców czy weganów. Sam nie boję się chleba, mięsa czy owoców (są tacy, co nie jedzą owoców bo fruktoza to śmierć). Czy słusznie? Jeśli pożyję tyle ile chcę w dobrym zdrowiu, to znaczy że tak. :)

W literaturze popularnonaukowej trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do wyjaśnień na temat procesów zachodzących w organizmie - przemiana materii to bardzo skomplikowany temat i autorzy popularnonaukowi często sami mają braki, a prawie zawsze w swoich książkach stosują mocne uproszczenia, a nawet przekłamania, żeby czytelnikowi ułatwić zrozumienie tematu. Jeśli chcesz poznać funkcjonowanie organizmu z pewnego źródła, to polecam np. Biochemię Harpera.

Czy warto wydać pieniądze? Prawdopodobnie tak (przypominam, że nie czytałem), ale nie traktowałbym tych informacji jak prawdy objawionej i z czasem zakupił kolejną pozycję, żeby poznać inny punkt widzenia. Widzę, że Cie mocno to paleo interesuje, więc kup tą książkę i działaj. Samo paleo jest jak najbardziej zdrowym stylem odżywiania, więc krzywdy sobie nie zrobisz, a jak z czasem uznasz, że coś Ci nie pasuje, to będzie mógł eksperymentować po swojemu i modyfikować pod swój organizm i swoją aktywność, mając już jakąś wiedzę.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Żywienie - dieta

koza pisze:Badań naukowych jest tyle, że można nimi podeprzeć każdą tezę, stąd wiele sprzeczności w artykułach i literaturze.
Jeśli będziemy myśleć krytycznie to nie jest to do końca prawda. Trzeba tylko sięgnąć do źródła, sprawdzić finansowanie projektu badawczego i przeczytać cały artykuł, a nie tylko wnioski.

Pytanie kto ma na to czas i możliwości - dostęp do bazy danych typu Elsevier mają studenci Uczelni oraz pracownicy tychże ale już znajomość języka może być sporą przeszkodą.

Polecam: https://www.sciencebasedmedicine.org/
Z grubsza rozkładają na czynniki pierwsze to na co powołują się propagatorzy (czyli najczęściej osoby finansowo powiązane) danego produktu czy danej usługi. Poniekąd droga na skróty...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Żywienie - dieta

koza pisze:Najważniejsze to wybierać te turnieje, na których jest grill. :D
SPOILER:
Koza, wielkie dzięki! :::gd:::
8:7 40:15

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”