Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Panowie... i ewentualnie Panie. ;)
Kolega grający w siatkarskich rozgrywkach zakładowych dorobił się prawdopodobnie łokcia tenisisty.
Boli go przyczep od zewnętrznej części łokcia...
Obrazek

I teraz tak... rozgrywki trwają. Ma przed sobą półfinał, a może i finał.
Czy zasugerować mu jakiś stabilizator - jeśli tak to jaki?
Oraz jakie ćwiczenia sugerujecie aby przetrwał i potem bez gry sobie z tym poradził w zaciszu domowym.

Na ten moment zasugerowałem ćwiczenia zalecane przez Krzysztofa Guzowskiego w tym temacie: Czytaj!
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

U mnie ślady bólowe są do tej pory a zaczęły się w czerwcu. Jednak ja mam chyba dość wysoki próg bólowy, bo mimo iż nie byłem w stanie utrzymać szklanki to próbowałem grać z różnym skutkiem.

Całkowite odkładanie sportu w moim przypadku nic nie dawało, było jeszcze gorzej. Za to pozytywny skutek odnosiło dawkowanie Aspicam Bio.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

El Diablo pisze:Czy zasugerować mu jakiś stabilizator - jeśli tak to jaki?
Ja bym mu zasugerował fizjoterapeutę, najlepiej butem. :D

Przyczyna kontuzji może leżeć gdzie indziej, fizjo wybada całą rękę i zrobi co trzeba, na 99% nie pozwoli na odstawienie aktywności tylko zaleci odpowiednie ćwiczenia, do tego pewnie masaże i inne ich "czary". Najgłupsze co może teraz zrobić to dalej grać bez kontaktu z kimś kto się zna, bo przy odrobinie pecha zrobi sobie problem, który będzie potrzebował dużo poważniejszej interwencji.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Musi coś zrobić ale według mnie też nie jest to przerwa od sportu.
Jak trenowałem futbol amerykański to jako rozgrywający musiałem dużo rzucać. Miałem to samo. Łokieć tenisisty. Czasami już po rozgrzewce a gdzie tu oddać jeszcze kilkadziesiąt rzutów.
Przed meczem fizjoterapeutka robiła mi "opatrunek" różnymi taśmami i bandażami. Wszystko poniżej i powyżej łokcia tak że żadnego dyskomfortu nie było, a pomagało bardzo. :)
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Panowie i Panie,
Łokieć tenisisty jest dość palącym problemem. W ostatnią sobotę podczas mojej posiadówki na zawodach podeszło do mnie kilka osób i też tę kwestię poruszało.

Czytając waszą dyskusję w tym wątku rzuciły mi się rozbieżności w proponowanych/stosowanych algorytmach terapii tego cholerstwa.
Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługują dwie kwestie:
1. przerwa w grze
2. sterydy.

ad. 1. żeby wyleczyć entezopatię konieczna jest PRZERWA inaczej będziecie produkować patologiczną tkankę w miejsce pierwotnego przyczepu. Do tego nałoży się degeneracja naczyń krwionośnych (opóźnienie regeneracji) i produkcja patologicznych włókien nerwowych typu C (przewodzą ból). - piszę to z pełną odpowiedzialnością za słowa. Takie są prawa natury i fizjologii (niestety).

ad2. sterydy. - Nie stosować. Steryd jest silnym środkiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym. Ale w tym schorzeniu zapalenie nie występuje. Mamy za to do czynienia z degeneracją m.in. struktur kolagenowych. Zastosowanie sterydu będzie tylko pogłębiać tę degenerację i opóźniać leczenie. Wyłączenie bólu natomiast będzie dla wielu sygnałem, że już jest ok. i można dalej grać. A dalsza gra i eksploatacja przyczepów tylko pogłębi problem i na pewno to wróci.

Leczenie według najlepszych standardów powinno wyglądać z grubsza tak:
1. odciążenie/regeneracja (konieczne)
2. czas (konieczne)
3. trening funkcjonalny (konieczne)
4. fala uderzeniowa (wskazane)
5. osocze bogatopłytkowe (opcjonalnie)
6. stan zaawansowany - operacja

Tkanka łączna potrzebuje około miesiąca na przegrupowanie i zagojenie.

Przykre to ale przerwa w grze naprawdę jest elementem niezbędnym jeśli chcemy to wyleczyć.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

MBacia pisze:ad. 1. żeby wyleczyć entezopatię konieczna jest PRZERWA inaczej będziecie produkować patologiczną tkankę w miejsce pierwotnego przyczepu. Do tego nałoży się degeneracja naczyń krwionośnych (opóźnienie regeneracji) i produkcja patologicznych włókien nerwowych typu C (przewodzą ból). - piszę to z pełną odpowiedzialnością za słowa. Takie są prawa natury i fizjologii (niestety).
Uuuupsss. To już wiem czemu to trwa tyle i boli. Generalnie w tenisa staram się nie grać, jednak nie mogę na kwartał zrezygnować z pracy.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

PitS pisze: Uuuupsss. To już wiem czemu to trwa tyle i boli. Generalnie w tenisa staram się nie grać, jednak nie mogę na kwartał zrezygnować z pracy.
Bywa z tym problem. Szczególnie jak się pracuje przy kompie. We wczesnym okresie jak incydenty bólowe są sporadyczne wystarczy krótka przerwa. Może przy dobrze zaplanowanym leczeniu kwartał nie będzie potrzebny :) warto zrobić usg i pogadać z jakimś roztropnym ortopedą. Jeśli jest ukrwienie nie ma dużych złogów, blizn to można przyśpieszyć regenerację osoczem PRP i falą uderzeniową.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Zaraz, zaraz, a jakie ma znaczenie, że "przy kompie"???
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

TomPL pisze:Zaraz, zaraz, a jakie ma znaczenie, że "przy kompie"???
Łokieć tenisisty dotyka mięśni prostowników nadgarstka. Używamy tych mięśni pisząc na klawiaturze lub obsługując myszkę (podnoszą palce i dłoń do góry). Jeśli długo pracujemy przy kompie to wykonujemy tysiące wznosów palców przeciążając tym samym wspólny przyczep prostowników nadgarstka. Poruszaj sobie palcami tak jakbyś grał na pianinie i zobacz, w których miejscach dochodzi do napięć. Kumulacja tych napięć powoduje entezopatię - łokieć tenisisty.

Teraz zresztą coraz częściej w kontekście tego schorzenia mówi się nie o łokciu tenisisty tylko "informatyka"
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

No to ja mam wyraźny kłopot jak czytam o takich delikatesach jak klawiatura, moja bolesność w okolicach owego przyczepu łokciowego nie występowała nigdy podczas pisania czy unoszenia palców, za to na początku nie mogłem utrzymać szklanki lub ścisnąć butelki. Że o jednoręcznym BH lub slajsie BH nie wspomnę. Ale widocznie jeden ma tak, a drugi inaczej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Do choroby prowadzą różne drogi, problem z pracą na kompie polega na tym że trudno te ruchy obejść. Przeciążenia zwykle kumulują się jedne możemy odstawić (gra) inne takie jak praca zawodowa już gorzej. Jeśli ktoś wykonuje prace przy komputerze to niestety kilka godzin dziennie robi sobie demolkę w okolicy przyczepu mięśni prostowników.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

To ja chyba jestem w czepku rodzony, gram lewą ręką a myszkę obsługuję prawą!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

TomPL pisze:To ja chyba jestem w czepku rodzony, gram lewą ręką a myszkę obsługuję prawą!
Wowww, a ja się dziwię że mnie nie boli od myszki. O_O Tom, piszesz też jedną ręka?
Ostatnio mniej dźwigam, (nie licząc jak 3x45kg przewróciło mi się na dłoń tydzień temu) i nie odczuwam bólu w jego trakcie, za to jeszcze odczuwam dyskomfort jak coś trzymam w ręku przed sobą i zaczynam tym obracać, jak muszę zacisnąć palce, jak muszę utrzymać w reku samymi palcami 10kg płytkę.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

MBacia pisze:Do choroby prowadzą różne drogi, problem z pracą na kompie polega na tym że trudno te ruchy obejść. Przeciążenia zwykle kumulują się jedne możemy odstawić (gra) inne takie jak praca zawodowa już gorzej. Jeśli ktoś wykonuje prace przy komputerze to niestety kilka godzin dziennie robi sobie demolkę w okolicy przyczepu mięśni prostowników.
Ciekawy wątek! Ja pracuję przy kompie codziennie 7h (zdarza się do 10h), w tenisa/badmintona skrajne minimum to 3h/tygodniowo, łokieć mnie jeszcze nigdy nie bolał, ale pytanie jak przeciwdziałać w takich warunkach. Wiem tylko o ćwiczeniach rozciągających zespoły prostowników, ale czy to styknie i ile razy i kiedy je najlepiej robić. Da się w ten sposób zapobiegać?
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Jacek iREM pisze: ale pytanie jak przeciwdziałać w takich warunkach.Wiem tylko o ćwiczeniach rozciągających zespoły prostowników, ale czy to styknie i ile razy i kiedy je najlepiej robić. Da się w ten sposób zapobiegać?
Podstawowym czynnikiem prowadzącym do schorzenia jest przeciążenie. Istotna więc będzie właściwa regeneracja. Nie spotkałem dowodów na to, że rozciąganie przeciwdziała łokciowi tenisisty. Wiadomo natomiast, że ma ogólnie dobry wpływ na strukturę mięśni. Dzięki dobremu rozciągnięciu/brakowi przykurczów mięsień jest lepiej odżywiony, szybciej się regeneruje, wydajniej pracuje, zmniejsza się jego napięcie i co za tym idzie mniej przeciążają się jego przyczepy etc. Zatem rozciąganie to dobra droga.

Kiedy rozciągać - na pewno przed i po grze. W pracy w ramach profilaktyki zalecałbym co godzinę , dwie przeciągnąć delikatnie obie grupy przedramion.

Co rozciągać
Dobrze jest rozciągać całe taśmy mięśniowe bo nie pracują one samodzielnie tylko w ciągach czyli poza prostownikami rozciągałbym jeszcze pozostałe grupy od barku w dół, grzbiet, brzuch, nogi - generalnie wszystko. :) Wiadomo że takie rozciąganie jest czasochłonne więc dobrze dzielić sobie na sekwencje i każdego dnia rozciągać inną grupę mięśniową natomiast przed grą wszystko - jak całe ciało będzie dobrze przygotowane to lepiej rozłożą się przeciążenia. Ale przedramiona rozciągaj delikatnie każdego dnia.

Co jeszcze można robić
Wspomagać regenerację - sauna, masaże kostkami lodu (po przyczepach) a po grze też po brzuścach, rozgrzewać i rolować mięśnie etc. Można sprawdzać co nam dobrze robi i po czym czujemy się komfortowo i wyselekcjonować najskuteczniejsze bodźce i nie tracić czasu na resztę.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Spotkanie z dobrym fizjoterapeutą - sprawa z łokciem zakończona.

Już u 3 moich znajomych zidentyfikowano taki problem. Wszystkim problemy ustąpiły po wizytach u poleconego przeze mnie, specjalistę od terapii manualnej. Dzisiaj poruszałem z nim ten właśnie problem, bo jeszcze mnie to co prawda, bezpośrednio nie dotyczy, ale podejrzewam, że za kilka lat, również mogą pojawić się problemy z łokciem. Zapytałem, czy leczenie jest rzeczywiście tak czasochłonne, jak mówią. Gość roześmiał mi się w twarz i powiedział, żebym zapytał kolegów, jaki to "super-mega-poważny" problem :)
Powiedział tylko, że ludzie w większości nie potrafią tego leczyć, a sprawa jest prosta. Jednakże, leczenie może być bardzo długie, kiedy niedoświadczony fizjoterapeuta, chcąc wyleczyć łokieć, grzebie wyłącznie w łokciu. Powiedział, że problem z łokciem tenisisty pochodzi z wyższej partii, czyli ramię lub okolice łopatki (sam tego dokładnie sprecyzować nie potrafię - w każdym razie, przód lub tył ramienia). Osobiście, nie mam powodów, by mu w to nie wierzyć. Powiedział też, że przerwa od gry nie jest wymagana, a na pewno nie w takiej jednostce czasu, o której niektórzy mówią - tygodnie, czy miesiące. Wizyta u fizjo - 2-3 dni na regenerację i ew. kolejna wizyta. Większość problemów dobry fizjo rozwiąże w ciągu max. 5-6 wizyt.

Obecnie, mam dość złożony problem z lewą nogą. Niegdyś nic nie robiłem z bólem pod kolanem, kiedy po większym wysiłku robiła mi się taka kulka mniej więcej w miejscu rzepki. Kiedy się do tego dotykałem, nie mogłem wytrzymać z bólu. Ostatnio czułem problem nad kolanem - delikatny ból. Fizjo powiedział mi, że to wszystko to mięsień czworogłowy - i to kiedyś, i to dzisiaj (prawdopodobnie). Odpuściłem jednak głupio wizytę, bo przestało mnie to boleć, więc uznałem problem za chwilowy. Jakiś czas temu, pojawił się u mnie ból w stopie - konkretnie aż od połączenia najmniejszego palca lewej stopy ze śródstopiem, do mniej więcej połowy stopy. Okazało się, że to nie problem ze stopą, tylko również z kolanem - automatycznie mój mózg przestawił w ciągu paru dni mój sposób chodzenia na taki, żebym nie obciążał kolana, ale za to, obciążenie poszło w większym stopniu na kostkę, a przez tą, zaczęło mnie boleć śródstopie.

Inna historia, od innego znajomego - nagły problem z kolanem u gościa, który był trenerem reprezentacji polski w kick-boxingu i wieloletnim zawodnikiem. Okazało się, że jego problem ma 20 lat i wcale nie tkwi w kolanie, a w barku. Jak to wyszło? Przy dłubaniu w kolanie, gość zaczął skarżyć się, że czuje drętwienie w barku. Dopiero po wyleczeniu barku, udało się wyeliminować problem z kolanem.

Jaki z tego morał? Dobry fizjoterapeuta to taki, który nie poprzestanie na zrobieniu studiów, tylko ciągle się doszkala i już nigdy nie uwierzę nikomu, kto powie, że jakikolwiek problem wymaga bardzo długiego czasu leczenia.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
MBacia
Ekspert Tenis NET
Ekspert Tenis NET
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2015, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

rafbat pisze:Spotkanie z dobrym fizjoterapeutą - sprawa z łokciem zakończona.

Powiedział, że problem z łokciem tenisisty pochodzi z wyższej partii, czyli ramię lub okolice łopatki (sam tego dokładnie sprecyzować nie potrafię - w każdym razie, przód lub tył ramienia).
To wszystko prawda ale w kontekście korelacji. Np. dodatkowe przeciążenie mięśnia trójgłowego, dysbalans w strukturach barku, niestabilność etc. powodują nieswoiste ustawienie nadgarstka podczas wykonywania określonych zagrań co przekłada się na przeciążenie prostowników nadgarstka.
Ten tok rozumowania możemy doprowadzić do stopy i postawić tezę, że:
przyczyną łokcia tenisisty jest zaburzenie biomechaniczne w stopie i stawach skokowych bo od nich zaczyna się praca łańcuchów mięśniowo powięziowych. Albo, że przyczyna łokcia tenisisty wyrasta z okresu prenatalnego i wynika z niewłaściwego ułożenia płodu.
Łokieć jest stawem przejściowym pomiędzy barkiem i ręką i zawsze bark będzie z nim korelował tak samo jak ręka i nadgarstek. W obecnym modelu fizjoterapii fizjoterapeuci w ocenie biomechanicznej i analizie przyczynowo skutkowej często posługują się łańcuchami kinetycznymi i nie ograniczają się do "grzebania" w miejscu bólu. Ale w tym konkretnym przypadku przyczyną jest przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka prowadzące do degeneracji ich przyczepu wspólnego. Wszystko pozostałe trzeba traktować jako czynniki korelujące.
Powiedział też, że przerwa od gry nie jest wymagana, a na pewno nie w takiej jednostce czasu, o której niektórzy mówią - tygodnie, czy miesiące. Wizyta u fizjo - 2-3 dni na regenerację i ew. kolejna wizyta. Większość problemów dobry fizjo rozwiąże w ciągu max. 5-6 wizyt.
To wszystko prawda ale zależy od stadium entezy. 2-3 dni na regenerację wystarczą do zagojenia mikrourazów a nie powstałej w przebiegu łokcia tenisisty entezopatii. Tym kierują prawa fizjologii. Tkanka łączna ma swój cykl przebudowy i tego nie odczarujemy. Możemy to przyśpieszyć niektórymi zabiegi PRP (osocze bogatopłytkowe), komórki macierzyste w jakimś stopniu ultradźwięki czy też fala uderzeniowa.
W leczeniu łokcia tenisisty istotne są trzy czynniki czas, odciążenie, regeneracja. Ich wartości rosną proporcjonalnie do stadium schorzenia. Jeśli ktoś leczy łokieć tenisisty w 2-3 dni to raczej nie leczy łokcia tenisisty tylko jakieś wczesne stadium przeciążenia bez entezopatii.
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

A ja mam pytanie z "innej beczki". Czy te wszystkie rękawy które teraz stają się popularne wśród koszykarzy, tenisistów i innych sportach gdzie ręki się używa coś dają? :)
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Sebex pisze:A ja mam pytanie z "innej beczki". Czy te wszystkie rękawy które teraz stają się popularne wśród koszykarzy, tenisistów i innych sportach gdzie ręki się używa coś dają? :)
+ 2 do szybkości bo zakrywają włosy na rękach i jest się bardziej opływowym i aerodynamicznym.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Problem z łokciem tenisisty - jak działać?

Jakuboto pisze:
Sebex pisze:A ja mam pytanie z "innej beczki". Czy te wszystkie rękawy które teraz stają się popularne wśród koszykarzy, tenisistów i innych sportach gdzie ręki się używa coś dają? :)
+ 2 do szybkości bo zakrywają włosy na rękach i jest się bardziej opływowym i aerodynamicznym.
Jeszcze +5 do lansu i +dużo dolarów jeśli sponsor nalega :] . Ostatnio w czasie meczu LeBron zdenerwowany zrzucił rękawki/rękawek i sponsor lekko się wkurzył... A skoro "król" zrzucił, tzn że nic nie dają :D .

Edit: Ups, pomyłka, jednak są niezbędne. LBJ porwał rękawki od koszulki, w których czasami zdarza się im grać O_O . Więc widocznie one są zbędne rotfl .
Polubiłem czerwone badziewie...

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”