Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Mam chroniczne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jestem wysoki (188 cm), siedzący tryb pracy. Raz zdarzyło mi się tylko, że zrobiła mi się gulka i jechałem do staruszki na masaż - pomogło od razu. Kwestia jest też taka, że często boli mnie rano po nocy. Czasami jak się położę i strzelę kręgosłupem lekko to przechodzi. Ból nie jest mocny ale stały i przez to uciążliwy.

Czy ktoś miał zbliżone problemy? Co byście mogli polecić? Czy twardość materaca w łóżku lub poduszka może na to wpływać?

Dzięki za pomoc
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

I twardość materaca i poduszka. I może Ci przewiało korzonki. :P
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jakuboto pisze:Co byście mogli polecić?
Przede wszystkim wizytę u lekarza, który wyśle cię na prześwietlenie. Myślę że bez tego to wróżenie z fusów. A z racji że to kręgosłup to bym za bardzo nie zwlekał, żeby nie pogłębić potencjalnego urazu.
Obrazek
_____
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jak nic nie pomoże to egzorcyzmy. ;) Szatan atakuje najpierw kręgosłup.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jeśli problem leży w tkankach miękkich: dobry fizjoterapeuta -> zbadanie balansu strukturalnego -> rozmasowanie ewentualnych przykurczy -> rehabilitacja (rozciąganie przykurczonych grup + wzmacnianie antagonistów).

Jeśli doszło do zwyrodnień: ortopeda i leczenie, niestety często jedynym trwałym rozwiązaniem jest operacja.

Skoro przeszło po masażu, to raczej nie jest bardzo źle. Niestety po pewnym czasie problemy strukturalne tkanek miękkich przeradzają się w zwyrodnienia, dlatego wszelkie problemy z aparatem ruchu należy rozwiązywać jak najszybciej. To, że bolą plecy, nie znaczy że to plecy są uszkodzone. Objaw bólowy w dolnej części pleców mogą dawać problemy z dość odległych części ciała.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Niestety dla nas wszystkich to co napisał koza jest prawdą.

Jako najlepszy lekarz wśród inżynierów podpowiem że badanie obrazowe bardzo pomoże fizjo przy badaniu ciebie.
I to fizjo bardziej bym się trzymał niż lekarzy. Większość lekarzy ma ogromną dziurę jeśli chodzi o rehabilitację i (z)rozumienie aparatu ruchu. Z synem byliśmy u 3 ortopedów i każdy stwierdził że chodzi OK, podczas gdy żona radiolog twierdziła że nie.
Dogadaliśmy się dopiero z fizjo. I nawet żona która z racji specjalności anatomię i układ kostno-mięśniowy ma co nieco obcykany była zdziwiona poziomem wiedzy fizjo. A bywały momenty że nawet ją zaginał O_O (a myślałem ze to niemożliwe :wink: ).
Zresztą jeśli chodzi o plecy to sam czasem korzystam z jego usług (również nadgarstek i łokieć ale to już przeszłość).
W początkowej fazie mogą pomóc również tape'y (np. firma Gatapex) ale to nie zastąpi ćwiczeń. Wiem że jedni w tape'y wierzą a inni nie. Ja nie muszę wiem że działają.

W naszym przypadku pomogło również zmienienie materaca na miękki, piankowy (termo), dopasowuje się i podpiera gdzie trzeba, reaguje na ciepło ciała. Potrafię pół nocy spać w tej samej pozycji, co kiedyś było niemożliwe. Zaczęliśmy się lepiej wysypiać o ile to w ogóle możliwe na smrodliwym śląsku... :rolleyes:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Bardzo dobra znajomość anatomii powinna być podstawą u każdego fizjo (i sensownego trenera personalnego). Fizjo nieznający aparatu ruchu (taśm, wzajemnych oddziaływań, niuansów) jest jak kardiolog szukający podczas operacji serca u pacjenta. Konsekwencje nie tak dramatyczne, ale skuteczność leczenia podobna. Dlatego tak ciężko trafić na dobrego specjalistę.

Przykład - łokieć tenisisty mojego ojca. Przez kilka lat chodził po lekarzach, na naświetlania, zamrażania, cuda na kiju, wsadzali mu rękę do gipsu, chcieli kroić. Oczywiście zero jakichkolwiek efektów. Fizjo pogrzebał mu w biodrze i pachwinie - kontuzja wyleczona od ręki. Od kilku lat 0 jakiegokolwiek bólu.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Ale kogo nie wybierzemy to myśle że trzeba zacząć od fotki :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

htb pisze:Ale kogo nie wybierzemy to myśle że trzeba zacząć od fotki :)
Raczej całą sesję foto, czyli rezonans, bo rtg raczej niewiele pomoże. Skoro masaż pomógł to problem tyczy tkanek miękkich, a te na rtg nie pokażą problemu. Także moim zdaniem rezonans obowiązkowo i dobry fizjo.
Tutaj mogę podpisać się pod ostatnimi postami Kozy :::gd::: .
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Podpisuję się pod tym, co napisali koledzy o fizjoterapii.

Też mam powracające bóle dolnej części pleców. To typowe przy siedzącej pracy i tenisie. Przy tenisie dlatego, że ciągle dobiegasz do piłki, ciągle hamujesz, żeby stanąć do uderzenia. To są mięśnie, które utrzymują tułów w pozycji pionowej, wbrew ciążeniu przy nagłych wyhamowaniach na korcie.

Ja mam stałego fizjo od wszystkich okołotenisowych bóli i nie dość, że pomógł mi wielokrotnie, to wyrobił mi nawyk rozciągania, które pozwala mi na opanowanie problemu bez konieczności ciągłych wizyt i niego...
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Marcin_L pisze:...wyrobił mi nawyk rozciągania, które pozwala mi na opanowanie problemu bez konieczności ciągłych wizyt i niego...
Na jednym z TF'ów na Morelowej o tym rozmawialiśmy :::gd::: .
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Wizyta zaklepana u ortopedy :). Zobaczymy co powie. Przy okazji będę szukał jakiejś lepszej poduszki niż mam ...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jakuboto pisze:Wizyta zaklepana u ortopedy :). Zobaczymy co powie. Przy okazji będę szukał jakiejś lepszej poduszki niż mam ...
PACZ PAN MIE SIE NA USTA: FI-ZJO-TE-RA-PEU-TA.
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Marcin_L pisze:PACZ PAN MIE SIE NA USTA: FI-ZJO-TE-RA-PEU-TA.
Post roku? :D
pst pisze:W naszym przypadku pomogło również zmienienie materaca na miękki, piankowy (termo)
A to ciekawe, bo przymierzając się do zakupu porządnego materaca na lata czytałem w kilku miejscach, że przy bólach lędźwiowych (które zdarzały mi się często po nocy, a odkąd kupiłem nowe łóżko z o wiele lepszym stelażem prawie nie występują) warto zmienić materac na twardszy, nigdy odwrotnie. Ale pewnie co osoba, to obyczaj, jednym pomagają miękkie, innym twardsze materace.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jako pierwszy rencista forum mogę tylko powiedzieć żebyś czytał z ruchu warg Marcina. Jestem równie zrażony do "lekarzy" co przekonany do fizjoterapeutów. Popytaj i idź.

Swoją drogą kiedyś jak miałem problemy z kręgosłupem (od braku aktywności) to kładłem się na piłce do kosza albo do nogi i rozciągałem, cudowne uczucie.
wwojtek pisze:A to ciekawe, bo przymierzając się do zakupu porządnego materaca na lata czytałem w kilku miejscach, że przy bólach lędźwiowych (które zdarzały mi się często po nocy, a odkąd kupiłem nowe łóżko z o wiele lepszym stelażem prawie nie występują) warto zmienić materac na twardszy, nigdy odwrotnie. Ale pewnie co osoba, to obyczaj, jednym pomagają miękkie, innym twardsze materace.
Podejrzewam, że najważniejsze będzie przyzwyczajenie, osobiście wolę spać na podłodze niż na miękkim materacu.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jakuboto pisze:Mam chroniczne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jestem wysoki (188 cm), siedzący tryb pracy. Raz zdarzyło mi się tylko, że zrobiła mi się gulka i jechałem do staruszki na masaż - pomogło od razu. Kwestia jest też taka, że często boli mnie rano po nocy. Czasami jak się położę i strzelę kręgosłupem lekko to przechodzi. Ból nie jest mocny ale stały i przez to uciążliwy.

Czy ktoś miał zbliżone problemy? Co byście mogli polecić? Czy twardość materaca w łóżku lub poduszka może na to wpływać?

Dzięki za pomoc
Masz prawdopodobnie początki przepukliny kregosłupa.
Zmień fotel w pracy na taki co ma mocne podparcie (wypchniecie) na odcinku lędźwiowym i pamiętaj żebyś zawsze siedział oparty na całej długości.
To samo dotyczy samochodu.
Nie garb się i korzystaj z równego materaca, nie może się zapadać. Nie chodź na żadne rozluźniające masaże jeśli nie musisz uwolnić przykurczów bólowych, lub rozmasować ćwiczenia po wzmacnianiu mięśni utrzymujących tułów.
Rozluźnianie masażem słabego fizycznie odcinka mięśni wokół kręgosłupa tylko pogłębi proces.
koza pisze:
Jeśli doszło do zwyrodnień: ortopeda i leczenie, niestety często jedynym trwałym rozwiązaniem jest operacja.
Jestem żywym zaprzeczeniem tej tezy. Mam potrójne zwyrodnienie (przepuklinę) L3-L4-L5 w tym pomiędzy L3-L4 przemieszczone jądro miażdżyste przesłoniło 12 mm kanał kręgowy. Miałem niedowład lewej nogi aż do stopy. Chłopców dziwiło że nie miałem jeszcze przy takim przesłonięciu opadania stopy.
11 lat temu to zostało zdiagnozowane rezonansem i kolega z Łodzi zaprosił mnie na operację na WAM. Usterka się nie cofnie ale operacja nie okazała się dla mnie zabiegiem koniecznym w moim przypadku

Wczoraj podałem 2,5h przed grą 70 paczek po 43 kilogramy każda. a wieczorem serwowałem pod 160km/h.
htb pisze:Ale kogo nie wybierzemy to myśle że trzeba zacząć od fotki :)
Fotka RTG niespecjalnie sprawdza się w przypadku tkanek miękkich jakimi są krążki międzykręgowe. Miałem 3 i nic nie było widać. Rezonans! Tyle że musiałem go sobie opłacić bo nikt mnie nie chciał skierować.
Jakuboto pisze:Wizyta zaklepana u ortopedy :). Zobaczymy co powie. Przy okazji będę szukał jakiejś lepszej poduszki niż mam ...
Neurologa.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Neurolog, fizjoterapeuta, ortopeda, jeszcze sobie załatw kardiologa, bo od sprzecznych opinii arytmia murowana. ;)
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Marcin_L pisze:
Jakuboto pisze:Wizyta zaklepana u ortopedy :). Zobaczymy co powie. Przy okazji będę szukał jakiejś lepszej poduszki niż mam ...
PACZ PAN MIE SIE NA USTA: FI-ZJO-TE-RA-PEU-TA.
Mam pakiet firmowy i żeby dostać się do fizjoterapeuty (rehabilitacja) to muszę iść najpierw po skierowanie :::jezor::: .
Co do lekarzy, to ja na razie żadnych problemów nie mam - jedyne co to ja nie mam jakiegoś ciśnienia i wewnętrznej potrzeby żeby iść i pozałatwiać o ile coś mi mocno nie przeszkadza. Mam tatę lekarza więc mogę zawsze skonsultować czy ktoś mi kitu nie wciska na tyle, że by mi to mogło zaszkodzić :wink: .

Co do tego masażu to doprecyzuję może, nie był to stricte masaż tak jak to można sobie wyobrazić (Tajki i te sprawy). Babka kazała mi usiąść na krześle, ale odwrotnie niż się to zazwyczaj robi i samymi palcami, chyba kciukami przejeżdżała mi po kręgosłupie i jego okolicach. Żadnego bólu przy tym ani mocnego uciskania. W pewnym odcinku pleców dotknęła, coś zaskoczyło i ból odszedł.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

PitS pisze: Nie garb się i korzystaj z równego materaca, nie może się zapadać. Nie chodź na żadne rozluźniające masaże jeśli nie musisz uwolnić przykurczów bólowych, lub rozmasować ćwiczenia po wzmacnianiu mięśni utrzymujących tułów.
Rozluźnianie masażem słabego fizycznie odcinka mięśni wokół kręgosłupa tylko pogłębi proces.
Spotkałem się z opinią, że wymuszanie poprawnej postawy nic nie daje długofalowo, a może być nawet szkodliwe. Powinno się ćwiczeniami korekcyjnymi wzmacniać odpowiednie mięśnie (i jeśli trzeba to rozciągać inne) aż poprawna postawa stanie się naturalna.

Osłabione mięśnie należy wzmacniać, a rozluźniać przykurczone. Najczęściej jedno towarzyszy drugiemu - jeśli jeden mięsień jest osłabiony, to najprawdopodobniej antagonista (lub mięsień sąsiadujący w taśmie) jest przykurczony. Dlatego fizjo często rozmasuje przykurcz, ale zada do domu program naprawczy - bez wzmocnienia antagonistów przykurcz wcześniej czy później się odnowi.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Ból pleców - odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jeszczem nie spotkał takiego co coś do domu zada oprócz terminu następnej wizyty. :D Ale co do zasady to wszystko opisałeś poprawnie. Korygowanie wad postawy uchroni go przed nawrotami zanim ćwiczenia przywrócą pełną sprawność.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”