Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

"Mądry przed kontuzją" Krzysztof Guzowski

Mądry przed kontuzją - Krzysztof Guzowski
Profilaktyka urazów – co oznacza to hasło i co się za nim kryje? Według mnie bardzo wiele. Zagadnienie jest wieloaspektowe. Zaskakujące, jak wiele dobrego możemy zrobić dla siebie, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania tenisisty.

Sam byłem graczem turniejowym na poziomie krajowym, następnie trenerem, a dopiero później fizjoterapeutą, zajmującym się medycyną sportową i profesjonalnymi tenisistami. Tak szerokie doświadczenia pozwoliły mi poznać rzeczywistość funkcjonowania tenisistów od szkółki poprzez gracza klubowego lub amatora aż po zawodowca. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale czy naprawdę o tym pamiętamy w codziennej rutynie? Sezon startowy w zawodowym tenisie trwa około 10 miesięcy, tak więc czasu na leczenie kontuzji praktycznie nie ma. Choćby z tego względu temat prewencji musi być traktowany priorytetowo.

Aby adept tenisa pozostał w dobrym zdrowiu przez większą część kariery, musi zostać zaangażowanych znacznie więcej osób niż lekarz medycyny sportowej, wykonujący raz na pół roku badania okresowe. Model uwzględniający stałą współpracę zawodnika z trenerem przygotowania fizycznego, fizjoterapeutą, fizjologiem, masażystą i dietetykiem jest standardem w Hiszpanii czy Francji, gdzie zawodowi tenisiści doskonalą się od lat. Z drugiej strony, nie ma konieczności zatrudniania osobistego fizjoterapeuty, żeby zacząć dbać o siebie jak profesjonalista. Ilość działań, jakie można podjąć, by cieszyć się zdrowiem i wciąż szaleć na korcie, jest ogromna. Niektóre z nich są bardzo ?przyziemne?, wręcz oczywiste, inne nieco bardziej złożone, ale wierzcie mi, że najczęściej zaniedbywane są te najbardziej podstawowe.

Trzy w jednym
Podstawą skutecznej profilaktyki jest racjonalnie prowadzona ogólnorozwojówka. Na zajęciach tego typu powinien być podjęty dwutorowy program działań. Jeden aspekt to podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych, a drugi to ćwiczenia kompensacyjne, zabezpieczające ciało przed kontuzjami. Wbrew pozorom ten pierwszy również zmniejsza urazowość. Przykładem może być wzmocnienie mięśni nóg i pośladków, lepsze ich wykorzystanie do generowania mocy przy serwisie, a co za tym idzie odciążenie mięśni okolic barku i łokcia, które często są dotknięte chronicznymi problemami.

Pisząc o ćwiczeniach kompensacyjnych, mam na myśli ćwiczenia asymetryczne kręgosłupa, ćwiczenia wyrównujące balans mięśniowy (siła, elastyczność) oraz korygujące dysfunkcje, które wcześniej zostały zidentyfikowane przez lekarza lub fizjoterapeutę. Zawodnik i trener muszą być wyedukowani pod kątem rozgrzewki, czynności regeneracyjnych wykonywanych po grze oraz ćwiczeń profilaktycznych. Wszystkie te trzy elementy powinny być odpowiednio ułożone pod kątem tenisa oraz indywidualnie dobrane dla każdego zawodnika. Dietę powinni optymalizować wszyscy sportowcy, nie tylko ci borykający się z nadwagą. Poziom wytrzymałości tkanek, tempo gojenia i regeneracji czy poziom odczuwanego zmęczenia to tylko niektóre elementy, na które ma wpływ odżywianie. Sen, sprzęt sportowy i plan treningowy to kolejne składowe zapobiegania urazom.

Nie ma dymu bez ognia
Aby dobrze pojąć zagadnienie profilaktyki, należy przemodelować myślenie na temat kontuzji z objawowego na przyczynowe. Większość urazów w sporcie jest natury przeciążeniowej. Oznacza to, że przez długi czas, wiele tysięcy razy dana struktura była poddana obciążeniu, po którym nie była w stanie w pełni się odbudować. Jest to proces stopniowego uszkadzania tkanki. Przyczyną takiej sytuacji może być błąd techniczny uderzenia. Kiedy zawodnik przy serwisie nadmiernie korzysta ze słabych mięśni brzucha zamiast z silnych mięśni pośladków, te pierwsze, wcześniej czy później, odmówią posłuszeństwa. Stosując jedynie leczenie objawowe, czyli przykładowo leki przeciwbólowe, bez wprowadzenia leczenia profilaktycznego (nauka poprawnego wykorzystania łańcucha kinetycznego przy wykonywaniu ruchu serwisowego) z dużym prawdopodobieństwem doprowadzimy do nawrotu problemu po powrocie do pełnych obciążeń na korcie.

Kolejnym źródłem urazów z przeciążenia może być zaburzona funkcja jednej okolicy ciała, powodująca nadmierną eksploatację innej. Częstym problemem obrazującym ten mechanizm jest nieprawidłowy sposób generowania rotacji ciała potrzebnej do wykonania uderzeń. Nadmierna sztywność stawów biodrowych oraz odcinka piersiowego kręgosłupa u tenisistów wymusza kumulowanie się całej rotacji na poziomie odcinka lędźwiowego. Działaniem zapobiegającym przeciążeniu tej części kręgosłupa jest poprawa ruchomości jego ?sąsiadów?, czyli bioder i odcinka piersiowego. Jest to przykład rozumowania przyczynowo-skutkowego, jakie należy przeprowadzić, aby zidentyfikować i wyeliminować źródło kontuzji, czym na co dzień zajmują się fizjoterapeuci i trenerzy funkcjonalni. [...]
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: "Mądry przed kontuzją" Krzysztof Guzowski

Czytałem z oczywistych względów i cóż mogę powiedzieć. Trochę tak jak z wieloma sprawami, problem nie jest w tym, że nie wie się co robić, tylko się nie chce. Mam tu głównie na myśli środki zaradcze i jakieś przygotowanie fizyczne, które nawet w rekreacji się przydaje. Nie wspominając już o przerwie od gry w sezonie, z tym zawsze miałem problem. ;)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: "Mądry przed kontuzją" Krzysztof Guzowski

"Sprzęt sportowy" wymieniony w dalszej kolejności! Kupujmy ciężkie rakiety! ;)
8:7 40:15
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: "Mądry przed kontuzją" Krzysztof Guzowski

Przeczytałem artykuł. Mam bardzo mieszane uczucia co do samego tekstu.

Co z tymi, co nie siedzą w temacie? Szkoda, że nie podano żadnych ćwiczeń, przykładów. Tekst ma charakter za bardzo ogólnikowy, nie ma rozwinięcia poszczególnych myśli. Szkoda, bo sam chciałem skorzystać.

Moim zdaniem z tego artykułu można wynieść tylko wskazania na problemy. Rozwiązań trzeba szukać już samemu niestety.

Przeczytałem tekst na głównej stronie i odnoszę nieprzeparte wrażenie, że cel artykułu zawiera się w ostatnich dwóch akapitach.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: "Mądry przed kontuzją" Krzysztof Guzowski

TadX, są też artykuły z przykładami. Będę je stopniowo wrzucał. Na początek to.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”