salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Witam,
jak wiele osób z forum, borykam się z problemem barku przy serwisie.
Po konsultacji z fizjoterapeutą, a zarazem lekarzem sportowym zmontowałem film, by zasięgnąć porady odnośnie błędu w serwisie jaki wykonuję.
Dodam również iż w/w lekarz stwierdził iż moim błędem jest to, że źle ustawiam stopę do serwu co powoduje błąd w łańcuchu kinetycznym, całe ramię, a zarazem bark przejmuje energię. Stwierdził że powinienem ustawić się prawą nogą równolegle do linii.

Chciałbym poznać opinie ludzi z większym stażem niżeli ja.

Co o tym sądzicie?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BJUyk-bSTE0[/youtube]
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Sądzę że lekarz jest w błędzie, przecież Ty nie ustawiasz stopy do serwisu. Ty serwujesz w ruchu. :D
Nie wyrzucasz piłki względem pozycji na korcie, Ty zmieniasz pozycję na korcie względem wyrzuconej piłki.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Też dziwne co sądzi lekarz, aczkolwiek sam nie wiem, rozumując pojęcie "łańcuch kinetyczny" coś jednak racji ma. Jeśli lekarz racji nie ma, co może być błędem? Czytałem na forum że zły wyrzut piłki, że brak obniżenia barku ręki serwującej itp. może być przyczyną. Tak, myślę że to może być zła technika, albo może inaczej, chcę ją wykluczyć zbliżając się do właściwej diagnozy. Nie wiem z jakiej perspektywy ująć serwis w filmie by ktoś mi pomógł, podpowiedział.

Dodam że mieszkam na ''zadupiu'' gdzie do trenera tenisa mam jakieś 40 kilometrów, a gram rekreacyjnie, 4-5 razy w tyg.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Parę rzeczy rzeczywiście do poprawy, np. to podejście pod piłkę, jak to już zostało napisane. Trochę mało widać z tego kąta. Ujęcie z tyłu dałoby lepszy obraz. Wydaje mi się, że uderzasz chwytem "patelnianym", a więc dość płasko i bez rotacji, co bardziej obciąża łokieć i nadgarstek niż bark. Może ten wyrzut i to dreptanie pod piłkę powoduje to, że musisz korygować trochę ruch w ostatniej fazie tuż przed uderzeniem i jakieś dziwne przeciążenia się pojawiają w róznych miejscach. To bardzo kontuzjogenne. Można gdybać długo, ale nie za bardzo widzę konkretną przyczynę bólu barku. Serwujesz dość dynamicznie i może po prostu zwyczajnie za szybko jak na Twoje możliwości fizyczne. Może po prostu bark nie jest przystosowany do tej dynamiki. A drugą rzeczą może być to, że za szybko forsujesz bark przy rozgrzewce. Najpierw trzeba się dobrze rozgrzać na przebijaniu, a potem powoli zaczynać rozgrzewać bark. Jak mi się bark sprzeciwia (a robi to często), muszę naprawdę dać mu to, czego się domaga na rozgrzewce, a to jest ok 10 serwisów bardzo luźnych, potem z 10 troszkę silniejszych, potem z 10 średnich, a potem ze 20 normalnych. Zajmuje to troszkę, bo ok 15-20 minut, przeciwnicy się troszkę niecierpliwią, ale nie przejmuję się tym. Nie warto się połamać żeby zaoszczędzić 10 czy 15 minut. Ale najważniejsze, że się nie spieszę tylko powoli czekam aż się mięśnie i ścięgna dostosują do pracy. Może popróbuj rozgrzewać sobie powoli bark jeszcze w domu zanim wyjdziesz na kort. Wymachy i ruchy obrotowe cłego ramienia i bardzo delikatne rozciąganie (nawet nie do jakiegokolwiek bólu) mi przyniosły dobre efekty. Nauczyłem się takiego podstawowego dbania o bark i już jest dobrze. A czasem po 4h grania nie mogłem deski klozetowej podnieść tak mnie bolał.
Piotr Szyba.
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Bardzo dziękuję Panie Piotrze za ciekawą odpowiedź. Fakt, teraz wchodząc na kort więcej czasu poświęcam na rozgrzanie barku, poprzez wymachy z i bez rakiety, swobodne rzuty piłką tenisową po korcie i co zauważyłem, zwis na rękach bardzo dobrze wpływa na mój bark. Wczoraj swobodna gra, bez serwów, smeczy i zagrań górnych. Po przybyciu do domu, ''rehabilitacja stożków rotatorów z gumami ''. Art. z tenis.net.pl - '' Co piszczy w barku cz. II ''. Ból ustąpił praktycznie całkowicie. Przygotowuję się do turnieju w naszym mieście w dn. 1-3 maja, więc nie forsuję barku. 5 maj - termin zabiegów rehabilitacyjnych, krio, laser + ultradźwięki.

PS. Na filmie widać pierwszy serwis, mocniejszy, z mniejszą rotacją, drugi mam opanowany na tyle by móc nim spokojnie grać, słabiej pod względem mocy ale ciężej dla przeciwnika ze względu na rotację.

A jak mam rozumieć ''podejście pod piłkę ''?
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

salvador pisze:PS. Na filmie widać pierwszy serwis, mocniejszy, z mniejszą rotacją, drugi mam opanowany na tyle by móc nim spokojnie grać, słabiej pod względem mocy ale ciężej dla przeciwnika ze względu na rotację.
Nie jestem obeznany w temacie ale napiszę parę słów o przypadku mojego kolegi w kontekście 1. i 2. serwisu.

Jego 1. serwis był w teorii prawidłowy ale nie był "luźny". Tj. w końcówce pętli jakby próbował przyśpieszać zamach ponad, nie wiem jak to określić, naturalną strefę komfortu (?). Efektem czego obrywał bark bo "siłował się" z piłką.

Co mu pomogło to "zejście" z szybkości, a postawienie na lepsze umiejscowienie serwisu. Problemem okazała się "atmosfera zaciętych spotkań". Jak przegrywał to chciał mocno "łupnąć". Koniec, końców stanęło na tym że przepracował trochę czasu i obecnie serwuje głównie drugim z mocnym kickem.

Wiem, powyższe w ogóle nie rozwiązuje problemu ale wydaje mi się iż jest to ciekawe spojrzenie na temat.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

PitS pisze:Sądzę że lekarz jest w błędzie, przecież Ty nie ustawiasz stopy do serwisu. Ty serwujesz w ruchu. :D
Nie wyrzucasz piłki względem pozycji na korcie, Ty zmieniasz pozycję na korcie względem wyrzuconej piłki.
Też mi się to rzuciło w oczy, po co zaczynać serwis w okolicy środka kortu, skoro później cała "właściwa" sekwencja jest przesunięta pewnie z półtora metra w lewo z powodu zbyt głębokiego i przesuniętego do boku odstawienia prawej nogi, którą musi dogonić lewa. Ja bym najpierw uspokoił nogi, ponieważ ten "taniec" jest nienaturalny (chociaż na tym etapie z pewnością nie dla Ciebie Salvador), więc opanować później górę jest niezwykle trudno.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Ty wykonujesz dokładnie "podejście pod piłkę" tyle że nietypowe.
Trenerzy zawsze krzyczą: wyrzut jest najważniejszy bo on pozwala na określone pozycjonowanie piłki podobnym schematem ruchowym. Czyli klasycznie mamy zbliżoną sekwencję ruchową, a sposobem wyrzutu i korektą podejścia pod piłkę decydujemy o plasowaniu.

U Ciebie Salvadore filozofia jest dokładnie odwrotna. Nie ma znaczenia wyrzut, bo ty i tak dokonujesz głębokiej korekty położenia ciała dopasowując się do wyrzutu. Do tego wykonujesz tyle ruchów że ciężko stwierdzić z takiego krótkiego filmiku które coś wnoszą a które szkodzą.

Do tego ten serwis nie jest zgodny z przepisami i nie chodzi mi o błąd stóp (następujesz połową stopy na linię). Serwis w tenisie wykonuje się z miejsca, a nie w biegu. :wink:
Jest deszcz, ja jestem w domu to się temu przyjrzę.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Salvador - jesteś leworęczny, więc zacznij od tego, że śródstopie prawej nogi od początku sekwencji nie ma prawa się przesunąć w linii, może się skręcić lub poderwać w górę. To co robisz to pogoń za piłką, a w takiej sytuacji masz pełne prawo złapać dowolną kontuzję w wyniku zerwanego/szarpniętego/skróconego uderzenia.
Powtarzalny wyrzut.

Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało skąd u amatorów biorą się hołubce przy serwisie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Ten film to ilustracja tego jak np. niektórzy amatorzy potrafią poprawnie smeczować, a z serwisem jest padaka choć to są zbliżone uderzenia.
Salvador de facto smeczuje i to dość poprawnie. Ma piłkę do której musi skorygować położenie do uderzenia, do tego najlepiej z wyjściem w przód w trakcie uderzenia.

Gdybyście mi wycieli pierwsze klatki z filmu obejmujące wyrzut piłki i zapytali co widzę, odpowiedziałbym: poprawny smecz.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

hokej pisze:Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało skąd u amatorów biorą się hołubce przy serwisie.
Według mnie powodem jest brak znajomości podstaw, jak oglądasz serwis najlepszych to rzuca Ci się w oczy dynamika ruchu, a nie zwraca się uwagi na wszystko to co poprzedza sam ruch i z czego później ta dynamika wynika. Stąd później problem z zachowaniem równowagi, powtarzalnością wyrzutu i tak dalej,a z każdym kolejnym serwisem utrwalasz "zło", ponieważ ważniejsze jest trafienie w karo od poprawności ruchu (którego i tak nie znasz). Mógłbym książkę napisać jakie cuda wyczyniałem kiedy to miałem wykonać w sumie bardzo proste ćwiczenie mające za zadanie odsuniecie łokcia od ciała i przeniesienie ciężaru ciała na prawą nogę przy FH. Całe ćwiczenie polega na zagraniu FH prawie z miejsca z otwartej pozycji, przy zablokowanej słupkiem/znacznikiem pozycji prawej stopy i piłce która jest nagrana jeszcze na prawo od znacznika. Niby nic specjalnego, przenosisz ciężar ciała na prawą nogę, po czym sięgasz piłkę obszernym ruchem i wracasz do stabilnej pozycji, tylko że w tamtym momencie to ja byłem gościem, który przez większą część tenisowego życia, grał w takiej pozycji FH z ciężarem ciała na lewej nodze, odchylony do tyłu i z łokciem prawie przy ciele. Uważam, że w miarę dobrze mam wyrobione poczucie równowagi ale to proste zadanie doprowadzało mnie do szału, ponieważ nie mogłem przezwyciężyć swoich złych nawyków. Dzięki takim właśnie prostym "amatorskim" ćwiczeniom, zrozumiałem że żeby być dynamiczny, najpierw muszę poświęcić bardzo dużo pracy nad stabilną pozycją przy podstawowych uderzeniach inaczej ciężko o dobry timing i całą nawet wrodzona dynamika jest potrzebna jak sanki w lecie, bo albo płot albo połowa siatki, a tylko jakieś wykoślawione rodzynki trafiają tam gdzie powinny.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Praca nóg przypomina mi coś czego nigdy nie umiałem, taniec, a konkretnie Cha_cha!
Jak na to patrzę to widzę:
Cza Cza raz - lewa w bok
Cza Cza dwa - prawa w przód
Cza Cza trzy - teraz wyskok
Cza Cza cztery lewa w przód!
Cały taniec robiony na kwadracie o boku ca jednego metra!

Ja bym zaczął od uspokojenia całego układu! W najbliższym sąsiedztwie widzę kosz do koszykówki. Stań sobie pod nim i poćwicz powtarzalność wyrzutu bez przemieszczania całego ciała! Stań pod ramą i wyrzucaj piłkę w taki sposób jak do serwisu, aby ta przeleciała pod obręczą, na wysokość końca tablicy i wróciła na twoją wyciągniętą po wyrzucie dłoń nie dotykając tej obręczy i jednocześnie mieszcząc się w jej obrębie! W taki sposób nauczysz się powtarzalności wyrzutu i odpowiedniej statyki! W momencie kiedy wyrzut będzie powtarzalny, wystarczy wyjść z nóg w górę wziąć zamach rakietą i uderzyć piłkę! Wszystkie "wypady" w bok, czy tył, do przodu w bok, mogą powodować że szukasz ramieniem (rakietą) piłki a co za tym idzie za każdym razem Twój serwis jest inny, wymaga innego złożenia się, co może powodować Twoje bóle. Ja bym tak "wściekle" nie atakował piłki. Mocny serwis wyjdzie Ci po zrobieniu płynnej swobodnej pętli rakietą z delikatnym przyspieszeniem ruchu w fazie kontaktu z piłką. Zrezygnuj ze zbytniej ekspresji! Przecież potrafisz kozłować piłkę bez kiwania się do przodu i do tyłu!!! Uspokój sylwetkę, skup się tylko na trzech rzeczach:
powtarzalny wyrzut,
wyjście z nóg w górę,
płynna przyspieszona pętla zrobiona rakietą podczas uderzenia!
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
salvador
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2014, 19:25
Lokalizacja: Jawor

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Witam,
cieszę się że jest zainteresowanie moim postem. Wielkie dzięki z mojej strony za rady i pomoc

Dostosowuję się do Waszych opinii, ale jak pisał keicam, ciężko mi bez ''cza czy'' podjąć serwis. Wiem coś nt. złych nawyków w sporcie, sam jestem instruktorem pływania i wiem jak długą drogę trzeba przejść by ów złych nawyków się oduczyć. Czas pokaże, sumiennie podchodzę do treningów wyrzutów, pracy nad nogami i balansem ciała.
Za jakiś czas podrzucę film pokazujący efekty tych treningów, do waszej oceny oczywiście.

Zastanawiam się również nad kilkoma lekcjami z trenerem odnośnie serwisu, bo to on sprawia mi najwięcej kłopotu, a dokładniej poprawność jego wykonania. Jak wspominałem, mieszkam w czarnej dziurze, do trenera mam spory kawałek i zastanawiam się czy parę lekcji da jakiś efekt. Jak myślicie, warto?

Pozdrawiam.
Nie goń za życiem, niech ono goni za Tobą
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

salvador pisze:Zastanawiam się również nad kilkoma lekcjami z trenerem odnośnie serwisu, bo to on sprawia mi najwięcej kłopotu, a dokładniej poprawność jego wykonania. Jak wspominałem, mieszkam w czarnej dziurze, do trenera mam spory kawałek i zastanawiam się czy parę lekcji da jakiś efekt. Jak myślicie, warto?
Według mnie, dobrze jest kiedy na takie złe nawyki popatrzy ktoś kto się na tym zna i wskaże drogę do poprawy. Można później ćwiczyć samemu ale warto od czasu do czasu umówić się na spotkanie kontrolne.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z barkiem przy serwisie - film pokazowy

Już koledzy napisali - biegasz na wszystkie strony (czacza ;)), w tym ze dwa razy po drodze wchodzisz w kort, a na końcu szarpiesz. :)

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”