Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Sposoby na regenerację po grze/treningu

Macie jakieś sprawdzone sposoby na regenerację po wzmożonym wysiłku - takim gdzie później następnego dnia czuje się wszystkie mięśnie?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Bardzo dobre pytanie. Przez lata cierpiałem, bo

Pytasz co "po", ale równie ważne jest co "przed" ;).

Bardzo ważne jest nawodnienie przed. Jesteś dobrze nawodniony wtedy, kiedy mocz jest przezroczysty. Dobrze jest też być pojedzonym. U mnie działają banany. Tak bardzo mi nie zalegają, a energię dają. Z reguły przed zjadam 2, rzadko trzy. Oczywiście zapas mam też w thermo i podjadam w trakcie :). Jasna sprawa - rozgrzewka. Tego chyba nie trzeba uzasadniać :).

Po wysiłku (mecz/bieganie/trening/cokolwiek) od razu rozciąganie. Od razu. Potem po przyjściu do domu prysznic. Najpierw na przemian gorący/zimny, potem sam gorący. Nawet niech parzy. Szczególnie prysznicuję te rejony, które z reguły mnie najbardziej bolą, czyli uda po jednej i drugiej stronie. Robię tak, nawet jak nogi są całe czerwone. Po ablucji musowo mleko czekoladowe. Też pomaga w regeneracji poprzez swoje składniki i właściwości.

Mięśnie lubią ciepło, więc jeśli jest zimno, to zakładam bieliznę thermo i na to koszulkę. Z nogami tak samo, choć one są mniej wrażliwe. Dół może marznąć, klata nigdy - zdanie mojego w-fisty zapamiętałem na całe życie.

U mnie działa taki rytuał :). Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłem ;).
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Po intensywnej grze trzeba się wyspać! ;)
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Mazzakollo pisze:Po intensywnej grze trzeba się wyspać! ;)
A kurczę, to mi umknęło. Bardzo ważna rzecz! Złe wyspanie się może zwiększyć ryzyko kontuzji. Nie mówię już nawet o spadku dyspozycji. Wystarczy chwila nieuwagi i źle staniemy np. Tak samo po meczu - sen to zawsze czas na lepszą regenerację organizmu.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Chyba któregoś z elementów u mnie zabrakło... Co prawda koloru moczu nie sprawdzałem przed meczem :P , ale wziąłem tylko ciepłą kąpiel i dzisiaj jeszcze trochę odczuwam sobotnie granie. Może też przerwa pomiędzy dwoma spotkaniami nie wpłynęła najkorzystniej... Jednak latem jest pod tym względem lepiej jak słonko na TF'ie dogrzewa i trzyma temperaturę ciała na jednym poziomie...
Ale co tam, trzeba być twardym dzisiaj rakieta do ręki i postaram się to rozruszać po uprzedniej porządnej rozgrzewce.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Jakuboto pisze:wziąłem tylko ciepłą kąpiel
Kąpiel rozleniwia, prysznic pobudza ;).
Jakuboto pisze:Ale co tam, trzeba być twardym
Pewnie, że tak ;). Organizm po pewnym czasie się przełamuje :).
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kDuNzzpW-aA[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zXR6h0dMhro[/youtube]



Zimna kąpiel powstrzymuje zapalenie mięśni i stawów spowodowane ciężkim treningiem. Zawodowcy mają to w swoim grafiku jak siku czy kolację. Jest to jedna z podstawowych metod wspomagających regenerację. Jest o tyle wartościowa, że jest zupełnie nieinwazyjna oraz oparta na wbudowanym mechanizmie fizjologicznym.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Dzisiejsze godzinne rozruszanie się na korcie (poprzedzone rozgrzewką) bardzo pomogło! Już tylko trochę czuję zmęczenie, a że teraz trochę przerwy to już szybko powinno minąć :).
Dzięki za rady! Posprawdzam jak prysznice działają na mój organizm.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Jakuboto pisze:Macie jakieś sprawdzone sposoby na regenerację po wzmożonym wysiłku - takim gdzie później następnego dnia czuje się wszystkie mięśnie?

Uzupełnianie zasobów energetycznych po treningu ma kluczowe znaczenie dla regeneracji mięśni. Do tego masaż łydek i ud po kąpieli. I duża ilość snu.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2013, 22:44 przez matirow, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Jakuboto, w Twoim wieku regenerowałem się w godzinę bez żadnych cudownych środków, wysportowany organizm nie miał problemów. Na dzień dzisiejszy regeneracja w ogóle nie wchodzi w grę rotfl , musi coś boleć i tyle.

Wiem jedno - jeśli całe życie uprawiasz sport, wiesz co robić żeby czuć się dobrze. A jeśli nie wiesz, czyli nie jesteś sportowcem, to żadna filozofia Ci nie pomoże, sam musisz do tego dojść :wink: . Każdy ma inny organizm niestety, nie ma cudownych środków pomagających wszystkim bez wyjątku...
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Mi pomaga trzymanie od jakiegoś czasu dobrej dyspozycji fizycznej, od wtorku do soboty włącznie grałem 6-8 godzin, wczoraj dodatkowo turniej i nic mnie nie boli, a zmęczenia nie czuję. Regeneracja po wczorajszym turnieju trwała tyle co rozprostowanie kości po jeździe samochodem. :D

Czyli w sumie dokładnie tak jak mówi Scudetto- najlepszym sposobem jest trzymanie formy.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

O gorącej kąpieli i zakwasach:
http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/ ... C4%85piel/Co prawda piszą, że okładanie lodem też nie pomaga ale przećwiczyłem na sobie, że po gorącej kąpieli zimny prysznic na najbardziej obciążone i "wymęczone" mięśnie zdecydowanie poprawia regenerację. Nie próbowałem jak by to było gdyby zastosować cykl zimny-gorący-zimny.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Idealnych sposobów nie ma. Ale czasami człowiekowi trafi się jakiś gorszy dzień i im więcej sposobów do przetestowania, tym większa szansa, że trafi się taki, który akurat danego dnia pomoże.

Przede wszystkim ważne jest też, żeby sobie nie zaszkodzić. Bo jeśli ktoś przetrenuje, bądź będzie ćwiczył/grał z drobną kontuzją to czy mój wiek czy 13 lat więcej to może się tylko uraz pogłębić.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Jakuboto pisze:
Przede wszystkim ważne jest też, żeby sobie nie zaszkodzić. Bo jeśli ktoś przetrenuje, bądź będzie ćwiczył/grał z drobną kontuzją to czy mój wiek czy 13 lat więcej to może się tylko uraz pogłębić.
Tu masz absolutną rację, a na zbolałe mięśnie stosowałem kiedyś tylko zimny prysznic od razu po treningu, ekstremalnie ale zdawało egzamin :D .
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Ja po wzmożonym wysiłku lubię zagonić jakąś babę do garów, co by dobrze podjeść, wtedy zmęczenie fizyczne ustępuje. A na zmęczenie psychiczne polecam banowanie. Bardzo rozluźnia.
rotfl rotfl rotfl
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Gary pisze:Ja po wzmożonym wysiłku lubię zagonić jakąś babę do garów, co by dobrze podjeść, wtedy zmęczenie fizyczne ustępuje. A na zmęczenie psychiczne polecam banowanie. Bardzo rozluźnia.
rotfl rotfl rotfl
Żebyś tylko kiedyś patelnią w łeb nie oberwał :o .

Jeszcze ogólnie dobry jest masaż z użyciem np. maści czy żelu odpowiedniego, rozluźnia mięśnie. Najlepiej wykonywany przez piękną kobietę, to wtedy odpręża też umysł :] .
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Akurat teraz na to wpadłem. News z dzisiaj: http://www.realmadrid.pl/index.php?co=a ... i&id=49554
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Ja dzisiaj po siłowni przesadziłem z ćwiczeniami na łydki. Zaraz udam się na taką kąpiel.
Dostałem skurczu obu łydek.

Po kąpieli zawsze staram się nacierać i rozmasować mięśnie jakaś oliwką albo balsamem do ciała. Dobrze jest rozluźnić mięśnie w ten sposób no i przy okazji trochę zadbać o skórę nawilżając ją.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2013, 15:35 przez matirow, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

TadX pisze:Akurat teraz na to wpadłem. News z dzisiaj: http://www.realmadrid.pl/index.php?co=a ... i&id=49554
Sugerujesz, że czytanie madryckiego mordoru ma rozluźnić i zregenerować? rotfl
Jakuboto pisze:Żebyś tylko kiedyś patelnią w łeb nie oberwał :o .
Trzymam się na długość łańcucha. rotfl
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na regenerację po grze/treningu

Gary pisze:
TadX pisze:Akurat teraz na to wpadłem. News z dzisiaj: http://www.realmadrid.pl/index.php?co=a ... i&id=49554
Sugerujesz, że czytanie madryckiego mordoru ma rozluźnić i zregenerować? rotfl
Jakuboto pisze:Żebyś tylko kiedyś patelnią w łeb nie oberwał :o .
Trzymam się na długość łańcucha. rotfl
I strzelasz z bicza co by nadgarstek rozluźnić rotfl .
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”