Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

horus pisze:Mi węglowodany nie są w trakcie gry do niczego potrzebne, jako źródła energii wykorzystuję tłuszcze. Wystarczy jak je zjem w odpowiedniej ilości na śniadanie.
/Lekki ironiczny uśmiech./

Podczas wysiłku o dużej intensywności węgle proste to podstawa, nie myl natychmiastowej energii do paliwa z tłuszczy i to ze śniadania. Wnioskuję że jesteś na LC albo innej tłuszczowej, ale nie uzupełniać prostych podczas wysiłku nie wyjdzie ci na zdrowie.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

A mnie się wydaje, że to dość młody człowiek. Wtedy to jeszcze organizm wiele "wybacza" ;).
Kiedyś też mogłem wypić na korcie wyłącznie jakąś mineralkę i to gazowaną, konsekwencji nie było. Dziś już ten numer by nie przeszedł.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Ja też dziś już nie startuję Vidziu bez golonki z piwem, suplementacja to podstawa. :)
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

PitS pisze:Ja też dziś już nie startuję Vidziu bez golonki z piwem, suplementacja to podstawa. :)
Kolejny krok to fajeczka rotfl
Mamy u nas takiego agenta, trochę starszy od Ciebie. Na kort obowiązkowo z piwem, a między gemami jeszcze papierosek.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Vivid, mam 45 lat, więc nie tak mało. Po korcie ganiam do prawie każdej piłki :), 2 godzinne mecze nie sprawiają mi większych problemów.

Stefano pisze:
horus pisze:Mi węglowodany nie są w trakcie gry do niczego potrzebne, jako źródła energii wykorzystuję tłuszcze. Wystarczy jak je zjem w odpowiedniej ilości na śniadanie.
/Lekki ironiczny uśmiech./

Podczas wysiłku o dużej intensywności węgle proste to podstawa, nie myl natychmiastowej energii do paliwa z tłuszczy i to ze śniadania. Wnioskuję że jesteś na LC albo innej tłuszczowej, ale nie uzupełniać prostych podczas wysiłku nie wyjdzie ci na zdrowie.
Stefano, to właśnie cukry (zwłaszcza proste) są natychmiastowo wchłaniane do krwi i dają energię ale na krótko, natomiast tłuszcze uwalniają się systematycznie. Biorąc pod uwagę, że tłuszcze są o około 7-8 razy bardziej kaloryczne od cukrów, wystarczy przyjmować ich o wiele mniej i rzadziej.
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

horus pisze:Vivid, mam 45 lat, ... Po korcie ganiam do prawie każdej piłki :), ...
Nie martw się, to się da wyleczyć. rotfl
W medycynie ta jednostka chorobowa jest już zidentyfikowana i nazwana - Garyzm Przewlekle-Uciążliwy. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

horus pisze:Biorąc pod uwagę, że tłuszcze są o około 7-8 razy bardziej kaloryczne od cukrów, wystarczy przyjmować ich o wiele mniej i rzadziej.
Skąd to wziąłeś? O_O
1g cukru- 4kcal, 1g tłuszczu- 9kcal...
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

4kcal mają tylko najlepsze jakościowo węglowodany, natomiast najlepsze tłuszcze, jak ATP mają aż 13,9kcal.

PS
Ok, z tym 7-8 razy trochę mnie poniosło :)

PS2
Vivid pisze: Nie martw się, to się da wyleczyć. rotfl
W medycynie ta jednostka chorobowa jest już zidentyfikowana i nazwana - Garyzm Przewlekle-Uciążliwy. ;)
:)
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

horus pisze:Stefano, to właśnie cukry (zwłaszcza proste) są natychmiastowo wchłaniane do krwi i dają energię ale na krótko, natomiast tłuszcze uwalniają się systematycznie. Biorąc pod uwagę, że tłuszcze są o około 7-8 razy bardziej kaloryczne od cukrów, wystarczy przyjmować ich o wiele mniej i rzadziej.
Jestem z zawodu dietetykiem. Cukry proste to główne pożywienie podczas wzmożonego wysiłku, energia z tłuszczy rozkłada się wolno dlatego nadaje się przy odchudzaniu ALE NIE PRZY WZMOŻONYM WYSIŁKU. Powiedz jakiemuś kolażowi albo maratończykowi że zamiast ton węgli i batonów carbo może zjeść rano golonke to Cię puknie w głowę. Na korcie OBOWIĄZKOWO węgle proste, koniecznie w formie przetworzonej (płynnej albo specjalne środki kremowe) aby właśnie szybko się wchłaniały. Ma to być natychmiastowy kop, dlatego banan na korcie działa jedynie na wyobraźni tzw. efekt placebo ale zanim odda energię (swoją drogą banan posiada zarówno węgle proste jak i złożone) to będziecie się już kąpać.

Zachęcam Cię do porównania, każdy się przekonuje na własnej skórze. W jednym dniu na korcie wypij litr wody a w drugim tę wodę uzupełnij 100g glukozy i szczyptą soli.
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

To może jestem wyjątkiem od reguły? :)
Na korcie moi przeciwnicy robią dokładnie to, co opisujesz, jednak to oni mają problemy ze skurczami i wydolnością a nie ja.
Mój brat swego czasu grał w piłkę nożną i wtedy czekolada była w modzie. Zaproponowałem mu mój sposób. Spróbował i też się sprawdziło. Widocznie geny wyjątkowe. :D
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Jak to się mówi wyjątek potwierdza regułę :D. Może musisz to opatentować :D. Mój stały sparingpartner też pije wodę, ja izotoniki, pierwszą godzinę biega szybciej, jest młodszy, ale później widać mocny spadek energetyczny.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Kwestia przyzwyczajenia. Jak ktoś nauczył organizm, że co kilkanaście minut dostaje dawkę prostych węgli, to organizm się tego domaga. Jak ktoś przyzwyczaił się grać tylko na glikogenie wątrobowym i mięśniowym, to skok insuliny w wyniku spożycia szybkich węgli go tylko zamuli i uśpi na korcie. Minerały można równie dobrze jak wodą, uzupełnić dietą. Od paru lat pijam tylko kranówę, a nie pamiętam, kiedy ostatnio złapał mnie kurcz - nawet pod koniec długiej redukcji na 2000 kcal i 3-4h aktywności dziennie nie miałem problemów tego typu.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

koza pisze:Kwestia przyzwyczajenia. Jak ktoś nauczył organizm, że co kilkanaście minut dostaje dawkę prostych węgli, to organizm się tego domaga. Jak ktoś przyzwyczaił się grać tylko na glikogenie wątrobowym i mięśniowym, to skok insuliny w wyniku spożycia szybkich węgli go tylko zamuli i uśpi na korcie. Minerały można równie dobrze jak wodą, uzupełnić dietą. Od paru lat pijam tylko kranówę, a nie pamiętam, kiedy ostatnio złapał mnie kurcz - nawet pod koniec długiej redukcji na 2000 kcal i 3-4h aktywności dziennie nie miałem problemów tego typu.
Ale pierdoły za przeproszeniem ale nie wciskaj ludziom banialuk jak nie masz wiedzy o fizjologii żywienia, organizm się nie uczy, on funkcjonuje.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:Ale pierdoły za przeproszeniem ale nie wciskaj ludziom banialuk jak nie masz wiedzy o fizjologii żywienia, organizm się nie uczy, on funkcjonuje.
Twierdzisz, że u każdego gospodarka hormonalna funkcjonuje dokładnie tak samo? Słyszałeś chociażby o wrażliwości insulinowej? O adaptacji do określonych warunków?
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

W trakcie wzmożonego wysiłku organizm ludzki działa według ściśle określonych zasad, woda może w tym przypadku jeszcze pogorszyć wydolność gdyż wypłukuje, aczkolwiek kranówka akurat może zawierać dodatkowe składniki i uzupełniać mikroelementy, mimo to zdecydowanie optymalniej pić napój izotoniczny.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:mimo to zdecydowanie optymalniej pić napój izotoniczny
A jak uważasz - czy może warto mieszać izotonik z wodą podczas meczu? A może sok i izotonik?

Po sobie zauważam, że jak za dużo wypiję izotonika (tu Powerade) to tak się dziwnie trochę czuję... Jakby na żołądku siadał. Nie umiem wyjaśnić tak dokładnie o co chodzi, bo to dość nietypowe uczucie.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:
Ale pierdoły za przeproszeniem ale nie wciskaj ludziom banialuk jak nie masz wiedzy o fizjologii żywienia, organizm się nie uczy, on funkcjonuje.
Sprzedaj tę tezę osobom wege/wega, najlepiej twarzą w twarz.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

TadX pisze:
Stefano pisze:mimo to zdecydowanie optymalniej pić napój izotoniczny
A jak uważasz - czy może warto mieszać izotonik z wodą podczas meczu? A może sok i izotonik?

Po sobie zauważam, że jak za dużo wypiję izotonika (tu Powerade) to tak się dziwnie trochę czuję... Jakby na żołądku siadał. Nie umiem wyjaśnić tak dokładnie o co chodzi, bo to dość nietypowe uczucie.
Mam tak samo, zwłaszcza w czasie turniejów, gdzie w ciągu dnia gram kilka spotkań, a pić trzeba. Dlatego od jakiegoś czasu mieszam izotonik z sokiem pomarańczowym, tzn. butelkę Powerade'a mam na dwa mecze, a do tego odpowiednia do warunków atmosferycznych ilość soku. Po tym czuję się najlepiej, a w końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby można było grać w pełni sił.
W przerwach między meczami ciepła herbatka, nawet latem podczas upałów :] .
Polubiłem czerwone badziewie...
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

scudetto pisze:Mam tak samo, zwłaszcza w czasie turniejów, gdzie w ciągu dnia gram kilka spotkań, a pić trzeba. Dlatego od jakiegoś czasu mieszam izotonik z sokiem pomarańczowym, tzn. butelkę Powerade'a mam na dwa mecze, a do tego odpowiednia do warunków atmosferycznych ilość soku. Po tym czuję się najlepiej, a w końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby można było grać w pełni sił.
W przerwach między meczami ciepła herbatka, nawet latem podczas upałów :] .
Czyli to nie jest coś źle u mnie w takim razie, dobrze wiedzieć ;). Od dłuższego czasu biorę też banany ze sobą.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

hokej pisze:Sprzedaj tę tezę osobom wege/wega, najlepiej twarzą w twarz.
Wege/Wega to już nie osoby a gąbka wchłaniająca marketingową papkę.
TadX pisze:
scudetto pisze:Mam tak samo, zwłaszcza w czasie turniejów, gdzie w ciągu dnia gram kilka spotkań, a pić trzeba. Dlatego od jakiegoś czasu mieszam izotonik z sokiem pomarańczowym, tzn. butelkę Powerade'a mam na dwa mecze, a do tego odpowiednia do warunków atmosferycznych ilość soku. Po tym czuję się najlepiej, a w końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby można było grać w pełni sił.
W przerwach między meczami ciepła herbatka, nawet latem podczas upałów :] .
Czyli to nie jest coś źle u mnie w takim razie, dobrze wiedzieć ;). Od dłuższego czasu biorę też banany ze sobą.
Sok owocowy (sok nie napój) jest jak najbardziej wskazany, mogę polecić też tanie izotoniki czy jak ktoś nazwał napoje energetyczne typu Vulcan czy BePower, nie warto przepłacać za Powerade czy Burn bo to jeden syf. Albo zmieszać z wodą glukozę, chodzi ogólnie o to by dostarczyć cukry proste. Izotoniki mają tę przewagę że zawierają szklankę kawy w litrze napoju. Herbata to teina więc też może dodać energii. Banan Ci nic nie da podczas gry gdyż jego wchłanianie trwa 2, 3 godziny.
horus pisze:4kcal mają tylko najlepsze jakościowo węglowodany, natomiast najlepsze tłuszcze, jak ATP mają aż 13,9kcal.
O przeoczyłem perełkę. Zachęcam Cię do poczytania co to ATP bo mam wrażenie, że nie wiesz zupełnie o czym mówisz. I jak już to 14,3kcal brutto.

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”